Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Instalatii Sanitare, Canalizare, scurgere..

- - - - -
  • Please log in to reply
3415 replies to this topic

#2539
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View PostMembruAnonim, on 10 octombrie 2018 - 07:33, said:

..... Pe unde am avut ocazia, eu am renunțat la sifoanele de pardoseală din băi, pentru că mai mult strică ........
Normativul ce zice , trebuie sifon in bai ?

#2540
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postraduk, on 10 octombrie 2018 - 19:38, said:


Dacă se poate, te rog să detaliezi. Posted Image

În majoritatea cazurilor întâlnite de mine fie sifonul de pardoseală a fost prost ales sau/și instalat, fie pardoseala avea panta aiurea.
Oricum, rolul de gardă hidraulică îl au acum sifoanele specifice obiectelor sanitare.
În caz că crapă vreun racord sau ceva de genu prin baie, mai degrabă mă bazez pe asigurare sau/și pe un senzor de apă. Au accidentele astea prostul obicei să se producă în locuri unde nu ajută sifonul de pardoseală, prin pereți sau pe la bucătărie...
Apoi chiar dacă instalatorul a lucrat corect și faiațarul a dat panta cum trebuie, pot apărea în timp probleme de etanșare. Sunt de notorietate odioasele sifoane de pardoseală din blocurile anilor 70.
Mai e și aspectul estetic. Mie mi se pare că arată urât un sifon pe pardoseală. Desigur, o chestie subiectivă, da' n-am văzut vreo baie de revistă cu sifonul la loc de cinste.

Nu găsesc nici o logică sifonului de pardoseală în băile uzuale.
Sunt bune acolo unde se spală cu găleata, wc-uri publice sau alte asemenea.

View Post86-APP, on 10 octombrie 2018 - 19:44, said:


Normativul ce zice , trebuie sifon in bai ?
Nu știu ce zice. Eu trăiesc bine-mersi si fără sifon de pardoseală în baie.
Nu cred să fie impus prin normativ sifonul de pardoseală în baie.

#2541
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

View Postd_dutca, on 10 octombrie 2018 - 15:34, said:

.... la esirea din casa sa pun un cot de 90 ...
Pui coturi de 45grd

#2542
gabriel05

gabriel05

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 23.02.2007
Va salut!  As dori si eu un pic de ajutor. Am probleme mai mereu cu scurgerea de la wc. mai precis cu teava care intra in coloana de scurgere. Aceasta fiind montata de cand s-a construit blocul a fost montata prost in sensul ca este aplecata spre pardoseala si acolo ramane apa mereu. Am cumparat racorduri flexibile pe care am pus din belsug silicon dar degeaba. Nu cred ca s-a lipit siliconul pentru ca fiind inclinata teava, se scurge apa in permanenta  si de la vecinii de deasupra (locuiesc la etajul 5 din 10) pe care chiar nu am cum sa ii rog sa nu foloseasca wc-ul pana mi se intareste mie siliconul. Am incercat si la ore tarzii sa fac operatiunea dar tot degeaba. Atasez si o poza. Cum sa fac? Sincer nu prea as vrea sa sparg acolo si sa remufez o alta teava in coloana principala de scurgere. Nu stiu nici ce diametru are ciotul acela de teava care iese din perete dar observ ca racordurile flexibile intra cam cu totul in ea. Ce ma sfatuiti? Multumesc

Attached Files


Edited by gabriel05, 18 October 2018 - 11:02.


#2543
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Posibil sa mearga pus prima data un cot la 45grd (sau chiar la 90grd), usor inclinat catre perete, ca sa nu te ridice prea mult, pe care sa-l lipesti cu codez (codez este "firma" unei soluti pentru lipit tevi de canalizare). Depinde cit de vechi este blocul. Daca este mai vechi, teava ce iasa din perete se poate lipi. Daca este bloc mai nou, sa folosit teava care nu se lipeste. Cotul de 110mm la 45grd pe care o sa-l cumperi, trebuie sa fie dinala ce se lipeste. Nu stiu unde mai gasesti de cumparat asa ceva.
Daca zici ca racordul intra usor in gaura, inseamna ca initial wc-ul a fost racordat cu coturi si teava aia ce iasa din perete a fost incalzita cu flacara si largita, ca sa intre usor in ea un cot de 110mm.

Edited by florin71_skoda, 18 October 2018 - 11:28.


#2544
gabriel05

gabriel05

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 23.02.2007
Merci. Sa vad ce fel de cot, ce diametru, se incadreaza acolo. Dupa parerea mea teava aia care iese din perete pare a fi de diametru 115 cel putin... si e sigur din aia care se lipeste

Edited by gabriel05, 18 October 2018 - 11:46.


#2545
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
Foloseste un balon sau alceva asemanator la capatul unei tevi pe care il umfli in teava de scurgere dar inainte ungi teava pe interior cu ulei sau ceva care tine apa departe. Pui tubul flexibil dar atentie sa nu scapi balonul si tii asa pana se intareste siliconul.
Daca folosesti codez si prinde de teava originala atunci taie pe lungime un "colier" din teava de plastic pe care il puneti cu taietura in sus intre cele doua tevi apoi incarcati cu codez.
Pana la urma ati incercat garnitura dreapta sau excentrica pentru fixare WC-uri de pardoseala? cred ca aveti mai multe sanse cu aceasta.

#2546
gabriel05

gabriel05

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 23.02.2007
The Stressmaker esti un geniu! Bag balonul, dau cu silicon la greu pe tubul flexibil si dupa ce se intareste banuiesc ca trebuie sa bag o sarma sa sparg balonul, nu? Posted Image
Cu garnitura din aceea nu am incercat. Pana la urma si in garnitura aceea tot un capat de racord flexibil trebuie sa bag dar as avea mai multe sanse sa nu mai vina apa inapoi.

Edited by gabriel05, 18 October 2018 - 18:56.


#2547
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Aiureala .
Trebuie spart și refăcută instalația din teul de coloana .

#2548
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
Balonul se poate scoate usor daca nu este lipit de teava datorita tubului mai lung (poate fi o bucata de furtun sau altceva asemanator pe care il introduceti prin cotul gofrat ca sa umflati balonul de afara), depinde de distanta fata de lipitura daca se atinge cu silicon/codez sau mai exact de imbinarea intre cele doua componente care trebuie lipite. Daca se sparge acel balon, cantitatea de cauciuc este mica si nu cred ca afecteaza prea mult.
Pentru legatura eu mai degraba v-as recomanda doua coturi de 110 la 45 grade in locul tubului flexibil (vad ca tubul flexibil nu are capatul in teava de scurgere ci partea gofrata ceea ce complica treaba). Ca imbinare la teava si la WC folositi acele garnituri de imbinare pentru ca va permit o anumita modificare a unghiului de inclinare. Eu zic ca puteti realiza o scurgere cu elemente fixe dar trebuie sa alegeti coturile si mai ales unghiul de inclinare al cotului. Daca spatiul nu permite se pot folosi si doua coturi de 90 grade, unul intr-altul. Daca garnitura nu intra bine in cot atunci scoateti garnitura inelara si aveti grija ca discul garniturii sa intre in mod egal in spatiul creeat (daca iese intr-o parte atunci scapa apa).

PS: folositi ca "ungere" detergent de vase. Aluneca usor pe granituri si se spala usor la prima folosire. Nu incercati "pe uscat" ca se poate rupe garnitura sau iese din locas plus ca extragerea este foarte grea.
PS1: in locul balonului puteti folosi paine, coca sau aluat adus la forma (disc) dar este diametru mare si nu stiu daca este utilizabil la asa diametru. La diametre mici functioneaza bine.

#2549
Chedburn

Chedburn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 737
  • Înscris: 21.01.2009
Salutare,

Sa va explic treaba. Aveam probleme cu vasul de wc (suspendat nu in perete, ceva de la cersanit). Mai exact, o problema cu florotul care nu mai oprea apa si inca una cu o garnitura de la evacuare. Am chemat instalatorul, a schimbat florotul iar de garnitura a zis ca nu trebuie schimbata si a pus super multa vaselina acolo. Ideea e ca garnitura inca scapa apa. Ah, toata treaba lui a costat 200 de lei. Acum, nu as vrea sa mai chem pe cineva sa imi schimbe o garnitura. As vrea sa va intreb unde gasesc asemenea garnitura. las mai jos doua poze

Attached Files


Edited by Chedburn, 02 November 2018 - 23:26.


#2550
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Nu cred ca o sa gasesti de cumparat doar garnitura si va trebui sa cumperi tot setul, cu conducta cu tot. Masoara diametrul conductei, care ar trebui sa fie teoretic de 50mm si mergi prin magazine sa vezi ce gasesti. Eventual iei conducta cu tine. La o adica, poti lua un set complet din care sa recuperezi doar garnitura.
Posibil sa se potriveasca un set dinasta : Teava Conexiune Rezervor - WC Diametru 40 x 50 MM

#2551
catalin_barna

catalin_barna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 08.01.2007
Salutari.
Vreau sa schimb sifonul de la ghiuveta din baie. Problema e ca nu știu de care sa iau. Sunt doua variante, de 1 1/2 și de 1 1/4. Asta la prinderea efectiva pe ghiuveta.
https://goo.gl/images/PA6Y7H
Ceva de genu îmi trebuie...
Ghiuveta e Vidima.

#2552
romikatm

romikatm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,401
  • Înscris: 14.02.2008
In general la chiuvetele de baie scurgerea este de 1 1/4 (5/4) iar la cele de bucatarie este de 1 1/2 (6/4).

#2553
catalin_barna

catalin_barna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 08.01.2007
Se potrivește. Era vorba efectiv de trecerea prin ghiuveta... E mai larga gaura..

Și o recomandare de niște racorduri flexibile pentru baterie monocomanda??
Multumesc.

#2554
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postcatalin_barna, on 08 ianuarie 2019 - 07:34, said:

.....
Și o recomandare de niște racorduri flexibile pentru baterie monocomanda??
Multumesc.
Bateriile serioase vin cu racorduri , deci tu ai o baterie " neserioasa " si vrei recomandari la racorduri ?

#2555
catalin_barna

catalin_barna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 08.01.2007
Rezolvat și asta. Nu, am o baterie "serioasa" dar nu îmi plac racordurile cum arata după 13 ani. Nu îmi surâde o piscina în casa...

#2556
Ely1952

Ely1952

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 18.11.2018
Buna ziua!
Imi cer scuze daca nu am postat corect.
Fiul meu si-a pus in sufragerie o centrala Ariston in condensatie. Instalatorul nu i-a spus ca furtunelul prin care se evacueaza apa trebuie dat intr-o scurgere in casa, a gaurit peretele si a scos furtunelul afara. Cand este f.frig apa ingheata si centrala intra pe avarie. As vrea sa il ajut, dar nu stiu cum. Daca are cineva vreo sugestie de izolare sau alta metoda ar fi binevenita.
De ce in sufragerie, veti spune pe buna dreptate! Pt ca bucataria a transformat-o in camera copilului, iar balconul, care da in sufragerie a fost transformat in bucatarie. Scurgerea de la bucataria din balcon este scoasa prin perete in exterior int-o curte interioara si dirijata spre canalizarea blocului. Inca nu stim daca functioneaza sau va ingheta. Este vorba de un apartament cu 2 camere la et 1, intr-un bloc p+1, cu 4 apartamente. Daca ajuta la gasirea unei solutii, fac mentiunea ca sub apartamentul fiului meu locuieste bunica. Apartamentul este pregatit pt mutare, dar a intervenit aceasta problema. Multumesc anticipat pt sugestii, solutii, sfaturi!

Edited by Ely1952, 09 January 2019 - 13:43.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate