Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Instalatii Sanitare, Canalizare, scurgere..

- - - - -
  • Please log in to reply
3415 replies to this topic

#577
vaillant

vaillant

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 10.12.2011
CRED IN EXPERIENTA SI PRICEPEREA utilizatorilor acestui site si SPER ca ma puteti ajuta in rezolvarea problemei mele (deosebit de grava si presanta), care ma face sa suspectez  boilerul anexat unei  centralei termice vaillant, adusa din Ungaria in 1998.:confuzzled:
Iata speta:
         Desi, instalatia interioara  (plus consumatorii aferenti-baie, bucatarie) este oprita si perfect etansa,apometrul  RAJA de la limita proprietatii mele, indica continuu consum de apa(1l la 5 minute).          
           Daca inchid robinetul de la intrarea in casa a conductei de apa rece , apometrul respectiv se opreste si nu mai indica nici-un fel de consum. Deci,  fenomenul de pierdere apa se petrece in interior , iar eu , controland intreaga instalatie , nu gasesc nici-o picatura de apa scurgandu-se sau ,macar, ceva urme in acest sens.
        O asemenea cantitate de apa nu are unde si cand sa se evapore si deaceea ma intreb daca aceasta situatie nu se poate datora unei eventuale defectiuni legate de presiunea existenta sau care se formeaza in boiler. E oare posibil ca o mica neetansietate la robinetul de umplere a boilerului sa determine o presiune care in loc sa purjeze pe supapa de siguranta ,sa impinga surplusul de apa inapoi pe conducta de apa rece?? :worthy: Tk.

Edited by scheleton, 10 December 2011 - 20:37.


#578
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005

View Postvaillant, on 10th December 2011, 19:47, said:

apometrul RAJA de la limita proprietatii mele, indica continuu consum de apa(1l la 5 minute)
Robinetul de alimentare al maşinii de spălat l-ai verificat? Uită-te pe scurgerea ei: nu pe acolo se duce apa pe...apa sâmbetei?
Dar cel de golire a instalaţiei de încălzire?

#579
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

View Postvaillant, on 10th December 2011, 21:47, said:

..boilerul anexat unei  centralei termice vaillant..
te rog sa-ti schimbi User-ul, ca asta coincide cu un producator. Thanx.  :peacefingers:

#580
octavianlaz

octavianlaz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,177
  • Înscris: 15.04.2009

View Postvaillant, on 10th December 2011, 19:47, said:

CRED IN EXPERIENTA SI PRICEPEREA utilizatorilor acestui site si SPER ca ma puteti ajuta in rezolvarea problemei mele (deosebit de grava si presanta), care ma face sa suspectez  boilerul anexat unei  centralei termice vaillant, adusa din Ungaria in 1998.:confuzzled:
Iata speta:
         Desi, instalatia interioara  (plus consumatorii aferenti-baie, bucatarie) este oprita si perfect etansa,apometrul  RAJA de la limita proprietatii mele, indica continuu consum de apa(1l la 5 minute).          
           Daca inchid robinetul de la intrarea in casa a conductei de apa rece , apometrul respectiv se opreste si nu mai indica nici-un fel de consum. Deci,  fenomenul de pierdere apa se petrece in interior , iar eu , controland intreaga instalatie , nu gasesc nici-o picatura de apa scurgandu-se sau ,macar, ceva urme in acest sens.
        O asemenea cantitate de apa nu are unde si cand sa se evapore si deaceea ma intreb daca aceasta situatie nu se poate datora unei eventuale defectiuni legate de presiunea existenta sau care se formeaza in boiler. E oare posibil ca o mica neetansietate la robinetul de umplere a boilerului sa determine o presiune care in loc sa purjeze pe supapa de siguranta ,sa impinga surplusul de apa inapoi pe conducta de apa rece?? :worthy: Tk.
ca sa elimini din cauza boilerul inchide robinetul de apa rece care intra in el si verifica apometrul . la fel procedeaza cu ceilalti consumatori. din cate stiu una din conditiile corecte de montaj al unui boiler este aceea a unei supape de sens pe intrarea de apa rece , care se monteaza tocmai pentru ca presiunea apei calde sa nu refuleze si pe circuitele de apa rece . verifica cu atentie si rezervoarele de la vasele de wc.

#581
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006
[ http://www.qatarliving.com/files/imagecache/original/wysiwyg_imageupload/311997/plumbing-img_h.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#582
lupingo

lupingo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 03.07.2007
BETON...unde le gasesti pe astea?  :coolspeak:

Edited by scheleton, 26 December 2011 - 21:09.


#583
Fontanero

Fontanero

    Nemesis Team Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,681
  • Înscris: 02.07.2011

View Postlupingo, on 26th December 2011, 20:43, said:

BETON...unde le gasesti pe astea?  :coolspeak:

La Americani  pe undeva :)

#584
geyer

geyer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 09.02.2009
Salutare!

Vreau sa știu daca cineva de aici a folosit sau folosește aceste produse.

Vreau sa știu daca sunt de calitate si unde se situează pe scara Producatorilor ca fiabilitate in timp, calitate...etc

Va multumesc si astept răspunsuri.

#585
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Cica  Novaservis e o firma infiintata prin ".... anii 1990, firma Novaservis s-a specializat în distribuția de produse sanitare atât de la producători externi, dar mai ales produse fabricate în orașul Znojmo.
În acest moment, Novaservis este principalul producător ceh de baterii și accesorii de baie de pe piața cehă și exportă într-o serie de alte țări din lume."

Am luat informatia de pe google  :peacefingers:

#586
geyer

geyer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 09.02.2009

View Posttom_1133, on 29th December 2011, 22:45, said:

Cica  Novaservis e o firma infiintata prin ".... anii 1990, firma Novaservis s-a specializat în distribuția de produse sanitare atât de la producători externi, dar mai ales produse fabricate în orașul Znojmo.
În acest moment, Novaservis este principalul producător ceh de baterii și accesorii de baie de pe piața cehă și exportă într-o serie de alte țări din lume." Am luat informatia de pe google  :peacefingers:
Îți multumesc pt răspuns, dar astept sa vad, poate ca apare cineva care a folosit, a montat sau a vazut cum funcționează aceste obiecte sanitare.

Sunt curios pt ca vreau sa achiziționez un set de ob sanitare de la ei: baie+bucatarie.

Nu știe nimeni de pe aici ceva detalii despre Novaservis?

Sunt buni, nu sunt buni?

Multumesc!

Edited by scheleton, 12 January 2012 - 15:32.


#587
lupingo

lupingo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 03.07.2007
Prefer Grohe sau Kludi. Pe acestea le-am testat, functioneaza de ani de zile fara probleme.

#588
geyer

geyer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 09.02.2009

View Postlupingo, on 31st December 2011, 14:48, said:

Prefer Grohe sau Kludi. Pe acestea le-am testat, functioneaza de ani de zile fara probleme.

Da, dar la prețuri sunt cu 40% mai mari...

Eu o sa merg cu Novaservis si o sa fac un experiment. Daca nu sunt bune, le voi schimba după o vreme.

#589
lupingo

lupingo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 03.07.2007

View Postgeyer, on 31st December 2011, 16:54, said:

Da, dar la prețuri sunt cu 40% mai mari...
Pai si cate cumperi? 20?  :deadtongue:

Edited by lupingo, 02 January 2012 - 00:23.


#590
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,150
  • Înscris: 24.06.2006

View Postgeyer, on 31st December 2011, 14:54, said:

Eu o sa merg cu Novaservis si o sa fac un experiment.
daca nu sunt cu cartus ceramic, n-are rost sa faci experimentul, cartusul din plastic ai mari sanse sa crape dupa vreo 2 ani plus zgomotul infernal la trecerea apei prin baterie

#591
geyer

geyer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 09.02.2009

View Postdan210, on 2nd January 2012, 22:17, said:

daca nu sunt cu cartus ceramic, n-are rost sa faci experimentul, cartusul din plastic ai mari sanse sa crape dupa vreo 2 ani plus zgomotul infernal la trecerea apei prin baterie

Sunt cu cartus ceramic si au garantie 7ani...

#592
lupingo

lupingo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 03.07.2007

View Postgeyer, on 3rd January 2012, 12:57, said:

Sunt cu cartus ceramic si au garantie 7ani...
Garantia este full sau a defectelor de fabricatie?
Orice baterie montezi iti recomand sa filtrezi apa si montarea robinetilor coltari (lavoar si bideu) cu filtru.
Daca ai centrala termica murala cu schimbator bitermic, obligatoriu vas de expansiune pe apa rece.

Edited by lupingo, 03 January 2012 - 16:31.


#593
geyer

geyer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 09.02.2009

View Postlupingo, on 3rd January 2012, 16:19, said:

Garantia este full sau a defectelor de fabricatie?
Orice baterie montezi iti recomand sa filtrezi apa si montarea robinetilor coltari (lavoar si bideu) cu filtru.
Daca ai centrala termica murala cu schimbator bitermic, obligatoriu vas de expansiune pe apa rece.


E?ti de treaba.

O sa îmi caut ASA ceva si chiar voi pune. Nu vreau sa am probleme cu instalatiile.

Multumesc

Edited by geyer, 04 January 2012 - 17:19.


#594
Fontanero

Fontanero

    Nemesis Team Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,681
  • Înscris: 02.07.2011

View Postlupingo, on 3rd January 2012, 16:19, said:

Garantia este full sau a defectelor de fabricatie?
Orice baterie montezi iti recomand sa filtrezi apa si montarea robinetilor coltari (lavoar si bideu) cu filtru.
Daca ai centrala termica murala cu schimbator bitermic, obligatoriu vas de expansiune pe apa rece.

Si supapa sens inainte de el :).

Edited by Fontanero, 04 January 2012 - 21:55.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate