Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 

Casa ridicata la rosu

- - - - -
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#1
ilie01

ilie01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 04.02.2011
Am ridicat casa la rosu dupa multe peripetii cu doua echipe de constructori. Acum sunt in statiul urmator: ridicata la rosu si acoperita. Mai sunt multe de facut si banii sunt foarte putini. Vreau sa imi veniti in ajutor cu experienta voastra, cu ideile si cu tot ce mi-ar putea fi de folos.

1. In primul rand vreau sa va cer parerea in legatura cu cosul de fun:
       - aceste este pus de arhitect direct pe stalpul de sustinere parter, etaj. Muncitorii care l-au ridicat mi-au spus ca daca stalpul se incalzeste de la cos, betonul crapa. Este sau nu adevarat, nu stiu, cert este ca de atunci ma framant intr-una.
      - cand acesta iese din pod, trece direct pe langa o grinda de lemn pe care se sprijina acoperisul (asa era in proiect). Muncitorii au pus o bucata de clingherit intre el si grinda, dar nu stiu daca este suficient.
Precizez ca as vrea sa folosesc cosul pentru o soba de teracota la parter si pentru una la etaj. Este corect daca merg doua sobe pe acelas cos? el este facut din caramida normala intre care s-a pus multibat si tencuit pe exterior tot cu multibat.
Tot muncitorii mi-au spus ca la toate cosurile se lasa o deschidere in care, dupa ce se incalzeste soba se baga o tabla ca sa nu iasa caldura pe cos? Eu nu am citit pe nicaieri despre acest lucru si nu i-am lasat sa faca, oare credeti ca am gresit?

2. O alta intrebare este legata de ordinea lucrarilor urmatoare: tecuit pe exterior, tamplarie, curent, canalizare. Va spuneam ca banii sunt cam putini si poate nu o sa pot sa fac totul anul asta, din cauza asta va intreb, pentru ce sa optez? pentru tamplarie sau tencuit pe exterior? pentru canalizare, amenajat terenul in jur si gard?  pentru instalatia electirca?


Va asptept pe toti cei care ati construit sa va spuneti parerea.
Ilie

Edited by ilie01, 03 March 2012 - 16:09.


#2
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 ilie01, on 3rd March 2012, 15:48, said:

Am ridicat la rosu o casa dupa multe peripetii cu doua echipe de constructori.
Acum sunt in statiul urmator: ridicata la rosu si acoperita. Mai sunt multe de facut si banii sunt foarte putini. Vreau sa imi veniti in ajutor cu experienta voastra, cu ideile si cu tot ce mi-ar putea fi de folos.
1. In primul rand vrea sa va cer parerea in legatura cu cosul de fun:
       - aceste este pus de arhitect direct pe stalpul de sustinere parter, etaj. Muncitorii care l-au ridicat mi-au spus ca daca stalpul se incalzeste de la cos, betonul crapa. Este sau nu adevarat, nu stiu, cert este ca de atunci ma framant si nu stiu daca este adevarat sau nu.
      - cand acesta iese pe casa, trece direct pe langa o grinda de lemn pe care se sprijina acoperisul. Muncitorii au pus o bucata de clingherit intre el si grinda, dar nu stiu daca este suficient.
Precizez ca as vrea sa folosesc acelas cos si la parter si la etaj, pentru sobe de teracota. Este facut din caramida normala tencuit pe exterior.

2. O alta intrebare este legata de ordinea lucrarilor urmatoare: tecuit pe exterior, tamplarie, curent, canalizare.

Va asptept pe toti cei care ati construit sa va spuneti parerea.
Ilie

Nu te pot ajuta decat la 2, cu ordinea care a fost la mine: fa instalatii, canalizari tot ce e mizerie si umed (sape), fa INTERIORUL intai, lasa-l sa se zvante, dupa aia pune ferestrele si, cu grija sa nu le omori, exteriorul.
Si bafta la construit, sa fie intr-un ceas bun.

Edited by denky, 03 March 2012 - 16:01.


#3
ilie01

ilie01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 04.02.2011

 denky, on 3rd March 2012, 16:00, said:

Nu te pot ajuta decat la 2, cu ordinea care a fost la mine: fa instalatii, canalizari tot ce e mizerie si umed (sape), fa INTERIORUL intai, lasa-l sa se zvante, dupa aia pune ferestrele si, cu grija sa nu le omori, exteriorul.
Si bafta la construit, sa fie intr-un ceas bun.

Nu pot sa cred ca deja am primit primul sfat. ITI MULTUMESC DIN SUFLET si iti multumesc si de urare. Doamne ajuta!
La tine sa fie la fel, intr-un ceas bun.
Poate imi spui si mie cum ai rezolvat tu cu canalizarea? De unde ai luat meseriasi cam cat costa, unde sa ma interesez?
Zici ca ai pus ferestrele, de care ai pus? am citit pe internet ca sunt tot felul de produse dar concret nu am vazut la nimeni cum arata ca sa imi fac o idee. Eu chiar ma gandeam ca as face tamplarie de lem. Oare se mai poarta?
Casa paritilor mei este facuta de multi ani si tamplaria tot buna este. Prin urmare, este sigur testata.

Bafta in continuare daca mai ai lucrari de facut.

Edited by ilie01, 03 March 2012 - 16:32.


#4
Alex_0722876565

Alex_0722876565

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 19.08.2006
Referitor la soba:

-Am vazut la cineva la o soba clasica (incalzire cu lemne) urmatoarele chestii care mi-au placut enorm. Cel mai de efect lucru la usa sobei omul taiase un gol si in acel gol montase bine etansat un castron de yena ,era ceva superb in interior se vedeau lemnele cum ard si pe peretele opus se proiecta lumina din interior si dansul flacarilor. Regret enorm ca nu am facut poze atunci sa va pot arata ce misto era.Avea si acea tabla montata in cos care la rotirea unei clapete "inchidea" cosul ,ca caldura din interiorul camerei sa nu iese pe cos. Nu sunt de meserie si nu stiu cat de mult ajuta dar cel putin teoretic cred ca merita verificat. O alta posibila modificare in soba se poate monta o serpentina si un mic bazin si poti avea si apa calda in timp ce incalzesti camera. Asa ceva am eu facut la tara ...la una din sobe langa bucatarie.

#5
ilie01

ilie01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 04.02.2011

 Alex_0722876565, on 3rd March 2012, 17:03, said:

Referitor la soba:

-Am vazut la cineva la o soba clasica (incalzire cu lemne) urmatoarele chestii care mi-au placut enorm. Cel mai de efect lucru la usa sobei omul taiase un gol si in acel gol montase bine etansat un castron de yena ,era ceva superb in interior se vedeau lemnele cum ard si pe peretele opus se proiecta lumina din interior si dansul flacarilor. Regret enorm ca nu am facut poze atunci sa va pot arata ce misto era.Avea si acea tabla montata in cos care la rotirea unei clapete "inchidea" cosul ,ca caldura din interiorul camerei sa nu iese pe cos. Nu sunt de meserie si nu stiu cat de mult ajuta dar cel putin teoretic cred ca merita verificat. O alta posibila modificare in soba se poate monta o serpentina si un mic bazin si poti avea si apa calda in timp ce incalzesti camera. Asa ceva am eu facut la tara ...la una din sobe langa bucatarie.


Iinteleg ca au avut dreptate muncitorii mei cand mi-au spus de tabla montata in cos. Eu am mai citit pe forumuri inainte de a-l ridica si am inteles ca nu trebuie sa aibe nici o crapatura si din cauza asta nu i-am lasat sa faca. Dimpotriva am stat langa ei sa ma asigur ca au pus multibat pe toata suprafata caramizii, ca au netezit interiorul cosului sa nu ramana asperitati, ca au golit resturile de material scurse si ca au tencuit exteriorul bine.
Legat de bazinul de apa, mi se pare complicat,  il folosesti numai iarna, dar vara de unde ai apa calda?
Chestia cu castronul este interesanta, dar ce te faci daca se sparge cumva? ia casa foc. cam riscant.

Eu astept si ceva concret legat de intrebarea mea: se pot folosi doua sobe la un singur cos? se intampla ceva daca cosul este lipit de grinda de lemn in acoperis?

#6
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 ilie01, on 3rd March 2012, 16:23, said:

Nu pot sa cred ca deja am primit primul sfat. ITI MULTUMESC DIN SUFLET si iti multumesc si de urare. Doamne ajuta!
La tine sa fie la fel, intr-un ceas bun.
Poate imi spui si mie cum ai rezolvat tu cu canalizarea? De unde ai luat meseriasi cam cat costa, unde sa ma interesez?
Zici ca ai pus ferestrele, de care ai pus? am citit pe internet ca sunt tot felul de produse dar concret nu am vazut la nimeni cum arata ca sa imi fac o idee. Eu chiar ma gandeam ca as face tamplarie de lem. Oare se mai poarta?
Casa paritilor mei este facuta de multi ani si tamplaria tot buna este. Prin urmare, este sigur testata.

Bafta in continuare daca mai ai lucrari de facut.

Casa mea e la Tm, am terminat-o in 2007. Canalizarea e pe strada, n-a trebuit decat sa ma bransez la ea. Ferestrele usile si parchetul le-am facut din stejar triplu stratificat, lemnul l-am adus din Germania (bine uscat). Singurul dezavantaj e ca la vara trebuie lamelele inferioare refacute (zapada, ploaie etc). Grija, ca poate fi un pic mai scumpa, conteaza mult cum e lucrata.
La casa tot timpul mai ai ceva de facut, saa ca multumesc de urare si spor la treaba.

#7
ilie01

ilie01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 04.02.2011

 denky, on 4th March 2012, 10:06, said:

Casa mea e la Tm, am terminat-o in 2007. Canalizarea e pe strada, n-a trebuit decat sa ma bransez la ea. Ferestrele usile si parchetul le-am facut din stejar triplu stratificat, lemnul l-am adus din Germania (bine uscat). Singurul dezavantaj e ca la vara trebuie lamelele inferioare refacute (zapada, ploaie etc). Grija, ca poate fi un pic mai scumpa, conteaza mult cum e lucrata.
La casa tot timpul mai ai ceva de facut, saa ca multumesc de urare si spor la treaba.

Daca ai adus lemnul pentru ferestre din Germania, in tara cine ti-a facut tamplaria? m-ar interesa si pe mine costurile.
Eu nu am cum sa aduc lemnul din alta tara dar daca gasesc aici meserias si acelas lemn cam cat ma costa o fereastra de 4,50 / 1,5 m? Asta fiind cea mai mare. Iti pun aceasta intrebare pentru ca nu am nici o idee legata de preturi si vreau sa ma documentez inainte de a ma hotara.

Daca alte presoane au facut tamplarie din alte materiale si sunt multumite va rog sa imi spuneti si mie. Daca aiti avut necazuri la tamplaria facuta poate spuneti si de ce ca sa invat si eu.

O alta intrebare: cum se procedeaza?  cum este mai bine, se face intai tencuiala si pe urma se pune tamplaria? sau invers.
Vara trecuta cand am facut acoperisul nu am avut timp sa stau pe forum si acum ma indoiesc ca este facut bine. Acum va rog sa imi veniti in ajutor.

#8
ilie01

ilie01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 04.02.2011

 ilie01, on 4th March 2012, 16:31, said:

Daca ai adus lemnul pentru ferestre din Germania, in tara cine ti-a facut tamplaria? m-ar interesa si pe mine costurile.
Eu nu am cum sa aduc lemnul din alta tara dar daca gasesc aici meserias si acelas lemn cam cat ma costa o fereastra de 4,50 / 1,5 m? Asta fiind cea mai mare. Iti pun aceasta intrebare pentru ca nu am nici o idee legata de preturi si vreau sa ma documentez inainte de a ma hotara.

Daca alte presoane au facut tamplarie din alte materiale si sunt multumite va rog sa imi spuneti si mie. Daca aiti avut necazuri la tamplaria facuta poate spuneti si de ce ca sa invat si eu.

O alta intrebare: cum se procedeaza?  cum este mai bine, se face intai tencuiala si pe urma se pune tamplaria? sau invers.
Vara trecuta cand am facut acoperisul nu am avut timp sa stau pe forum si acum ma indoiesc ca este facut bine. Acum va rog sa imi veniti in ajutor.


Ma intreb cum pe unele subiecte toata lumea da navala. Am pus si eu cateva intrebari si nu se grabeste nimeni sa ma lamureasca si mai am atatea de facut si nu stiu cum si de unde sa incep.
Va intrebam care ar fi prioritatile in executarea unor lucrari, vreau si niste lamuriri legate de amplasarea putului.
Va astept in continuare pe toti cu idei, cu experienta voastra, cu pataniile si cu momentele frumoase pe care le-ati petrecut la ridicare propriei voastre case.

#9
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

 ilie01, on 5th March 2012, 17:29, said:

Ma intreb cum pe unele subiecte toata lumea da navala.

Eu o sa iti dau un singur sfat .
NU pune acele table care sa obtureze iesirea gazelor pe cos .
Daca vreodata vei inchide iesirea gazelor ( a fumului ) inainte de a fi terminata arderea completa a lemnelor , ai toate sansele sa nu te mai trezesti dimineata !!!

#10
bosta

bosta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 26.02.2010
poti sa folosesti doua sobe pe un horn fara probleme daca e facut bine.spor la tot si numai bine.

#11
radu_vasile59

radu_vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 02.04.2011
Poti pune 2 sobe pe un cos de fum daca este dimensionat astfel incat sa preia ambele sobe concomitent. Si in plus, ca sa nu intre fumul de la soba de jos in camera de sus, trebuie ca sa fie protejata intrarea sobei de sus in cos cu un "perete despartitor" in interior, astfel ca sa existe 2 canale in cadrul cosului.
Parerea mea ca este o idee mai complicat de facut tehnic decat un cos simplu cu 2 fumuri in interior. Daca tu ai doar un cos simplu, terminat deja, atunci se pot lega ambele sobe, dar conditia este ca ele sa nu functioneze simultan.
Cosul, daca e din caramida sau samota (ceramica) trebuie izolat cu vata minerala bazaltica fata de elementele combustibile, altfel ia foc cladirea. Gazele arse fierbinti se racesc in contact cu ceramica din cos si caldura este transferata progresiv spre exterior (grinda aia de lemn), deci risti incendiul.
Pentru mai multe sfaturi bune pe tema asta este un topic de cosuri de fum pe aria de instalatii unde afli si ce fel de cos este bun pentru sobe/centrale pe lemn sau gaz/centrale in condensatie. De asemenea la topicul de sobe parca este descris modelul ala  de cos cu 2 sau mai multe sobe in el.
Spor la citit.

#12
ilie01

ilie01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 04.02.2011

 radu_vasile59, on 5th March 2012, 20:50, said:

Poti pune 2 sobe pe un cos de fum daca este dimensionat astfel incat sa preia ambele sobe concomitent. Si in plus, ca sa nu intre fumul de la soba de jos in camera de sus, trebuie ca sa fie protejata intrarea sobei de sus in cos cu un "perete despartitor" in interior, astfel ca sa existe 2 canale in cadrul cosului.
Parerea mea ca este o idee mai complicat de facut tehnic decat un cos simplu cu 2 fumuri in interior. Daca tu ai doar un cos simplu, terminat deja, atunci se pot lega ambele sobe, dar conditia este ca ele sa nu functioneze simultan.
Cosul, daca e din caramida sau samota (ceramica) trebuie izolat cu vata minerala bazaltica fata de elementele combustibile, altfel ia foc cladirea. Gazele arse fierbinti se racesc in contact cu ceramica din cos si caldura este transferata progresiv spre exterior (grinda aia de lemn), deci risti incendiul.
Pentru mai multe sfaturi bune pe tema asta este un topic de cosuri de fum pe aria de instalatii unde afli si ce fel de cos este bun pentru sobe/centrale pe lemn sau gaz/centrale in condensatie. De asemenea la topicul de sobe parca este descris modelul ala  de cos cu 2 sau mai multe sobe in el.
Spor la citit.

Vai de mine, ce ma fac. Va atasez o poza, pe care va rog sa o salvati si sa o mariti ca sa vedeti mai bine cosul. Doamne, nu vreau sa cred ca va trebui daramat.
Cosul este facut din caramida plina, am stat langa muncitori sa umple bine spatiul dintre caramizi, sa il tencuiasca, pe dinafara, dar nu mi-a trecut prin cap ca o sa treaca direct pe langa grinda, poate ca nu a fost grija mea treaba asta, credeam ca proiectantul a tinut cont si de acest aspect. Ce ma fac acum?
Vreau sa fac soba de teracota si la parter si la etaj. Cosul are un singur fum, nu doua, din cate mi-ai scris si din cauza asta o sa fie problema
Din nou, ce o sa fac?

Attached Files

  • Attached File  Cos.JPG   93.66K   282 downloads


#13
ilie01

ilie01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 04.02.2011

 motanul13, on 5th March 2012, 17:50, said:

Eu o sa iti dau un singur sfat .
NU pune acele table care sa obtureze iesirea gazelor pe cos .
Daca vreodata vei inchide iesirea gazelor ( a fumului ) inainte de a fi terminata arderea completa a lemnelor , ai toate sansele sa nu te mai trezesti dimineata !!!

Acum, ca imi spui lucrul asta, sunt bucuros ca nu le-am dat voie muncitorilor sa lase spatiu pentru o tabla. De fapt, tot pe forum am citit la un moment dat ca nu este bine ca cosul sa aiba crapaturi etc.
O alta problema legata de cos este urmatoarea: El pleaca de la parter lipit direct pe stalpul de rezistenta. Muncitorii mi-au spus ca de la caldura betonul din stalp crapa, este adevarat acest lucru?
Atasez o poza sa vedetu cu totii cam cum arata si sa imi spuneti ce este de facut.
Va multumesc

 bosta, on 5th March 2012, 19:21, said:

poti sa folosesti doua sobe pe un horn fara probleme daca e facut bine.spor la tot si numai bine.

multumesc mult pentru raspuns. mai am o multime de intrebari de pus dar nu stiu cum se procedeaza, pot sa le pun aici sau sa caut subiecte asematoare unde sa postez?

 radu_vasile59, on 5th March 2012, 20:50, said:

Poti pune 2 sobe pe un cos de fum daca este dimensionat astfel incat sa preia ambele sobe concomitent. Si in plus, ca sa nu intre fumul de la soba de jos in camera de sus, trebuie ca sa fie protejata intrarea sobei de sus in cos cu un "perete despartitor" in interior, astfel ca sa existe 2 canale in cadrul cosului.
Parerea mea ca este o idee mai complicat de facut tehnic decat un cos simplu cu 2 fumuri in interior. Daca tu ai doar un cos simplu, terminat deja, atunci se pot lega ambele sobe, dar conditia este ca ele sa nu functioneze simultan.
Cosul, daca e din caramida sau samota (ceramica) trebuie izolat cu vata minerala bazaltica fata de elementele combustibile, altfel ia foc cladirea. Gazele arse fierbinti se racesc in contact cu ceramica din cos si caldura este transferata progresiv spre exterior (grinda aia de lemn), deci risti incendiul.
Pentru mai multe sfaturi bune pe tema asta este un topic de cosuri de fum pe aria de instalatii unde afli si ce fel de cos este bun pentru sobe/centrale pe lemn sau gaz/centrale in condensatie. De asemenea la topicul de sobe parca este descris modelul ala  de cos cu 2 sau mai multe sobe in el.
Spor la citit.

Iti multumesc frumos ca mi-ai raspuns. Am sa caut topicul dar cum nu prea ma descurc (sunt nou pe forum), pentru moment, ma multumesc cu ce mi-ai spus tu si ceilalti. Daca o sa te uiti pe cele doua poze postate, ai sa vezi cosul in pod si la parter. Vazand pozele poate o sa iti faci o idee si atunci poti sa mai vii si cu alte lucruri care ar putea sa imi fie de folos.
In poza din pod o sa vezi ca la nivelul planseului trecea o grinda asemanatoare, pe care i-am pus sa o taie. Cand au iesit prin acoperis, mi-au spus ca nu mai pot taia si grinda de sus ca este prea riscant pentru rezistenta acoperisului. Eu ce fac acum? Ca sa daram cosul se complica totul. Alta cheltuiala, reparatii la tabla, etc.

Attached Files



#14
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

 ilie01, on 6th March 2012, 18:05, said:

O alta problema legata de cos este urmatoarea: El pleaca de la parter lipit direct pe stalpul de rezistenta. Muncitorii mi-au spus ca de la caldura betonul din stalp crapa, este adevarat acest lucru?

Fenomenul este urmatorul :
De la caldura degajata de cos , fier-betonul din stalp se va dilata si va forta betonul .
Asta poate duce la fisurarea betonului .
Nu as putea insa sa iti garantez ca va fi suficient de multa caldura care sa produca fisurarea , pentru ca multa caldura se disipa in peretele de care e lipit cosul .
Din foto nu imi dau seama daca stalpul de beton este folosit ca un perete al cosului sau s-a zidit pe langa el.
Pentru ca este mai grav daca este folosit stalpul ca perete al cosului .

#15
radu_vasile59

radu_vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 02.04.2011
Nu stiu cat crapa betonul din stalpul de rezistenta. Insa la mansarda apropierea de stalpul ala de lemn este pacatoasa. Trebuie izolat cosul de ea cu vata minerala bazaltica. Si daca tot mai lucrezi la el, poate poti sa "lipesti" inca un canal de fum de la mansarda pana pe acoperis. Ar mai fi 3 pereti de construit la horn. Si in felul asta scapi si cu fumul si cu izolarea de elemente.
La parter nu stiu, asa ca nu ma pronunt.
Eu vreau sa imi fac un cos de fum din elemente prefabricate din beton cu miez de samota in el. Pun aici un link catre institutul care le-a gandit si inca le produce (romanesc). Sper sa nu se considere reclama, ca nu au preturi deloc pe site. Altfel, rog un moderator sa editeze...

www.ccppr.ro

Eu zic sa pui si pe threadul specific intrebarile si pozele cu cosul tau, ca ai mai bune sanse ca aici. Si incearca si la sobe sa te uiti. O sa ti se recomande de citit o carte: "Cartea sobarului si cosarului". Este excelenta, si in plus poti sa stii ce sa le ceri meseriasilor cand se prezinta la tine. O mai poti gasi pe net ca si pdf.
Daca tot dai un ban meseriasilor si ii mai si pazesti, macar esti in cunostinta de cauza si stii la ce te uiti.
Spor la lucru.

#16
ilie01

ilie01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 04.02.2011

 motanul13, on 6th March 2012, 18:16, said:

Fenomenul este urmatorul :
De la caldura degajata de cos , fier-betonul din stalp se va dilata si va forta betonul .
Asta poate duce la fisurarea betonului .
Nu as putea insa sa iti garantez ca va fi suficient de multa caldura care sa produca fisurarea , pentru ca multa caldura se disipa in peretele de care e lipit cosul .
Din foto nu imi dau seama daca stalpul de beton este folosit ca un perete al cosului sau s-a zidit pe langa el.
Pentru ca este mai grav daca este folosit stalpul ca perete al cosului .

Cosul are 4 pereti din caramida plina. Spatele cosului (facut din latimea unei caramizi) este lipit de stalpul de rezistenta. Stalpul nu este folosit ca perete al cosului, este numai lipit de el.
Problema este ca si arhitectul si inginerul de rezistenta si .... toti cei care au venit in control, nu au avut obiectii fata de acest cos. Au avut cu totii grija sa lase golul in planseul de la parter si etaj, dar nu s-au gandit si la aceste probleme care acum imi dau bataie de cap.

#17
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

 ilie01, on 6th March 2012, 18:49, said:

Cosul are 4 pereti din caramida plina.

E ok atunci .
Iar in privinta arh/ing nu trebuie sa ii acuzi prea tare pentru ca , dat fiind ca 90% din casele/apartamentele noi folosesc centrale cu tiraj fortat , care nu necesita cos , mai au si ei unele scapari .

#18
ilie01

ilie01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 04.02.2011

 radu_vasile59, on 6th March 2012, 18:28, said:

Nu stiu cat crapa betonul din stalpul de rezistenta. Insa la mansarda apropierea de stalpul ala de lemn este pacatoasa. Trebuie izolat cosul de ea cu vata minerala bazaltica. Si daca tot mai lucrezi la el, poate poti sa "lipesti" inca un canal de fum de la mansarda pana pe acoperis. Ar mai fi 3 pereti de construit la horn. Si in felul asta scapi si cu fumul si cu izolarea de elemente.
La parter nu stiu, asa ca nu ma pronunt.
Eu vreau sa imi fac un cos de fum din elemente prefabricate din beton cu miez de samota in el. Pun aici un link catre institutul care le-a gandit si inca le produce (romanesc). Sper sa nu se considere reclama, ca nu au preturi deloc pe site. Altfel, rog un moderator sa editeze...

www.ccppr.ro

Eu zic sa pui si pe threadul specific intrebarile si pozele cu cosul tau, ca ai mai bune sanse ca aici. Si incearca si la sobe sa te uiti. O sa ti se recomande de citit o carte: "Cartea sobarului si cosarului". Este excelenta, si in plus poti sa stii ce sa le ceri meseriasilor cand se prezinta la tine. O mai poti gasi pe net ca si pdf.
Daca tot dai un ban meseriasilor si ii mai si pazesti, macar esti in cunostinta de cauza si stii la ce te uiti.
Spor la lucru.

Iti fac o precizare. Apropiere este numai fata de grinda de sus nu fata de cea situata pe inaltime, fata de aia este ceva distanta care nu se aprecieaza prea bine in poza. Problema este sus, in tavan, acolo nu mai intra nici macar un fir de ata, dar atat este de lipit. Am mai scris, muncitorii au pus o placa de chlingherit de latimea grinzii, intre grinda si caramida.
Dar dupa cum imi spui si tu si dupa cum spun si ceilalti se pare ca nu este suficient.
Ca sa darma cosul acum, inseaman cheltuiala cu daramatul, alti tamplari sa mai tai din lemne, tabla de pe casa refacuta, etc.  
Ca sa lipesc inca un canal de fum nu am gaura in planseu, pe golul lasat in planseu am ridicat actualul cos. Cum sa mai fac un canal de fum?
Daca as taia si grinda de sus, cum am facut cu cea de jos, ar fi bine? Ce o sa se intample cu acoperisul?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate