Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

macbook sau laptop normal.?

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View Postrasistu, on 2nd March 2012, 19:51, said:

la orice laptop cu windows o sa-ti tragi pumni in cap cand muncesti la ceva important si primesti blue screen sau don't send.
Fraza asta nu are nici o acoperire asa la general. In general nu sunt probleme. In particular trebuie vazut ce a dus la tine sa se ajunga in situatia asta.

Edited by neagu_laurentiu, 02 March 2012 - 19:57.


#20
bozghiyy

bozghiyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 14.04.2007
Laptop la 5000 lei poti sa il folosesti cam la orice, MacBook de 5000 lei... e bun in anumite limite.

Eu am impresia ca vrei MacBook, in subconstientul tau stii ca e scump, si vrei sa auzi ca merita sa il iei. Daca e asa, ia-l si gata.

#21
evon

evon

    ~Learning Forex~

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 27.11.2010

View Postrasistu, on 2nd March 2012, 19:51, said:

la mac ai stabilitate. la orice laptop cu windows o sa-ti tragi pumni in cap cand muncesti la ceva important si primesti blue screen sau don't send.
blue screen nu mai primesti eventual daca ai oc facut aiurea sau virusi garla
don't send=pirat primesti,sau freeware obosit.

#22
emirea

emirea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 11.02.2010
La ce il folosesc?
Zi de zi. pe post de PC.

#23
evon

evon

    ~Learning Forex~

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 27.11.2010

View Postemirea, on 2nd March 2012, 20:00, said:

La ce il folosesc?
Zi de zi. pe post de PC.
mai detaliat?
prelucrari photo? oleaca de jocuri,browsing?

#24
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007
Si MS-DOS se folosesa pe vremuri zi de zi pe PC'uri din vremea respectiva.

Sunt convins insa ca nu il vei folosi pentru aceleasi lucruri...

#25
bozghiyy

bozghiyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 14.04.2007

View Postemirea, on 2nd March 2012, 20:00, said:

La ce il folosesc?
Zi de zi. pe post de PC.

Numai un laptop normal poate sa fie pe post de PC :P

#26
mcmlxxxvi

mcmlxxxvi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 888
  • Înscris: 30.01.2012
Parerea mea e: Mac-urile sunt bune pentru cei paraleli cu calculatoarele si care au bani.
Altfel, eu zic sa-ti iei un laptop normal si pui windows pe el. In cazul in care te saturi de windows, Linuxul e o alternativa.
Daca iti place Mac OS X si nu esti complet paralel cu calculatoarele, poti sa-ti cumperi un laptop compatibil cu hackintosh, adica laptop normal pe care instalezi Mac OS X si economisesti o gramada de bani, uite exemple aici.

#27
emirea

emirea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 11.02.2010
Dc numai un laptop normal poate sa fie pe post de PC?
Adica ?
Adica o leaca de filme, o leaca de muzica, Browsing. Nu am pretentia la jocuri. Vreau magazia mare in principiu.
Ma gandeam la mackbook, ca are un display stralucit. s.a.m.d

Nu cred ca as fi adeptul MAC OS X. Adica imi plac smecheriile ,de pe windows, mai un crack la un program, mai un..

#28
mcmlxxxvi

mcmlxxxvi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 888
  • Înscris: 30.01.2012

View Postemirea, on 2nd March 2012, 20:17, said:

Adica o leaca de filme, o leaca de muzica, Browsing. Nu am pretentia la jocuri. Vreau magazia mare in principiu.
Pentru asta poti sa-ti cumperi un laptop la 2 mii RON, nu 5 mii RON. Si Linuxul e bun pentru ce vrei tu, poti sa incerci Ubuntu.

#29
orologium

orologium

    Banned by Moderators

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,277
  • Înscris: 30.10.2011
Dacă tot ai 5000 de lei, eu zic să aștepți laptopurile cu Ivy Bridge ;).

#30
riotrise

riotrise

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 13.11.2011

View Postrasistu, on 2nd March 2012, 19:51, said:

la mac ai stabilitate. la orice laptop cu windows o sa-ti tragi pumni in cap cand muncesti la ceva important si primesti blue screen sau don't send.
:surprise:
Am un HP Pavilion DV6 din luna august 2009. Initial am folosit Vista Ultimate 64b, iar din noiembrie 2009 am pus Windows 7 Ultimate 64b. De atunci n-am instalat niciodata sistemul de operare, si nu am avut niciun freez sau BSOD.
Mentionez ca am folosit doar drivere oficiale, downloadate de pe suport.hp.com.

@emirea iti recomand un laptop PC in bugetul tau.

#31
orologium

orologium

    Banned by Moderators

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,277
  • Înscris: 30.10.2011
Depinde :mellow:. Am primit 2 BSOD-uri din nu știu ce motiv, și alte încă vreo 20 în 2 luni. Motiv: prea puțin voltaj la procesor în timpul OC-ului.

#32
fux

fux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 23.02.2010

View Postorologium, on 2nd March 2012, 20:44, said:

Dacă tot ai 5000 de lei, eu zic să aștepți laptopurile cu Ivy Bridge ;).


:OK:  Intradevar, mai bine asteapta 2-3 luni sa apara noile modele cu IvyBridge.

Chestia cu bluescreen-uri pe windows sunt povesti de 2 lei. Cand mai vad si pe cate unul care "ureste" windows-ul imi vine sa rad.    :lol:    Am lucrat cu sisteme cu windows xp , vista windows 7 (asta pe langa Linux) si unele au mers si luni de zile fara un restart la ele si nu au avut nici o problema de stabilitate. Cine are ghinionul sa-i crape windows-ul e ori din vina software-ului instalat (drivere de proasta calitate, programe crakuite, virusi etc) sau probleme cu componentele hardware, si in acest caz orice sistem ai pune, Linux, OSX sau Windows o sa iti crape.

Cu 50 de bule iti iei un laptop foarte bun pentru lucrul zi de zi.

Am lucrat si cu Mac dar sincer raportul pret/performanta nu cred ca se justifica.  Pentru cazuri particulare cand ai nevoie neaparat sa lucrezi pe OSX, sau ai un buget nelimitat atunci se merita un Mac.  Au aparut destule alternative la Mac (de exemplu Asus Zenbook) iar cand vor aparea si noile modele cu IvyBridge sigur oferta va fi mai mare  si mai variata :)

Edited by fux, 02 March 2012 - 22:30.


#33
orologium

orologium

    Banned by Moderators

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,277
  • Înscris: 30.10.2011
True.

7 ani cât am stat cu un PC, nici nu știam ce-i acela BSoD :lol:.

#34
asasinuxp

asasinuxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,387
  • Înscris: 23.08.2010
Me too.Linux e foarte bun.

Edited by d4m4g3, 02 March 2012 - 22:38.
Fara citat. Desi oricum e offtopic...


#35
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,754
  • Înscris: 23.05.2013
Se stiu avantajele Mac, asadar daca asta vrei, asta iei, ca n-ai mai multe posibilitati.
Daca e doar o varianta, fara sa vrei in mod special, cumpara un "laptop normal" mai ieftin.
Ceea ce vrei de la el poti face fara probleme pe un laptop de 2000lei.
Oricum in buget gasesti de 15.6" sau chiar mai mare cu Intel Core i5/i7 si grafica decenta - mai ales daca nu prea te intereseaza jocurile. Raman si bani de un SSD + rack pentru HDDul din el ca sa-l faci extern.

Intai hotaraste-te ce vrei, apoi cautam mai exact.

Btw, mut topicul pe aria corecta, Laptop.

#36
paul_kelso

paul_kelso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,983
  • Înscris: 08.08.2005
La munca am Macbook 13.3" white pe care lucrez zilnic. Ca principale avantaje gasesc urmatoarele: nu se incalzeste, bateria tine 6-7 ore cu wireless ON in lucru intensiv (word, excel, entourage si browsing), un sunet puternic si clar in boxe, OS rapid fara freezinguri.

La asta pot adauga o calitate foarte buna a materialelor folosita, precum si o tastatura aerisita foarte calitativa.

Apple are unele chestii dragute care iti pot face viata mai usoara uneori. Spre exemplu, incarcatorul are un magnet iar daca din greseala agati cablul de incarcare cu picioarele, acesta se desprinde imediat de laptop, prin urmare riscul de a scapa/rasturna laptoptul fiind redus cu totul.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate