Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Follow-up: Ce sistem de operare să-mi instalez, ca să nu primesc viruși?

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#19
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Posteiffel, on 28th February 2012, 14:31, said:

Pe-astea de unde le-ai mai scos ?
Ca in ultima vreme cel care face distributia pune astfel de software in repository si poti instala de-acolo, de acord, dar ce te faci cand nu exista programul de care ai nevoie acolo ? Eu nu mi-am instalat nicodata vreun soft din repository ci doar de pe net, de pe la cei care il faceau.
Nu mai zic cu ceva ani in urma cand nici macar nu existau aceste repository...
Te referi la ani precum 1998 de exemplu, așa-i? Că ești informat și știi că APT a apărut atunci.

Yep, de atunci, ecosistemul bazat pe încredere în ce privește programele, s-a tot consolidat. Sunt 13 ani plini de cât Linux are "app store".

Ce te faci când nu e în app store? Cazurile ăstea sunt rare, procentual vorbind. Extrem de rare ;)

Numără tu ălea câteva mii sau zeci de mii de pachete instalate de pe canalele oficiale ale vendorului, și ălea 1-2-3-5-hai-10 programe exotice pe care le ai tu acolo.

Ah, și faptul că n-ai avut TU chef să instalezi de unde trebuie, nu se pune.

#20
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
@OriginalCopy nu mai aduce argument suprem in Linux asta cu instalarea de la vendor ! Nu tine si tu stii bine asta din perceptia unui profesionist dar cei care habar nu au te mai si cred !
Si in Windows poti lua numai programe de la producatori seriosi sau MS. In Linux nu-i ai pe ceilalti terti dar asta nu are legatura cu Linux-ul in sine ci cu problemele ecosistemului. Nu atrage programatori, cota de piata si un lant intreg de vicii. Daca va urca peste noapte la cote mari de utilizare "problemele" sunt ca si in Windows.
Crezi ca daca-i open-source se uita lumea cu mare patos in surse sa descopere ce si cum ? Asta-i lozinca. Tot producatorii fac asta.

Edited by neagu_laurentiu, 28 February 2012 - 13:55.


#21
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postneagu_laurentiu, on 28th February 2012, 13:53, said:

@OriginalCopy nu mai aduce argument suprem in Linux asta cu instalarea de la vendor ! Nu tine si tu stii bine asta din perceptia unui profesionist dar cei care habar nu au te mai si cred !
Si in Windows poti lua numai programe de la producatori seriosi sau MS.
Nu ai înțeles, sau te prefaci că n-ai înțeles. În windows, deoarece ecosistemul nu există, te poți rătăci pe drum, și nu mai iei programul de unde trebuie, ci din surse neoficiale (de obicei cracked, sau virusate).

Faptul că "poți", nu înseamnă că așa și faci. Userul va face lucrul care îi e cel mai comod.

Și e extrem de comod să te duci în control panel, să dai dublu click, și pac, programul e instalat.

În windows, alergi ca bezmeticul după site-uri, te duci la download, dai accept, dai pana mea. Durează o groază, doar pentru un program.

Și ca să updatezi ce faci? Trebuie iar să te duci în puii mei la fiecare dintre producătorii de software și să verifici dacă a apărut o versiune nouă. Faci asta pentru câteva zeci sau sute de programe? Ți-ar lua zile întregi.

Hai să fim serioși.

Nu te mai preface că ești prost, că NU ești. Fi obiectiv.

Știi bine că în linux, dacă vrei update la tot sistemul și la TOATE programele folosite, dai un click, și gata. Doar viteza de download te limitează.

Și ai reparat dintr-un foc toate bug-urile, toate găurile de securitate, în TOATE programele, nu doar în ce-ți dă microsoft o dată la 3 luni.


View Postneagu_laurentiu, on 28th February 2012, 13:53, said:

@OriginalCopy nu mai aduce argument suprem in Linux asta cu instalarea de la vendor !
De ce nu. Așa este! Și nu am vorbit din perspectiva unui pro, eu am zis exact ce face userul leneș, de rând.

#22
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Daca o parte din useri si-o cauta cu lumanarea atunci ce vina are OS-ul (oricare ar fi el) ?!
Update-ul e automat, programale sunt scrise de oameni cu cap. Sunt si balarii dar iarasi vorbim de lumanare.
Eu incerc sa fiu obiectiv, folosesc ambele sisteme, sunt multumit de fiecare, tot pe fiecare le injur cand e cazul dar unele argumente aduse nu stau in picioare.

#23
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postneagu_laurentiu, on 28th February 2012, 14:09, said:

Daca o parte din useri si-o cauta cu lumanarea atunci ce vina are OS-ul (oricare ar fi el) ?!
Iar nu ești vertical. Se zice: O MARE parte din useri.

View Postneagu_laurentiu, on 28th February 2012, 14:09, said:

Update-ul e automat, programale sunt scrise de oameni cu cap. Sunt si balarii dar iarasi vorbim de lumanare.

Ei bine, în windows trebuie să depui efortul inutil de a scrie programe cu cap. În Linux, nici n-ai grija asta, ca programator.

Pentru că sistemul (ecosistemul + vendor) e bine gândit.

Pe când Microsoft - inovație FAIL!

Microsoft, ca orice companie, e orientată pe profit, și nu dă doi bani pe binele și comoditatea utilizatorului, de când a apărut.

Pe când în open-source, lucrurile se îmbunătățesc permanent. Da, nu e totul perfect, dar lucrurile se îmbunătățesc, pentru că fundația a fost de la început sănătoasă, bazată pe încredere.

Fanboii windows se bat în piept cu noile măsuri de securitate windows, și totuși, tot apar viruși care afectează utilizatorul de rând.

În Linux, nu există viruși pentru utilizatorul de rând, pentru că acesta NU e interesant.

Interesante pentru exploituri sunt serverele.


O dăm din colț în colț cu tot felul de argumente lipsite de obiectivitate, și cu "rapoarte oficiale" plătite de cercuri de interese. Hai sictir.


Utilizatori PC cărora le pasă de securitate: încercați linux, testați-l, vedeți dacă vă satisface standardele de securitate, și decideți pentru voi.

Eu unul nu aș face niciodată tranzacții e-banking pe ceva care nu e linux.

În windows ai nevoie de antiviruși, de firewalls, de atenție că dracu că lacu. În 6 ani de Linux, n-am avut UN virus, și nu prevăd ca acest lucru să se schimbe în următorii ani, indiferent de market share-ul Linux după care se ascund fanboii Windows.

View Postneagu_laurentiu, on 28th February 2012, 14:09, said:

Daca o MARE parte din useri si-o cauta cu lumanarea atunci ce vina are OS-ul (oricare ar fi el) ?!
Atunci când poți să faci ceva, dar nu o faci, AI o vină, ca vendor de OS.

Vezi argumentul de aici http://forum.softped...m...&p=11168720

Edited by OriginalCopy, 28 February 2012 - 14:22.


#24
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View PostOriginalCopy, on 28th February 2012, 14:19, said:

Utilizatori PC cărora le pasă de securitate: încercați linux, testați-l, vedeți dacă vă satisface standardele de securitate, și decideți pentru voi.
Cu asta sunt de acord. Iar pentru multi Unix-like le ofera necesarul.

Celelalte din categoria "ca ai avut, unii au, de ce au, ca trebuie ca nu trebuie" nu-si au rostul.

Edited by neagu_laurentiu, 28 February 2012 - 14:32.


#25
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Și ăsta e un contra-argument valid:

Quote

View Postneagu_laurentiu, on 28th February 2012, 14:09, said:

Daca o MARE parte din useri si-o cauta cu lumanarea atunci ce vina are OS-ul (oricare ar fi el) ?!
Atunci când poți să faci ceva, dar nu o faci, AI o vină, ca vendor de OS.

Vezi argumentul de aici http://forum.softped...m...&p=11168720

Oricât de mult ți-ar place ție să îl ignori.

Fi obiectiv ;)

#26
Martorul_lui_Iehova

Martorul_lui_Iehova

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 410
  • Înscris: 16.01.2012

View PostOriginalCopy, on 28th February 2012, 14:35, said:

Fi obiectiv ;)
Fii obiectiv ;)

#27
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View PostOriginalCopy, on 28th February 2012, 14:35, said:

Atunci când poți să faci ceva, dar nu o faci, AI o vină, ca vendor de OS.
Tu ai dreptate in fraza asta daca judecam la modul ideal. Dar in afaceri idealul nu are legatura cu economia de piata. Si tu in locul MS daca vezi ca-ti merge "nu ti-ar pasa deloc". Cererea-i mare. Cand o fi mai mica... reanalizam  :D
E impropriu spus ca lui MS nu-i pasa. Investeste mai mult decat oricine in securitate.

#28
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostMartorul_lui_Iehova, on 28th February 2012, 14:43, said:

Fii obiectiv ;)
Thanks. Cred că am mai scris greșit o dată mai sus, mi-a fost lene să corectez.

View Postneagu_laurentiu, on 28th February 2012, 14:43, said:

E impropriu spus ca lui MS nu-i pasa. Investeste mai mult decat oricine in securitate.
Degeaba investește în securitate, dacă întreaga treabă (ecosistemul) nu se bazează pe încredere.

Și nu are cum să se bazeze pe încredere, din moment ce mai totul e closed-source.

E ipocrit cel căruia nu-i dă de gândit faptul că microsoft, cu ditamai resursele, nu reușește să facă pentru securitate, ceea ce reușesc niște programatori în timpul lor liber.

#29
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View PostOriginalCopy, on 28th February 2012, 14:46, said:

Degeaba investește în securitate, dacă întreaga treabă (ecosistemul) nu se bazează pe încredere.
Si crezi ca daca ar pune aplicatiile intr-un loc centralizat userii nu se vor mai virusa ? La fel.

View PostOriginalCopy, on 28th February 2012, 14:46, said:

din moment ce mai totul e closed-source.
Vrei sa ne intoarcem la valorile lumii in care traim: banul ?

Edited by neagu_laurentiu, 28 February 2012 - 14:50.


#30
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postneagu_laurentiu, on 28th February 2012, 14:49, said:

Vrei sa ne intoarcem la valorile lumii in care traim: banul ?
Nu, ești superficial dacă ai impresia că trebuie să o facem.

Bani se fac și din open-source, ca dovadă că mulți trăiesc din asta.

Și asta FĂRĂ a renunța la inovație.

View Postneagu_laurentiu, on 28th February 2012, 14:49, said:

Si crezi ca daca ar pune aplicatiile intr-un loc centralizat userii nu se vor mai virusa ? La fel.
Un loc centralizat, și construit pe încredere -> da, atunci nu s-ar mai virusa.

Nu minimiza importanța factorului încredere.

Un "appstore windows" nebazat pe încredere va fi fix zero, viruși tot vor apare și se vor răspândi prin el.

#31
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Desigur ca se fac bani si din open-source. Dar nu la fel de multi ca din closed.

#32
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 02.02.2006
Repet, ultima oară, că va fi ultima mea intervenție pe topicurile de gen. Oricum nu are niciun rost.

1) Windows 8 va avea app-store, deci motivațiile cu eco-sistemul pică (așa de aberante cum sunt ele, pică). Oricum, Apple deja are așa ceva, și nu-l văd ridicat în slăvi pe-aici, deci cu atât mai mult argumentul ăsta este unul cel puțin inutil.

2) Nu te oprește nimeni și nimic să iei aplicații din surse sigure, indiferent de sistemul de operare. Așa cum cauți în app-store, repo, whatever, poți foarte bine căuta pe Softpedia, Google (de obicei primul site e cel oficial), etc...

3) App-storeul nu este infailibil, ca dovadă Android Market, pe care găsești malware la kilogram. A dracu chestie, tot bazat pe Linux...

4) Când dau exemplu concret, e ”caz particular”. Când dau cifre și certificări, inițiatorul se face că plouă și ignoră complet totul (nici măcar nu face vreun fel de comentariu). Când cineva zice ceva de rău de Linux, zice că e ”din 1998”, dar când cineva zice ceva rău de Windows (care se aplica pe XP, adică în 2002), argmentul e perfect valid. Epic fail.

5) Tranzacțiile e-banking poți să le faci și de la bancomat, și tot pot fi compromise. Argumentul respectiv nu denotă decât grave lacune în orice ține de domeniul securității software și al comunicațiilor digitale. Ceea ce e GRAV, ținând cont de poziția inițiatorului pe acest forum (anume moderator pe arie de programare, PHP dacă nu mă înșel, deci mai și dă sfaturi despre securitatea aplicațiilor web probabil). Ca să îl parafrazez: ”Eu unul nu aș face niciodată ceva dacă sunt sfătuit doar de inițiator.”

6) Din greșeală probabil, și pentru că n-a fost atent, inițiatorul a scăpat porumbelul: ”În Linux, nu există viruși pentru utilizatorul de rând, pentru că acesta NU e interesant.” Lucru pe care îl urlăm și noi pe aici, ”fanboii”, de când am început ”dezbaterea”, dar pe care inițiatorul niciodată nu l-a recunoscut, și probabil nu-l va recunoaște nici de-aici înainte. Probabil chiar va susține o nouă teorie a constipației, cum că vreo persoană (din aia cu motive malefice și interese să țină lumea pe Windows) i-a modificat postul și a inserat acest fragment. Epic fail.

7) De-aici înainte nu mă mai obosesc. Concluzie: Visați în continuare la mituri.

Edited by alexcrist, 28 February 2012 - 14:58.


#33
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postneagu_laurentiu, on 28th February 2012, 14:55, said:

Desigur ca se fac bani si din open-source. Dar nu la fel de multi ca din closed.
Inovația compensează, cunoașterea generată și public accesibilă compensează.

#34
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View PostOriginalCopy, on 28th February 2012, 14:54, said:

Un loc centralizat, și construit pe încredere -> da, atunci nu s-ar mai virusa.
Multi home useri nu dau bani pe soft oricata incredere ar fi sau ar insufla MS. Povestea ramane. Si nu OS-ul e de vina. Daca e sa-i gasim o vina o putem face dar la nivel tehnic, de moment si nu pe argumente "ca trebuie cand nu trebuie".

Edited by neagu_laurentiu, 28 February 2012 - 15:01.


#35
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postalexcrist, on 28th February 2012, 14:56, said:

Repet, ultima oară, că va fi ultima mea intervenție pe topicurile de gen. Oricum nu are niciun rost.
Ultima, înainte sau după ce ți-ai făcut datoria de a fi vertical și a da voie dreptului la liberă exprimare, de a deschide celălalt topic și a le merge-ui?

#36
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View PostOriginalCopy, on 28th February 2012, 15:03, said:

Știi bine că în linux, dacă vrei update la tot sistemul și la TOATE programele folosite, dai un click, și gata.

"TOATE programele folosite" in enuntul tau trebuie citit: "TOATE programele folosite daca te multumesti cu programele oferite de vendorul tau". Ceea ce e 100% valabil si pentru windows.
Daca iti inchipui cumva ca userul normal nu are nevoie de programe extra, te inseli amarnic. Exemplu simplu: Firefox pe Debian.
La prima vedere e ceva simplu, Firefox e un soft foarte free, "normal" si in regula iar Debian e o distributie "mare". Aiurea. Instalarea e ceva de genul: http://answers.yahoo...19202521AArl6GS . Trebuie sa iei manual fisierul si sa-l desfaci sau in caz ca nu exista binarul pe care il vrei (versiune, arhitectura) sa-l compilezi din surse.
Lasind la o parte ca in Windows iti trebuie doar doua click-uri stii care e partea cea mai frumoasa? Update-ul in windows e automat, pe cind in Debian o sa trebuiasca sa-ti aduci aminte sa dai jos fisierul de fiecare data si sa repeti pasii cind vrei sa faci vreun upgrade la firefox!
Cam atit despre "TOATE programele folosite".

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate