Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Instalatii Sanitare, Canalizare, scurgere..

- - - - -
  • Please log in to reply
3415 replies to this topic

#2197
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

View PostTeach, on 10 august 2017 - 12:35, said:

[...] Pot "ingramadi" in 1.20x1.20 o chiuveta si un wc? Plus: usa se va deschide in interior.
Da. Uite două posibile variante:

Attached File  baie cit mai mica.jpg   2.09MB   10 downloads Attached File  9-lavoar-baie-cu-scurgere-in-rezervor-wv-design-caroma.jpeg   85.45K   12 downloads

Dimensiunile băii sînt „bătute în cuie”?

#2198
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,944
  • Înscris: 12.07.2008

View PostMateiEvi, on 10 august 2017 - 17:17, said:

Adica tai o bucata din conducta, de oriunde vrei tu, bagi partea asta https://www.bizoo.ro...-de-curatire-pp
Si apoi se curata asa https://i.dedeman.ro...1/0/1019258.jpg
poti sa bagi sarpele in orice parte vrei tu, sarpele urca si pe conducta aia de la chiuveta, iese pe gaura.


Nu cred ca e clară situaţia ! Mie teul ala îmi uneşte scurgerea de la bucătărie ( ţeava ce vine prin perete spre teu ) cu cea de la baia de la etaj. Dacă împing şarpele de undeva de sub teu, el se va duce sus spre baie, pe mine mă interesează să-l trimit spre bucătărie. De aia vreau să inlocuiesc exact acel teu cu o ramificatie dublă [ sau dacă nu era posibil, cu acel colier de 7 lei , cumva )

Attached Files


Edited by ramurel, 10 August 2017 - 18:04.


#2199
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007

View PostTeach, on 10 august 2017 - 12:35, said:

Am si eu o intrebare: Pot "ingramadi" in 1.20x1.20 o chiuveta si un wc? Plus: usa se va deschide in interior.
Daca precizai si dimensiunea usii era perfect. Daca usa SE VA DESCHIDE, inseamna ca nu exista inca deci mai ai loc de schimbari.O usa culisanta de 60 cm?

Edited by keta, 10 August 2017 - 23:48.


#2200
Teach

Teach

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 14.11.2010
Multumesc de sugestie. Cred ca merge pus wc-ul si cu fata spre chiuveta. In cazul asta pot centra usa pe mijlocul peretelui. Am vazut usa de termopan de 65 cm cu tot cu toc...la blocuri.

#2201
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
O usa de sticla clara in fata budei, mmmm suna interesant....

#2202
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,916
  • Înscris: 03.12.2005

View PostTeach, on 11 august 2017 - 07:07, said:

Multumesc de sugestie. Cred ca merge pus wc-ul si cu fata spre chiuveta. In cazul asta pot centra usa pe mijlocul peretelui. Am vazut usa de termopan de 65 cm cu tot cu toc...la blocuri.

Si vei lovi cu usa in ambele. Ce poti face in cazul asta e, cel mai simplu, sa pui usa intr-un colt, wcul pe peretele opus celui pe care sta usa deschisa, si lavoarul drept in fata. Cu o usa de 70 iti permite corpuri sanitare normale, chiar generoase. Ideal ar fi usa de 60-65 ca sa nu faca balet in jurul ei o persoana mai corpolenta.

Instalatiile pe ce perete le ai acolo?

#2203
Teach

Teach

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 14.11.2010
Sunt in constructie si ele. Baia mica nu era in plan la inceput. Pe sub viitoarea usa vor trece PPRurile pentru calorifere si apa calda + rece. Am perete exterior spre care merge scurgerea. Acesta e fata in fata cu usa.

Scriu de pe telefonul mobil si nu am multe din optiunile cu care sunt obisnuit.
Arg, voi pune oglinda sa ma vad cat sunt de frumos.

#2204
ardeleanumihai

ardeleanumihai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 05.06.2013
buna dimineata tuturor !
cine poate sa-mi spuna cum se monteaza o pompa ptr. dejectiile din canalizare (nu exista cadere suficienta astfel incat sa fie posibila caderea gravitationala) - EVENTUAL POATE AVETI O SCHITA DE LEGARE.
VA MULTUMESC MULT !

Edited by ardeleanumihai, 14 August 2017 - 08:14.


#2205
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,916
  • Înscris: 03.12.2005
Firele in priza, intrarile la obiectele sanitare, tubul de iesire vertical pana la un nivel suficient si apoi panta 1-2% gravitational pana in canalizare. Daca o ai in fata e imposibil sa te inseli. Pliantul e o poza, gen ikea.

#2206
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postardeleanumihai, on 14 august 2017 - 08:14, said:

buna dimineata tuturor !
cine poate sa-mi spuna cum se monteaza o pompa ptr. dejectiile din canalizare (nu exista cadere suficienta astfel incat sa fie posibila caderea gravitationala) - EVENTUAL POATE AVETI O SCHITA DE LEGARE.
VA MULTUMESC MULT !
Ce fel de pompa ?

#2207
ciprianned

ciprianned

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 16.04.2007
Prindere baterie chiuveta
Am innebunit azi cu suruburile alea de la bateria de chiuveta . Nu voiau deloc sa iasa . Am incercat si cu un patent sa tin contra . Degeaba . Si nu era filetul dus .
Ce suruburi imi recomandati ca sa pot prinde bateria ?

Cu tubulara de 13 as rezolva problema ? Asa vad intr-un tutorial pe net .

#2208
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Alea nu sint suruburi , ci niste prezoane cu piulita . In capul lor este si crestatura pt surubelnita +
Daca vrei sa mai umbli cindva , cauta unele de alama , desi toate ar trebuie sa fie din alama .
http://www.e-vasion....COMANDA-LAVOAR/

#2209
ciprianned

ciprianned

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 16.04.2007
Si cum pot sa prind bateria ... ?

#2210
ciprianned

ciprianned

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 16.04.2007
Ca tot suntem aici .
La chiuveta nu mi-au dat accesorii de prindere . De ce accesorii am nevoie ? Chiuveta e pe rotund .

#2211
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
poza, poza, poza

la lavoare de obicei se folosesc niste suruburi (prezoane) cu diblu,  garnitura si piulita metalica, cu care se fixeaza in perete, dar depinde si de lavoar ca-s unele care doar se aseza pe dulap.
https://www.dedeman....80660/p/7000547

Edited by arg, 18 August 2017 - 10:25.


#2212
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Arg, alea de la tine din poza cred ca sunt pentru cu totul altceva :D

Colegul Ciprianned a spus ca "Chiuveta e pe rotund", ceea ce presupune ca cel mai probabil el sa referit la o Chiuveta bucatarie inox rotunda
Ori setul de fixare recomandat de tine, este pentru un lavoar de baie din ceramica cu picior (obligatoriu cu picior).

Eu zic sa mai asteptam totusi un pic, ca sa vedem ce chiuveta are colegul Ciprianned

#2213
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
mmmmm
chiuveta e la bucatarie si lavoarul la baie..... ah ce mi-am furat-o...

Edited by arg, 18 August 2017 - 10:24.


#2214
rppoe

rppoe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 09.08.2008
Buna ziua,

locuiesc la casa, problema mea, miros urat in bai din cand in cand. Se golesc sifoanele de pardosela pe care trebuie sa le umplu cu apa din cand in cand, am observat in special cand bate vantul afara. Afara am fosa, la aerisirea fosei e un cap de teava de 110 am la are pus dop crezand ca pe acolo aerul intra si cauzeaza miros, capatul de coloana al scurgerii este lasat liber in pod unde bineinteles miroase urat. Am inteles ca exista pe piata niste aeratoare cu membrana, acest dispozitiv ar ajuta? Cum functioneaza mai exact? Lasa aerul doar sa intre nu sa si iasa sau cum? Multumesc. Eu am impresia ca de fapt sifoanele se golesc tocmai din caua ca fluxul necesar de aer este prea mic? Teava din pod este redusa (nu stiu la cat) nu este de 110, conectate 3 bai si masina de spalat care e conectata direct la teava fara vreun sifon.

Edited by rppoe, 23 August 2017 - 04:45.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate