Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

TRĂIM NOI ÎN PREZENT ÎN TIMPUL PREZENȚEI LUI CRISTOS?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
680 replies to this topic

#91
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 zexelica, on 24th April 2012, 12:40, said:

Din Scriptura? Nu.
Deci se incalca principiul de a compara Scriptura cu Scriptura.

Ești chiar copil ....

Ai profeția lui Isus, și ai împlinirea ei dovedită istoric.  

Profeția lui Isus s-a împlinit 37 de ani mai târziu, în anul 70 e.n., când armatele romane au distrus Ierusalimul și templul din oraș.
Aceasta a furnizat o dovadă remarcabilă că Dumnezeu își abandonase într-adevăr casa pământească. vezi Matei 23:37, 38.

Isus nu a profețit niciodată rezidirea unui alt templu în Ierusalim.
Privitor la acea cetate pământească, apostolul Pavel le-a scris creștinilor evrei: „Noi n-avem aici o cetate care rămâne, ci suntem în căutarea celei viitoare“ (Evrei 13:14). Primii creștini au așteptat cu nerăbdare să facă parte din „Ierusalimul ceresc“ — Regatul lui Dumnezeu, asemănat cu o cetate (Evrei 12:22).
Astfel, închinarea adevărată la Iehova nu se mai axează pe un templu fizic de pe pământ.

Cum ar putea cineva care nu se hrănește la masa lui Iehova, prin canalul său de comunicare, să înțeleagă aceste adevăruri?  (vezi Matei 24:45-47).

#92
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 04.02.2006

 Eugen3, on 24th April 2012, 12:45, said:

kruger, ți-am mai spus de câteva ori că nu înțelegi Scriptura ....
Am verificat ce ai spus si a iesit ... ca tu esti complet pe langa. Iti si arat de ce


 Eugen3, on 24th April 2012, 12:45, said:

Având în vedere că Israelul ca națiune a fost respins de Dumnezeu în secolul I, din cauza faptului că nu l-au acceptat pe pe Fiul său, Isus Cristos, și chiar au complotat la uciderea lui, NU MAI PUTEM VORBI DESPRE ISRAELUL ȘI IERUSALIMUL LITERAL!
Nici nu stiu unde sa incep, pentru ca sunt atat de multe texte in Scriptura care spun ca, Dacă suntem necredincioși, totuși El rămâne credincios, căci nu Se poate tăgădui singur. Chiar daca poporul Israel L-a respins pe Domnul, El nu I-a abandonat, se vede mai mult decat clar in Biblie, o spune Dumnezeu, negru pe alb.

- Stii cartea prorocului Osea? Cu Lo-Ruhama si Lo-Ami ?
- Stii parabola fiului risipitor? Ai pierdut din vedere pe fiul cel mare, caruia Tatal ii spune: "Fiule"
- Stii ce e "ramasita credincioasa a lui Israel" ?
Deci ce urmează? Că Israel n-a căpătat ce căuta, iar rămășița aleasă a căpătat; pe când ceilalți au fost împietriți, ... si e vorba de poporul Israel, pentru ca urmeaza, in acelasi capitol din Romani 11:  Întreb, dar: „S-au poticnit ei ca să cadă?” Nicidecum! Ci, prin alunecarea lor, s-a făcut cu putință mântuirea Neamurilor, ca să facă pe Israel gelos;

Eu, care nu sunt evreu, sunt din numarul neamurilor si am primit mantuirea prin har ... comprende ? Iar din Israel (poporul evreu), o ramasita aleasa va fi mantuita.

 Eugen3, on 24th April 2012, 12:45, said:

Din păcate, tu doar crezi că înțelegi Scriptura, dar realitatea este cu totul alta ....
Tu nici macar nu crezi ca intelegi ... eu cred ca tu ai abandonat incercarea sa mai intelegi Scriptura si mergi ghidat de dogma sectei tale.

Edited by kruger, 24 April 2012 - 15:52.


#93
anticristul

anticristul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 992
  • Înscris: 11.01.2010

 Eugen3, on 24th April 2012, 15:19, said:

Ești chiar copil ....

Ai profeția lui Isus, și ai împlinirea ei dovedită istoric.  

Profeția lui Isus s-a împlinit 37 de ani mai târziu, în anul 70 e.n., când armatele romane au distrus Ierusalimul și templul din oraș.
Aceasta a furnizat o dovadă remarcabilă că Dumnezeu își abandonase într-adevăr casa pământească. vezi Matei 23:37, 38.

Isus nu a profețit niciodată rezidirea unui alt templu în Ierusalim.
Privitor la acea cetate pământească, apostolul Pavel le-a scris creștinilor evrei: „Noi n-avem aici o cetate care rămâne, ci suntem în căutarea celei viitoare“ (Evrei 13:14). Primii creștini au așteptat cu nerăbdare să facă parte din „Ierusalimul ceresc“ — Regatul lui Dumnezeu, asemănat cu o cetate (Evrei 12:22).
Astfel, închinarea adevărată la Iehova nu se mai axează pe un templu fizic de pe pământ.

Cum ar putea cineva care nu se hrănește la masa lui Iehova, prin canalul său de comunicare, să înțeleagă aceste adevăruri?  (vezi Matei 24:45-47).
Acest canal seamana a canalizare.
Profetia nu a fost a lui Isus.
Isus a citat din profetia lui Daniel,iar distrugerea era temporara.
Asa cum a fost si a primului Templu.
Isus a spus;Am sa ridic din noou cortul lui David din parbusirea lui.
Vezi ce spune Isus?dar pe alt canal.
Tot pe alt canal spune Dumnezeu;Atunci vor sti neamurile ca eu sint Dumnezeu cind voi pune Templul meu in mijlocul lor.Ezec.cap 37;28.
Daca profetia din Daniel citata de Isus sa implinit,ca Dumnezeu a vorbit.
De ce profetia din Ezec,nu se va implini, ca tot Dumnezeu a vorbit?
Intra pe un canal mai credibil,si studiaza Biblia nu invataturile canalului.

#94
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,884
  • Înscris: 10.09.2008

 Eugen3, on 24th April 2012, 09:42, said:

Nu este corectă interpretarea pe care ai dat-o din mai multe motive ...
În primul rând, tu nu mai ții cont de alte părți ale Scripturii, de exemplu profețiile care arătau momentul în care Isus urma să primească puterea regală.
    Chiar cred ca tin cont. Isus a vorbit de prorocul Daniel. Si eu am citat Daniel 7:21, 22: "Cornul acesta a făcut război sfinților și i-a biruit, până când a venit Cel Bătrân de Zile și a fost dată judecata sfinților Celui Preaînalt și a venit timpul când sfinții au luat în stăpânire împărăția".

    Exact ce zice Isus cu interventia lui Dumnezeu pentru a 'scurta' necazul inceput in Mat 24:8, moment cand 'cei ce au rabdat pana la sfarsit sunt salvati'.
In Daniel dupa venirea lui Dumnezeu Fiul Omului primeste domnia in locul cornului mic. In Matei acest lucru se intampla tot asa "indata dupa acele zile de necaz".
In Apocalipsa acelasi lucru la finele necazului "imparatia lumii a ajuns a Dumnului nostru si a Cristosului sau" Apoc 11:15.

    Deci fie in 1914 a inceput necazul cel mare (ceea ce tu numesti prezenta lui Cristos) si dureaza de aproape 100 de ani, fie necazul descris cu incepere de la v8 este inca in viitor si la finele lui venirea/revelarea Fiului Omului.

#95
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 logic1, on 24th April 2012, 23:06, said:

Chiar cred ca tin cont. Isus a vorbit de prorocul Daniel. Si eu am citat Daniel 7:21, 22: "Cornul acesta a făcut război sfinților și i-a biruit, până când a venit Cel Bătrân de Zile și a fost dată judecata sfinților Celui Preaînalt și a venit timpul când sfinții au luat în stăpânire împărăția".

    Exact ce zice Isus cu interventia lui Dumnezeu pentru a 'scurta' necazul inceput in Mat 24:8, moment cand 'cei ce au rabdat pana la sfarsit sunt salvati'.
In Daniel dupa venirea lui Dumnezeu Fiul Omului primeste domnia in locul cornului mic. In Matei acest lucru se intampla tot asa "indata dupa acele zile de necaz".
In Apocalipsa acelasi lucru la finele necazului "imparatia lumii a ajuns a Dumnului nostru si a Cristosului sau" Apoc 11:15.

    Deci fie in 1914 a inceput necazul cel mare (ceea ce tu numesti prezenta lui Cristos) si dureaza de aproape 100 de ani, fie necazul descris cu incepere de la v8 este inca in viitor si la finele lui venirea/revelarea Fiului Omului.

Deci tu te aștepți la alte războaie mondiale de proporții să înțeleg ... ?

#96
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008

 Eugen3, on 25th April 2012, 06:16, said:

Deci tu te aștepți la alte războaie mondiale de proporții să înțeleg ... ?
Ce  tot o lălăi mă Jenule? Omul are în ce a sris o...logică. Și ce război să aștepte? Lumea este acum în plin război, da nu-l vezi tu.
Cu 1914 nu prea va ieșit și o dați la întors.
Da să zicem că ați avea, oarecum, dreptate. Ce ve-ți sărbători în octombrie 2014?

#97
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 Eugen3, on 24th April 2012, 14:19, said:

Ești chiar copil ....

Ai profeția lui Isus, și ai împlinirea ei dovedită istoric.  

Profeția lui Isus s-a împlinit 37 de ani mai târziu, în anul 70 e.n., când armatele romane au distrus Ierusalimul și templul din oraș.
Cum ramane cu teologia iehovista ca adevarul se afla COMPARAND SCRIPTURA CU SCRIPTURA? O lasati jos cand va convine?
Cum scoti 70 AD din Scriptura?

#98
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 dulgherul, on 25th April 2012, 07:27, said:

Cu 1914 nu prea va ieșit și o dați la întors.

Tocmai că a ieșit exact așa cum a profețit Biblia și cum au înțeles înainte de acest an Martorii lui Iehova.  În 1914 s-au încheiat timpurile fixate ale națiunilor iar Isus a fost numit rege al regatului ceresc.

#99
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008

 Eugen3, on 26th April 2012, 13:17, said:

Tocmai că a ieșit exact așa cum a profețit Biblia și cum au înțeles înainte de acest an Martorii lui Iehova.  În 1914 s-au încheiat timpurile fixate ale națiunilor iar Isus a fost numit rege al regatului ceresc.
Deci Iisus era vreun vasal prin cer, altui rege? Și dacă este rege al regatului ceresc ESTE acolo, nu-i prezent aici. Capisci?
Deci ce sărbătoriți în octombrie 2014?

#100
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,884
  • Înscris: 10.09.2008

 Eugen3, on 26th April 2012, 14:17, said:

Tocmai că a ieșit exact așa cum a profețit Biblia și cum au înțeles înainte de acest an Martorii lui Iehova.  În 1914 s-au încheiat timpurile fixate ale națiunilor iar Isus a fost numit rege al regatului ceresc.
Martorii lui Iehova au inteles inainte de acest an ca in 1914 va incepe "necazul cel mare" din Matei 24. Razboiul intai mondial a parut sa confirme ca a fost acest necaz (24:8) si pana in 1968 (sau 1969), au crezut ca sunt intre necazul cel mare si Armaghedon. Apoi, pe cand erau deja 50 de ani de la terminarea razboiului, necazul a fost mutat exegetic in viitor si a inlocuit Armaghedonul in mesaj. Matei 24:8 a ramas in trecut, asociat cu razboiul din anul 1914 si disociat de necazul cel mare.

#101
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 logic1, on 27th April 2012, 23:16, said:

Martorii lui Iehova au inteles inainte de acest an ca in 1914 va incepe "necazul cel mare" din Matei 24. Razboiul intai mondial a parut sa confirme ca a fost acest necaz (24:8) si pana in 1968 (sau 1969), au crezut ca sunt intre necazul cel mare si Armaghedon. Apoi, pe cand erau deja 50 de ani de la terminarea razboiului, necazul a fost mutat exegetic in viitor si a inlocuit Armaghedonul in mesaj. Matei 24:8 a ramas in trecut, asociat cu razboiul din anul 1914 si disociat de necazul cel mare.

Martorii lui Iehova au înțeles că în anul 1914 vor lua sfârșit "timpurile fixate ale națiunilor" și că Isus va fi numit Rege al regatului ceresc, că va începe prezența lui.  Înainte de acest an au crezut că în 1914 cei care au fost aleși de Dumnezeu să guverneze cu Isus în cer vor fi luați la cer.  Mai târziu și-au dat seama că sfârșitul nu avea să fie atunci, ci mai aveau mult de predicat pentru ca oamenii tuturor națiunilor să ia la cunoștință despre scopul divin și să facă shimbări în viața lor pentru a fi aprobați de Dumnezeu și a rămâne în viață când va începe marele necaz.

Aceasta a fost înțelegerea la vremea respectivă.  Totuși, înțelegerea precum că în anul 1914 urmau să ia sfârșit timpurile neamurilor a rămas valabilă.  Toate indiciile din Scriptură arată că în acel an Isus urma să primească domnia regală.

Așa cum a arătat profetul Daniel, adevărata cunoștință avea să crească în timpul sfârșitului.

(DANIEL 12:4) . . .Iar tu, Daniel, ține ascunse aceste cuvinte și sigilează cartea până la timpul sfârșitului. Mulți vor umbla încoace și încolo și adevărata cunoștință va crește“.

(PROVERBELE 4:18) . . .Dar cărarea celor drepți este ca lumina zorilor a cărei strălucire crește până la miezul zilei.

#102
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 Eugen3, on 26th April 2012, 14:17, said:

Tocmai că a ieșit exact așa cum a profețit Biblia și cum au înțeles înainte de acest an Martorii lui Iehova.  În 1914 s-au încheiat timpurile fixate ale națiunilor iar Isus a fost numit rege al regatului ceresc.
Iar nu raspunzi? Tu folosesti moartea celor doi milogi, element EXTERN SCRIPTURII ca demonstratie ca 1914 este inceputul tribulatiilor.
Milogii aia au calcat legea, deci au meritat sa moara.

#103
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,884
  • Înscris: 10.09.2008

 Eugen3, on 28th April 2012, 08:09, said:

Martorii lui Iehova au înțeles că în anul 1914 vor lua sfârșit "timpurile fixate ale națiunilor" și că Isus va fi numit Rege al regatului ceresc, că va începe prezența lui.
Posibil ca nu stii ce credeau Studentii in Biblie. Au crezut ca prezenta (invizibila) a lui Cristos a inceput in 1874 si ca va dura 40 de ani pana in 1914. In 1914 au asteptat sa inceapa necazul cel mare si mileniul. Dar nu istoria e punctul in discutie. Ci modul cum trebuie inteles Matei 24, in special versetul 8. Eu am facut doar observatia ca pana in 1968 (sau 1969) martorii au inteles ca Mat 24:8 se refera la necazul cel mare. Asta pentru ca tu ai zis ca de la inceput ei au inteles anul 1914 si razboiul intai mondial ca inceput al prezentei lui Cristos.

#104
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 logic1, on 28th April 2012, 22:26, said:

Asta pentru ca tu ai zis ca de la inceput ei au inteles anul 1914 si razboiul intai mondial ca inceput al prezentei lui Cristos.

Înainte de anul 1900 au anunțat și au scris că în 1914 se vor sfârși timpurile fixate ale națiunilor și că în acel an Isus își va începe domnia în Regatul ceresc.

Prima acțiune întreprinsă de Isus după numirea lui ca rege a fost aceea de a curăța cerurile de influența demonilor aruncându-l pe satan și demonii săi în vecinătatea pământului.  De atunci au început vaiurile, războaiele mondiale, creșterea nelegiuirii, epidemiile, foametea etc. (la o scară mult mai mare decât avuseseră loc în trecut).

(REVELAȚIA 12:7–11) . . .Și în cer a izbucnit un război: Mihael și îngerii lui s-au luptat cu balaurul, iar balaurul și îngerii lui au luptat și ei, 8 dar acesta n-a biruit, nici nu s-a mai găsit loc pentru ei în cer. 9 Astfel, balaurul cel mare, șarpele cel vechi, cel numit Diavol și Satan, care induce în eroare întregul pământ locuit, a fost aruncat jos. A fost aruncat pe pământ, iar îngerii lui au fost aruncați împreună cu el. 10 Și am auzit un glas puternic în cer care zicea: „Acum au venit salvarea, puterea, regatul Dumnezeului nostru și autoritatea Cristosului său, pentru că acuzatorul fraților noștri, care îi acuza zi și noapte înaintea Dumnezeului nostru, a fost aruncat jos! 11. . .

Capitolele din Matei 24, Marcu 13, Luca 21 corespund cu ceea ce se spune în următoarele versete:

(REVELAȚIA 6:1–8) . . .Când Mielul a rupt unul dintre cele șapte sigilii, m-am uitat și am auzit-o pe una dintre cele patru creaturi vii zicând cu un glas ca de tunet: „Vino!“ 2 M-am uitat și iată: un cal alb! Cel ce stătea pe el avea un arc. I s-a dat o coroană și a ieșit victorios ca să-și desăvârșească victoria. 3 Când a rupt al doilea sigiliu, am auzit-o pe a doua creatură vie zicând: „Vino!“ 4 Și a ieșit alt cal, de culoarea focului. Celui ce stătea pe el i s-a dat voie să ia pacea de pe pământ, pentru ca oamenii să se înjunghie unii pe alții. Și i s-a dat o sabie mare. 5 Când a rupt al treilea sigiliu, am auzit-o pe a treia creatură vie zicând: „Vino!“ M-am uitat și iată: un cal negru! Cel ce stătea pe el avea o balanță în mână. 6 Și am auzit un glas care parcă venea din mijlocul celor patru creaturi vii zicând: „O măsură de grâu pentru un dinar și trei măsuri de orz pentru un dinar! Să nu vatămi uleiul de măsline și vinul!“ 7 Când a rupt al patrulea sigiliu, am auzit glasul celei de-a patra creaturi vii zicând: „Vino!“ 8 M-am uitat și iată: un cal gălbui! Cel ce stătea pe el se numea Moartea. Hadesul îl urma îndeaproape. Și li s-a dat autoritate peste a patra parte a pământului, ca să omoare cu o sabie lungă, cu lipsă de alimente, cu boli ucigătoare și prin fiarele pământului.

1)  Călărețul calului alb este chiar Isus care a primit o coroană
2)  Urmează calul de culoarea focului care simbolizează războiul (Marcu 13:8)
3)  Urmează calul negru care simbolizează foametea (Marcu 13:8)
4)  Calul gălbui reprezintă moartea, cauzată de acțiunea evenimentelor anterioare, în plus și de bolile ucigătoare (vezi și Luca 21:11)

#105
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008

 Eugen3, on 30th April 2012, 05:08, said:

1)Înainte de anul 1900 au anunțat și au scris că în 1914 se vor sfârși timpurile fixate ale națiunilor și că în acel an Isus își va începe domnia în Regatul ceresc.



2)  Călărețul calului alb este chiar Isus care a primit o coroană
1)Cine a anununțat? CeTeRe-ul și ai lui?
2) Deci nu era...Mihail călărețul?!!! :console:

#106
anticristul

anticristul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 992
  • Înscris: 11.01.2010

 Eugen3, on 30th April 2012, 08:08, said:

Înainte de anul 1900 au anunțat și au scris că în 1914 se vor sfârși timpurile fixate ale națiunilor și că în acel an Isus își va începe domnia în Regatul ceresc.
Da Eugen dar ei anuntau putin altfel.Ca adica regatul cresc va incepe pe pamint si pacea se va instaura etc etc.
Nu le suci ca sint documente in acest  sens.
Numai dupa ce au vazut ca au dat gres si nu sa realizat ceea ce ei sperasera au hotarit ca nu au inteles bine si cael trebuia intii sa mearga acolo etc si apoi sa vina aici.
Daca vrei sa vinzi gogosi vezi ca gogoseria mea e pe colt alaturi, si stau bine la capitolul ;Teme de casa.

#107
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,884
  • Înscris: 10.09.2008

 Eugen3, on 30th April 2012, 07:08, said:

Înainte de anul 1900 au anunțat și au scris că în 1914 se vor sfârși timpurile fixate ale națiunilor și că în acel an Isus își va începe domnia în Regatul ceresc.
Capitolele din Matei 24, Marcu 13, Luca 21 corespund cu ceea ce se spune în următoarele versete:
(REVELAȚIA 6:1–8)
Chestia cu timpurile natiunilor este adevarata, dar cea cu regatul ceresc e falsa. Pana la sfarsitul anilor '30 martorii au crezut ca "prezenta" in regatul ceresc se consumase intre 1874 si 1914. Tot asa pana in 1968/69 au crezut ca necazul cel mare se derulase intre toamna lui 1914 si primavara lui 1918 (trei vremuri si jumatate). Documenteaza-te!

Corelarea pe care o faci intre Matei 24, Marcu 13, Luca 21 si Apocalipsa 6:1-8 e corecta, dar pasajele descriu necazul cel mare pe care il supravietuieste la pecetea a cincea ramasita "israelita" de "144000" si din care vine si multimea mare dintre natiuni (descrise pe larg in cap 7). Altfel unde mai e descris necazul cel mare in Apocalipsa??

Eu iti sugerez sa compari intunecarea din Matei 24 "indata dupa acele zile de necaz" cu intunecarea de la pecetea a sasea. Si vei avea raspunsul ca pecetile anterioare (1-4) au fost necazul cel mare.

#108
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 logic1, on 1st May 2012, 21:39, said:

Chestia cu timpurile natiunilor este adevarata,

Dacă "chestia" cu timpurile națiunilor este adevărată, atunci ești de acord că la sfârșitul acestor timpuri Isus trebuia să fie întronat ca rege.

Este adevărat că Martorii lui Iehova au avut așteptări nerealiste în trecut, însă ei au afirmat ceea ce au înțeles la vremea respectivă.  Adevărata cunoștință avea să crească treptat la timpul sfârșitului.  Cu toate acestea, înțelegerea pe care au avut-o cu privire la faptul că în 1914 aveau să se încheie timpurile fixate ale națiunilor a fost corectă.

(DANIEL 12:4) . . .Iar tu, Daniel, ține ascunse aceste cuvinte și sigilează cartea până la timpul sfârșitului. Mulți vor umbla încoace și încolo și adevărata cunoștință va crește“.

Cînd‚ după învierea sa‚ Cristos s-a reîntors la cer‚ el nu a început imediat să guverneze. El trebuia să aștepte scurgerea unei perioade de timp așa cum arată apostolul Pavel: „Acesta [Cristos] a oferit pentru totdeauna o singură jertfă pentru păcate și s-a așezat la dreapta lui Dumnezeu‚ așteptînd de atunci ca dușmanii săi să fie puși ca un scăunel pentru picioarele sale“ (Evrei 10:12‚ 13).

Când a sosit timpul să-și înceapă domnia‚ Iehova i-a spus: „Du-te să subjugi [sau‚ să domnești] în mijlocul dușmanilor tăi.“ — Psalm 110:1‚ 2‚ 5‚ 6.
Conform acestei profeții, Isus urma să domnească pentru o perioadă de timp "în mijlocul dușmanilor săi", concomitent cu aceștia, iar la timpul fixat de Dumnezeu el va trece la acțiune pentru a judeca întregul pământ locuit.

Iată de ce apostolii săi l-au întrebat care avea să fie "semnul prezenței sale" și al încheierii acestui sistem.  Semnul complex din Matei 24, Marcu 13, Luca 21 etc. avea să-i ajute pe continuatorii lui Isus să-și dea seama că trăiesc în timpul sfârșitului adică în perioada în care el este prezent.  Acest semn are menirea de a-i ajuta pe adevărații creștini să rămână vigilenți, treji d.p.d.v. spiritual, să fie pregătiți, să nu se lase distrași de obiective personale iar sfârșitul să-i ia prin surprindere.

(MATEI 24:42–44) . . .Vegheați deci, pentru că nu știți în ce zi vine Domnul vostru. 43 Dar să știți un lucru: Dacă stăpânul casei ar fi știut la ce strajă venea hoțul, ar fi rămas treaz și n-ar fi lăsat să i se spargă casa. 44 De aceea, fiți și voi gata, pentru că Fiul omului vine la o oră la care nu vă gândiți.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate