Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

HTC One S

- - - - -
  • Please log in to reply
559 replies to this topic

#37
tiuvitalie

tiuvitalie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 20.03.2009

View Posttiuvitalie, on 7th June 2012, 21:54, said:

Iata stau si eu stau pe ginduri ce sa-mi iau,  HTC One S  sau Samsung I9100 Galaxy S II ?

La HTC ma retine:
Bateria incorporata, viteza la net mai mica (avind in vedere ca voi dori sa comunic prin skype mai des, si uneori chiar cu video), dar si dupa descrierea lui "cata 2202 "ma-m cam speriat de HTC, totusi Samsung e mai bine de un an pe piata, nu prea am auzit sa se plinga oamenii pe el, si e si mai ieftin.

Desigur as fi foarte recunoscator daca mi-ati recomanda ceva



Dar vad ca si Sony Xperia S nu e rau si e si mai ieftin cu 100 roni, ce parere  aveti ?

Edited by tiuvitalie, 07 June 2012 - 21:35.


#38
tzaq93

tzaq93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 13.08.2010
Chiar tare oferta. La un abonament de 8-10 eur platesti 1000 ron pe telefon si inca 1000 ron in rate timp de doi ani (aia 10 euro pt My Smartphone) si mai ai si 500mb pe luna. Iar acest telefon poate fi comparat cu Galaxy S 3. Defapt Galaxy S 3 care se vinde in SUA are tot Snapdragon S4 Krait si GPU Adreno 225. Deci cam toate aplicatiile si jocurile care se vor face pt GalaxyS3 vor rula pe acest HTC. Ca sa nu mai zic ca spre deosebire de Galaxy S2 si S3 care sunt facute 100% din plastic, One S are unibody din metal.

Oferta celor de la orange pare frumoasa ca sa fie adevarata. De ce? Pt ca e o mare TEAPA! Pe siteul lor scrie ca telefonul are CPU de 1.7Ghz iar generatia noua Snapdragon S4 nu poate avea aceasta fregventa. Deci au pus Snapdragon S3. Asta e telefon facut din resturi. Nu e de mirare ca se vinde doar in estul Europei.

Si nu zic ca nu ar fi performant. O fi, insa ce faci cu bateria?? Snapdragon S3 oricum consuma mult mai multa energie decat un S4 la aceiasi frecventa, iar astia l'au pus sa ruleze la 1.7. Bataie de joc.

Mai bine va cumparati de pe net One S la 1900ron cu banii jos si fara internetul de la orange. Sau, si mai bine, asteptati sa scada Galaxy S 3 de la 2500 la 2000ron si va luati telefon calumea in toamna (e drept, telefon de plastic si muuuult mai mare in dimensiuni decat One S).

www.gsmarena.com/htc_launches_one_s_in_taiwan_with_17ghz_processor-news-4325.php

Va recomand sa evitati acest model. Macar cei de la Orange sunt cinstiti si au recunoscut ca au modelul de 1.7 dar nu aveti de unde sa stiti daca modelele One S care se vand pe net au procesorul nou sau cel vechi cu overclock.


Se pare ca acest model se vinde si in Taiwan, India la acelasi pret cu care se vinde in SUA modelul cu procesor de generatie noua.

#39
andreida

andreida

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 873
  • Înscris: 29.01.2012
@is2dark4ua
Da, ai dreptate cel din oferta Orange e cu un procesor S3. Si eu am citit un articol asemanator referitor la numarul limitat de procesoare S4

#40
WarpS

WarpS

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,455
  • Înscris: 30.07.2009
Clar, o teapa uriasa pt cei care nu-s atenti la detalii. Pacat, ar fi fost telefonul anului la asa promotie. :(

#41
cata2202

cata2202

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 21.08.2006
pentru cine este interesat de one s, al meu este de vanzare. are garantie (inca vre-o 22 de luni), factura initiala si cutia completa.  daca aveti semnal bun in zona merge perfect. cam 1400 ron. merci si scuze de off-topic

#42
tiuvitalie

tiuvitalie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 20.03.2009

View Postcata2202, on 11th June 2012, 00:43, said:

pentru cine este interesat de one s, al meu este de vanzare. are garantie (inca vre-o 22 de luni), factura initiala si cutia completa.  daca aveti semnal bun in zona merge perfect. cam 1400 ron. merci si scuze de off-topic


dar ce nu ti-a placut la el?

#43
escu2

escu2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 14.10.2006

View Postcata2202, on 11th June 2012, 00:43, said:

pentru cine este interesat de one s, al meu este de vanzare. are garantie (inca vre-o 22 de luni), factura initiala si cutia completa.  daca aveti semnal bun in zona merge perfect. cam 1400 ron. merci si scuze de off-topic
iti dau eu 12 pe el

#44
Co5min

Co5min

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,238
  • Înscris: 02.12.2007
Si cei de la Vodafone tot S3-ul il au in oferta. Unde mai pui ca la acelasi abonament este cu 300 ron mai scump ca si la Orange. Eu l-am luat de pe net cu 1900ron, este S4 si a scos cu ROMul stock 5000+ in quadrant -adica putin peste HTC One X. Calitatea constructiei nu are rival in acest moment. Este excelent de bine finisat si balansat. Sunt fermecat de telefon.

#45
tzaq93

tzaq93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 13.08.2010
Cosmin crezi ca sunt sanse ca in magazinele online sa gasim "HTC One S 1,5Ghz" care defapt sa fie de 1.7? Tu de unde l'ai cumparat?

Banuiesc ca deja l'ai butonat de l'ai innebunit :) Deci e adevarat ceea ce spuneau cei de la Qualcomm?? Ca procesorul nu se incalzeste deloc?

#46
Co5min

Co5min

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,238
  • Înscris: 02.12.2007
Eu l-am luat de pe alexgsm. Daca pe cutie scrie Z520e, este cu siguranta Krait-ul. Mi-e mi-a confirmat Alex si doar dupa acea mi-am dat ok-ul pentru livrare. L-am butonat si se incalzeste dar nu tare si asta doar cand este folosit intens. Pe aplicatii normale -muzica, browsing- este rece. Sa nu iti spun de viteza prin meniu, zboara.

#47
costicuta

costicuta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 10.10.2006
Salut! Sunt si eu proaspatul posesor al unui HTC One S luat de la Orange cu fidelizare. Am citit parerile celor de aici si inainte de a-l cumpara si sincer eram un pic cu inima stransa pana sa ajung sa il butonez. Fata de Galaxy S 1 telefonul e o bijuterie, se misca impecabil, fara pic de lag, aplicatii gen facebook sau yahoomail se actualizeaza imediat, internetul merge la fel ca pe dektop, sunt foarte incantat. Nu stiu cum se va comporta in timp, nu am observat sa se incalzeasca vre-un pic si l-am folosit destul de intens pentru descarcat de aplicatii, filmulete de pe youtube,browsing, singurul lucru pentru care nu l-am folosit au fost jocurile pentru ca nu am avut destul timp. Depre baterie la fel nu ma pot pronunta inca devreme ce l-am folosit destul de intens asa ca o sa astept cam o saptamana sa-mi fac o parere. Revin cu detalii :)

#48
tzaq93

tzaq93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 13.08.2010
Salut!

One S de la orange are tranzistori de 45 de nanometri vs. versiunea internationala cu 28 de nanometri.

Diferenta de performanta nu e ff mare pt ca cel cu 45 are overclock la o frecventa mai mare. Dar problema e cu bateria. Tranzistorii de 28 consuma mult mai putin curent.

Nu cred ca poti obtine spre exemplu 10 ore de redare video cum au obtinut cei de pe Gsmarena cu modelul cu Snapdragon S4 (al tau are S3)

Oricum e ok. Nu cred ca va aparea vreodata o aplicatie/joc care sa nu mearga pe ambele modele.

#49
barbat

barbat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 07.02.2008
Si eu mi-am luat HTC-ul One S de la Orange si nu prea inteleg de ce se face atata tam-tam ca are s3 si nu s4, mai mult de atat am citit diverse chestii pe net de oameni ofuscati de schimbarea asta a HTC-ului in ceea ce priveste tipul procesorului, da' ce faceti oameni buni, grafica pe el ?, editare video? , lucrati cu mkv-uri ? :), si daca o tine cu 15 minute pe zi bateria o fi foc ?, de parca te-ar scoate cineva in fata clasei doar pt ca ai One S-ul cu Snapdragon 3.
In concluzie, telefonul imi ruleaza fluent toate aplicatiile cu care a venit si pe cele descarcate din Google Play, am testat de la Youtube la Vplay, de la navigatie la ascultat muzica si trancanit pe retele sociale si totul e smoooooth :), asa cum ar trebui sa fie...unde mai pui ca are o forma de zile mari.

Edited by barbat, 20 June 2012 - 16:04.


#50
Co5min

Co5min

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,238
  • Înscris: 02.12.2007
@barbat, e foarte simplu de explicat frustrarea data de un S3 fata de S4: citesti specificatiile tehnice, esti atras de platforma grafica, procesor si tehnologia de 28 nm ca mai apoi sa descoperi ca ti-a fost vandut altceva. Daca la indieni si filipinezi nu-i mare bai, prin europa lumea este tare ofuscata de aceasta manevra marsava. Atlfel spus: tu chiar aveai nevoie de 2 procesore de 1.7Gh pe telefon ? Cred ca si cel cu un sigure core de 1GH era suficient, asa-i ? Ideea este de a avea varful tehnologiei pe langa cel mai aratos si bine construit telefon, up to date. Si atunci daca tot arunc 20 de milioane pe el, am pretentia sa fie conform acelor bani.

PS. 28 de ore de utilizare moderata (15 minute convorbire, 30 minute Wifi si 20 minute browsing) si mai am 70% din baterie. Super multumit.

Edited by Co5min, 20 June 2012 - 21:35.


#51
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007

View PostCo5min, on 20th June 2012, 22:34, said:

PS. 28 de ore de utilizare moderata (15 minute convorbire, 30 minute Wifi si 20 minute browsing) si mai am 70% din baterie. Super multumit.
Cu datele permanent deschise în astea 28 de h?

@bărbat: S4 e mai economic și mai eficient la performanțe. Usucă bateria mai cu grijă și e mai ok în situații extreme. Oricum, niciun telefon Android nu e scutit de lag. S3 încă mai e folosit de telefoanele e vârf din gama Sony.

#52
Co5min

Co5min

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,238
  • Înscris: 02.12.2007
Datele off.

#53
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007

View PostCo5min, on 20th June 2012, 23:38, said:

Datele off.
Evident. Eu pe defy după ce am făcut streaming de vreo 100 mb pe 3G într-o ședință mai aveam 40% baterie după 7 h. Probabil cam la fel s-arduce și pe One S.

#54
barbat

barbat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 07.02.2008
De acord, cred ca-mi era destul si un procesor de 1GH :) si cred ca putea fi si S2.
Orange-ul nu a mintit cu nimic in ce priveste vanzarea telefonului, am urmarit aproximativ 1 saptamana site-ul lor si era trecut clar la specificatii ca are procesorul de 1,7, cei de la Orange Store mi-au raspuns cinstit cum ca are procesorul S3 de 1,7 . Eu nu cred in varianta ca HTC ul a facut modelul asta pt 2 piete ci pur si simplu  S4 e ''procesorul momentului'' si e mare bataie pe el si au ramas fara, mai mult de atat am vorbit cu o cunostinta care lucreaza la HTC Romania si imi spunea ca Romania e o piata importanta pt ei ca si Rusia ,de altfel(la un pahar de bere in fata , nu intrebari puse la Relatii Clienti). In vest cat si-n State au avut date de lansare ceva mai devreme decat partea Asia, Pacific, Europa de Est si au ajuns primele loturi care aveau S4. Eu cred ca e doar  o coincidenta cronologica si mai cred ca HTC One S poate fi folosit cu brio si peste 2 ani si va face fata urmatoarelor update-uri de Android cu brio.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate