Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

TRĂIM NOI ÎN PREZENT ÎN TIMPUL PREZENȚEI LUI CRISTOS?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
680 replies to this topic

#649
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

 Eugen3, on 11 martie 2013 - 12:22, said:


Când s-a ridicat Ilie la cer?  De unde ai mai scos-o şi pe asta?

Ilie nu s-a ridicat la cer singur... a fost ridicat de Dumnezeu. Scrie frumos in 2 Imparati 2: "Când a voit Domnul să ridice pe Ilie la cer într-un vârtej de vânt... si ca Dumnezeu a facut cunoscut lucrul asta prorocilor Lui: „Ştii că Domnul răpeşte astăzi pe stăpânul tău deasupra capului tău?” Şi el a răspuns: „Ştiu şi eu, dar tăceţi.”

#650
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 kruger, on 11 martie 2013 - 13:41, said:

Ilie nu s-a ridicat la cer singur... a fost ridicat de Dumnezeu. Scrie frumos in 2 Imparati 2: "Când a voit Domnul să ridice pe Ilie la cer într-un vârtej de vânt... si ca Dumnezeu a facut cunoscut lucrul asta prorocilor Lui: „Ştii că Domnul răpeşte astăzi pe stăpânul tău deasupra capului tău?” Şi el a răspuns: „Ştiu şi eu, dar tăceţi.”


Serios?  kruger dragule, învaţă să citeşti Biblia atent, nu superficial ....

La care cer dintre cele menţionate în Scriptură a fost înălţat Ilie?

Termenul se aplică uneori la locuinţa spirituală a lui Dumnezeu şi a fiilor săi îngereşti (Matei 6:9; 18:10).

„Cerul“ se poate referi şi la universul fizic (Deuteronomul 4:19).

Iar Biblia foloseşte acest termen cu privire la atmosfera din apropierea pământului, unde zboară păsările şi bate vântul. — Psalmul 78:26; Matei 6:26.

Te rog să menţionezi la care dintre aceste ceruri a fost ridicat Ilie?

Edited by Eugen3, 11 March 2013 - 13:46.


#651
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

 Eugen3, on 11 martie 2013 - 13:45, said:

Serios?  kruger dragule, învaţă să citeşti Biblia atent, nu superficial ....
Ce inseamna sa citesti Biblia atent? Cumva sa caut explicatii in niste reviste pentru orice verset? Incearca tu, atent, sa nu treci peste ce e scris...

 Eugen3, on 11 martie 2013 - 13:45, said:

La care cer dintre cele menţionate în Scriptură a fost înălţat Ilie?
Te rog să menţionezi la care dintre aceste ceruri a fost ridicat Ilie?
Aaa, nu spune la care cer. E asta o problema? In VT nici nu vedem mai multe ceruri (cum zice, mai tarziu, Ap. Pavel : "al treilea cer" ...). Dar inteleg din Scriptura ca Ilie a fost luat la Domnul, cum a fost luat si Enoh. A fost rapit de Domnul, scrie acolo.

 Eugen3, on 11 martie 2013 - 13:45, said:

„Cerul“ se poate referi şi la universul fizic (Deuteronomul 4:19).
Deci Ilie a fost trimis prin univers?

 Eugen3, on 11 martie 2013 - 13:45, said:

Iar Biblia foloseşte acest termen cu privire la atmosfera din apropierea pământului, unde zboară păsările şi bate vântul. — Psalmul 78:26; Matei 6:26.

Si apoi a cazut inapoi, sau a ramas acolo ,cu păsările, in bataia vântului? Hai ca daca tot ai inceput cu intrebarile idioate, sa lamurim tot ce te framanta...

Edited by kruger, 11 March 2013 - 13:55.


#652
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 kruger, on 11 martie 2013 - 13:54, said:

înteleg din Scriptura ca Ilie a fost luat la Domnul, cum a fost luat si Enoh. A fost rapit de Domnul, scrie acolo.

Uite kruger, le arăţi din nou tuturor cât de bine înţelegi tu Scriptura.

Eu îţi voi dovedi cu Biblia că Ilie "NU A FOST LUAT LA DOMNUL", cum susţii tu ...

1)  Ani mai târziu, Ilie era încă pe pământ, întrucât i-a scris o scrisoare regelui Ioram al lui Iuda

(2 Cronici 21:1) . . .În cele din urmă, Iosafat a adormit alături de strămoşii lui şi a fost înmormântat alături de strămoşii lui, în Cetatea lui David. În locul lui a început să domnească Ioram, fiul său.

(2 Cronici 21:12–15) . . .În cele din urmă i-a venit o scrisoare de la profetul Ilie, care spunea: „Iată ce a zis Iehova, Dumnezeul lui David, strămoşul tău: «Pentru că n-ai umblat pe căile lui Iosafat, tatăl tău, nici pe căile lui Asa, regele lui Iuda, 13 ci ai umblat pe calea regilor lui Israel şi i-ai făcut pe Iuda şi pe locuitorii Ierusalimului să aibă relaţii imorale, aşa cum şi casa lui Ahab i-a făcut pe alţii să aibă relaţii imorale, şi pentru că i-ai omorât chiar pe fraţii tăi, casa tatălui tău, care erau mai buni decât tine, 14 iată că Iehova va lovi cu putere pe poporul tău, pe fiii tăi, pe soţiile tale şi toate bunurile tale. 15 Şi vei avea o boală grea, o boală de intestine, care se va agrava zi de zi, până îţi vor ieşi intestinele din cauza bolii»“.

2) Faptul că Ilie nu s-a suit la locuinţa spirituală a lui Iehova Dumnezeu a fost confirmat mai târziu de Isus Cristos, care a declarat următoarele:

(Ioan 3:13) . . .Niciun om n-a urcat la cer în afară de cel care a coborât din cer, Fiul omului.

Oamenilor imperfecţi li s-a deschis calea spre viaţă cerească după moartea, învierea şi înălţarea lui Isus Cristos.

(Ioan 14:2, 3) . . .În casa Tatălui meu sunt multe locaşuri. Dacă n-ar fi aşa, v-aş fi spus, fiindcă mă duc să vă pregătesc un loc. 3 Şi, dacă mă duc să vă pregătesc un loc, vin din nou şi vă voi primi acasă la mine, pentru ca, acolo unde sunt eu, să fiţi şi voi.

(Evrei 9:24) . . .Căci Cristos n-a intrat într-un loc sfânt făcut de mâini, care este o copie a realităţii, ci chiar în cer, ca să se înfăţişeze acum pentru noi înaintea persoanei lui Dumnezeu. . .

(Evrei 10:19, 20) . . .Aşadar, fraţilor, fiindcă putem să intrăm cu îndrăzneală prin intermediul sângelui lui Isus în locul sfânt, pe calea 20 pe care el a inaugurat-o pentru noi ca drum nou şi viu prin perdea, adică prin carnea sa. . .

„Cerul“ la care s-a înălţat Ilie era atmosfera pământului (Psalmul 78:26; Matei 6:26).
Mergând cu mare viteză prin aer, se pare că acel car de foc l-a transferat pe Ilie într-o altă parte a pământului, unde a continuat să trăiască o vreme.
Aşa cum ţi-am dovedit mai sus, ani mai târziu, Ilie i-a scris o scrisoare lui Ioram, regele lui Iuda. — 2 Cronici 21:1, 12–15.

La o citire atentă a Bibliei reiese că nici Ilie şi nici Enoh nu au mers la locuinţa spirituală a lui Dumnezeu şi a îngerilor.

Deci kruger, nu mai încerca să te dai drept un cunoscător al Bibliei decât alţii, că realitatea e alta ....

Edited by Eugen3, 12 March 2013 - 20:29.


#653
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009
Auzi? Tu chiar sub directa indrumare a Duhului nu te poti pregati in Scriptura ca reciti numai dupa prostiile canalului.


30. Si iata ca stateau de vorba cu El doi barbati: erau Moise si Ilie,
31. care se aratasera in slava si vorbeau despre sfarsitul Lui pe care avea sa-l aiba in Ierusalim.


  Ilie era inaltat ?

11. Pe cand mergeau ei vorbind, iata ca un car de foc si niste cai de foc i-au despartit pe unul de altul, si Ilie s-a inaltat la cer intr-un vartej de vant.

Asemeni Domnului

•Dupa ce a spus aceste lucruri, pe cand se uitau ei la El, S-a inaltat la cer, si un nor L-a ascuns din ochii lor. (Fapt.1:9)


Evident ca (Ioan 3:13) . . .Niciun om n-a urcat la cer


afara daca Dumnezeu nu l-a urcat

•Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamant, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu il mutase. Caci inainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu. (Evr.11:5)

Chiar nu poti face legaturile ?

Edited by husand, 13 March 2013 - 02:06.


#654
tanoit

tanoit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,351
  • Înscris: 28.01.2013

 Eugen3, on 12 martie 2013 - 20:29, said:

Uite kruger, le arăţi din nou tuturor cât de bine înţelegi tu Scriptura.

Eu îţi voi dovedi cu Biblia că Ilie "NU A FOST LUAT LA DOMNUL", cum susţii tu ...

1)  Ani mai târziu, Ilie era încă pe pământ, întrucât i-a scris o scrisoare regelui Ioram al lui Iuda

(2 Cronici 21:1) . . .În cele din urmă, Iosafat a adormit alături de strămoşii lui şi a fost înmormântat alături de strămoşii lui, în Cetatea lui David. În locul lui a început să domnească Ioram, fiul său.

(2 Cronici 21:12–15) . . .În cele din urmă i-a venit o scrisoare de la profetul Ilie, care spunea: „Iată ce a zis Iehova, Dumnezeul lui David, strămoşul tău: «Pentru că n-ai umblat pe căile lui Iosafat, tatăl tău, nici pe căile lui Asa, regele lui Iuda, 13 ci ai umblat pe calea regilor lui Israel şi i-ai făcut pe Iuda şi pe locuitorii Ierusalimului să aibă relaţii imorale, aşa cum şi casa lui Ahab i-a făcut pe alţii să aibă relaţii imorale, şi pentru că i-ai omorât chiar pe fraţii tăi, casa tatălui tău, care erau mai buni decât tine, 14 iată că Iehova va lovi cu putere pe poporul tău, pe fiii tăi, pe soţiile tale şi toate bunurile tale. 15 Şi vei avea o boală grea, o boală de intestine, care se va agrava zi de zi, până îţi vor ieşi intestinele din cauza bolii»“.

2) Faptul că Ilie nu s-a suit la locuinţa spirituală a lui Iehova Dumnezeu a fost confirmat mai târziu de Isus Cristos, care a declarat următoarele:

(Ioan 3:13) . . .Niciun om n-a urcat la cer în afară de cel care a coborât din cer, Fiul omului.

Oamenilor imperfecţi li s-a deschis calea spre viaţă cerească după moartea, învierea şi înălţarea lui Isus Cristos.

(Ioan 14:2, 3) . . .În casa Tatălui meu sunt multe locaşuri. Dacă n-ar fi aşa, v-aş fi spus, fiindcă mă duc să vă pregătesc un loc. 3 Şi, dacă mă duc să vă pregătesc un loc, vin din nou şi vă voi primi acasă la mine, pentru ca, acolo unde sunt eu, să fiţi şi voi.

(Evrei 9:24) . . .Căci Cristos n-a intrat într-un loc sfânt făcut de mâini, care este o copie a realităţii, ci chiar în cer, ca să se înfăţişeze acum pentru noi înaintea persoanei lui Dumnezeu. . .

(Evrei 10:19, 20) . . .Aşadar, fraţilor, fiindcă putem să intrăm cu îndrăzneală prin intermediul sângelui lui Isus în locul sfânt, pe calea 20 pe care el a inaugurat-o pentru noi ca drum nou şi viu prin perdea, adică prin carnea sa. . .

„Cerul“ la care s-a înălţat Ilie era atmosfera pământului (Psalmul 78:26; Matei 6:26).
Mergând cu mare viteză prin aer, se pare că acel car de foc l-a transferat pe Ilie într-o altă parte a pământului, unde a continuat să trăiască o vreme.
Aşa cum ţi-am dovedit mai sus, ani mai târziu, Ilie i-a scris o scrisoare lui Ioram, regele lui Iuda. — 2 Cronici 21:1, 12–15.

La o citire atentă a Bibliei reiese că nici Ilie şi nici Enoh nu au mers la locuinţa spirituală a lui Dumnezeu şi a îngerilor.

Deci kruger, nu mai încerca să te dai drept un cunoscător al Bibliei decât alţii, că realitatea e alta ....

Daca e doar opinia ta personala,e in regula ptr ca oricine poate interpreta eronat anumite versete din scriptura!Sper ca ti-ai dat seama de greseala ta din postarea lui Husand.
In schimb,daca e pozitia oficiala a bisericii, atunci.........................

#655
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

 Eugen3, on 12 martie 2013 - 20:29, said:

Uite kruger, le arăţi din nou tuturor cât de bine înţelegi tu Scriptura.

Eu îţi voi dovedi cu Biblia că Ilie "NU A FOST LUAT LA DOMNUL", cum susţii tu ...

1)  Ani mai târziu, Ilie era încă pe pământ, întrucât i-a scris o scrisoare regelui Ioram al lui Iuda

(2 Cronici 21:1) . . .În cele din urmă, Iosafat a adormit alături de strămoşii lui şi a fost înmormântat alături de strămoşii lui, în Cetatea lui David. În locul lui a început să domnească Ioram, fiul său.

(2 Cronici 21:12–15) . . .În cele din urmă i-a venit o scrisoare de la profetul Ilie, care spunea: „Iată ce a zis Iehova, Dumnezeul lui David, strămoşul tău: «Pentru că n-ai umblat pe căile lui Iosafat, tatăl tău, nici pe căile lui Asa, regele lui Iuda, 13 ci ai umblat pe calea regilor lui Israel şi i-ai făcut pe Iuda şi pe locuitorii Ierusalimului să aibă relaţii imorale, aşa cum şi casa lui Ahab i-a făcut pe alţii să aibă relaţii imorale, şi pentru că i-ai omorât chiar pe fraţii tăi, casa tatălui tău, care erau mai buni decât tine, 14 iată că Iehova va lovi cu putere pe poporul tău, pe fiii tăi, pe soţiile tale şi toate bunurile tale. 15 Şi vei avea o boală grea, o boală de intestine, care se va agrava zi de zi, până îţi vor ieşi intestinele din cauza bolii»“.

2) Faptul că Ilie nu s-a suit la locuinţa spirituală a lui Iehova Dumnezeu a fost confirmat mai târziu de Isus Cristos, care a declarat următoarele:

(Ioan 3:13) . . .Niciun om n-a urcat la cer în afară de cel care a coborât din cer, Fiul omului.

Oamenilor imperfecţi li s-a deschis calea spre viaţă cerească după moartea, învierea şi înălţarea lui Isus Cristos.

(Ioan 14:2, 3) . . .În casa Tatălui meu sunt multe locaşuri. Dacă n-ar fi aşa, v-aş fi spus, fiindcă mă duc să vă pregătesc un loc. 3 Şi, dacă mă duc să vă pregătesc un loc, vin din nou şi vă voi primi acasă la mine, pentru ca, acolo unde sunt eu, să fiţi şi voi.

(Evrei 9:24) . . .Căci Cristos n-a intrat într-un loc sfânt făcut de mâini, care este o copie a realităţii, ci chiar în cer, ca să se înfăţişeze acum pentru noi înaintea persoanei lui Dumnezeu. . .

(Evrei 10:19, 20) . . .Aşadar, fraţilor, fiindcă putem să intrăm cu îndrăzneală prin intermediul sângelui lui Isus în locul sfânt, pe calea 20 pe care el a inaugurat-o pentru noi ca drum nou şi viu prin perdea, adică prin carnea sa. . .

„Cerul“ la care s-a înălţat Ilie era atmosfera pământului (Psalmul 78:26; Matei 6:26).
Mergând cu mare viteză prin aer, se pare că acel car de foc l-a transferat pe Ilie într-o altă parte a pământului, unde a continuat să trăiască o vreme.
Aşa cum ţi-am dovedit mai sus, ani mai târziu, Ilie i-a scris o scrisoare lui Ioram, regele lui Iuda. — 2 Cronici 21:1, 12–15.

La o citire atentă a Bibliei reiese că nici Ilie şi nici Enoh nu au mers la locuinţa spirituală a lui Dumnezeu şi a îngerilor.

Deci kruger, nu mai încerca să te dai drept un cunoscător al Bibliei decât alţii, că realitatea e alta ....

Vezi ca tu compari intamplari descrise in Imparati si in Cronici...de asta pierzi linia timpului. Poate o sa am timp mai pe seara sa iti desenez un timeline cu imparatii lui Iuda, in paralel cu cei ai lui Israel, in care sa vezi unde poti plasa ridicarea la cer a lui Ilie. Ar trebui sa faci studiul asta singur, da' te stiu mai bine...

Quote

.Niciun om n-a urcat la cer
Ilie nu a urcat singur, ci a fost rapit, asa scrie.

#656
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 husand, on 13 martie 2013 - 02:05, said:

Evident ca (Ioan 3:13) . . .Niciun om n-a urcat la cer
afara daca Dumnezeu nu l-a urcat

Unde a spus Isus această explicaţie?  Arat-o te rog ...

Isus a spus clar că "niciun om n-a urcat la cer".
Vrei să spui că Isus minţea?  Sau, Isus nu ştia că Ilie sau Ehoh urcaseră în cer dacă aşa ar fi stat lucrurile?

(Ioan 3:13) . . .Niciun om n-a urcat la cer în afară de cel care a coborât din cer, Fiul omului.

Trebuie să vă revizuiţi punctul de vedere.  Adevărul care reiese din Scriptură l-am prezentat anterior ....

Calea spre cer a fost "inaugurată" de Isus ...

(Evrei 10:19, 20) . . .Aşadar, fraţilor, fiindcă putem să intrăm cu îndrăzneală prin intermediul sângelui lui Isus în locul sfânt, pe calea 20 pe care el a inaugurat-o pentru noi ca drum nou şi viu prin perdea, adică prin carnea sa. . .

Observă şi alte dovezi ...

(Faptele 2:34) De fapt, David n-a urcat la ceruri, ci spune: «Iehova i-a zis Domnului meu: „Stai la dreapta mea

(Evrei 9:8) Astfel, spiritul sfânt arată clar că, atât timp cât era în picioare primul cort, calea care duce la locul sfânt nu fusese încă deschisă.

Edited by Eugen3, 28 March 2013 - 11:27.


#657
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

Quote


(Ioan 3:13) . . .Niciun om n-a urcat la cer în afară de cel care a coborât din cer, Fiul omului.
Evrei 9:8) Astfel, spiritul sfânt arată clar că, atât timp cât era în picioare primul cort, calea care duce la locul sfânt nu fusese încă deschisă.



Asta inainte de Cristos , Eugen.

Caci, prin El, si unii si altii avem intrare la Tatal, intr-un Duh. (Efes.2:18)

Astfel, dar, fratilor, fiindca prin sangele lui Isus avem o intrare sloboda in Locul Preasfant, (Evr.10:19)


Isus i-a zis: "Eu sunt Calea, Adevarul si Viata. Nimeni nu vine la Tatal decat prin Mine. (Ioan.14:6)

Isus le-a mai zis: "Adevarat, adevarat va spun ca Eu sunt Usa oilor. (Ioan.10:7)


Noi vorbim inaintea lui Dumnezeu in Hristos; si toate aceste lucruri le spunem, preaiubitilor, pentru zidirea voastra. (2Cor.12:19


Nu stiu daca intelegi ?

#658
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 husand, on 28 martie 2013 - 12:00, said:

Asta inainte de Cristos , Eugen.

Caci, prin El, si unii si altii avem intrare la Tatal, intr-un Duh. (Efes.2:18)


Eu înţeleg.  Dar înţeleg şi faptul că Ilie şi Enoh au trăit cu mult timp înainte ca Isus să vină pe pământ.

Deci, conform cuvintelor lui Isus, aceştia nu au urcat la cer, la Dumnezeu.

(Ioan 3:13) Niciun om n-a urcat la cer în afară de cel care a coborât din cer, Fiul omului.

După cum poţi observa, singura excepţie este Isus, Fiul omului ...

#659
Denaly

Denaly

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 777
  • Înscris: 21.12.2012
Strigaţi de bucurie către Domnul, toţi locuitorii pământului! Binecuvântat să fie Dumnezeul lui Israel!

Tot ce este în mine să binecuvânteze Numele Lui cel sfânt! Amin!

Edited by Denaly, 29 March 2013 - 20:55.


#660
mihao37

mihao37

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,150
  • Înscris: 21.11.2009
E ca o ecuatie,
Moise si Ilie au urcat la cer
Nici u om nu a urcat la cer
rezulta ca
Ei nu sint oameni ci veniri ingeresti.

sau Explicatia lui Iisus este doar una diplomatica pt a se pune pe El in evidenta din necesitatea importabnei misunii sale

DE Ex Melchisedec e Dumnezeu? a urcat la cer ?
oare daca nu te ridici cu trupul nu poti ntra in rai?

#661
mihao37

mihao37

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,150
  • Înscris: 21.11.2009
legat de intrebarea pusa de ei lui Iisus (care va fi semnul prezentei si cind va fi sfirsitul )

s-ar intelege ca acest sfirstit coincide cu semnul prezentei rezultat dintr-un dialog anterior netrecut pe hartie

pentru ca despre sfirsit ne vb legat de propovaduirea vestii bune a Imparatiei la toate popoarele ceea ce inseamna ca nu se refera la un sfirsit legat de venirea Lui venire care intirzie inca pina dupa razboi si urgie

iar proovaduirea este semn anterior pustiirii , razboiului si a urgiei .

deci noi vom afla de prezenta Sa la un moment dat - legat de propovaduirea la toate popoarele a unei vesti bune despre Imparatie

prezenta Sa este una intrupata redata de expresia venirea ca steaua diminetii

momentul as zice este unul zugravit si in Isaia 41 -partea a doua -care trebuie inteles in context

21. Veniţi şi vă apăraţi pricina voastră, zice Domnul; apropiaţi-vă cu dovezile voastre, zice regele lui Iacov.   
22. Să se apropie şi să ne spună mai dinainte ceea ce va fi! Vremea cea străveche, aşa cum ne-au dat de ştire, cu de-amănuntul o vom cerceta şi viitorul pe care-l proorocesc vom vedea ce este.
23. Vestiţi cele ce vor fi în vremile mai de pe urmă, ca să ştim că sunteţi dumnezei! Haidem! Bine sau rău, faceţi ceva ca să ne putem încerca puterea!   
24. Dar iată că lucrarea voastră este nimic şi nimic sânte]i şi voi, urâciune este a vă alege!
25. De la miazănoapte l-am chemat ca să vină, de la răsărit l-am chemat pe nume. El a călcat în picioare pe satrapi ca pe noroi, cum calcă olarul lutul.
26. Cine l-a descoperit odinioară ca să-l ştim şi cu mult înainte ca să zicem: "Este adevărat?" Dar nimeni n-a descoperit nimic, nimeni n-a vestit nimic şi nimeni n-a auzit cuvintele voastre.
27. Eu Cel dintâi am zis Sionului: "Iată-i, iată-i!" şi Ierusalimului am adus veste nouă.   
28. Privesc şi nu este nimeni; printre ei nu se află nici un profet. Eu îi întreb: "De unde vine el?" Dar ei nu răspund nimic!   
29. Drept aceea, toţi sunt nimic, lucrările lor deşertăciune, idolii lor sunt vânare de vânt!

Edited by mihao37, 30 March 2013 - 18:32.


#662
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 Denaly, on 29 martie 2013 - 20:46, said:

Strigaţi de bucurie către Domnul Iehova, toţi locuitorii pământului! Binecuvântat să fie Dumnezeul lui Israel!

Tot ce este în mine să binecuvânteze Numele Lui cel sfânt! Amin!
Denaly, dacă tot ai pus la avatar tetagrama, foloseşte şi numele lui Dumnezeu, Iehova.  Sfinţeşte-l în faţa altora şi fă-l cunoscut, imitând astfel exemplul lui Isus Cristos.

(Matei 6:9) Voi aşa să vă rugaţi: «Tatăl nostru care eşti în ceruri, să fie sfinţit numele tău.

(Ioan 17:6) Le-am dezvăluit numele tău oamenilor pe care mi i-ai dat din lume. Ai tăi erau şi tu mi i-ai dat, iar ei au respectat cuvântul tău.

(Ioan 17:26) Eu le-am făcut cunoscut numele tău şi-l voi mai face cunoscut, pentru ca iubirea cu care m-ai iubit tu să fie în ei şi eu în unitate cu ei“.

Edited by Eugen3, 04 April 2013 - 09:43.


#663
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 mihao37, on 29 martie 2013 - 22:45, said:

E ca o ecuatie,
Moise si Ilie au urcat la cer
Nici u om nu a urcat la cer
rezulta ca
Ei nu sint oameni ci veniri ingeresti.

sau Explicatia lui Iisus este doar una diplomatica pt a se pune pe El in evidenta din necesitatea importabnei misunii sale

DE Ex Melchisedec e Dumnezeu? a urcat la cer ?
oare daca nu te ridici cu trupul nu poti ntra in rai?

De Enoh nu ai auzit?
Geneza 5:24
Enoh a umblat cu Dumnezeu; apoi nu s'a mai văzut, pentru că l -a luat Dumnezeu.

#664
Dumitru56

Dumitru56

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 21.04.2010

 Eugen3, on 12 martie 2013 - 20:29, said:

Uite kruger, le arăţi din nou tuturor cât de bine înţelegi tu Scriptura.

Eu îţi voi dovedi cu Biblia că Ilie "NU A FOST LUAT LA DOMNUL", cum susţii tu ...

1)  Ani mai târziu, Ilie era încă pe pământ, întrucât i-a scris o scrisoare regelui Ioram al lui Iuda

(2 Cronici 21:1) . . .În cele din urmă, Iosafat a adormit alături de strămoşii lui şi a fost înmormântat alături de strămoşii lui, în Cetatea lui David. În locul lui a început să domnească Ioram, fiul său.

(2 Cronici 21:12–15) . . .În cele din urmă i-a venit o scrisoare de la profetul Ilie, care spunea: „Iată ce a zis Iehova, Dumnezeul lui David, strămoşul tău: «Pentru că n-ai umblat pe căile lui Iosafat, tatăl tău, nici pe căile lui Asa, regele lui Iuda, 13 ci ai umblat pe calea regilor lui Israel şi i-ai făcut pe Iuda şi pe locuitorii Ierusalimului să aibă relaţii imorale, aşa cum şi casa lui Ahab i-a făcut pe alţii să aibă relaţii imorale, şi pentru că i-ai omorât chiar pe fraţii tăi, casa tatălui tău, care erau mai buni decât tine, 14 iată că Iehova va lovi cu putere pe poporul tău, pe fiii tăi, pe soţiile tale şi toate bunurile tale. 15 Şi vei avea o boală grea, o boală de intestine, care se va agrava zi de zi, până îţi vor ieşi intestinele din cauza bolii»“.

2) Faptul că Ilie nu s-a suit la locuinţa spirituală a lui Iehova Dumnezeu a fost confirmat mai târziu de Isus Cristos, care a declarat următoarele:

(Ioan 3:13) . . .Niciun om n-a urcat la cer în afară de cel care a coborât din cer, Fiul omului.

Oamenilor imperfecţi li s-a deschis calea spre viaţă cerească după moartea, învierea şi înălţarea lui Isus Cristos.

(Ioan 14:2, 3) . . .În casa Tatălui meu sunt multe locaşuri. Dacă n-ar fi aşa, v-aş fi spus, fiindcă mă duc să vă pregătesc un loc. 3 Şi, dacă mă duc să vă pregătesc un loc, vin din nou şi vă voi primi acasă la mine, pentru ca, acolo unde sunt eu, să fiţi şi voi.

(Evrei 9:24) . . .Căci Cristos n-a intrat într-un loc sfânt făcut de mâini, care este o copie a realităţii, ci chiar în cer, ca să se înfăţişeze acum pentru noi înaintea persoanei lui Dumnezeu. . .

(Evrei 10:19, 20) . . .Aşadar, fraţilor, fiindcă putem să intrăm cu îndrăzneală prin intermediul sângelui lui Isus în locul sfânt, pe calea 20 pe care el a inaugurat-o pentru noi ca drum nou şi viu prin perdea, adică prin carnea sa. . .

„Cerul“ la care s-a înălţat Ilie era atmosfera pământului (Psalmul 78:26; Matei 6:26).
Mergând cu mare viteză prin aer, se pare că acel car de foc l-a transferat pe Ilie într-o altă parte a pământului, unde a continuat să trăiască o vreme.
Aşa cum ţi-am dovedit mai sus, ani mai târziu, Ilie i-a scris o scrisoare lui Ioram, regele lui Iuda. — 2 Cronici 21:1, 12–15.

La o citire atentă a Bibliei reiese că nici Ilie şi nici Enoh nu au mers la locuinţa spirituală a lui Dumnezeu şi a îngerilor.

Deci kruger, nu mai încerca să te dai drept un cunoscător al Bibliei decât alţii, că realitatea e alta ....

Am vrea sa ne arati anii de domnie ai lui Ioram...dupa 2 Cron 21,1..sa ne arati anii de domnie nu din doctrina Martorilor lui Yehova..pt ca istoria voastra nu arata corect...Ani reali dupa istoria lumii..Asteptam..!

#665
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 Dumitru56, on 06 aprilie 2013 - 12:56, said:

Am vrea sa ne arati anii de domnie ai lui Ioram...dupa 2 Cron 21,1..sa ne arati anii de domnie nu din doctrina Martorilor lui Yehova..pt ca istoria voastra nu arata corect...Ani reali dupa istoria lumii..Asteptam..!
Ce legătură are întrebarea ta cu subiectul discutat?
Anulează anii de domnie ai lui Ioram cuvintele lui Isus legate de subiectul discutat?

(Ioan 3:13) . . .Niciun om n-a urcat la cer în afară de cel care a coborât din cer, Fiul omului.

Relatarea din A doua carte a cronicilor descrie unele evenimente care au avut loc în Iuda începând din 1037 î.e.n., adică de la domnia lui Solomon, până la decretul de reconstruire a casei lui Iehova în Ierusalim, dat de Cirus în 537 î.e.n.

Edited by Eugen3, 07 April 2013 - 13:14.


#666
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

 Eugen3, on 07 aprilie 2013 - 13:14, said:


(Ioan 3:13) . . .Niciun om n-a urcat la cer în afară de cel care a coborât din cer, Fiul omului.
Tu observi diferenta intre a urca si a fi ridicat sau a fi rapit ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate