Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

viermi de fantana

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
ovico

ovico

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 26.09.2004
buna,nu stiu daca aici este locul acestui subiect dar ...daca nu este ok rog un moderator sa-l mute unde crede de cuvinta.
sa va povestesc necazul meu .
in gradina am  o fantana cu 11 burlane de 0,9 m/h si 0,9 m diametru.
apa este foarte buna,cand am facut fantana in anul 2008 am dus apa la analiza si a fost totul ok.
am aproximativ 6 burlane de apa constant.
in primavara odata cu topirea zapezii si cresterea cantitati de apa din panza freatica de suprafata urca nivelul apei mult,am si cate 9 burlane de apa.
in fiecare primavara o curatam (scoteam toata apa cu o pompa) si dadeam var si bulgar de sare.
apa era curata,limpede si foarte buna .
am observa de aproximativ doua saptamani ca in fantana au aparut niste viermisiori mici albi  si habar nu am de la ce.
simultan am observat si o mica tulburare a apei,nu mai este cristalina ,limpede cum era de obicei.
o sa atasez poze si poate reusiti sa ma ajutati sa-i identific si sa ma invatati cum sa-i starpesc .
am cautat informatii despre asta pe forum dar nu am gasit nimic (in afara de giardia) si poze nici atat.
am fost sfatuit sa bag in fantana 2 pastravi dar nu stiu ce sa fac.....
a mai patit cineva asa ceva ?
stie cineva ce fel de viermi sunt acestia ?
ce fel de analize ar trebui sa fac sa vad daca sunt ok, eu am consumat apa din fantana pana am observat un viermisor in galeata.
eu sunt ok,nu am nici un fel de simptome dar sa previn daca cumva este vreo bacterie.
sfaturi va rog.
pozele sunt facute cu un telefon dar se poate aprecia viermisorul,are aprox 12-15 mm lungime si cam 2-3 mm diametru.
Attached File  01032012.jpg   23.62K   362 downloadsAttached File  01032012_002.jpg   15K   294 downloads
Attached File  01032012_004.jpg   16.57K   272 downloadsAttached File  01032012_005.jpg   17.11K   299 downloads

#2
pristan

pristan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 25.01.2012
La mine la tara veneau cei de la primarie si puneau regulat clor in fantana, nu stiu in ce cantitate. Avea gust naspa cateva zile dar dupa aia era foarte curata. Vezi ca tulbureala aia sa nu fie rezultata din zapada topita care se scurge in fantana de la o gaura/fisura in tub

Edited by pristan, 01 March 2012 - 15:12.


#3
ovico

ovico

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 26.09.2004
imi spunea astazi un vecin ca sa stau linistit ca este totul ok daca curat fantana si dau var cu sare este totul ok.
omul are 80 ani si experienta vietii dar parca nu am incredere zau,eu stiu ca un vierme este un vierme.
vreau macar sa-l identific dupa care ma apuc sa o curat.

#4
pristan

pristan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 25.01.2012

 ovico, on 1st March 2012, 15:10, said:

imi spunea astazi un vecin ca sa stau linistit ca este totul ok daca curat fantana si dau var cu sare este totul ok.
omul are 80 ani si experienta vietii dar parca nu am incredere zau,eu stiu ca un vierme este un vierme.
vreau macar sa-l identific dupa care ma apuc sa o curat.
Fantana aia trebuie sigur dezinfectata! Da un telefon la sanepid vezi ce-ti zice sa folosesti!

#5
ovico

ovico

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 26.09.2004
asa voi face ,sunt cei mai in masura sa stie .
doar ca vroiam sa ma ajutati sa identific acesti viermi inainte de a incepe golirea si curatarea.

am luat legatura cu cei de la departamentul sanitar veterinar si am fost sfatuit sa fac o clorinare...
adica clor in procentaj cu cantitatea de apa din fantana dupa care sa golosc fantana si sa o curat ...la reumplere sa o golesc din nou...dupa care la urmatoarea reumplere sa dau var si sare.
exact ceea ce vroiam sa fac si eu ,dar tot nu au stiut sa imi spuna ce fel de viermi sunt aceia si daca exista posibilitatea sa fiu afectat daca am consumat acea apa.
referitor la pastravii in apa nu au stiut ce sa imi raspunda....

#6
BlueSoon

BlueSoon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,526
  • Înscris: 10.06.2006

 ovico, on 1st March 2012, 15:10, said:

imi spunea astazi un vecin ca sa stau linistit ca este totul ok daca curat fantana si dau var cu sare este totul ok.
omul are 80 ani si experienta vietii dar parca nu am incredere zau,eu stiu ca un vierme este un vierme.
vreau macar sa-l identific dupa care ma apuc sa o curat.

Ca nu ai incredere e problema ta. Ce ti a spus omul ala e foarte corect. Pune var nestins in fantana si problema se va rezolva. E solutia cea mai ecologica si mai sanatoasa. Ideea cu pastravii nu stiu daca e chiar asa de puna pt ca nu o sa-i mai poti scoate asa usor :)

#7
pristan

pristan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 25.01.2012

 ovico, on 1st March 2012, 15:37, said:

asa voi face ,sunt cei mai in masura sa stie .
doar ca vroiam sa ma ajutati sa identific acesti viermi inainte de a incepe golirea si curatarea.

am luat legatura cu cei de la departamentul sanitar veterinar si am fost sfatuit sa fac o clorinare...
adica clor in procentaj cu cantitatea de apa din fantana dupa care sa golosc fantana si sa o curat ...la reumplere sa o golesc din nou...dupa care la urmatoarea reumplere sa dau var si sare.
exact ceea ce vroiam sa fac si eu ,dar tot nu au stiut sa imi spuna ce fel de viermi sunt aceia si daca exista posibilitatea sa fiu afectat daca am consumat acea apa.
referitor la pastravii in apa nu au stiut ce sa imi raspunda....
Nu cred ca patesti ceva daca ai baut apa. Si eu am descoperit viermi in fantana (unii rosii si se miscau f rapid)  si am baut din ea inainte de a da cu clor. Despre pastrav in apa nu stiu ce rol are dar imi aduc aminte ca o data cand eram copil, dintr-o fantana din sat, am scos apa cu un peste.

Edited by pristan, 01 March 2012 - 15:46.


#8
ovico

ovico

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 26.09.2004
teoretic pastravul se hraneste cu ceea ce gaseste in apa sau la suprafata apei:microorganisme,insecte,viermi sau muste si insecte.
poate moare de foame saracu peste acolo.
multumesc pentru sfaturi.

Edited by ovico, 01 March 2012 - 16:05.


#9
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009

 ovico, on 1st March 2012, 15:10, said:

imi spunea astazi un vecin ca sa stau linistit ca este totul ok daca curat fantana si dau var cu sare este totul ok.
omul are 80 ani si experienta vietii dar parca nu am incredere zau,eu stiu ca un vierme este un vierme.
vreau macar sa-l identific dupa care ma apuc sa o curat.

Crede-l pe batranel!
O mica problema poate sa apara ulterior: se poate colmata sorbul si pompa cu
"masa" vietuitoarelor moarte.

#10
mircealola

mircealola

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 15.07.2008
foloseste bulgari de var nestins. pui varul nestins intr-o plasa deasa (gen plasa de tantari metalica), pe care o stringi ca sa nu poata cadea bulgarii de var si o legi cu o franghie lunga, ca sa o poti lasa pana la fundul fantanii si apoi o ridici si o lasi jos pana se topeste varul. daca aruncii bulgarii de var direct in fantana ei nu se vor dizolva complect si se afunda in pamantul de pe fundul fantanii.
apa se va colora in alb complect dar cam intr-o zi varul se depune pe peretii fantanii si ramane o apa perfect curata care se poate consuma.
metoda o stiu de la un varar batran de la care am cumparat odata cativa bulgari de var nestins ca sa curat o fantana in camp si a avut rezultate.

#11
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
La ce distanta de fantana exista vreo hazna (buda, closet de tara), sau vreo platforma de balegar ?

Tuburile respective au fost izolate de apele pluviale cu ciment turnat pe exterior ? Se pare ca nu, si odata cu topirea zapezii apa din fanta s-a contaminat cu ape pluviale sau cu apa de colectura de prin depozite de material organic.

Si eu recomand clorinarea intensa, golirea fantanii si apoi dezinfectia cu var nestins. Iar la vara, cand scad apele freatice de suprafata, n-ar fi rau sa sapi la exteriorul fantanii si sa torni o camasuiala de beton...

#12
End-L-user

End-L-user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 30.01.2008
Din pozele puse de tine vietuitoarea arata mai degraba a crustaceu...

Cred ca-i crevetele-purice, Gammarus pulex. Sturio se pricepe cel mai bine, ar trebui intrebat.

Edited by End-L-user, 02 March 2012 - 18:52.


#13
ovico

ovico

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 26.09.2004

 End-L-user, on 2nd March 2012, 18:35, said:

Din pozele puse de tine vietuitoarea arata mai degraba a crustaceu...

Cred ca-i crevetele-purice, Gammarus pulex. Sturio se pricepe cel mai bine, ar trebui intrebat.

posibil,nu ma stiu...dar este o mare asemanare...

in apropiere am la aproximativ 80 ml un wc in curtecare este pe curba de nivel cu aproximativ 2 metri mai jos decat aceasta fantana...nu cred ca este posibil sa fie infiltratii.
nu sunt grajduri in zona si nici altceva la suprafata ce sa poata polua panza freatica,in pamant nu stiu daca o fi ceva ,vreo mortaciune ingropata sau ceva.
camase de beton nu am facut la burlane pentru ca asa a spus fantanarul,a pus doar sort de piatra si sunt facute cu ciment pe interior pentru a "lipi" burlanele.
pe fundul fantani am un strat de aproximativ 50 cm de piatra mare ,nu exista pamant ,
anu trecut cand am curatat fantana am scos toata apa cu 3 pompe simultan, pentru ca  nu
reuseamsa scot apa cu o singura pompa,era mai puternic debitul izvorului si nu reuseam sa scot apa din ultimul burlan.

#14
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Fantana aceea sta in mod obisnuit acoperita ? Sau a putut cadea ceva in ea ?

#15
ovico

ovico

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 26.09.2004

 horia66, on 2nd March 2012, 22:40, said:

Fantana aceea sta in mod obisnuit acoperita ? Sau a putut cadea ceva in ea ?
este intotdeauna acoperita,am facut o inchidere din lemn cu capac si  tambur cu manivela cum au majoritatea fantanilor.
teoretic nu a putut sa cada nimic in ea ,eventual ceva insecte,paianjeni dar nu se pune.
....
pentru toti cei de pe forum care citesc acest subiect:
v-am rugat sa identificam acei viermi ,nu sa imi explicati cum se curata o fantana,trebuie sa precizez ca am  4 fantani si cunosc cum se face o fantana,cum se intretine si cum se curata.
niciodata nu am bagat clor pana acum in fantana si cred ca nici acum nu voi baga,voi face doar curatatea tipica cu var si sare.
multumesc de ajutor.

#16
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009

 ovico, on 3rd March 2012, 16:31, said:

niciodata nu am bagat clor pana acum in fantana si cred ca nici acum nu voi baga,voi face doar curatatea tipica cu var si sare.

Nu ai bagat clor, dar ai bagat var?

O fi bine? O fi rau?

Sanatate!

#17
sturio

sturio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 25.02.2007
Animalul din imagine este un crustaceu (rac) din genul Gamarus, absolut inofensiv pt sanatatea dv.
Mai mult, calitatea apei din Lacul Baical ( considerat potabil) este data vhiar de niste crustacee asemanatoare (Amphipode).
Eu sunt convins ca tocmai acest crustaceu va tine apa curata. Problema este de ce a aparut. Probabil are ce manca acolo (resturi organice) ceea ce nu e bine. O analiza chimica si microbiologica la un laborator e necesara. Dar repet, animaul in sine nu e periculos. Mai mult, absolut toate apele de munte au acest animal, un adevarat sanitar.
Pastravii vor consuma intr-adevar crustaceul dar vor suferi in fintana mai ales ca nu au destul oxjgen si apoi vor muri de foame cand termina crustaceele. Dar apoi daca nu mai aveti crustaceul, cine mai tine apa curata?

#18
ovico

ovico

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 26.09.2004
sturio, multumesc pt. informatii.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate