Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

emigrare australia primii pasi

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
optik82

optik82

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.02.2012
Imi doresc de ceva vreme sa emigrez definitiv in Australia dar sunt confuz in legatura cu primii pasi de urmat.
Nu ma grabesc si imi doresc sa emigrez pe cont propriu. Am terminat facultatea de Stiinta si Ingineria Materialelor la Brasov, profilul Ingineria si Managementul Sistemelor de Productie, in 2007, si acum am 29 de ani dar nu am lucrat ca inginer in domeniu, ci am lucrat ca tehnician de service in domeniul IT.Am o afacere in acest domeniu si o experienta de 4 ani dar nu pe cartea de munca.Am fost inregistrat ca inspector in asigurari apoi tehnician service apoi sofer etc in functie de taxe si de situatie. Deocamdata imi dau examenul de limba IELTS pe 10 martie la Bucuresti, pe care sper sa il iau cu brio. Urmatorii pasi ma cam baga in ceata ca nu stiu exact cu ce firma sa lucrez ca sa emigrez cat mai repede, sau pe cont propriu ce trebuie sa fac.Am toate documentele, dispun de banii necesari dar nu stiu unde m-as putea incadra.Stiu doar ca imi doresc sa traiesc in Sydney si sa o iau de la capat.Daca m-ati putea ajuta v-as fi recunoscator.Poate sunteti sau ati fost in aceeasi situatie.
Multumesc.

#2
sydneyaus2005

sydneyaus2005

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,506
  • Înscris: 22.01.2007

View Postoptik82, on 1st March 2012, 08:11, said:

Imi doresc de ceva vreme sa emigrez definitiv in Australia dar sunt confuz in legatura cu primii pasi de urmat.
Nu ma grabesc si imi doresc sa emigrez pe cont propriu. Am terminat facultatea de Stiinta si Ingineria Materialelor la Brasov, profilul Ingineria si Managementul Sistemelor de Productie, in 2007, si acum am 29 de ani dar nu am lucrat ca inginer in domeniu, ci am lucrat ca tehnician de service in domeniul IT.Am o afacere in acest domeniu si o experienta de 4 ani dar nu pe cartea de munca.Am fost inregistrat ca inspector in asigurari apoi tehnician service apoi sofer etc in functie de taxe si de situatie. Deocamdata imi dau examenul de limba IELTS pe 10 martie la Bucuresti, pe care sper sa il iau cu brio. Urmatorii pasi ma cam baga in ceata ca nu stiu exact cu ce firma sa lucrez ca sa emigrez cat mai repede, sau pe cont propriu ce trebuie sa fac.Am toate documentele, dispun de banii necesari dar nu stiu unde m-as putea incadra.Stiu doar ca imi doresc sa traiesc in Sydney si sa o iau de la capat.Daca m-ati putea ajuta v-as fi recunoscator.Poate sunteti sau ati fost in aceeasi situatie.
Multumesc.

cred ca ar trebui pe site-ul australian de emigrari sa completezi ceva formulare sa vezi daca ai sanse de emigrare.
daca apelezi direct la firme din alea sunt sanse ca aia sa-ti promita multe si tu sa n-ai sanse. ramai si fara bani si in romania!

#3
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Cred ca esti constient ca odata iesit din tara, toate diplomele si calificarile tale sunt egale cu zero. Asta in cazul in care nu detii calificari internationale cum ar fi un MCTE sau o diploma de la Oxford, Cambridge, etc.
     Cand spui "am bani" sper ca te referi la o cifra cu 6-7 zerouri, ceea ce ar presupune ca ai avea capacitatea sa iti deschizi o afacere. Cu 10-15000 de euro poti sa mergi in Australia doar in excursie.

Nu te combina cu nici o firma de recrutare-emigrare. In Romania sunt o gramada de firme tzepare, care promit marea cu sarea si te lasa fara bani. Ai cuvantul meu, ca firmele tzepare de Romania sunt mici copii fata de firmele similare din afara. Astea din Romania te usureaza de cateva sute de euro. Alea din afara te usureaza de cateva mii. Sustine in continuare ca ai bani, sa vezi ce iese.

#4
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Mi-a placut foarte mult treaba cu examenu de limba. Sa fii cu mare atentie, pentru ca australienii nu au primit inca manualele astea revizuite de limba engleza de pe care ai studiat tu, asa ca vorbesc si ei cum apuca. O sa ai nevoie de cel putin 1 an de zile pana cand o sa reusesti sa intretii o conversatie banala.

#5
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004

View Postoptik82, on 1st March 2012, 08:11, said:

Urmatorii pasi ma cam baga in ceata ca nu stiu exact cu ce firma sa lucrez ca sa emigrez cat mai repede, sau pe cont propriu ce trebuie sa fac.Am toate documentele, dispun de banii necesari dar nu stiu unde m-as putea incadra.
De ce zici ca ai toate documentele daca nu stii ce trebuie sa faci? Cum ai decis ca documentele pe care le ai sunt bune pentru emigrare, pe ce baza?

#6
optik82

optik82

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.02.2012

View Postbeastie, on 1st March 2012, 12:00, said:

De ce zici ca ai toate documentele daca nu stii ce trebuie sa faci? Cum ai decis ca documentele pe care le ai sunt bune pentru emigrare, pe ce baza?
Am vrut sa spun ca am toate documentele mele legate de munca depusa, revisal, diploma de facultate, fisa matricola, copii dupa carti de munca, referinte, dovezi despre absolut tot, diferite atestate dar nu recunoscute international, pasaport. etc etc si nu stiu inca ce sa fac.Examenul IELTS am inteles ca e obligatoriu si o nota peste 8 e foarte buna, aduce puncte pentru viza. M-am gandit sa ma adresez institului pentru evaluare din australia. Ma refer la cel pentru inginerie poate aplic la ei prima oara pentru un "sponsored visa" dar ca sa evalueze toate actele trebuie sa platesc o taxa de 460 de dolari. Nu stiu daca cu asta se incepe. Inca nu am idee si daca nu platesc taxa prima oara aia nu ma baga in seama cu prea multe informatii. Si indiferent de raspunsul evaluarii banii se duc....

#7
Darkmaster

Darkmaster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 17.12.2004
Prima data iti cauti meseria in lista lor de meserii, inginerii sunt pe acea lista, daca incerci sa emigrezi ca inginer.
Pasul 2 Iti faci punctajul vezi daca obtii acele 65 de puncte si cum le obtii.
Pasul 3 IELTS, ideal peste 8 la toate modulele, dar se da punctaj si peste 7.
Pasul 4 Echivalarea efectiva a meseriei - dar nu stiu cum o sa iti echivalezi meseria daca nu ai experienta in domeniu. Ca sa te echivaleze Engineers Australia trebuie sa de monstrezi ca ai cel putin 12 luni experienta in ultimele 24 luni in domeniul de inginerie pe care vrei sa il echivalezi. Trebuie sa le trimiti desrierea a 3 proiecte la care ai lucrat pe langa actele necesare.
Pasul 5 Aplicatia la viza, aplicatie generala viza 175 sau sponsorizata de un stat viza 176.
Tot proceul dureaz destul de mult poate ajunge si pana la 2 ani.

Alte metode mai rapide de a merge, viza de studiu - implica multi bani, trebuie sa faci cel putin 2 ani de studiu si ai drept de munca doar part time; viza sponsorizata de o firma, sansele sunt aproape de 0, si viza sponsorizata de o ruda.

Bafta multa.

#8
Asnat

Asnat

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.03.2012

View Postoptik82, on 29th February 2012, 23:11, said:

Imi doresc de ceva vreme sa emigrez definitiv in Australia dar sunt confuz in legatura cu primii pasi de urmat.
Nu ma grabesc si imi doresc sa emigrez pe cont propriu. Am terminat facultatea de Stiinta si Ingineria Materialelor la Brasov, profilul Ingineria si Managementul Sistemelor de Productie, in 2007, si acum am 29 de ani dar nu am lucrat ca inginer in domeniu, ci am lucrat ca tehnician de service in domeniul IT.Am o afacere in acest domeniu si o experienta de 4 ani dar nu pe cartea de munca.Am fost inregistrat ca inspector in asigurari apoi tehnician service apoi sofer etc in functie de taxe si de situatie. Deocamdata imi dau examenul de limba IELTS pe 10 martie la Bucuresti, pe care sper sa il iau cu brio. Urmatorii pasi ma cam baga in ceata ca nu stiu exact cu ce firma sa lucrez ca sa emigrez cat mai repede, sau pe cont propriu ce trebuie sa fac.Am toate documentele, dispun de banii necesari dar nu stiu unde m-as putea incadra.Stiu doar ca imi doresc sa traiesc in Sydney si sa o iau de la capat.Daca m-ati putea ajuta v-as fi recunoscator.Poate sunteti sau ati fost in aceeasi situatie.
Multumesc.

Felicitari! te pot ajuta eu. Am fost acolo si e divin. Primul pas e sa-ti gasesti pe cineva in Sydney care sa vrea sa te sponsoreze Asta inseamna ca trebuie sa ofere un statement de la banca pe ultimele 3 luni insotit de o declaratie pe proprie raspundere  care sa demonstreze ca are cu ce sa te intretina pe o perioada de 12 luni. Chiar daca tu ai banii sa te intretii, e mai bine sa procedezi asa deoarece dureaza mai putin panaa primesti visa. Daca esti baiat destept poti avea visa in 3 luni si poti pleca cand da frigul la noi;)
Daca nu ai habar de felul in care se procedeaza exact adica nu sti sa-ti faci  documentatia necesara aplicatiei,poti apela  la o firma care ocupa de asta,sau imi faci mie o oferta si te ajut eu Success!!!

#9
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004

View PostAsnat, on 23rd March 2012, 06:13, said:

Felicitari! te pot ajuta eu. Am fost acolo si e divin. Primul pas e sa-ti gasesti pe cineva in Sydney care sa vrea sa te sponsoreze Asta inseamna ca trebuie sa ofere un statement de la banca pe ultimele 3 luni insotit de o declaratie pe proprie raspundere  care sa demonstreze ca are cu ce sa te intretina pe o perioada de 12 luni. Chiar daca tu ai banii sa te intretii, e mai bine sa procedezi asa deoarece dureaza mai putin panaa primesti visa. Daca esti baiat destept poti avea visa in 3 luni si poti pleca cand da frigul la noi;)
Ia zi mate, despre ce tipuri de vize vorbesti tu aici ca se pot obtine asa usor? Ai si niste exemple? Iti dau 2 zile sa ne arati ca stii despre ce vorbesti, daca nu vii cu nimic relevant te procopsesti cu un raport pentru tentativa de teapa.
P.S. Am fost si eu in Sydney, ce ti s-a parut asa divin?

#10
dyanaa_24

dyanaa_24

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 21.04.2012

View Postbeastie, on 23rd March 2012, 15:01, said:

Ia zi mate, despre ce tipuri de vize vorbesti tu aici ca se pot obtine asa usor? Ai si niste exemple? Iti dau 2 zile sa ne arati ca stii despre ce vorbesti, daca nu vii cu nimic relevant te procopsesti cu un raport pentru tentativa de teapa.
P.S. Am fost si eu in Sydney, ce ti s-a parut asa divin?

Buna. De vreo 2 luni tot culeg informatii despre emigrarea in Australia...si vad ca tu detii cele mai multe raspunsuri despre acest subiect. Pe scurt,  am 30 de ani, sunt economista + masterat-Management informatic in industrie si administratie; am 8 ani experienta in domeniu (economist cu carte de munca).
Sotul meu are 29 de ani, diploma de inginer in domeniul energetica+masterat -Management informatic in industrie si administratie; nu are experienta in domeniul in care a terminat, lucrand de 4 ani ca si curier.
Te rog sa imi spui daca avem ceva sanse pentru emigrare...Multumesc frumos!

#11
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004

View Postdyanaa_24, on 21st April 2012, 18:54, said:

Pe scurt,  am 30 de ani, sunt economista + masterat-Management informatic in industrie si administratie; am 8 ani experienta in domeniu (economist cu carte de munca).
Sotul meu are 29 de ani, diploma de inginer in domeniul energetica+masterat -Management informatic in industrie si administratie; nu are experienta in domeniul in care a terminat, lucrand de 4 ani ca si curier.
Uitati-va intai pe skilled occupation list la ce va puteti incadra, apoi ganditi-va care dintr voi are mai multe sanse sa-si echivaleze meseria ca aplicant principal. In locul vostru eu as studia si site-urile de emigrare ale statelor, poate unul din state ofera sponsorizare pentru viza 176, caz in care puteti ajunge mai repede fiindca timpii de procesare la 176 sunt mai mici decat la 175.

#12
dyanaa_24

dyanaa_24

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 21.04.2012

View Postbeastie, on 23rd April 2012, 16:28, said:

Uitati-va intai pe skilled occupation list la ce va puteti incadra, apoi ganditi-va care dintr voi are mai multe sanse sa-si echivaleze meseria ca aplicant principal. In locul vostru eu as studia si site-urile de emigrare ale statelor, poate unul din state ofera sponsorizare pentru viza 176, caz in care puteti ajunge mai repede fiindca timpii de procesare la 176 sunt mai mici decat la 175.

Multumim frumos. Am verificat lista, eu voi fi aplicantul principal, avand in vedere ca am peste 8 ani vechime in domeniu. Echivalarea meseriei se face doar pt aplicantul principal? Sau pentru ambii parteneri? Taxele de emigrare pentru viza 176 sunt mai mari decat pentru 175? Multumim frumos inca o data..si o zi cat mai placuta in continuare!

#13
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004

View Postdyanaa_24, on 24th April 2012, 15:58, said:

eu voi fi aplicantul principal, avand in vedere ca am peste 8 ani vechime in domeniu. Echivalarea meseriei se face doar pt aplicantul principal? Sau pentru ambii parteneri? Taxele de emigrare pentru viza 176 sunt mai mari decat pentru 175?
Echivalarea o face doar aplicantul principal, in afara de situatia in care aveti nevoie de 5 puncte suplimentare pe care vi le da echivalarea aplicantului secundar. Pentru taxe vedeti immi.gov.au, le schimba (cresc) mereu.

#14
dyanaa_24

dyanaa_24

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 21.04.2012

View Postbeastie, on 27th April 2012, 12:27, said:

Echivalarea o face doar aplicantul principal, in afara de situatia in care aveti nevoie de 5 puncte suplimentare pe care vi le da echivalarea aplicantului secundar. Pentru taxe vedeti immi.gov.au, le schimba (cresc) mereu.
Multumesc frumos pt informatii...

#15
clausy

clausy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 09.05.2012
Buna..eu nu inteleg ceva...mai multe de fapt, dar acum ma limitez doar la costuri :)...
pt situatia in care se pleaca  - aplicant principal+aplicant secundar...se plateste o singura taxa pt viza?
multumesc mult

Edited by clausy, 09 May 2012 - 10:17.


#16
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004
Aplicatia e una singura, pe ea sunt incluse toti membrii familiei si taxa se plateste o singura data.

#17
clausy

clausy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 09.05.2012

View Postbeastie, on 9th May 2012, 16:45, said:

Aplicatia e una singura, pe ea sunt incluse toti membrii familiei si taxa se plateste o singura data.



multumesc mult

#18
nasty1987

nasty1987

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 09.11.2010
caut partenera de emigrare in australia scrieti-mi in privat

caut partenera de emigrare in australia.scrieti-mi in privat

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate