Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Instalatii Sanitare, Canalizare, scurgere..

- - - - -
  • Please log in to reply
3415 replies to this topic

#667
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,146
  • Înscris: 24.06.2006

 raduk, on 17th April 2012, 16:01, said:

Probabil nu ai fost atent, pentru că sînt multe țevi de canalizare gri din PP.  :peacefingers:
dimpotriva, de curios le-am controlat pe toate in diferite magazine si nimic pp

#668
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,308
  • Înscris: 30.01.2008

 dan210, on 18th April 2012, 03:26, said:

dimpotriva, de curios le-am controlat pe toate in diferite magazine si nimic pp
Vezi si la valrom.

Edited by gelunechifor, 18 April 2012 - 06:59.


#669
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,146
  • Înscris: 24.06.2006

 gelunechifor, on 18th April 2012, 05:58, said:

Vezi si la valrom.
de asta nu am, dar am vazut on-line

#670
puzzlewood

puzzlewood

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 05.01.2007
Trebuie sa realizez aerisirea coloanei de canalizare. E vorba de 3 bai suprapuse, canalizarea fiind realizata cu teava de 110. De cat ar trebui sa fie aerisirea din capatul coloanei, e suficienta cu teava de 50? sau 75?

#671
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,146
  • Înscris: 24.06.2006

 puzzlewood, on 18th April 2012, 21:12, said:

De cat ar trebui sa fie aerisirea din capatul coloanei, e suficienta cu teava de 50? sau 75?
minim 75, dupa parerea mea

#672
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 962
  • Înscris: 21.03.2012
Stie cineva daca se poate da gaura in tavan cu carota (min 112mm), dar nu de sus, ci in tavanul camerei? Stiu ca masina de gaurit necesita prindere, deci cat de aproape de coltul camerei se poate gauri?

#673
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,308
  • Înscris: 30.01.2008

 talica, on 19th April 2012, 10:57, said:

Stie cineva daca se poate da gaura in tavan cu carota (min 112mm), dar nu de sus, ci in tavanul camerei? Stiu ca masina de gaurit necesita prindere, deci cat de aproape de coltul camerei se poate gauri?
Pai nu e armata placa?

#674
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 962
  • Înscris: 21.03.2012

 gelunechifor, on 19th April 2012, 10:35, said:

Pai nu e armata placa?
bineinteles ca este armata.

#675
Fontanero

Fontanero

    Nemesis Team Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,681
  • Înscris: 02.07.2011

 talica, on 20th April 2012, 19:42, said:

bineinteles ca este armata.

Se poate gauri doar de sus in jos ( cu apa ) .

#676
lupingo

lupingo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 03.07.2007

 talica, on 19th April 2012, 09:57, said:

Stie cineva daca se poate da gaura in tavan cu carota (min 112mm), dar nu de sus, ci in tavanul camerei? Stiu ca masina de gaurit necesita prindere, deci cat de aproape de coltul camerei se poate gauri?
Se poate si de jos in sus

#677
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 962
  • Înscris: 21.03.2012

 lupingo, on 21st April 2012, 13:04, said:

Se poate si de jos in sus
in afara de metoda clasica (gaura linga gaura, pana obtii dimensiunea dorita), se poate da aceasta gaura neutilizind racirea cu apa, gaurind de jos in sus? puteti mai explicit?

#678
lupingo

lupingo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 03.07.2007

 talica, on 21st April 2012, 13:55, said:

in afara de metoda clasica (gaura linga gaura, pana obtii dimensiunea dorita), se poate da aceasta gaura neutilizind racirea cu apa, gaurind de jos in sus? puteti mai explicit?
Se poate da gaura cu carota de jos in sus, racirea las-o in seama celor care executa perforarea.(se face) S-ar putea sa scape si un pic de apa pe jos dar asta-i situatia  :deadtongue: Crede-ma ca mai usor stergi cu mopul de cat sa cureti praful 8 ore in varianta gaura langa gaura


 dan210, on 18th April 2012, 02:26, said:

dimpotriva, de curios le-am controlat pe toate in diferite magazine si nimic pp
In ce magazine? Mall-uri? :coolspeak:

Edited by lupingo, 21 April 2012 - 17:21.


#679
Fontanero

Fontanero

    Nemesis Team Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,681
  • Înscris: 02.07.2011

 lupingo, on 21st April 2012, 18:21, said:

Se poate da gaura cu carota de jos in sus, racirea las-o in seama celor care executa perforarea.(se face) S-ar putea sa scape si un pic de apa pe jos dar asta-i situatia  :deadtongue: Crede-ma ca mai usor stergi cu mopul de cat sa cureti praful 8 ore in varianta gaura langa gaura



In ce magazine? Mall-uri? :coolspeak:

@lupingo sti ca imi este greu sa te contrazic dar numai un nebun urca masina cu capu in jos pe tavan  :death: .Chiar si varianta cu aspirator si tot scapa apa suficienta sa curga pe masina .Plus ca masinile astea nu sunt usoare .Ale mele au peste 30 kg si am fost suficient de nebun odata sa incerc deci nici pe 10 milioane gaura si nu mai fac .Apropo de gaura stiti ca in armatura este 50 euro fara tva ?

#680
adrian062

adrian062

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 15.06.2011
Azi s-a spart vechiul "racord"daca ii pot spune asa, el este efapt legatura dintre teava ppr si Bateria de la  baie.Am uitat cum se cheama ( are un filet mai mare si unul mai mic), Problema e ca cel vechi s-a spart si a ramas inauntrul tevei ppr si acum dupa ce am cumparat altul nou nustiu cum sa fac sa il schimb...Ajutati-ma va rog...Vreau sa il rezolv in seara asta sa imi fac si eu baie:D...

#681
lupingo

lupingo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 03.07.2007

 adrian062, on 2nd May 2012, 19:52, said:

Azi s-a spart vechiul "racord"daca ii pot spune asa, el este efapt legatura dintre teava ppr si Bateria de la  baie.Am uitat cum se cheama ( are un filet mai mare si unul mai mic), Problema e ca cel vechi s-a spart si a ramas inauntrul tevei ppr si acum dupa ce am cumparat altul nou nustiu cum sa fac sa il schimb...Ajutati-ma va rog...Vreau sa il rezolv in seara asta sa imi fac si eu baie:D...
Extractor sigur nu ai  :confuzzled:
Mai este varianta "chinezeasca" sa iei o panza de bomfaier ingusta si sa te pui sa tai bucata de piesa (excentricul) ce-a ramas in cotul ppr dar cu atentie sa nu tai si filetul cotului ppr. Trebuie sa o tai perpendicular pe filet si in doua parti, la 180' si va cadea singura. Dureaza cam 20min (daca este din alama)

#682
tinumasca

tinumasca

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 04.04.2009
Postez si aici daca tot tine de canalizare :)

Nu gasesc nimic despre pompe submersibile cu tocator (pentru ape uzate, dejectii, etc).
Trebuie sa pompez din fosa septica a casei in canalizare la o diferenta de nivel de nivel ~3m (pe o lungime de 30m).
Nu sunt hotarat ce pompa sa aleg (am o oferta de Grinder 100/08 - productie italy) dar nu prea ma inspira tocatorul (nu e chiar un tocator ci mai degraba sfaramator  ).

Ceva recomandari de la utilizatori? Voi ce pompe aveti? Putere, debit, tip tocator, diametru racord iesire, etc...
Mie mi-au placut cele de la orpu (orcut-tes). Tocatorul inpira mai multa incredere.
Dar nu am gasit distribuitor in Ro. Nici nu stiu daca sunt pentru uz domestic.

Am atasat prospectele pompelor la:

http://forum.softped...m...&p=11435603

#683
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007

 tinumasca, on 3rd May 2012, 15:56, said:

Postez si aici daca tot tine de canalizare :)
Ai parerea mea la topicul de pompe, hidrofoare.

#684
divinewind

divinewind

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 06.11.2006
Oameni buni, tot un aspect simplu intreb: exista vreun secret la imbinarea tevilor de 110 din pvc? Am dat cu lubrifiant de la Valrom si tot nimic. Am incercat sa le misc stanga, dreapta, sus, jos, si sa imping in acelasi timp, sa le rotesc si sa imping in acelasi timp, sa imping intr-un capat cu un lemn...nu merge. S-au indoit unele tevi acolo unde am impins dar de intrat  nu intra decat uneori. Cum Dumnezeu se imbina "asa usor" tevile cu garnituri asa cum se spune in reclama?

Edited by divinewind, 15 May 2012 - 06:35.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate