Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Instalatii Sanitare, Canalizare, scurgere..

- - - - -
  • Please log in to reply
3415 replies to this topic

#541
cosminlive

cosminlive

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 27.01.2006
Dar daca dai jos acel capac, si pui mai intai sita facuta de tine? (adica sita sa fie intre cada si floricica aia). Prin presare o s-o tina fixa, iar locul surubului de fixare il faci prasand cateva ochiuri in sita. Nu cred ca exista asa ceva. Oricum eu nu am folosit-o niciodata. Poti pune si o folie lipita cu silicon? Sau pur si simplu o bucata de cauciuc ce are doar gaura prin mijloc pentru acel surub.
UPDATE: am vazut acum postul colegului de mai sus :) Avem acceasi idee, foloseste-o deci!

Edited by cosminlive, 22 October 2011 - 12:06.


#542
primejdie_06

primejdie_06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 745
  • Înscris: 20.02.2007
... si eu inclin sa cred ca nu aia este "intrarea principala" pentru ca prin definitie gandacii (insectele in general) nu fac casa buna cu apa... plus ca ar trebuie sa existe un loc prin care au acces in conducta de canalizare... cea mai simpla rezolvare a problemei tale este instalarea de bariere ultrasonice pentru gandaci si pentru tantari si eliminarea pentru o perioada (daca nu chiar de tot) a plaselor antiinsecte de la ferestre (asta in cazul in care ai montat asa ceva)... ai aici un model de jucarie antigandaci

#543
freem19

freem19

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 04.03.2011

 cosminlive, on 22nd October 2011, 12:58, said:

Dar daca dai jos acel capac, si pui mai intai sita facuta de tine? (adica sita sa fie intre cada si floricica aia). Prin presare o s-o tina fixa, iar locul surubului de fixare il faci prasand cateva ochiuri in sita. Nu cred ca exista asa ceva. Oricum eu nu am folosit-o niciodata. Poti pune si o folie lipita cu silicon? Sau pur si simplu o bucata de cauciuc ce are doar gaura prin mijloc pentru acel surub.
UPDATE: am vazut acum postul colegului de mai sus :) Avem acceasi idee, foloseste-o deci!


Daca demontez acea sita, in spatele ei ce se afla? Daca pun o bucata de cauciuc de dimensiunea sitei nu exista riscul sa cada in spate? Intreb pt ca nu sunt prea priceputa in instalatii.

Nu ar fi mai simplu daca as gasi o sita plina, fara gauri? Oare asa ceva exista? Caut pe net dar nimic  deocamdata :(

Edited by freem19, 22 October 2011 - 12:48.


#544
lupingo

lupingo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 03.07.2007

 freem19, on 22nd October 2011, 12:31, said:

Salut tuturor.
M-am mutat de curand intr-un apartament si se pare ca blocul meu are grave probleme cu gandacii, pe care locatarii nu sunt dispusi sa le rezolve. Probabil ca s-au obisnuit cu ei si ii considera parte din familie, cred ca de-asta si au vreo 3 cm ca-s bine hraniti  :naughty: Anyway am reusit sa scap cat de cat de ei, problema e ca vin noaptea pe scurgerea de la cada si de la chiuvete. Am acoperit scurgerile insa pe cea de la cada de pe peretele vertical nu am cu ce sa o acopar. Am intrebat pe la diverse magazine daca or avea vreun capac ceva dar nimic :( Stiti cumva daca s-a inventat asa ceva si unde pot gasi, sau cu ce as putea acoperi aceasta scurgere?
Aici vedeti despre care scurgere vorbesc, e cea incercuita cu rosu, are aceeasi forma cu cea a cazii mele:
[ http://i53.tinypic.com/29oqqo6.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Sper sa aibe cineva o idee ca nu mai suport sa stau cu monstrii astia in casa.
Banuiesc ca, cada ta este din fonta.... Aceste cazi de baie nu au sifonari, de aceea gandacii pot urca pe conducta. Decat sa cauti site, cauciucuri, bariere laser sau camere HD, cheama un instalator sa-ti monteze un sifon pt vana pe care o ai.Costuri estimate cu tot cu material aprox 150 lei. Gandacii de pe meleagurile noastre nu inoata, numai daca n-au incotro  :deadtongue:

Edited by lupingo, 22 October 2011 - 17:45.


#545
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

 lupingo, on 22nd October 2011, 18:43, said:

Banuiesc ca, cada ta este din fonta [...]
După ce detalii/amănunte tragi o astfel de concluzie? :habarnam:

#546
portocaliul

portocaliul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 972
  • Înscris: 01.12.2008

 lupingo, on 22nd October 2011, 17:43, said:

Banuiesc ca, cada ta este din fonta.... Aceste cazi de baie nu au sifonari...
Si chiar daca ai ghicit in stele ca, cada este din fonta, de unde stii ca nu are sifonare?

#547
lupingo

lupingo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 03.07.2007

 portocaliul, on 23rd October 2011, 11:41, said:

Si chiar daca ai ghicit in stele ca, cada este din fonta, de unde stii ca nu are sifonare?
in blocurile vechi cazile de fonta nu au sifonare, sunt legate de canalizare printr-un cot de alama, iar preaplinul este puspe teava de scurgere de 32 printr-un teu. Sifonarea se face direct in masca, ghena apartamentului sau prin sifonul de pardoseala. Sau crezi ca gandacii fac scufundari?? :deadtongue:

#548
freem19

freem19

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 04.03.2011
Da cada este din fonta. Mi se pare cam mult 150 lei pt atata lucru. O sa mai caut pe la magazine poate poate oi gasi ceva de astupat.

#549
lupingo

lupingo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 03.07.2007

 freem19, on 24th October 2011, 10:50, said:

Da cada este din fonta. Mi se pare cam mult 150 lei pt atata lucru. O sa mai caut pe la magazine poate poate oi gasi ceva de astupat.
Sa astupi ce??? Preaplinul?  :coolspeak:
Ti se pare mult? Sifonul costa 65lei, ce ti-am spus eu este pretul minim posibil. Asta este..... Succes cu gandacii :deadtongue:

#550
davides

davides

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 02.10.2007
Salut ... am si eu o intrebare pt. voi ... realizez cu niste "meseriasi" schimbarea tevilor si a scurgerilor in apartament si tevilor vor fi pe cupru pe 15,am inteles,si ingropate in perete.
- Se recomanda izolarea lor cu ceva burete special? Eu am vazut ca ei nu au adus nici un izolator ...
- Care este riscul ca nu se izoleaza?
- Care sunt beneficiile daca se izoleaza? ...

Multumesc anticipat!

Ps: stiu ca sunt mai multe intrebari intr-una ... dar m-a luat valul :) ...

#551
lupingo

lupingo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 03.07.2007

 davides, on 4th November 2011, 09:58, said:

Salut ... am si eu o intrebare pt. voi ... realizez cu niste "meseriasi" schimbarea tevilor si a scurgerilor in apartament si tevilor vor fi pe cupru pe 15,am inteles,si ingropate in perete.
- Se recomanda izolarea lor cu ceva burete special? Eu am vazut ca ei nu au adus nici un izolator ...
- Care este riscul ca nu se izoleaza?
- Care sunt beneficiile daca se izoleaza? ...

Multumesc anticipat!

Ps: stiu ca sunt mai multe intrebari intr-una ... dar m-a luat valul :) ...
Teava tebuie izolata cu cauciuc celular (cea neagra) net superioara celor de burete. Denumiri ce le poti intalni pt aceatsa sunt: elastomer, tubolit, kaiflex, armaflex etc etc. Avantajul este ca se si poate suda cuprul cu izolatia montata pe teava, lasand loc putin pt lipire, rezista foarte bine la temperaturi inalte (pana la 200 grade)
Se izoleaza pt a proteja cuprul la coroziunea mortarului si dilatari (apa calda) si pt a evita pierderile de temperatura. Betonului ii place sa "fure" energia  :deadtongue:
Teava de 15 pt toata distribuitia in apartament este insuficienta, cel putin 18 (colana principala) si 15 ramificatiile spre consumator (obiect sanitar). Exista riscul "dusurilor scotiene" cand cineva foloseste spalatorul din bucatarie in acelasi timp cu dusul.

Edited by lupingo, 04 November 2011 - 20:31.


#552
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

 lupingo, on 4th November 2011, 21:26, said:

[...] Avantajul este ca se si poate suda cuprul cu izolatia montata pe teava, lasand loc putin pt lipire, rezista foarte bine la temperaturi inalte (pana la 200 grade) [...]
Și la ce temperaturi spuneai că se sudează cuprul?


 lupingo, on 4th November 2011, 21:26, said:

[...] Exista riscul "dusurilor scotiene" cand cineva foloseste spalatorul din bucatarie in acelasi timp cu dusul.
Să mor eu dacă este așa... ?

#553
lupingo

lupingo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 03.07.2007

 raduk, on 4th November 2011, 22:03, said:

Și la ce temperaturi spuneai că se sudează cuprul?
Să mor eu dacă este așa... ?
350-400 grade celsius.....vorbeam ca izolatia de mai sus rezista eroic la lipire si nu este nevoie sa o tai longitudinal pt montaj
Crezi ca teava de 15 iti asigura un debit necesar pt o bucatarie si o baie? AHA!!! Tu esti cel care pune teava de 15 pe alimentarea cu apa rece a centralei termice  :deadtongue:
Mai bine pune 12 sau 10 ca nu conteaza sectiunea  :coolspeak:

Edited by lupingo, 04 November 2011 - 22:29.


#554
davides

davides

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 02.10.2007
lupingo .. multumesc de info!

#555
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

 lupingo, on 4th November 2011, 22:23, said:

350-400 grade celsius [...]
Răspuns eronat!  :nonobad:


 lupingo, on 4th November 2011, 22:23, said:

[...] izolatia de mai sus rezista eroic la lipire [...]
Oare? :scratchchin:


 lupingo, on 4th November 2011, 22:23, said:

[...] nu este nevoie sa o tai longitudinal pt montaj [...]
Mai este încă o variantă care nu implică tăierea longitudinală.  ;)


 lupingo, on 4th November 2011, 22:23, said:

[...] Crezi ca teava de 15 iti asigura un debit necesar pt o bucatarie si o baie? [...]
Eu, fiind fidel principiilor fizicii, încă mai cred că nu doar diametrul conductei este cel care îți asigură debitul necesar.


 lupingo, on 4th November 2011, 22:23, said:

[...] AHA!!! Tu esti cel care pune teava de 15 pe alimentarea cu apa rece a centralei termice. [...]
Dacă tot ai deschis discuția, tu cum calculezi această dimensionare? :scratchchin:


 lupingo, on 4th November 2011, 22:23, said:

[...] Mai bine pune 12 sau 10 ca nu conteaza sectiunea  :coolspeak:
Să nu-mi spui că tu crezi (sau și mai rău, chiar pui în practică  :wallbash: ) că dacă "pui" țeavă cu diametrul peste 18 ai și rezolvat problema!!??!!  :confuzzled:



P.S. Cred că măcar o anumită parte a dialogului de mai sus ar trebui să fie pe un alt topic al acestei arii.

#556
lupingo

lupingo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 03.07.2007

 raduk, on 6th November 2011, 13:18, said:

Răspuns eronat!  :nonobad:
Oare? :scratchchin:
Mai este încă o variantă care nu implică tăierea longitudinală.  ;)
Eu, fiind fidel principiilor fizicii, încă mai cred că nu doar diametrul conductei este cel care îți asigură debitul necesar.
Dacă tot ai deschis discuția, tu cum calculezi această dimensionare? :scratchchin:
Să nu-mi spui că tu crezi (sau și mai rău, chiar pui în practică  :wallbash: ) că dacă "pui" țeavă cu diametrul peste 18 ai și rezolvat problema!!??!!  :confuzzled:
1 - lipitura moale intre 185-450 grade in functie de aliajul ales si diametru
2 - rezista, doar tre' s-o departezi cam 15cm de flacara
3 - daca o comprimi prea mult (cea de burete) se desface - 90% sunt pretaiate longitudinal
4 - dar unul dintre ele este diametrul, deci?
5 - calculul maxim al necesarului de l/min, influentat de sectiune si pierderile de presiune (lungimea + fitinguri)
6 - Nu cred nimic  :deadtongue:

Edited by scheleton, 07 November 2011 - 00:54.


#557
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

 raduk, on 4th November 2011, 21:03, said:

Și la ce temperaturi spuneai că se sudează cuprul? [...]

 lupingo, on 4th November 2011, 22:23, said:

350-400 grade celsius [...]

 lupingo, on 6th November 2011, 13:50, said:

1 - lipitura moale intre 185-450 grade in functie de aliajul ales si diametru [...]
Mai înceară... poate că, între timp, îți dă nenea Goagăl răspunsul corect. :peacefingers:


 lupingo, on 6th November 2011, 13:50, said:

[...] 2 - rezista, doar tre' s-o departezi cam 15cm de flacara [...]
Aha!  :naughty:


 lupingo, on 6th November 2011, 13:50, said:

[...] 3 - daca o comprimi prea mult (cea de burete) se desface - 90% sunt pretaiate longitudinal [...]
Păi, dacă așa este... de ce nu ai spus de la început?  :confuzzled:


 lupingo, on 6th November 2011, 13:50, said:

[...] 4 - dar unul dintre ele este diametrul, deci? [...]
Și ce dacă? O fi unul dintre ele, dar (după cum susții tu) este îndeajuns diametrul? :scratchchin:


 lupingo, on 6th November 2011, 13:50, said:

[...] 5 - calculul maxim al necesarului de l/min, influentat de sectiune si pierderile de presiune (lungimea + fitinguri) [...]
Ai putea (cînd ai timpul liber necesar) să-mi dai un exemplu concret de calcul? Mulțumesc anticipat! :worthy:


 lupingo, on 6th November 2011, 13:50, said:

[...] 6 - Nu cred nimic  :deadtongue: [...]
Nu-i rău!  :naughty:

#558
lupingo

lupingo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 03.07.2007

 raduk, on 6th November 2011, 15:20, said:

Mai înceară... poate că, între timp, îți dă nenea Goagăl răspunsul corect. :peacefingers:
Sa-ti spun sincer nici nu ma intereseaza, jur. Recunosc ca am cautat pe Goaga ca sa-ti dau un raspuns mai exact dar nu e treaba noastra de instalatori,  :deadtongue: Important este sa stim in jurul care-i temperaturi se realizeaza, ca sa nu pui mana pe ea din greseala  :deadtongue:
Pt cultura mea generala, ca tot m-ai f... cu aceasta problema, spune-mi la ce temperatura se executa lipitura moale  :naughty:
Cum calculez eu debitul neceasar? Pai daca eu il calculez, inginerii vrei sa moara de foame?  :nonobad:
Am un calculator de debit, al necesarului, in functie de material,sectiune, inaltimea hidrostatica, fitinguri, temperatura, pierderile de presiune. Cam toate tipurile de tevi au nomenclatorul pt viteza de curgere etc. O sa-ti dau pe privat editia sa o cauti.
Ca tot veni vorba de debit.... Un client de-al meu are bransamentul de apa (apometrul) la 65ml fata de casa. Bransamentul (caminul de apometru) este legat cu teava de pe-hd 25mm si contorul de apa 3/4'. Ce teava trebuie sa-i bag in pamant pt a avea un debit, in casa, de 30 l/min,avand in vedere ca PN la apometru este 2,5barr. bFara sa vad proiectul de interior am nimerit-o din prima

Edited by lupingo, 06 November 2011 - 18:10.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate