Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Instalatii Sanitare, Canalizare, scurgere..

- - - - -
  • Please log in to reply
3415 replies to this topic

#559
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

 lupingo, on 6th November 2011, 17:58, said:

[...] nu e treaba noastra de instalatori,  :deadtongue: [...]
Să înțeleg că nu execuți instalații pe cupru?  :confuzzled:


 lupingo, on 6th November 2011, 17:58, said:

[...] Important este sa stim in jurul care-i temperaturi se realizeaza, ca sa nu pui mana pe ea din greseala  :deadtongue: [...]
No comment!


 lupingo, on 6th November 2011, 17:58, said:

[...] spune-mi la ce temperatura se executa lipitura moale  :naughty: [...]
Emoticonul :naughty: mă face să cred că, de fapt, nu dorești un răspuns la această întrebare, ci vrei doar să mă tachinezi.


 lupingo, on 6th November 2011, 17:58, said:

[...] Am un calculator de debit, al necesarului, in functie de material,sectiune, inaltimea hidrostatica, fitinguri, temperatura, pierderile de presiune. [...]
Dacă nu este un secret și mai ești și dispus, poți să-mi dai și mie acest "calculator"? :worthy:


 lupingo, on 6th November 2011, 17:58, said:

[...] Cam toate tipurile de tevi au nomenclatorul pt viteza de curgere etc. O sa-ti dau pe privat editia sa o cauti. [...]
În regulă. Aștept (dar nu-ți mai consuma timpul dacă este vorba de manualul de la Artecno). Mulțumesc. :worthy:

#560
tinumasca

tinumasca

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 04.04.2009
Salutare.
Stie cineva daca si cum se poate racorda o casa la canalizarea stradala in cazul in care nivelul conductei de evacuare din casa este sub nivelul canalizarii stradale (approx 3.5m diferenta nivel intre cota 0 a casei si cota drumului cu canalizarea).
Imi imaginez ca am nevoie de un rezervor si statie de pompare, a facut cineva asa ceva? Sau ati vazut?
Care ar fi problemele intampinate la executare sau in exploatare?

#561
ParapantaFlavia

ParapantaFlavia

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,251
  • Înscris: 20.10.2008
Un de rezervor vidanjabil cel mai bine și o pompă pentru apă uzată. Ar fi bine să te asiguri că ce ajunge în rezervor este totuși lichid cu suspensii și nu lichid cu chestii solide prin el.
P.S. Casa ta este în debleul drumului? Da' chiar 3,5 metri...

Edited by ParapantaFlavia, 08 November 2011 - 23:14.


#562
lupingo

lupingo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 03.07.2007

 tinumasca, on 8th November 2011, 23:51, said:

Salutare.
Stie cineva daca si cum se poate racorda o casa la canalizarea stradala in cazul in care nivelul conductei de evacuare din casa este sub nivelul canalizarii stradale (approx 3.5m diferenta nivel intre cota 0 a casei si cota drumului cu canalizarea).
Imi imaginez ca am nevoie de un rezervor si statie de pompare, a facut cineva asa ceva? Sau ati vazut?
Care ar fi problemele intampinate la executare sau in exploatare?
Se poate rezolva lejer:
La limita de proprietate se executa un camin din caramida 1,5x1,5 la cota - cat ai tu canalizarea. Se monteaza o pompa cu tocator, iar refularea acesteia in conducta de canalizare stradala. Daca apele pluviale sunt racordate la canalizare trebuiesc anulate, eventual deviate spre un bazin colector in vederea folosirii in alte scopuri (irigatii, etc etc). Caminul trebuie sa fie mare pt ca pompa cu tocator are nevoie de intretinere la 6 luni (curatare)
Pret estimat: 3.000 lei (fara camin)

Edited by lupingo, 09 November 2011 - 20:21.


#563
tinumasca

tinumasca

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 04.04.2009

 ParapantaFlavia, on 8th November 2011, 23:06, said:

P.S. Casa ta este în debleul drumului? Da' chiar 3,5 metri...

Nu. De fapt asa e natura terenului. Uitasem sa zic ca de mai este si o anumita distanta intre casa si strada canalizata (~60m pe un drum de access).
Deci pompa tre sa impinga pe o diferenta de nivel de cativa metri plus lungimea de 60m.
Merci de raspuns.


 lupingo, on 9th November 2011, 20:19, said:

Daca apele pluviale sunt racordate la canalizare trebuiesc anulate, ...

Oare de ce nu pot merge si apele pluviale impreuna cu canalizarea? Se strica tocatorul?
Ma gandeam eu ca o sa coste ceva ... dar si varianta cu simpla fosa vidanjabila  implica costuri serioase.
Merci!

P.S.: oare pana la ce adancime pot sa puna canalizarea stradala (caci tocmai s-au apucat sa traga canalizarea in zona).
Daca ar cobori-o pana la 4-5 m adancime s-ar putea sa am o panta cat de cat (2% ar ajunge pentru ape uzate?)

#564
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Cam aceeasi situatie am si eu la servici. Canalizarea in strada este la 3,5m pe tuburi de 600 mm.

Attached Files


Edited by keta, 11 November 2011 - 17:53.


#565
lupingo

lupingo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 03.07.2007

 tinumasca, on 10th November 2011, 22:02, said:

Oare de ce nu pot merge si apele pluviale impreuna cu canalizarea? Se strica tocatorul?
Ma gandeam eu ca o sa coste ceva ... dar si varianta cu simpla fosa vidanjabila  implica costuri serioase.
Merci!

P.S.: oare pana la ce adancime pot sa puna canalizarea stradala (caci tocmai s-au apucat sa traga canalizarea in zona).
Daca ar cobori-o pana la 4-5 m adancime s-ar putea sa am o panta cat de cat (2% ar ajunge pentru ape uzate?)
Nu se pot racorda apele pluviale la pompa cu tocator pt ca debitul este prea mare. Sti cam ce debit are o "ploaie torentiala" ?  :deadtongue:
Canalizarea in zona se executa intocmai cu proiectul, nu poti sa-i convingi sa o faca la alta cota decat cea scrisa.
Fosa vidanjabila implica costuri mari, zic eu, dar poate pt altii nu. La o familie, 4 persoane, cu fosa vidanjabila de 10mc (mai mica este inutila) implica costuri lunare de 350-360 lei. Iar un rezervor vidanjabil de 10mc nu gasesti mai ieftin de 5000 lei
2% la metru liniar de conducta sau la 60ml? :nonobad:

Edited by lupingo, 11 November 2011 - 20:10.


#566
Luchian

Luchian

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 335
  • Înscris: 19.02.2004
La alimentarea cu apa rece, se poate utiliza teava de cupru ?
Nu e daunator plumbul care se afla la cositorirea coturilor ?

#567
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

 Luchian, on 17th November 2011, 12:21, said:

La alimentarea cu apa rece, se poate utiliza teava de cupru ? [...] Nu e daunator plumbul care se afla la cositorirea coturilor?
Sigur că "DA".


 Luchian, on 17th November 2011, 12:21, said:

[...] Nu e daunator plumbul care se afla la cositorirea coturilor?
:bigeyed:

#568
Luchian

Luchian

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 335
  • Înscris: 19.02.2004
Pai cositorul contine si plumb, si prin cositorirea cot-urilor, teu-rilor, ajunge si pe interiorul/exteriorul tevii de cupru, acesta intra in contact cu apa potabila, iar plumbul nu cred ca e prea sanatos pentru organismul uman.

#569
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007
Staniul (Sn), cunoscut ca și cositor, fiind un element chimic, nu are cum să conțină plumb (Pb). Există aliaje de lipit pe bază de staniu care conțin plumb (Pb), dar nu sînt folosite la instalațiile sanitare. Pentru acest tip de instalații se folosesc aliaje ale staniului (Sn) cu cuprul (Cu) sau cu argintul (Ag).



P.S. Cred că ai dat peste un instalator care nu le "are" cu instalațiile pe CU și caută să te convingă să "mergi" pe PPR.  :naughty:

#570
Luchian

Luchian

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 335
  • Înscris: 19.02.2004
Eu sunt '' instalatorul "  :thumbup:  si imi este cel mai usor sa inlocuiesc conducta veche de 30 de ani, cu teava de cupru, deoarece am deja lampa, pasta, cositorul si am vazut ca este destul de simplu si usor sa lucrezi cu teava de cupru, eu nefiind de meserie.
Initial am vrut sa schimb la apa calda doar cu cupru, si la rece sa apelez la un instalator ca sa fie din ppr, dar acum nu mai este cazul (o sa le inlocuiesc cu cupru)  :coolspeak:
E vorba de ramificatiile pe orizontala (din teava neagra de 1/2), din conductele coloanei principale care sunt pe verticala, coloane care sunt la calda din teava zincata si la rece din plastic (tot de 30 de ani) si care sunt ok.

Mai am intrebari  :)

Este ok, daca folosesc teava de cupru de 0,7 ?
Tevile astea de cupru, vor iesi din masca (zid de caramida) si intreb daca e bine sa fie izolate in portiunea unde face contact cu mortarul (cam 15 cm), si daca da, cu ce anume ?

Multumesc !

#571
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

 Luchian, on 20th November 2011, 12:33, said:

[...] am deja lampa, pasta, cositorul [...]
Încă o dată (ultima) îți atrag atenția la materialul pe care vrei să-l folosești la sudura țevilor de CU a instalațiilor pentru apa potabilă.  :peacefingers:


 Luchian, on 20th November 2011, 12:33, said:

[...] am vazut ca este destul de simplu si usor sa lucrezi cu teava de cupru, eu nefiind de meserie. [...]
:nonobad: MARE ATENȚIE! "De departe, și țiganul"... pardon  :P  , rromul... "arată a om."  :naughty:


 Luchian, on 20th November 2011, 12:33, said:

[...] Initial am vrut sa schimb la apa calda doar cu cupru, si la rece sa apelez la un instalator ca sa fie din ppr [...]
:confuzzled:


 Luchian, on 20th November 2011, 12:33, said:

[...] Este ok, daca folosesc teava de cupru de 0,7 ? [...]
Da.


 Luchian, on 20th November 2011, 12:33, said:

[...] Tevile astea de cupru, vor iesi din masca (zid de caramida) si intreb daca e bine sa fie izolate in portiunea unde face contact cu mortarul (cam 15 cm), si daca da, cu ce anume? [...]
1. Este bine.
2. Există izolații pentru conducte... le găsești la majoritatea comercianților de materiale pentru instalații termice/sanitare.

#572
lupingo

lupingo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 03.07.2007

 raduk, on 20th November 2011, 18:08, said:

Încă o dată (ultima) îți atrag atenția la materialul pe care vrei să-l folosești la sudura țevilor de CU a instalațiilor pentru apa potabilă.  :peacefingers:
In cazul folosirii tevii de cupru pt alimentarea cu apa rece a consumatorilor NU SE FOLOSESTE lipitura moale, doar lipitura tare - nontoxica. Asa executa cei de "afara"
O sa ma intrebi de ce.... Ti-am trimis pdf-ul referitor folosirii tevilor de cupru.

#573
Fontanero

Fontanero

    Nemesis Team Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,681
  • Înscris: 02.07.2011

 lupingo, on 27th November 2011, 14:55, said:

In cazul folosirii tevii de cupru pt alimentarea cu apa rece a consumatorilor NU SE FOLOSESTE lipitura moale, doar lipitura tare - nontoxica. Asa executa cei de "afara"
O sa ma intrebi de ce.... Ti-am trimis pdf-ul referitor folosirii tevilor de cupru.



Voi va necajiti cu ce cana sa beti lapte de la o vaca moarta :))

Pana ajunge apa la amarata de teava de cupru este oale si ulcele..probabil va trece prin cel putin 10 feluri de teava inclusiv plumb.

#574
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

 lupingo, on 27th November 2011, 14:55, said:

In cazul folosirii tevii de cupru pt alimentarea cu apa rece a consumatorilor NU SE FOLOSESTE lipitura moale [...]
Nu zău?!? Să mor eu?!? :naughty:
Poți posta și argumentul/-ele pentru cele afirmate mai sus?


 lupingo, on 27th November 2011, 14:55, said:

[...] doar lipitura tare - nontoxica. [...]
Să trag concluzia că există și o "lipitură tare toxică"?  :naughty:


 lupingo, on 27th November 2011, 14:55, said:

[...] Asa executa cei de "afara". O sa ma intrebi de ce.... Ti-am trimis pdf-ul referitor folosirii tevilor de cupru.
Poate că tu mi-ai trimis așa ceva... oricum, eu nu am primit acel PDF de care pomenești. Asta nu înseamnă că nu-l aștept în continuare, alături de alte "chestii" de care te rugasem/întrebasem. ;)


 Fontanero, on 27th November 2011, 17:55, said:

[...] Pana ajunge apa la amarata de teava de cupru este oale si ulcele... probabil va trece prin cel putin 10 feluri de teava inclusiv plumb.
Corect!  :coolspeak:

#575
davides

davides

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 02.10.2007
Salut ... am schimbat recent si eu toata instalatia de apa cat si scurgerile ... am o nedumerire ... cand am verificat fuiditatea scurgerii apei (am turnat 2 litrii de apa), sifonul aproape mi s-a umplut de tot, mai exact pana peste cotul alb din fotografia atasata ... apoi cand s-a gatat de scurs a revenit la nivelul initial de vreo 2 cm ... Intrebarea mea este: E normal? Ma gandesc ca atunci cand voi da drumul la apa din vana(vana fiind plina), mi-e frica sa nu dea peste si ma trezesc cu apa in baie ca nu face fata sifonul !? ...

Multumesc anticipat !

Attached Files



#576
lupingo

lupingo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 03.07.2007

 davides, on 6th December 2011, 09:36, said:

Salut ... am schimbat recent si eu toata instalatia de apa cat si scurgerile ... am o nedumerire ... cand am verificat fuiditatea scurgerii apei (am turnat 2 litrii de apa), sifonul aproape mi s-a umplut de tot, mai exact pana peste cotul alb din fotografia atasata ... apoi cand s-a gatat de scurs a revenit la nivelul initial de vreo 2 cm ... Intrebarea mea este: E normal? Ma gandesc ca atunci cand voi da drumul la apa din vana(vana fiind plina), mi-e frica sa nu dea peste si ma trezesc cu apa in baie ca nu face fata sifonul !? ...
Multumesc anticipat !
Vezi ca acel cot alb se poate scoate si trebuie montat cu latura lunga in jos (are doua laturi de lungimi diferite), Iti recomand achizitionarea unei coloane de scurgere automate din alama pt vana ( 120 lei), asa vei putea regla debitul de curgere prin conducta, altfel risti sa ai irigare prin inundare  :thumbup: Daca si asa iti va iesi apa din sifon iti spun ce sa faci (home-made) Succes

Edited by lupingo, 06 December 2011 - 20:14.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate