Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Instalatii Sanitare, Canalizare, scurgere..

- - - - -
  • Please log in to reply
3415 replies to this topic

#631
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

 lupingo, on 4th March 2012, 21:53, said:

Incearca  :peacefingers: [...]
Încerc. Ca să te ajut: poți să-mi spui în care situații se recomandă folosirea conductelor de ventilare naturală a apelor uzate menajere?


 lupingo, on 4th March 2012, 21:53, said:

[...] Intrebare pt RADUK: Ce se intamla cu gazele cand este montata o supapa de aerisire?  :peacefingers:
Ce să se întîmple? stau cuminți la locul lor. Dar care ar fi "scenariul" tău?  :peacefingers:

#632
lupingo

lupingo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 03.07.2007

 raduk, on 5th March 2012, 18:35, said:

Încerc. Ca să te ajut: poți să-mi spui în care situații se recomandă folosirea conductelor de ventilare naturală a apelor uzate menajere?
Ce să se întîmple? stau cuminți la locul lor. Dar care ar fi "scenariul" tău?  :peacefingers:
In ce situatii se recomanda folosirea conductelor de ventilare NATURALA a apelor uzate? Nu cunoasc alta.... :deadtongue: Supapa de ventilare este de domeniul nanotehnologiei?  :thumbup:
Supapele de ventilare se folosesc numai si numai atunci cand situatia nu permite montajul standard.(parere proprie si personala) Din experienta ta, de cate ori ai facut intretinerea unei supape de ventilare? Chiar aici pe forum ai exemple in care oamul se plage ca supapa "scapa". Tu esti convins ca nu "scapa" ? Supapele necesita intretinere, cele naturale nu. Cand tragi linia cele naturale sunt mai ieftine cu tot cu piesa speciala de pe acoperis,pt ca o supapa "de firma" este peste 200 lei  :deadtongue:
Dar fiecare cu parerea lui... sa traiesti  ^^
P.S.
Ce faci cu un sifon de pardoseala care ramane fara apa si ai montata supapa de ventilare pe coloana de aerisire? Oare pe unde iasa gazele nocive? (te intreb ca nu stiu):deadtongue:

Edited by lupingo, 05 March 2012 - 20:33.


#633
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

 lupingo, on 5th March 2012, 20:18, said:

In ce situatii se recomanda folosirea conductelor de ventilare NATURALA a apelor uzate? Nu cunoasc alta.... :deadtongue: [...]
Păi cum vine treaba asta, bre? Nu cunoști, dar totuși... recomanzi! :wallbash:


 lupingo, on 5th March 2012, 20:18, said:

[...] Supapa de ventilare este de domeniul nanotehnologiei?  :thumbup:
Supapele de ventilare se folosesc numai si numai atunci cand situatia nu permite montajul standard. Din experienta ta, de cate ori ai facut intretinerea unei supape de ventilare? Chiar aici pe forum ai exemple in care oamenii se plang ca supapele "scapa". Tu esti convins ca nu "scapa" ? Supapele necesita intretinere, cele naturale nu. Cand tragi linia cele naturale sunt mai ieftine cu tot cu piesa speciala de pe acoperis,pt ca o supapa "de firma" este peste 200 lei  :deadtongue:
Dar fiecare cu parerea lui... sa traiesti  ^^
Ce are sula cu prefectura? Adică, ce am spus eu și ce mă întrebi tu... :wallbash:
Dacă ai vrut doar să afli punctul meu de vedere legat de problema semnalată de tine mai sus, atunci pot să-ți spun că îți dau dreptate, adică mai fiabil este sistemul cu ventilație naturală directă decît cel cu supapă.  :peacefingers:


 figan_s, on 4th March 2012, 18:17, said:

Aerisirea coloanei de scurgere la o casa trebuie scoasa prin acoperis? [...]
Ca să fiu și mai clar (pentru că văd că nu s-a înțeles): o casă precum a ta (P+E) nu are nevoie de ventilarea/aerisirea scurgerii.

#634
lupingo

lupingo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 03.07.2007

 raduk, on 5th March 2012, 20:38, said:

Ca să fiu și mai clar (pentru că văd că nu s-a înțeles): o casă precum a ta (P+E) nu are nevoie de ventilarea/aerisirea scurgerii.
Dupa care proiect de instalatii?
O casa P+E nu are nevoie de ventilarea canalizarii? cu sau fara supapa? Cred ca te-ai exprimat gresit.... Ai vrut sa spui ca nu este nevoie scoaterea prin acoperis, nu?

Edited by lupingo, 05 March 2012 - 21:39.


#635
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

 lupingo, on 5th March 2012, 21:38, said:

[...] Cred ca te-ai exprimat gresit [...]
M-am exprimat corect.

#636
cotzomyn

cotzomyn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,654
  • Înscris: 10.01.2010

 lupingo, on 4th March 2012, 19:13, said:

Depinde cate coloane de ventilatie deserveste.



Adaug la cele spuse de colegul Keta, ca exista scoica wc cu un ajutaj de plastic in gaura ceramica, in care intra cauciuc gofrat al rezervorului la semiinaltime. POate sa fi sarit de la locul lui.Se poate ca instalatorul ce a montat wc-ul sa fi crezut ca este ambalaj si sa-l arunce. :deadtongue:  Incearca ce a spus keta iar daca nu merge nici asa cauta in gaura ceramica ca sigur "balangane".(daca mai exista) Se fixeaza prin presare.

Am demontat rezervorul de pe wc, in interior avea 3 gauri (2 laterale si una in jos) nu era nimic acolo. am incercat sa curat cu o surubelnita gaurile si a cazut pe partea cealata un capat de teava de 1-2cm...ala era ?

#637
lupingo

lupingo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 03.07.2007

 cotzomyn, on 9th March 2012, 18:27, said:

Am demontat rezervorul de pe wc, in interior avea 3 gauri (2 laterale si una in jos) nu era nimic acolo. am incercat sa curat cu o surubelnita gaurile si a cazut pe partea cealata un capat de teava de 1-2cm...ala era ?
Bucata de plastic trebuie pusa inapoi, ar fi trebuit sa fie in toate gaurile asmenea tuburi.  :confuzzled: Oricum incearca sa tai teava rezervorului in asa fel sa nu depaseasca cauciucul gofrat.

#638
cotzomyn

cotzomyn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,654
  • Înscris: 10.01.2010

 lupingo, on 9th March 2012, 22:53, said:

Bucata de plastic trebuie pusa inapoi, ar fi trebuit sa fie in toate gaurile asmenea tuburi.  :confuzzled: Oricum incearca sa tai teava rezervorului in asa fel sa nu depaseasca cauciucul gofrat.
Celelalte nu au asa ceva...oricum merge mult mai bine ca pana acum..am ajustat si teava...Multumesc mult pentru indicatii !

Edited by cotzomyn, 09 March 2012 - 23:53.


#639
novigelu

novigelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 20.11.2010

 cotzomyn, on 9th March 2012, 23:46, said:

Celelalte nu au asa ceva...oricum merge mult mai bine ca pana acum..am ajustat si teava...Multumesc mult pentru indicatii !









Va rog:Cam ce pret ajunge manopera pe instalatii sanitare: montaj calorifere ,wc,chivete,cantrala,hidrofor,ape pluviale cu teava de 110mm sapat si montat pe perimetrul casei??

#640
lupingo

lupingo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 03.07.2007

 novigelu, on 12th March 2012, 09:45, said:

Va rog:Cam ce pret ajunge manopera pe instalatii sanitare: montaj calorifere ,wc,chivete,cantrala,hidrofor,ape pluviale cu teava de 110mm sapat si montat pe perimetrul casei??
http://forum.softped...t...atii&st=234
postul 238

#641
gabiy74

gabiy74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 24.03.2011
Va salut! Am si eu o nelamurire: trebuie sa fac o canalizare pt o casa noua si am doua variante de ales,una propusa de proiectant si alta de un prieten cu experienta. Unul zice sa trag tevile pe sub casa spre strada(distanta de 20m) unde am un camin acum,iar altul spune ca mai bine pe lateral si sa fac la fiecare iesire din casa camine de vizitare pentru fiecare.  In varianta asta,as avea foarte multe camine (vreo 5),pe de alta parte nu stiu nici care e treaba cu tevile pe sub casa,chiar daca se vor face niste casete prin care vor trece aceste tevi.  Daca puteti sa-mi dati o sugestie as fi recunoscator. Multumesc!

#642
lupingo

lupingo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 03.07.2007

 gabiy74, on 7th April 2012, 11:26, said:

,iar altul spune ca mai bine pe lateral si sa fac la fiecare iesire din casa camine de vizitare pentru fiecare.  In varianta asta,as avea foarte multe camine (vreo 5),pe de alta parte nu stiu nici care e treaba cu tevile pe sub casa,chiar daca se vor face niste casete prin care vor trece aceste tevi.  Daca puteti sa-mi dati o sugestie as fi recunoscator. Multumesc!
Aceasta este varianta cea mai buna, dar mai costisitoare. Casetele de care vorbesti sunt niste goluri ce se lasa in fundatie si elevatie. Vezi sa nu uite constructorul sa lase gaura in fundatie la cota prestabilita, undeva la -100cm fata de cota 0 a casei, binenteles sa respecti cota de inghet.
Proiectantul de instalatii ti-a propus sa treci cu canalizarea pe sub casa?  :thumbdown:

Edited by lupingo, 08 April 2012 - 20:00.


#643
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

 lupingo, on 8th April 2012, 19:59, said:

[...] gaura in fundatie la cota prestabilita, undeva la -100 cm fata de cota 0 a casei, binenteles sa respecti cota de inghet. [...]
Ești sigur de referința pe care o propui?  :nonobad:


 lupingo, on 8th April 2012, 19:59, said:

[...] canalizarea pe sub casa?  :thumbdown:
Știu că se obișnuiește a se face precum spui, dar cam ce ar fi greșit în această variantă? :scratchchin:

#644
lupingo

lupingo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 03.07.2007

 raduk, on 8th April 2012, 20:47, said:

Ești sigur de referința pe care o propui?  :nonobad:



Știu că se obișnuiește a se face precum spui, dar cam ce ar fi greșit în această variantă? :scratchchin:
1 : -100 este aproximativ 50cm sub nivelul solului. 50 cm am pus elevatia. 0,00 este cota finala a casei, deasupra elevatiei....
2 : se evita pt ca nu ai cum executa instalatia in conditiile stasului: patul de nisip, tub acoprit cu nisip. Mai este varianta montari tubului prin elevatie iar la iesire din casa executata ruperea de panta si iesit prin fundatie. Nu zic ca este gresit montajul canalizarii pe sub casa, dar daca in planul e situatie ai variante de iesire, e bine de evitat. La compactarea golurilor dintre elevatie pt turnarea radierului constructorii compacteaza terenul mecanizat si exista riscul deplasarii tubului, implicit modificarii pantei de scurgere. Iar la noi cum marii meseriasi monteaza tuburi "gri" se poate chiar si rupe. Am niste poze cu tuburi forfecate din aceasta cauza, o sa le postez.
Daca copilul sau menajera scapa odorizantul de plastic este necesara interventia vidanjei. Pe unde bagi furtunul?  :deadtongue: Daca tubul se perforeaza ai puso, cum intervi?
Fiind pozat in exterior ai acces.

Edited by lupingo, 08 April 2012 - 21:04.


#645
gabiy74

gabiy74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 24.03.2011

 lupingo, on 8th April 2012, 20:59, said:

Aceasta este varianta cea mai buna, dar mai costisitoare. Casetele de care vorbesti sunt niste goluri ce se lasa in fundatie si elevatie. Vezi sa nu uite constructorul sa lase gaura in fundatie la cota prestabilita, undeva la -100cm fata de cota 0 a casei, binenteles sa respecti cota de inghet.
Proiectantul de instalatii ti-a propus sa treci cu canalizarea pe sub casa?  :thumbdown:



Nu,proiectantul mi-a propus pe lateral si mi-a spus ca asa ar face si la casa lui ,prietenul meu mi-a explicat ca e mai simplu pe sub casa ca e drept spre strada. Am si eu cateva semne de intrebare despre trecerea pe sub casa,sunt pareri pro si contra pentru ambele variante. Eu inca nu m-am apucat de casa,o sa incep dupa Paste si o sa vad si propunerea constructorului.  Fundatia mea are 120cm adancime si 60 deasupra. O sa vad cum o sa fac,deja ma streseaza destul de mult problema asta fiindca e ca atunci cand te duci la 3 doctori,tu ai un diagnostic,dar primesti 3 variante diferite cand ar trebui sa fie doar una corecta,iar treaba asta ma nelinisteste.   Multumesc mult pentru raspuns.

#646
lupingo

lupingo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 03.07.2007

 gabiy74, on 9th April 2012, 00:16, said:

Nu,proiectantul mi-a propus pe lateral si mi-a spus ca asa ar face si la casa lui ,prietenul meu mi-a explicat ca e mai simplu pe sub casa ca e drept spre strada. Am si eu cateva semne de intrebare despre trecerea pe sub casa,sunt pareri pro si contra pentru ambele variante. Eu inca nu m-am apucat de casa,o sa incep dupa Paste si o sa vad si propunerea constructorului.  Fundatia mea are 120cm adancime si 60 deasupra. O sa vad cum o sa fac,deja ma streseaza destul de mult problema asta fiindca e ca atunci cand te duci la 3 doctori,tu ai un diagnostic,dar primesti 3 variante diferite cand ar trebui sa fie doar una corecta,iar treaba asta ma nelinisteste.   Multumesc mult pentru raspuns.
Fa ce spune proiectantul, asculta-l pe doctor si lasa vraciul...
Executarea canalizarii pe sub casa se face doar cand planul de situatie nu permite acest lucru. Singurul atu este cel financiar. In industri se mai practica dar tubulaturile sunt protejate in profile U de beton cu dale deasupra.  Daca faci un proiect de instaltii te costa cca 250 euro dar crede-ma ca economisesti mai mult la materiale si mai ales eviti greselile.
Bafta

#647
gabiy74

gabiy74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 24.03.2011

 lupingo, on 9th April 2012, 08:31, said:

Fa ce spune proiectantul, asculta-l pe doctor si lasa vraciul...
Executarea canalizarii pe sub casa se face doar cand planul de situatie nu permite acest lucru. Singurul atu este cel financiar. In industri se mai practica dar tubulaturile sunt protejate in profile U de beton cu dale deasupra.  Daca faci un proiect de instaltii te costa cca 250 euro dar crede-ma ca economisesti mai mult la materiale si mai ales eviti greselile.
Bafta



Asta e solutia aleasa si de mine,multumesc pentru sfaturi!

#648
divinewind

divinewind

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 06.11.2006
Chiar daca e un pic blasfemitor sa adresez o asemenea intrebare o voi pune: exista pe piata doua tipuri de tevi de 110mm pentru canalizare si anume unele portocalii, mai ieftine si altele gri. Ce au in plus cele gri? Cele portocalii sunt din PVC iar cele gri sunt din PPR? Trebuie sa-mi trag niste tevi si ma intreb daca se merita diferenta de pret. Poate ca cele portocalii sunt pentru scurgerea apei de pe acop[eris si nu rezista la temperaturi pozitive?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate