Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...
 Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV
 PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858
 Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...
 

Instalatii Sanitare, Canalizare, scurgere..

- - - - -
  • Please log in to reply
3415 replies to this topic

#703
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

View Postdivinewind, on 20th May 2012, 12:37, said:

[...] Am luat si o teava gri ca sa vad diferentele si aia gri este mult mai bine facut santul iar garnitura intra mult mai usor. [...]
Confirm faptul că îmbinarea conductelor "portocalii" (SN4) este cu foarte puțin mai anevoioasă decît a celor "gri".


View Postdivinewind, on 20th May 2012, 12:37, said:

[...] coturile gri sunt mai ieftine decat cele rosii. [...]
"Culorile" nu se aleg după preț!  :nonobad:
Cea "roșie" este roșie sau portocalie?

#704
divinewind

divinewind

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 06.11.2006
Cea "rosie" este portocalie si scrie asa WAVIN M-KG PVC-U DN 110 SN2

#705
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007
Cu produse de la aceeași firmă (WAVIN) lucrez și eu (doar că eu folosesc, pentru mai multă siguranță, conducte cu rigiditatea inelară 4, nu 2), așa că nu-mi dau seama care a fost problema la tine.  :confuzzled:

#706
Fontanero

Fontanero

    Nemesis Team Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,681
  • Înscris: 02.07.2011

View Postraduk, on 20th May 2012, 13:39, said:

Cu produse de la aceeași firmă (WAVIN) lucrez și eu (doar că eu folosesc, pentru mai multă siguranță, conducte cu rigiditatea inelară 4, nu 2), așa că nu-mi dau seama care a fost problema la tine.  :confuzzled:

Toata treaba este ca omul este incepator si a trecut prin botezul tevilor de pvc .:_).
Alta data cand instalatorul cere o suma pentru montaj sa stiti ca o si merita :peacefingers:. Asta nu insemana ca nu apreciez pe cei care vor sa invete pe pielea lor , numai ca trebuie sa accepte si esecurile .

Edited by Fontanero, 20 May 2012 - 21:25.


#707
divinewind

divinewind

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 06.11.2006

View PostFontanero, on 20th May 2012, 22:24, said:

Toata treaba este ca omul este incepator si a trecut prin botezul tevilor de pvc .:_).
Alta data cand instalatorul cere o suma pentru montaj sa stiti ca o si merita :peacefingers:. Asta nu insemana ca nu apreciez pe cei care vor sa invete pe pielea lor , numai ca trebuie sa accepte si esecurile .

Imi permit sa te contrazic. In Romania maxim 20% din orice domeniu isi merita banii. Problema mea este ca nu i-am intalnit pe cei 20%. Daca nu era netul eram in depresie. Dar e greu al dracu sa te ocupi de absolut tot singur...nu stiu cati reusesc...dar se poate in final Iar de esec nu poate sa fie vorba doar de prostia proiectantilor si marfa proasta de vanzare si marketingul care a adus criza vanzand NIMIC ambalat oilor visatoare. Am descoperit in ultimii 10 ani greseli de proiectare de la audi la hapaq lloyd. Vorbim de niste tevi?

Succes tuturor.

Edited by divinewind, 20 May 2012 - 22:22.


#708
tinumasca

tinumasca

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 04.04.2009

View Postdivinewind, on 20th May 2012, 12:37, said:

Am dat cu vasilina la greu.

La fel am facut si eu la imbinarea tevilor de 110 de 6 m lungime... vaselina pe ambele piese (si pe garnitura si pe varful tevii urmatore).
Recunosc ca am fost 2 persoane, dar la lungime mare numai asa poti (am avut de "pipat" 30 m).

O chestie in plus ce o faceam: scoteam fiecare garnitura inainte de a imbina si o re-asezam dupa ce curatam locasul - in cateva cazuri am gasit impuritati care ar fi compromis etanseitatea sau ar fi ingreunat mufarea.
Apropos, la re-asezarea garniturii in locas NU am folosit vaselina! (altfel sare garnitura afara la mufare)

#709
panoramic66

panoramic66

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 14.02.2011
Cine ma ajuta si pe mine cu o solutie de imbinare racorduri DN110 (suplimentare) la un rezervor pvc de 1000L cu grilaj metalic.

Subiectul meu se gaseste aici (cu poze): http://forum.softped...m...&p=11521240



Quote

'keta' [/b]date='19th May 2012, 13:21' post='11497254']

Edited by panoramic66, 25 May 2012 - 19:41.


#710
csorin75

csorin75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 21.05.2008
Buna

Ce parere aveti despre aerisirea coloanei de canalizare realizata ca in pozele de mai jos , oare va functiona ? Specific ca este vorba de canalizarea pentru un vas de WC cu scurgere laterala care va fii infipt in teava de 110.
Dar pentru doua vase de WC aflate pe aceasi coloana unul la parter si unul la etaj , oare acesta solutie va functiona ?

Attached Files



#711
panoramic66

panoramic66

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 14.02.2011
Pentru 'csorin75'  - verifica-te cu schita atasata.

Pentru mine:

Cine ma ajuta si pe mine cu o solutie de imbinare racorduri DN110 (suplimentare) la un rezervor pvc de 1000L cu grilaj metalic.

Subiectul meu se gaseste aici (cu poze): http://forum.softped...m...&p=11521240

Edited by panoramic66, 02 June 2012 - 20:11.


#712
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007
Știe cineva unde aș putea găsi seturi de fixare a obiectelor sanitare cu holzșurb din inox? sau măcar holzșurburile din inox...  :confuzzled:

Mulțumiri anticipate!  :worthy:

#713
csorin75

csorin75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 21.05.2008
De ce trebuie montata si legatura aceea "dry vent" intre teava de ventilatie si scurgerea de la chiuveta ? o oare sa fie atat de mare efectul de vid produs de scurgerea de la chiuveta sau cada de baie incat sa goleasca sifoanele de apa?
Ma intereseaza daca funtioneaza sistemul cum apare in poza facuta la mine, in care de fapt necesarul de aer pe coloana de scurgere este adus sub nivelul de deversare al WC-ului.

Edited by csorin75, 03 June 2012 - 12:12.


#714
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

View Postcsorin75, on 27th May 2012, 19:01, said:

[...] Ce parere aveti despre aerisirea coloanei de canalizare realizata ca in pozele de mai jos, oare va functiona? [...] Dar pentru doua vase de WC aflate pe aceasi coloana unul la parter si unul la etaj , oare acesta solutie va functiona?
De ce să nu funcționeze? :scratchchin: ... mai ales că dacă este vorba de o clădire rezidențială cu maxim un etaj, nici măcar nu era necesară. Dar, dacă tot s-a făcut acea aerisire, măcar să fi avut intrarea în conducta de 110 la un unghi de 30-45-67o.

#715
puzzlewood

puzzlewood

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 05.01.2007
Vreau sa instalez in baie un sifon (ca in atasament) cu intrare de 40 si iesire verticala de 50. Pe intrarea de 40 as vrea sa conectez scurgerea de cada. Oare voi avea probleme, s-ar putea ca sifonul sa nu faca fata si sa-mi iasa apa din el cand voi goli cada? sau probleme cu spuma de la cada?
Ce parere aveti?

Attached Files



#716
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,470
  • Înscris: 30.01.2008

View Postpuzzlewood, on 5th June 2012, 20:54, said:

Oare voi avea probleme, s-ar putea ca sifonul sa nu faca fata si sa-mi iasa apa din el cand voi goli cada? ?
Nu.

#717
Mirela2012

Mirela2012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 17.08.2011
M-am mutat acum un an si ceva intr-un apartament la parterul unui bloc si ma confrunt cu urmatoarea problema: de cate ori ploua tare, chiuveta din bucatarie refuleaza (da apa pe afara, uneori iese si furtunul si ma inunda in casa). Are cineva idee de ce se intampla chestia asta si ce pot face?

#718
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,373
  • Înscris: 03.11.2009

View PostMirela2012, on 9th June 2012, 19:54, said:

M-am mutat acum un an si ceva intr-un apartament la parterul unui bloc si ma confrunt cu urmatoarea problema: de cate ori ploua tare, chiuveta din bucatarie refuleaza (da apa pe afara, uneori iese si furtunul si ma inunda in casa). Are cineva idee de ce se intampla chestia asta si ce pot face?

Posibil sa fie de la scurgerea meteorica a blocului care undeva e comuna cu cea menajera, deci per total nu face fata sa preia cantitatea mare de apa... si undeva trebuie sa se duca apa aia. Am scris asta fara sa vad blocul, am presupus ca are acoperis plat si scurgerea meteo e pe undeva pe mijloc care se potriveste numai bine cu bucataria ta

Ca si rezolvare, ar trebui probabil redimensionat sistemul de scurgere la bloc (asociatia de proprietari/chiriasi), tu personal cheama un instalator sa repare punctele slabe la inchiderile hidraulice.

Parerea mea

#719
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,470
  • Înscris: 30.01.2008

View PostMirela2012, on 9th June 2012, 19:54, said:

M-am mutat acum un an si ceva intr-un apartament la parterul unui bloc si ma confrunt cu urmatoarea problema: de cate ori ploua tare, chiuveta din bucatarie refuleaza (da apa pe afara, uneori iese si furtunul si ma inunda in casa). Are cineva idee de ce se intampla chestia asta si ce pot face?
Fiindca scurgerea ta este legata probabil la instalatia pluviala sau.... scurgerea este sparta si cind ploua apa intra in subsol si urca si pe teava nereusind sa iasa in totalitate intr-un timp scurt pe scurgerea generala.
Solutie:
Cheama o firma de instalatii sau un instalator (nu zugrav) :peacefingers:

#720
Buzzy

Buzzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 24.11.2004
Buna ziua,\\Am urmatoarea problema: am facut un camin (are cam 1,8 x 1,8 x 2m adancime) in care intra o conducta de apa DN63. Aceasta conducta de apa am bagat-o in camin printr-o teava din PVC de 80mm in diametru, in scopul protejarii acesteia.

Problema este ca nu am izolat golul dintre conducta din PVC si teava de protectie si acum toata apa din pamant intra in camin... toata iarna am scos apa cu pompa (cca 1 mc / zi) si acum trebuie musai sapat in exterior pentru a izola cat mai bine... dar cum si cu ce?

Multumesc.

Attached Files



Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate