Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Instalatii Sanitare, Canalizare, scurgere..

- - - - -
  • Please log in to reply
3415 replies to this topic

#2557
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,277
  • Înscris: 02.05.2008
Izolati scurgerea de la bucatarie cu vata, cuplati scurgerea de la centrala in scurgerea de la bucatarie ... altfel ingheata ambele

#2558
ja-ro

ja-ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 21.10.2007

View PostEly1952, on 09 ianuarie 2019 - 13:27, said:

Buna ziua!
Imi cer scuze daca nu am postat corect.
Fiul meu si-a pus in sufragerie o centrala Ariston in condensatie. Instalatorul nu i-a spus ca furtunelul prin care se evacueaza apa trebuie dat intr-o scurgere in casa, a gaurit peretele si a scos furtunelul afara. Cand este f.frig apa ingheata si centrala intra pe avarie. As vrea sa il ajut, dar nu stiu cum. Daca are cineva vreo sugestie de izolare sau alta metoda ar fi binevenita.
De ce in sufragerie, veti spune pe buna dreptate! Pt ca bucataria a transformat-o in camera copilului, iar balconul, care da in sufragerie a fost transformat in bucatarie. Scurgerea de la bucataria din balcon este scoasa prin perete in exterior int-o curte interioara si dirijata spre canalizarea blocului. Inca nu stim daca functioneaza sau va ingheta. Este vorba de un apartament cu 2 camere la et 1, intr-un bloc p+1, cu 4 apartamente. Daca ajuta la gasirea unei solutii, fac mentiunea ca sub apartamentul fiului meu locuieste bunica. Apartamentul este pregatit pt mutare, dar a intervenit aceasta problema. Multumesc anticipat pt sugestii, solutii, sfaturi!
Dacă nu aveți posibilitatea să o cuplați la o scurgere apropiată (pentru că nu există), vă recomand să instalați o pompă de condens. Aceasta vă permite să duceți (în presiune) condensul către o scurgere mai îndepărtată (tot în interiorul casei), pentru a nu îngheța.

#2559
ovydiks

ovydiks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 31.07.2018
Salutare! Vin si eu cu o problema mai ciudata pentru aceasta arie, dar m-am gandit ca daca e sa gasesc rezolvare de aici va veni. Imi place sa gradinaresc pe balcon ardei iuti si salata verde si doresc sa-mi confectionez o instalatie ca cele din atasamente; insa nu reusesc sa gasesc toate fittingurile PVC in vreun magazin din Bucuresti. Asa ca va intreb aici , poate cunoaste cineva, unde pot gasi toate tevile si fitingurile PVC ca sa pot confectiona un asemenea sistem? Va multumesc anticipat pentru orice sfat!

Link de unde se poate cumpara, insa prea scump transportul sa merite


P.S. Daca se ofera cineva sa-l construiasca, platesc!

Attached Files


Edited by ovydiks, 31 January 2019 - 14:15.


#2560
sebastiansebi

sebastiansebi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,592
  • Înscris: 16.11.2014
in afara de tevile alea cu multe gauri se gaseste tot prin magazinele de instalatii sanitare,cu o freza se poate aranja si teava

#2561
ovydiks

ovydiks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 31.07.2018
Da, gaurile le as da eu, dar nu gasesc fittingurile de reductie de la 50 sau 75 mm la 30-25 mm din pvc...

#2562
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postovydiks, on 31 ianuarie 2019 - 16:56, said:

Da, gaurile le as da eu, dar nu gasesc fittingurile de reductie de la 50 sau 75 mm la 30-25 mm din pvc...
Gresit . Ce cauti cu pvc ? Totul se face din ppr .

#2563
sebastiansebi

sebastiansebi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,592
  • Înscris: 16.11.2014
este https://www.dedeman....32-mm/p/2000063

#2564
ovydiks

ovydiks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 31.07.2018
Deci totul este din PPR? De exemplu ce este prezentat aici [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/c4ggFW6L7eA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] , daca dau o fuga la Dedeman rezolv?

#2565
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
Colegul nu a avut rabdare cu explicatia asa ca o sa incerc eu.
Ce vedeti in clip este pe sistem american. Adica, la ei tevile de apa pentru presiune se fac din PVC si se lipesc cu adeziv PVC. La noi tevile de apa pentru presiune se fac din PPR iar cee de scurgere se fac din PVC (teava PPR are 4,2mm grosime iar cea de PVC cam 2mm). Asta inseamna ca daca doriti sa reproduceti exact ce se vede toate materialele trebuie importate din USA. Adaptarea sistemului in mod functional se va face din tevi PVC de scurgere care contin garnitura de cauciuc iar adaptarea sistemului d.p.d.v. estetic se va face cu PPR.
Acum,daca vreti sa reproduceti functionalitatea va recomand sa faceti echivalarea galoanelor la litri iar ca material sa folositi PVC pentru scurgere pe care il veti vopsi apoi in alb pentru protectie UV. Veti cumpara teava de scurgere de 75mm pentru partea orizontala iar pentru conexiuni si coturi veti folosi teava de 32mm si mufa redusa de la 75 la 32 precum si dopuri pentru capetele de sus, de preferat toate de la acelasi producator. Veti cumpara o freza universala conica etajata cu montare la bormasina/filetanta pe care o aveti ca sa dati gaurile in teava orizontala. La magazinele cu pesti veti gai si pompe submersibile sau la magazinele cu accesorii pentru fantani arteziene de gradina (de obicei acestea au 14W si se alimenteaza la 230V). Asamblarea o veti gandi in sensul de curgere al apei, de sus in jos iar suportul il puteti face din PPR sau orice alt material convenabil chiar si lemn. Gaurile orizontale le veti da in functie de paharele pe care le veti gasi.

Edited by The Stressmaker, 31 January 2019 - 19:05.


#2566
ovydiks

ovydiks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 31.07.2018

View PostThe Stressmaker, on 31 ianuarie 2019 - 19:03, said:

Colegul nu a avut rabdare cu explicatia asa ca o sa incerc eu.
Ce vedeti in clip este pe sistem american. Adica, la ei tevile de apa pentru presiune se fac din PVC si se lipesc cu adeziv PVC. La noi tevile de apa pentru presiune se fac din PPR iar cee de scurgere se fac din PVC (teava PPR are 4,2mm grosime iar cea de PVC cam 2mm). Asta inseamna ca daca doriti sa reproduceti exact ce se vede toate materialele trebuie importate din USA. Adaptarea sistemului in mod functional se va face din tevi PVC de scurgere care contin garnitura de cauciuc iar adaptarea sistemului d.p.d.v. estetic se va face cu PPR.
Acum,daca vreti sa reproduceti functionalitatea va recomand sa faceti echivalarea galoanelor la litri iar ca material sa folositi PVC pentru scurgere pe care il veti vopsi apoi in alb pentru protectie UV. Veti cumpara teava de scurgere de 75mm pentru partea orizontala iar pentru conexiuni si coturi veti folosi teava de 32mm si mufa redusa de la 75 la 32 precum si dopuri pentru capetele de sus, de preferat toate de la acelasi producator. Veti cumpara o freza universala conica etajata cu montare la bormasina/filetanta pe care o aveti ca sa dati gaurile in teava orizontala. La magazinele cu pesti veti gai si pompe submersibile sau la magazinele cu accesorii pentru fantani arteziene de gradina (de obicei acestea au 14W si se alimenteaza la 230V). Asamblarea o veti gandi in sensul de curgere al apei, de sus in jos iar suportul il puteti face din PPR sau orice alt material convenabil chiar si lemn. Gaurile orizontale le veti da in functie de paharele pe care le veti gasi.

Multumesc mult pentru timpul pierdut pentru un raspuns atat de detaliat! Am inteles acum de ce nu gaseam si cum sa adaptez cu ce exista la noi. Toata stima!

#2567
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Se gasete si la noi, daca sti unde sa cauti. Cei care fac piscine folosesc asa ceva.

Cauta Teava PVC-U sau Teva PVC-C. ( Nu stiu care este diferenta intre U si C )
Am vazut teava asemanatoare si la Dedeman: Teava PP ignifugata, pentru canalizare interioara, 32 x 1.6 mm, 4 m

#2568
ovydiks

ovydiks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 31.07.2018
Stiu si asta, insa n am gasit niciunde toate elementele. Ce folosesc cei din US se numeste PVC DWV (drain,waist,vent) si nu e pentru presiune. PVC-U pt instalatii piscine este pt presiune.

#2569
imnotarobot

imnotarobot

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 29.01.2018
Saluare,

Am si eu o intrebare, am primit o oferta de incalzire in pardoseala si mi s-a recomandat ca instalatiile sanitare sa le fac tot pe teava Uponor PEX-a de 16, teava ce i-mi va ramane de la pardoseala sa o folosesc la sanitare(am un necesar de 550 ml pentru pardoseala iar cei 50 ml ce-mi raman ii vom folosi la sanitare)

Este ok sa folosesc teava de 16 si pentru pardoseala si sanitare?...am vazut ca de obicei se foloseste teava de 17 pentur pardoseala.

Multumesc!

#2570
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
o intrebare, scuze daca nu sunt pe aria potrivita.
chestia de mai jos poate sa inlocuiasca cu succes un vas de expansiune montat pe un boiler conectat la o centrala pe gaz?
https://www.emag.ro/...2/pd/D916M4BBM/
merci

#2571
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
Din ce am inteles este un regulator de presiune cu presostat ceva mai evoluat. Functioneaza pe alt principiu si nu poate fi folosit ca si vas de expansiune intr-o instalatie de incalzire. Acest dispozitiv este util celor care au put/fantana pentru a avea o presiune constanta in instalatie la intrarea in boiler, de exemplu.
Daca are un "vas de expansiune" in componenta este doar in interiorul carcasei, undeva intre 100mL si 500mL.

#2572
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
ok, multumesc pt raspuns. Atunci ce solutii am pentru urmatoarea situatie
La o instalatie de apa calda cu biler 150 l conectat la centrala cu gaze, vasul de expansiune se umple periodic (1-2 luni) si apoi incepe sa curga pe la supapa , necesitand golire manuala. Cum scap de operatiunea asta?

#2573
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,529
  • Înscris: 30.01.2008

View Postalexpet, on 11 februarie 2019 - 08:51, said:

Este ok sa folosesc teava de 16 si pentru pardoseala si sanitare?...am vazut ca de obicei se foloseste teava de 17 pentur pardoseala.

Obiceiul este invers  de fapt !

Teava de 17 este doar o teava comerciala care sa te oblige sa cumperi fitinguri pentru teava de 17 !

View Postalexpet, on 11 februarie 2019 - 08:51, said:

La o instalatie de apa calda cu biler 150 l conectat la centrala cu gaze, vasul de expansiune se umple periodic (1-2 luni) si apoi incepe sa curga pe la supapa , necesitand golire manuala. Cum scap de operatiunea asta?

Inseamna ca e spart vasul de expansiune si ca trebuie inlocuit . Asa "scapi" !

View Postimnotarobot, on 07 februarie 2019 - 09:55, said:

Am si eu o intrebare, am primit o oferta de incalzire in pardoseala si mi s-a recomandat ca instalatiile sanitare sa le fac tot pe teava Uponor PEX-a de 16, teava ce i-mi va ramane de la pardoseala sa o folosesc la sanitare(am un necesar de 550 ml pentru pardoseala iar cei 50 ml ce-mi raman ii vom folosi la sanitare)

Sstemul pentru sanitare este diferit de IPAT .

Pentru sanitare/radiatoare se foloseste o teava de clasa 10 in sistem PIP (pipe in pipe)

Attached File  220620111673.jpg   491.49K   43 downloadsAttached File  220620111678.jpg   168.56K   44 downloadsAttached File  030720111684.jpg   433.98K   52 downloads

Pentru IPAT nu se foloseste protectie :

Attached File  IMG-20180817-WA0027.jpg   191.36K   41 downloads

Edited by Daco_Get, 11 February 2019 - 09:10.


#2574
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,361
  • Înscris: 27.10.2005
Attached File  what-the-fuck.jpg   432.06K   43 downloads

Dupa trei luni si jumatate de cand m-am mutat la casa, am descoperit ca am o scurgere in baie. Dupa niste sapaturi, am gasit asta. La vana, pe apa calda. Nu am vazut nici eu, nici mesterii (ambii cu parul alb) asa ceva. Crapat longitudinal, da. Dat sectionat transversal, niciodata. Si este dintre cele mai "groase" si mai rezistente, "made in Italy", cica ...

Degeaba te zbati si faci sanitare pipe-in-pipe si te feresti de toate cand dai de asa ceva, in gama fitingurilor mai scumpe, cica ...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate