Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

T3

- - - - -
  • Please log in to reply
120 replies to this topic

#109
vivi

vivi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 16.10.2003

View PostCourage, on Nov 21 2005, 12:38, said:

E veche harta lui Vivi.
O fi veche, dar e actualizata saptamanal. :-) Acolo nu sunt decat primele 610 site-uri din trafic.ro si sunt convins ca mult mai multi si-au inscris site-urile mici si foarte mici in T3.

Eu nu mai stiu pe nimeni sa faca asta, andypopa daca mai stii pe cineva, spune-mi si mie, ma intereseaza.

Va fi interesant de urmarit cati vor ramane in T3 acum ca a aparut Google Analytics.

#110
crack

crack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 24.06.2004
Ai fi tu vivi dar vezi ca nu e permis cu link in semnatura pe aici :P

#111
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Noi momentan am ales sa nu mai folosim T3 din pana nu vor face un cod comun cu Trafic.ro

Prezenta codurilor de monitorizare ingreuneaza ff. mult incalcarea paginii.
As avea 3 coduri: Trafic.ro, T3 si Google, iar asta e prea mult, mai ales ca din multe puncte de vedere Trafic=T3, iar cand Netbridge are probleme au prostul obicei sa fie ambele sisteme afectate...

#112
kevinro

kevinro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 753
  • Înscris: 31.03.2004
Pentru un site precum Softpedia, Urchin / Google Analytics merita folosit doar daca va setati si anumite goals-uri de e-commerce. De altfel, pentru asta si e facut, nu doar pentru furnizat statistici despre vizitatori.

#113
Bruzli

Bruzli

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 08.11.2005
Google Analytics are un anumit nivel de integrare cu Google AdWords, deci e important pentru toti cei care folosesc acest serviciu.

In alta ordine de idei, pentru site-urile mari, care de obicei ruleaza pe cel putin un server dedicat, Urchin 5 e mai indicat. Unele datacentere ofera in oferta de servere urchin gratuit.

#114
zaboss

zaboss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 12.10.2005
T3/Trafic:
+
- este în timp real
- statistici destul de bogate
-
- scriptul de contorizare dă rateuri și diferența reală poate ajunge la 25%, ceea ce deja pune o problemă de acuratețe serioasă, mai ales pentru anumite site-uri. Desigur, sunt afectate TOATE site-urile, ceea ce face ca topul să fie relativ corect, dar ca tool profesional nu cred că poate fi folosit.
- partea hardware este slăbuță și sistemul cade destul de des.
- de multe ori scriptul îngreunează încărcarea site-ului.

GA
+
- Statisticile sunt corecte (comparat cu logurile de pe server diferențele sunt minore)
- Scriptul nu afectează viteza de încărcare a site-ului (discutabil, cel puțin eu nu am observat)
- statistici ceva mai detaliate (dacă vor oferi staiticile pe cartiere în București...)
- la partea hardware, exceptând bâlbele inerente începutului - care totuși nu au afectat datele colectate, stă indiscutabil mai bine și dispune de resurse pentru a asigura un serviciu stabil pe termen lung
-
- este destul de îmbârligat, dar după ce te obișnuiști ajungi la informația dorită fără probleme;
- nu oferă date în timp real (ar fi putut oferi măcar date sumare, dar nu e timpul pierdut)

#115
Garfield

Garfield

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,200
  • Înscris: 20.11.2004
nu uita de pret

#116
kevinro

kevinro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 753
  • Înscris: 31.03.2004
GA nu da statistici in timp real fiindca e mai ales un instrument de analiza web. Utilizarea profesionista a GA implica folosirea facilitatilor avansate: monitorizarea eficientei campaniilor, calculele de marketing privind ROI samd.

Folosirea doar pentru a vedea cati gigei au mai intrat azi pe site, e la fel ca si cum te-ai duce la piata cu Mercedesul. Piata fiind in coltul blocului.

De exemplu, daca vrei sa faci o campanie de bannere online - sa zicem ca platesti 1.000.000 de afisari -, cu ajutorul GA nu monitorizezi doar faptul ca

- din 1.000.000 de afisari, 1500 au dat click

ci

- din 1.000.000 de afisari, 1500 au dat click
- din 1500, 750 au trecut de prima pagina
- din 750, 200 s-au inscris la newsleter
- din 750, 120 au cumparat produsul
- daca asociem un castig de x centi pentru fiecare inscriere la newsletter si y centi pentru fiecare vanzare, rezulta un ROI de z% pe intreaga campanie.
- de aici rezulta decizii de marketing: pastram campania / renuntam la ea / schimbam conceptul / pe site-ul nostru, aducem produsul cheie cu un click mai aproape de start etc. etc. etc.

Cu asemenea lucruri se ocupa analiza web.

#117
Astor

Astor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,044
  • Înscris: 17.01.2003

View Postzaboss, on Nov 23 2005, 11:25, said:

T3/Trafic:
+
- este în timp real
Fals, nici Trafic.ro nu e in timp real si nici nu ar putea fi.

View Postzaboss, on Nov 23 2005, 11:25, said:

GA
GA? Google Adsense? Adwords? Analytics?  :rolleyes:

#118
preacher

preacher

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 27.03.2005

Quote

GA? Google Adsense? Adwords? Analytics?

GA pe Google!  :D

#119
danic

danic

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,551
  • Înscris: 02.03.2004

Quote

Hello Google Analytics User,

This is a quick update to address some issues you may be seeing
in your Google Analytics account and what we're doing to respond.

First, due to extremely high demand, we've temporarily limited
the number of new signups as we increase capacity. This allows
us to focus on our primary objective--to provide a great user
experience for our existing users.

Next, here is current information on the most common questions
we're receiving:

1. The 'Check Status' button is being reworked to check for
properly installed tracking code. This should be fixed by the
end of November.

2. The '+Add Profile' link has been temporarily removed until
we increase capacity. We'll alert all current users when the
feature is restored.

3. While we increase capacity, you may see longer than normal
delays in data showing up in your reports. All data continues
to be collected and no data has been lost.

For additional help with your Google Analytics account, we
encourage you to browse or search our online Help Center at
http://www.google.co...analytics?hl=en.

Thanks for your patience as we improve Google Analytics and add
resources to ensure a high-quality service.

Sincerely,

The Google Analytics Team

Probabil ca multi l-au primit.
Mai e de asteptat pana sa fie perfect.

Numai bine!

#120
florinel2k

florinel2k

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 13.10.2005

View Postciorbadeburta, on Oct 31 2005, 17:33, said:

mi se pare mie sau trafic.ro nu mai reda datele cum trebuie?
pana acum vreo saptamana diferentele erau f mici fata de neogen (site-ul e inscris in ambele)
iar de ceva timp diferentele sunt de cate 20-30 pe zi.
siteul are in jur de 100 pe zi unici. deci diferenta de 20-30 e destul de mare.
le-am dat si mail (nu ma afecteaza cu nimic in mod direct diferenta) pentru a afla care e explicatia.
bineinteles ca nu am primit raspuns.
mai astept.. nu pierd ei probabil timpul sa verifice un site cu asa putine vizite.
Oare daca eram Connex sau Softpedia de exemplu primeam mailul in aceeasi zi? Nu. Cred ca in secunda doi.
Asta e... Romania

PS. coincidenta sau nu de cand au lansat T3-ul a inceput schimbarea asta...

Pai mie intotdeauna mi s-au parut ca cei de la trafic.ro au statistici diferite in comparatie cu altii; cel mai mult am comparat cu easystats, atat pe un site cu 100 vizitatori pe zi cat si pe altul cu 20.000 pe zi; ca sa nu mai zic de "problemele" pe care le au cu unul din servere cand nu se inregistreaza nici un vizitator cateva ore (in special duminica cand nu urmareste nimeni vizitatorii pe ora); problemele le au cu serverul stat2.trafic.ro

#121
netBridge_PR

netBridge_PR

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 23.11.2005
Sunt mici sansele ca doua servicii de monitorizare sa dea aceleasi rezultate. Chiar daca serviciile par identice, sunt slabe sansele sa fie, si doar simpla amplasare in doua locatii diferite(sa aiba sediul in orase sau tari diferite) poate vicia rezultatele in favoarea unuia sau altuia.  Nu are nici un rost sa compari doua sisteme de monitorizare intre ele, nu te ajuta cu nimic, chiar daca esti tentat sa crezi ca de fapt ai mai multi vizitatori si cel care iti afiseaza mai putini te minte.

Ca webmaster, cred ca te intereseaza mai mult sa te compari cu concurenta, pe baza aceluiasi sistem,sau sa-ti compari intre ele diverse activitati de marketing,tot pe baza aceluiasi sistem, decat sa compari un sistem de monitorizare general acceptat cu alte sisteme, folosite mult mai putin in Romania, si sa te simti nedreptatit ca si cum ceea ce folosesc aproape toate site-urile din Romania ar fi un sistem prost si unul folosit doar de o mica parte ar fi mai bun.

Quote

ca sa nu mai zic de "problemele" pe care le au cu unul din servere cand nu se inregistreaza nici un vizitator cateva ore (in special duminica cand nu urmareste nimeni vizitatorii pe ora); problemele le au cu serverul stat2.trafic.ro”

Da-ne mai multe detalii despre problemele descoperite de tine. Iti pot spune doar ca Trafic.ro este monitorizat permanent, 24/7.

Toate cele bune,
Ionut Oprea.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate