Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

baptisti vs adventisti ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
206 replies to this topic

#73
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postmario_bril, on 17th April 2012, 19:24, said:

Tu ai studiat vreodata bazele dogmatice ale botezului din ortodoxie? Sau te exprimi intr-un mod ignorant?
Bazele dogmatice ale botezului din ortodoxie sunt asta:"voi inconjurati marea si pamantul ca sa faceti un tovaras de credinta; si, dupa ce a ajuns tovaras de credinta, faceti din el un fiu al gheenei, de doua ori mai rau decat sunteti voi insiva. (Mat.23:15)". Nu exista alte baze dogmatice ale botezului, decat POCAINTA si CREDINTA. Astea, sunt individuale. Asa cum nu poti manca sau dormi in locul altcuiva, nu poti nici sa te pocaiesti sau sa crezi in locul altcuiva.

View Postmario_bril, on 17th April 2012, 19:24, said:

Aici aberezi. La greu. Nu exista asa ceva in ortodoxie. Chiar nu iti este rusine sa minti?
Argumenteaza. :rolleyes:

#74
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostDude_2nd, on 17th April 2012, 18:30, said:

Bazele dogmatice ale botezului din ortodoxie sunt asta:"voi inconjurati marea si pamantul ca sa faceti un tovaras de credinta; si, dupa ce a ajuns tovaras de credinta, faceti din el un fiu al gheenei, de doua ori mai rau decat sunteti voi insiva. (Mat.23:15)". Nu exista alte baze dogmatice ale botezului, decat POCAINTA si CREDINTA. Astea, sunt individuale. Asa cum nu poti manca sau dormi in locul altcuiva, nu poti nici sa te pocaiesti sau sa crezi in locul altcuiva.
Bati campii cu succes vad... Uite aici care sunt. http://www.crestinor...ului-69128.html

Sper sa si intelegi.

View PostDude_2nd, on 17th April 2012, 18:30, said:

Argumenteaza. :rolleyes:
Argumenteaza tu unde in dogmatica ortodoxa se specifica asa ceva. Daca nu gasesti, inseamna ca de fapt ai mintit.

P.S. Sper sa intelegi ca este vorba de DOGMATICA si nu de barfele neo-protestante spuse printre dinti drept minciuni de catre unii mitomani notorii ce au drept scop unic sa discrediteze BO.  :nonobad:

Edited by mario_bril, 17 April 2012 - 18:35.


#75
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View PostDude_2nd, on 17th April 2012, 19:26, said:

Ei bine, Biserica lui Dumnezeu este o organizatie.
Ma lasi cu bla-bla-ul asta? Biserica lui Hristos este totalitatea credinciosilor, din toate vremurile si de pe tot Pamantul.

La tipu asta de organizatie te referi tu ?  Daca da, atunci afla ca in Biserica lui Hristos, trebuie sa " primiți bine pe cel slab în credință...". Credinciosii care alcatuiesc Biserica traiesc dupa principiile Scripturii, pe care ei le inteleg cu ajutorul Duhului Sfant; Daca unul din principiile Scripturii , dat in mod special Bisericii, spune sa nu judecam pe nimeni cu privire la acele 2 porunci din Legea data evreilor, ei bine, Dude, asta trebuie sa faci.

Ai o problema cu asta ? Formuleaz-o bine, ca sa sune ok cand i-o vei adresa Celui ce a lasat versetul acela in Scriptura.

#76
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postmario_bril, on 17th April 2012, 19:29, said:

Iar minti.  :nonobad:
Nici macar in catolicism nu am vazut atata necrodulism ca si in ortodoxie.
Oare de ce vrei sa ascunzi asta? Nu vezi cum este deconspirata la tv ortodoxia aproape zilnic? Nu vezi cum in locul Creatorului sunt cinstite in ortodoxie icoanele "care nu pot nici sa vada, nici sa auda, nici sa umble..." (Apoc.9:20)???
Nu vezi cum preotii militari sunt prezenti pe toate freonturile unde sunt conflicte armate, si unde moartea este impartita de omul pacatos dupa bunul lui plac?

Ortodoxia, departe de a combate astfel de atitudini "nu numai ca le fac, dar si gasesc de buni pe cei ce le fac". (Rom.1:32)
De ce asta? Poti sa gasesti o explicatie?

#77
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostDude_2nd, on 17th April 2012, 18:36, said:

Nici macar in catolicism nu am vazut atata necrodulism ca si in ortodoxie.
Oare de ce vrei sa ascunzi asta? Nu vezi cum este deconspirata la tv ortodoxia aproape zilnic? Nu vezi cum in locul Creatorului sunt cinstite in ortodoxie icoanele "care nu pot nici sa vada, nici sa auda, nici sa umble..." (Apoc.9:20)???
Nu vezi cum preotii militari sunt prezenti pe toate freonturile unde sunt conflicte armate, si unde moartea este impartita de omul pacatos dupa bunul lui plac?

Ortodoxia, departe de a combate astfel de atitudini "nu numai ca le fac, dar si gasesc de buni pe cei ce le fac". (Rom.1:32)
De ce asta? Poti sa gasesti o explicatie?
Repet, poate reusesti sa pricepi. Ai incercat sa citesti si sa intelegi bazele dogmatice ortodoxe sau barfesti ca babele pe la colturi?

Edited by mario_bril, 17 April 2012 - 18:39.


#78
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View PostDude_2nd, on 17th April 2012, 19:26, said:

Un om, nu trebuie respins din organizatie in mod superficial. Insa, apostolul spune ca dupa a doua si a treia mustrare,daca omul persista, departeaza-te de omul acela.
Repet, cu privire la Sabat sau mancaruri, nu poti spune ca nu tine Sabatul = pacat. Asta ar insemna sa judeci acea fapta si Scriptura spune sa nu facem asta, cu privire la Sabat sau mancaruri. De ce nu vrei sa asculti ? Pentru ca ti-ar strica principiile tale, pe care le stii de mai mult timp si la care tii ...

#79
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postkruger, on 17th April 2012, 19:34, said:

Ma lasi cu bla-bla-ul asta? Biserica lui Hristos este totalitatea credinciosilor, din toate vremurile si de pe tot Pamantul.
Asa. Si?Asta nu-i o organizatie? Ce spune Pavel despre Biserica? E o organizatie sau e o adunatura?

View Postkruger, on 17th April 2012, 19:38, said:

Repet, cu privire la Sabat sau mancaruri, nu poti spune ca nu tine Sabatul = pacat.
Pune in locu poruncii a 4-a oricare din celelalte 10 porunci a Legii lui Dumnezeu. Ai curajul sa negi in continuare egalitatea aceea?

View Postmario_bril, on 17th April 2012, 19:37, said:

Repet, poate reusesti sa pricepi. Ai incercat sa citesti si sa intelegi bazele dogmatice ortodoxe sau barfesti ca babele pe la colturi?
@ mario bril,

daca ai ceva de argumentat, argumenteaza. Daca nu, n-ai decat sa o tii in continuare pe a ta, cum ca eu mint.

Pai daca eu mint, ce face ortodoxia cu nonascutii/raposatii?

#80
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostDude_2nd, on 17th April 2012, 18:43, said:

@ mario bril,

daca ai ceva de argumentat, argumenteaza. Daca nu, n-ai decat sa o tii in continuare pe a ta, cum ca eu mint.

Pai daca eu mint, ce face ortodoxia cu nonascutii/raposatii?
Ti-am dat bazele dogmatice pentru botezul nou-nascutilor. Daca nu reusesti sa le pricepi, inseamna ca ai o problema privitoare la inteligenta. Ceea ce nu mi-as dori.

Acum iti dau bazele dogmatice privitoare la rugaciunile pentru morti. http://www.crestinor...orti-69175.html

Alte minciuni/barfe mai ai? Sper ca nu.

Edited by mario_bril, 17 April 2012 - 18:49.


#81
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View PostDude_2nd, on 17th April 2012, 19:41, said:

Pune in locu poruncii a 4-a oricare din celelalte 10 porunci a Legii lui Dumnezeu. Ai curajul sa negi in continuare egalitatea aceea?
Da, pentru ca Scriptura spune asta ... cam de cate ori trebuie sa citez ?

Primiți bine pe cel slab în credință și nu vă apucați la vorbă asupra părerilor îndoielnice. Unul crede că poate să mănânce de toate; pe când altul, care este slab, nu mănâncă decât verdețuri. Cine mănâncă să nu disprețuiască pe cine nu mănâncă; și cine nu mănâncă să nu judece pe cine mănâncă, fiindcă Dumnezeu l-a primit. Cine ești tu, care judeci pe robul altuia? Dacă stă în picioare sau cade, este treaba stăpânului său; totuși va sta în picioare, căci Domnul are putere să-l întărească pentru ca să stea.

-Unul socotește o zi mai presus decât alta; pentru altul, toate zilele sunt la fel. Fiecare să fie deplin încredințat în mintea lui. Cine face deosebire între zile, pentru Domnul o face. Cine nu face deosebire între zile, pentru Domnul n-o face.

-Cine mănâncă, pentru Domnul mănâncă; pentru că aduce mulțumiri lui Dumnezeu. Cine nu mănâncă, pentru Domnul nu mănâncă; și aduce și el mulțumiri lui Dumnezeu.


Serios, ce poate fi mai clar ? Daca tu continui sa sustii ca a nu respecta Sabatul e pacat, pai ori esti prost intentionat, ori prost echipat.

#82
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postkruger, on 17th April 2012, 19:48, said:

Da, pentru ca Scriptura spune asta ... cam de cate ori trebuie sa citez ?

Primiți bine pe cel slab în credință și nu vă apucați la vorbă asupra părerilor îndoielnice. Unul crede că poate să mănânce de toate; pe când altul, care este slab, nu mănâncă decât verdețuri. Cine mănâncă să nu disprețuiască pe cine nu mănâncă; și cine nu mănâncă să nu judece pe cine mănâncă, fiindcă Dumnezeu l-a primit. Cine ești tu, care judeci pe robul altuia? Dacă stă în picioare sau cade, este treaba stăpânului său; totuși va sta în picioare, căci Domnul are putere să-l întărească pentru ca să stea.
Aceasta afirmatie este facuta in contextul stabilit de Dumnezeu:"...celor ce mananca si carne de porc, si soareci, si alte lucruri uracioase, toti aceia vor pieri - zice Domnul." (Isa.66:17)

Asadar, in acel "de toate", nu sunt incluse cizmele de cauciuc, drogurile sau carnea umana, oricata credinta ai avea.

asadar, Pavel vorbeste in contextul stabilit de Dumnezeu ca unul care nu mananca de ex. carne, nu poate fi judecat de vegetrian sau invers.

View Postkruger, on 17th April 2012, 19:48, said:

Unul socotește o zi mai presus decât alta; pentru altul, toate zilele sunt la fel. Fiecare să fie deplin încredințat în mintea lui. Cine face deosebire între zile, pentru Domnul o face. Cine nu face deosebire între zile, pentru Domnul n-o face.
Ceea ce socoteste omul, nu este un reper. Asadar, in contextul in care Legea lui Dumnezeu spune:"adu-ti aminte de ziua de odihna...", oamenii pot avea si zilele stabilite de ei, cum ar fi Pastele ortodox, Craciunul, sau orice fel de sfinti din calendarul lor. Ei bine, aceste zile, sau perioade de post, sunt la latitudinea omului. Care vrea vrea, care nu nu. Ambii sunt la fel de primiti. Nu se discuta insa de poruncile lui Dumnezeu.

View Postkruger, on 17th April 2012, 19:48, said:

Cine mănâncă, pentru Domnul mănâncă; pentru că aduce mulțumiri lui Dumnezeu. Cine nu mănâncă, pentru Domnul nu mănâncă; și aduce și el mulțumiri lui Dumnezeu.
Degeaba aduci multumiri pentru o masa inchinata idolilor, adusa intr-un templu de idoli. Pentru o astfel de masa, degeaba aduci multumiri. La fel si pentru mancarile ce sunt excluse de Dumnezeu - Cel Mai Mare Nutritionist.

View Postkruger, on 17th April 2012, 19:48, said:

Serios, ce poate fi mai clar ? Daca tu continui sa sustii ca a nu respecta Sabatul e pacat, pai ori esti prost intentionat, ori prost echipat.
Cu insultele sau insinuarile obraznice/jignitoare, nu mergi tu departe. Uite ce iti pun ca si contra:
"[b]Ascultati-Ma, voi care cunoasteti neprihanirea, popor care ai in inima Legea Mea! Nu te teme de ocara oamenilor si nu tremura de ocarile lor.Caci ii va manca molia ca pe o haina si-i va roade viermele cum roade lana; dar neprihanirea Mea va dainui in veci, si mantuirea Mea se va intinde din veac in veac
."[Isa.51.7-8] :kisstogether:

Edited by Dude_2nd, 17 April 2012 - 19:09.


#83
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View PostDude_2nd, on 17th April 2012, 20:02, said:

Cu insultele sau insinuarile obraznice/jignitoare, nu mergi tu departe. Uite ce iti pun ca si contra:
Nu vorbeam de cat de destept esti sau nu.

Pentru a intelege lucrurile astea, e nevoie de Duhul Sfant, deci ori esti bine echipat (cu Duhul Sfant) ori prost echipat (cu orice in afara de Duh Sfant - oricat de multa intelepciune omeneasca). Scuze daca ai inteles altceva, imi dau seama ca e prea posibil, datorita exprimarii mele.


View PostDude_2nd, on 17th April 2012, 20:02, said:

Aceasta afirmatie este facuta in contextul stabilit de Dumnezeu:"...celor ce mananca si carne de porc, si soareci, si alte lucruri uracioase, toti aceia vor pieri - zice Domnul." (Isa.66:17)

Asadar, in acel "de toate", nu sunt incluse cizmele de cauciuc, drogurile sau carnea umana, oricata credinta ai avea.

asadar, Pavel vorbeste in contextul stabilit de Dumnezeu ca unul care nu mananca de ex. carne, nu poate fi judecat de vegetrian sau invers.


Ceea ce socoteste omul, nu este un reper. Asadar, in contextul in care Legea lui Dumnezeu spune:"adu-ti aminte de ziua de odihna...", oamenii pot avea si zilele stabilite de ei, cum ar fi Pastele ortodox, Craciunul, sau orice fel de sfinti din calendarul lor. Ei bine, aceste zile, sau perioade de post, sunt la latitudinea omului. Care vrea vrea, care nu nu. Ambii sunt la fel de primiti. Nu se discuta insa de poruncile lui Dumnezeu.


Degeaba aduci multumiri pentru o masa inchinata idolilor, adusa intr-un templu de idoli. Pentru o astfel de masa, degeaba aduci multumiri. La fel si pentru mancarile ce sunt excluse de Dumnezeu - Cel Mai Mare Nutritionist.
Deci exista contexte peste contexte, exceptii peste exceptii... pana la urma, daca nu tii Sabatul, pacatuiesti. Cu politica si cu diplomatia, NU -ul categoric se restrictioneaza la cateva contexte care, de fapt, nu se mai pot aplica nicaieri si, deci, din NU s-a facut DA.

Pai daca Scriptura spune sa nu judeci, iar tu insisti ca trebuie sa judeci... discutam degeaba, prietene. Pana la urma, Scriptura este dreptarul invataturii sanatoase, daca tu nu esti de acord cu ea, nu ne vom intelege.

View PostDude_2nd, on 17th April 2012, 20:02, said:

Ceea ce socoteste omul, nu este un reper.
Reper este ceea ce socoteste secta din care face parte omul...asa vi se pare. Evident, parerea sectei este numita "invatatura scripturii", de fiecare din secte. Toate au "invatatura scripturii" si toate se bat cap in cap.


View PostDude_2nd, on 17th April 2012, 20:02, said:

Asadar, in contextul in care Legea lui Dumnezeu spune:"adu-ti aminte de ziua de odihna...", oamenii pot avea si zilele stabilite de ei, cum ar fi Pastele ortodox, Craciunul, sau orice fel de sfinti din calendarul lor. Ei bine, aceste zile, sau perioade de post, sunt la latitudinea omului. Care vrea vrea, care nu nu. Ambii sunt la fel de primiti. Nu se discuta insa de poruncile lui Dumnezeu.
Eu nu vad niciun context acolo, ci spune clar: cine tine O ZI , una singura ... pentru Domnul, bine face. Cine nu tine O ZI (ca nu a inteles el ca mei trebuie) , nu trebuie judecat.

Domnul Isus a tinut Sabatul ? El a fost om fara pacat ... si totusi, a ajutat pe oameni in ziua de Sabat, El fiind Domn si al Sabatului.


Fii atent:  Isus i-a răspuns: „Să iubești pe Domnul Dumnezeul tău cu toată inima ta, cu tot sufletul tău și cu tot cugetul tău.Aceasta este cea dintâi și cea mai mare poruncă.Iar a doua, asemenea ei, este: „Să iubești pe aproapele tău ca pe tine însuți.” În aceste două porunci se cuprinde toată Legea și Prorocii.”

- Inima mea imi spune ca trebuie sa pun deoparte ziua de Miercuri, pentru Domnul si fac asta din dragoste pentru EL ? Foarte bine fac ...
- Inima mea imi spune ca in 6 zile din saptamana sa muncesc, la locul de munca pe care mi l-a dat Domnul, iar in ziua a 7-a sa ma duc sa vizitez niste familii de oameni mai saraci, pentru a-i incuraja si a-i ajuta cu ce pot ? Daca fac asta din dragoste pentru Domnul si, implicit, pentru aproapele meu, care are nevoie de mine, bine fac.

Asta inteleg din Scriptura ... dar, dupa dogma ta, in ziua aia a 7-a eu pacatuiesc. Judecandu-ma, nu esti mai bun decat fariseii pe care ii mustra Domnul Isus. Iar neprimind in biserica pe un om ca mine ... nu stiti ce faceti.

Edited by kruger, 17 April 2012 - 19:32.


#84
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postkruger, on 17th April 2012, 20:31, said:

Domnul Isus a tinut Sabatul ?
Pai tu ce zici?

#85
leowatcher

leowatcher

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,127
  • Înscris: 23.03.2011

View PostDude_2nd, on 17th April 2012, 07:41, said:

In primul rand forumul asta "jegos" iti da voie sa-ti prezinti aberatiile sau ideile de orice fel.
De ce te-ai agatat de nimicul asta? Cumva ca sa dai o replica doar asa sa fie ceva scris? Tu gandesti atunci cand citesti si mai ales cand scrii?
Forumul asta este jegos din cauza nesimtirii si frustrarii de care dai tu dovada prin prima si ultima ta postare ca replica lui leowatcher si altora, la tot off topicul asta.

View PostDude_2nd, on 17th April 2012, 07:41, said:

Nu-i nevoie sa te cunosc;mi-am facut deja o parere despre tine, si cu greu mai poate fi schimbata. Si asta, din vorbele tale. Mie, unul care se zice ca are vreo legatura cu credinta in Dumnezeu, si care pus in fata alegerii intre vreo secta neoprotestanta si BO/BC, si le alege pe cele din urma, imi spune absolut totul. Nu trebuie nici macar sa mai discut cu un astfel de individ pe teme doctrinare, caci imi este suficient.

Nici macar nu stii ce vorbesti. Esti chior? Nu am fost pus sa aleg prostanacule, am spus explicit ca nu sunt pro cu niciuna dintre cele doua doctrine, orbete, nu aleg niciuna dintre ele, ambele sunt corupte. Tu ai intrebat pe care consider eu ca este mai aproape de nean-tu dracu', nu pe care as alege eu dintre cele doua. De ce ai mai intrebat, doar iti spusesem mai inainte ce parere am eu despre doctrina Martorilor. Totusi eu ti-am raspuns, nu am facut figuri de prost gust cum faci tu la adresa mea, abrutizatule.

View PostDude_2nd, on 17th April 2012, 07:41, said:

Este posibil ca secta martorilor sa fie departe de adevarul biblic; este posibil ca orice alta secta protestanta sa nu fie perfect pe adevarul biblic apostolic; insa sa pui doctrina ortodoxa deasupra vreunei dintre astea secte, denota faptul ca nu stii pe ce lume traiesti, vis a vis de spiritualitatea crestina. :)
Nu numai ca este posibil, ci in proportie de 100% esti un analist prost, nu ai habar de ce inseamna a fi echilibrat. Nici nu ai vreun criteriu inchegat sanatos, in urma caruia sa poti analiza tu doctrine crestine. Cat timp tu bati campii si nu ai habar de Dumnezeul crestin, considerandu-l pe Hristos asemenea unui idol, e si normal sa nu poti emite o judecata justa asupra confesiunilor crestine. Tu care hulesti la greu impotriva Celui care este Capul Bisericii Crestine, nu ai cum sa emiti judecati veridice, dimpotriva, debitezi numai gunoaie asupra credintei crestine in general, si bineinteles si asupra subsemnatului, care apropo, el totusi a incercat sa indrepte discutia catre un fagas de bun simt cel putin, chiar daca ideile si parerile vor fi fost contradictorii. Spui ca tu critici ideile nu persoanele?!!! Mai tu chiar nu gandesti cand scrii? Exact in momentul penibil in care ai scris ultimele tale dejectii,  m-ai jignit pe mine personal, orbete nesimtit. Si pe deasupra fara absolut niciun motiv. Deci nici nu esti capabil sa lasi nimic de la tine=nu esti crestin, ba mai mult, nici macar nu ai ce lasa si totusi jignesti.

View PostDude_2nd, on 17th April 2012, 07:41, said:

Comparativ cu un ortodoxia, insusi ateismul este mult mai apreciat de Insusi Dumnezeu.
Comparativ cu Martorii lui Yehova, insu-si Iuda, tradatorul lui Iisus este mai apreciat de Dumnezeu.

View PostDude_2nd, on 17th April 2012, 07:41, said:

1  In antiteza, ortodoxia, se autointituleaza fara pic de rusine ca fiind "dreapta credinta", ca este calea spre Dumnezeu, singura Biserica

2  in timp ce ea sustine absolut si invariabil de la A la Z toate lucrurile condamnate de Dumnezeul Biblic. De la nasterea omului, cand popa minte cu nerusinare ca l-a "nascut din nou" pruncul inconstient,lepadandu-l de Satana, pana la moartea sa cand pecetluieste cu aceeasi minciuna sinistra ca in schimbul unor slujbe platite, pacatosul mort este trimis in "loc cu verdeata". Fara sa mai luam in calcul ca de-a lungul vietii individului, acesta este invatat ca un comportament crestin cuprinde:idolatria, necrodulismul, spiritismul/minciuna, crima, ispitirea lui Dumnezeu,si multe alte lucruri combatute in mod fatis de Scriptura si Legea lui Dumnezeu.
1 Ca sa vezi ce rationament ingust ai. Carevasazica, celelalte confesiuni nu spun acelasi lucru...

2 Minti cu nerusinare! De la A la Z inseamna tot, stiai asta? Printre ereziile pe care le sustine BO, aceasta biserica recunoaste ca Domn si Dumnezeu pe deplin pe Fiul cel Vesnic. Cine nu-l recunoaste ca om 100% respectiv Dumnezeu 100% pe Capul Bisericii, acela este antihrist din start. Fara Hristos biserica crestina este NULA, adica acea biserica nu tine de crestinism ci de ANTICRESTINISM. Pt ei Hristos este IDOLUL PAGAN AL CRESTINILOR. Ei nu-l au pe Hristos ca biserica DELOC.
Ai pus si in carca ortodoxiei lucruri NEFONDATE, adica MINCIUNI, iar pt observatia aceasta corecta bineinteles ca la cat de stramb te duce mintea, iar o sa intelegi ca apar BOR, deoarece este clar pt mine ca tu nu poti fi impartial intr-o critica. Ce sa mai zic de critici teologice?! doctrinare din partea ta, cand tu faci spume la gura atunci cand auzi despre Hristos cum ca este om si Dumnezeu.

View PostDude_2nd, on 17th April 2012, 07:41, said:

Onestitatea, este dp meu dv capacitatea de a spune adevarul fara ocolisuri, inca de la inceput.E in totala opozitie cu malitiozitatea.
Din acest punct de vedere, martorii ii bat mar atat pe ortodocsi, cat si pe restul neoprotestantilor[afara de adventisti], pentru ca ei de la bun inceput recunosc ca Legea lui Dumnezeu nu este baza Noului Legamant. Ceea ce nu se poate spune in cazul celorlalte amintite, care cu malitiozitate, desi admit ca este valabila, o interpreteaza/modifica/rastalmacesc dupa voia/doctrina lor.
Vai de capul tau de ignorant! Toate confesiunile recunosc ceea ce sustin doctrinar, si toate argumenteaza ca atare. B0 si BC sustin ceea ce le taie capul fara sa se ascunda, chiar nu vezi? Orice doctrina din ortodoxism sau catolicism pe care tu o consideri eretica nu este ocolita, ci ti se spune direct pe fata cum s-a introdus in biserica. Nu-ti convine ca interpreteaza gresit Sabatul Sambetei?! Carevasazica ortodocsii nu sunt onesti ca interpreteaza gresit sabatul inlocuindul cu ziua invierii lui Iisus Hristos, insa faptul ca Martorii interpreteaza cu curu' toata legea veche in frunte cu cele 10 porunci, si tot cu curu' interpretand si NT, ca de atata onestitate ce au acestia in fata textului SACRU, nu fac altceva decat sa modifice sensul mesjului biblic, cat si eliminari sau adaugiri de cuvinte strict eretic-yehoviste si
ANTIHRISTICE, lucrand onest chiar impotriva Fiului lui Dumnezeu facandu-l din Dumnezeu  creatura...      


View PostDude_2nd, on 17th April 2012, 07:41, said:

Daca Dumnezeu vroia sa ne dea astazi Biblia, o putea aduce chiar si prin mana unuia orb, surd, mut si paralizat.Eventual, si indracit..
Hai nu mai spune. Dar de unde poti sti tu ce voia Dumnezeu. Daca si cu parca...  Este evident cat de biblic poti fi tu daca studiezi biblia yehovista pt a afla adevarul divin. Deci multumim lui Dumnezeu pt pastrarea intacta a textelor sacre prin ortodocsi si catolici. Daca El asa a gasit cu cale, ar fi mai bine sa fii recunoscator si oamenilor care au luptat impreuna cu Dumnezeu, pt ca tu sa poti citi adevarurile sacre ale Bibliei. Aia nu au fost roboti teleghidati de divinitate, nu au fost draci sau necredinciosi, pricepi! Dracii sunt astia care au modificat Biblia, adica Martorii lui Yehova.


View PostDude_2nd, on 17th April 2012, 07:41, said:

Referitor la treaba cu transfuziile...martorii au dreptate. Pacat ca la problema transplanturilor s-au oprit, pentru ca intre timp marele lor profet/indrumator a dat coltu'...
Ca sa vezi ce inimi de criminali zace in voi! Asta inseamna sa nu stii cine este Iisus Hristos. Atunci cand lasi un om sa moara, de asemenea pe Iisus Hristos il lasi sa moara, pe Fiul lui Dumnezeu il ignori tu prin omul acela ignorat de voi. Sper sa intelegi. Mila de aproapele este zero pt voi, iar dragostea voastra este directionata catre Satan - lupul imbracat in haine de oi. Duhul Sfant nu va va ierta pt hula aceasta daca muriti in ea si nu va pocaiti.

View PostDude_2nd, on 17th April 2012, 07:41, said:

Legat de afirmatia ta pe care am boldat-o, nu pot sa-ti spun decat sa-ti arunci Diploma data popoi la gunoi, si astfel, liber, daca mai poti, sa observi/accepti Adevarul.
Legat de ipocrizia si prostia ta din cap, ar fi bine sa nu te mai numesti crestin daca vrei respect. Din nou iti dai cu presupusul asupra persoanei mele, de fapt gresesc, nici macar nu presupui ci faci afirmatii gratuite si personale catre mine (tu, cel care discuta idei/doctrine, nu persoane). Esti frustrat si dai in alienare mintala, altfel nu-mi pot da seama de ce judeci omul atat de eronat, si nici nu te gandesti ca oamenii au sentimente. Esti un legalist nenorocit, iar daca o sa continui asa ai sa dai in fanatism din nefericire. Pacat!

View PostDude_2nd, on 17th April 2012, 07:41, said:

Am observat un lucru.Nu este mai mare ura indreptata impotriva martorilor, cea venita din BO; ci din sanul sectelor neoprotestante. Si studiind putin cazul, am ajuns la concluzia ca ura asta oarba, nu e bazata pe adevaruri biblice fundamentale, ci e un fel de frustrare a acelor adepti neoprotestanti vis a vis de inferioritatea lor atat ca indivizi care studiaza Biblia, cat si ca secte crestine care nu sunt capabile sa se ridice la nivelul la care reuseste cu atata usurinta sa se ridice secta martorilor. :)
Ai observat un mare rahat si ai sa fii confundat cu ceea ce-ti zic eu ca ai observat!

P.S.: Cel putin, cum nu o sa mai discutam (eu am terminat, deci adio!) tine cont ca ti-am relatat in postarile anterioare niste adevaruri esentiale pt tine ca si om care tinde sa devina crestin. Deci chiar daca ma judeci strimb, si imi porti ura, totusi ignora-ma pe mine ca fiinta si ia aminte la ce ti-am spus in postarile anterioare referitor la dumnezeirea Fiului lui Dumnezeu!

#86
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postleowatcher, on 17th April 2012, 22:18, said:

Acuma, ca tot nu ti-ai luat medicatia la timp, mi-ai aratat ce zace SINCER in inima ta.  Si totodata, am inteles si de ce un forum poate deveni jegos atunci cand unul ca tine deverseaza din inima-i astfel de mizerii. :console:
Ti-as raspunde detaliat la mizeria-ti scrisa; insa atata timp cat tu tii cu dintii de Atestatul primit de la popoii ortodocsi , cred ca orice discutie este inutila.
Acuma, poti sa mergi sa-i slavesti pe preasfintitii ortodocsi care ti-au dat tie Biblia, si pe Dumnezeu lasa-L sa astepte la coada. Ca doar nu Creatorul ti-a dat Biblia, ci creatura aia infecta...

:peacefingers:

Edited by Dude_2nd, 18 April 2012 - 07:05.


#87
ktulu22

ktulu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 21.04.2007

View Postkruger, on 17th April 2012, 18:38, said:

Repet, cu privire la Sabat sau mancaruri, nu poti spune ca nu tine Sabatul = pacat. Asta ar insemna sa judeci acea fapta si Scriptura spune sa nu facem asta, cu privire la Sabat sau mancaruri. De ce nu vrei sa asculti ? Pentru ca ti-ar strica principiile tale, pe care le stii de mai mult timp si la care tii ...
Dar cu versetul care spune clar ca "Cine calca o porunca, se face vinovat de toate", ce faci? Il ingnori? Sau iar pui placa favorita tie ca esti slab. Primesti pe cel slab, incerci ca sa il intaresti, dar lui ii place asa cum este. Intreb, cine pe cine exclude?

Ti-am spus ca esti aerian, si recunosc asta. Dar daca tu doar cu asta ai ramas, si argumentele le-ai ignorat, inseamna ca nu faci altceva decat sa imi sustii afirmatiile.

Nu iti place ca iti spune cineva ca ceea ce afirmi este gresit, si spui ca esti judecat. Din punctul meu de vedere, chiar nu te judec. Imi spun si eu parerea, cu privire la erorile grave ale ideilor tale. Atat. Sa fim clar intelesi.

View Postkruger, on 17th April 2012, 16:11, said:

Eu nu fac pe victima aici... iti pun la proba afirmatiile din postul asta:


Si am inteles ca, potrivit doctrinei adventiste, un om care nu tine Sabatul nu poate fi un membru al bisericii, desi Scriptura spune sa primiti bine pe un om care nu a inteles chestia cu mancatul sau cu Sabatul, el fiind slab, nu ratacit . Scriptura spune sa nu ne judecam intre noi pentru astfel de chestii... si totusi, adventistii nu primesc pe cineva care nu le-a inteles ca ei. Apostolul Pavel spunea Filipenilor, in alt context, tot in afara adevarurilor esentiale despre mantuire: dacă în vreo privință sunteți de altă părere, Dumnezeu vă va lumina și în această privință.  De ce avem asa ceva in Scriptura, nu putea Dumnezeu sa scrie acolo ceva categoric? Eu cred ca trebuie sa invatam chestia asta, de aici: odata ce omul este nascut din nou, incepe sa creasca si va ajunge sa inteleaga adevarurile mai mari (bucatele tari) mai tarziu. El este, totusi, un copil al lui Dumnezeu, pe care voi, adventistii, nu ar trebui sa il respingeti.

Repet: tu ai inceput discutia asta. Si proband ce ai spus, am ajuns la aspectul asta, in care, ce sa fac, sa va laud? Nu va laud...
Ti-am raspuns mai sus..

La Dumnezeu nu tine placa cu "eu sunt slab, primeste-ma asa cum sunt, ca nu vreau sa ma schimb". Daca ai un job, si gasesti altul mai bun, nu il lasi pe cel vechi si te duci la cel mai bun? Sau te limitezi, la "sunt slab" si gata?

View Postkruger, on 17th April 2012, 19:31, said:

Domnul Isus a tinut Sabatul ? El a fost om fara pacat ... si totusi, a ajutat pe oameni in ziua de Sabat, El fiind Domn si al Sabatului.
Isus a tinut Sabatul. Nu e un pacat sa faci bine in Sabat.

Mai degraba degeaba tii Sabatul, daca nu faci un bine celui in nevoie. Daca nu il ajuti, cu o paine, cu o haina, sau nu ii oferi un prim ajutor. A nu se intelege ca e bine sa il ajuti pe unul care vrea sa isi faca casa in Sabat.  :nonobad:

View Postkruger, on 17th April 2012, 19:31, said:

- Inima mea imi spune ca trebuie sa pun deoparte ziua de Miercuri, pentru Domnul si fac asta din dragoste pentru EL ? Foarte bine fac ...
- Inima mea imi spune ca in 6 zile din saptamana sa muncesc, la locul de munca pe care mi l-a dat Domnul, iar in ziua a 7-a sa ma duc sa vizitez niste familii de oameni mai saraci, pentru a-i incuraja si a-i ajuta cu ce pot ? Daca fac asta din dragoste pentru Domnul si, implicit, pentru aproapele meu, care are nevoie de mine, bine fac.
Te contrazici singur.

Porunca a patra spune clar:"Adu-ti aminte de ziua Sabatului" Nu spune adu-ti aminte de ziua de miercuri ca sa o tii sfanta pentru mine. Si ucenicii au tinut Sabatul dupa inaltarea lui Isus.

#88
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View Postktulu22, on 18th April 2012, 11:38, said:

Sau iar pui placa favorita tie ca esti slab. Primesti pe cel slab, incerci ca sa il intaresti, dar lui ii place asa cum este. Intreb, cine pe cine exclude?
La Dumnezeu nu tine placa cu "eu sunt slab, primeste-ma asa cum sunt, ca nu vreau sa ma schimb".
Atitudinea asta: "sunt slab, nu vreau sa ma schimb, primeste-ma asa cum sunt" arata ca omul stie ca trebuie sa se schimbe, dar se ascunde dupa faptul ca "ar fi slab", deci nu e sincer. Eu nu vorbeam de situatia asta si tu uiti ca Dumnezeu stie ce e in inima unui om, iar tu nu stii, de asta nu poti sa judeci daca omul ala chiar e slab sau se ascunde dupa versetul ala.  

Am citat in repetate randuri textul si tot nu il intelegi... scrie: "fiecare sa fie deplin incredintat in mintea lui". Si in alta parte: "orice nu vine din incredintare este pacat". Deci daca un om marturiseste ca nu a inteles ca trebuie sa respecte Sabatul, tu trebuie sa il accepti, pentru ca Scriptura asa spune.


View Postktulu22, on 18th April 2012, 11:38, said:

Dar cu versetul care spune clar ca "Cine calca o porunca, se face vinovat de toate", ce faci? Il ingnori?
Intreaba asta pe Domnul Isus, care ne-a lasat 2 porunci in care se includ Legea si proorocii. El ne-a lasat Cuvantul Lui, care spune :  Nimeni, dar, să nu vă judece cu privire la mâncare sau băutură, sau cu privire la o zi de sărbătoare, cu privire la o lună nouă sau cu privire la o zi de Sabat, care sunt umbra lucrurilor viitoare, dar trupul este al lui Hristos.

Eu nu ignor Cuvantul, tu il ignori. Mai exact, ignori versetul asta.


View Postktulu22, on 18th April 2012, 11:38, said:

A nu se intelege ca e bine sa il ajuti pe unul care vrea sa isi faca casa in Sabat.  :nonobad:
Deci daca eu lucrez la casa in ziua de Sabat, tu spui ca nu e bine. Asta nu inseamna A JUDECA PE CINEVA CU PRIVIRE LA O ZI DE SABAT  ?

View Postktulu22, on 18th April 2012, 11:38, said:

Si ucenicii au tinut Sabatul dupa inaltarea lui Isus.
Nu scrie nicaieri ca au tinut Sabatul, doar ca se strangeau in ziua de Sabat si nici asta pentru mult timp, ca ii vedem apoi strangandu-se in ziua intai a saptamanii. Nu mai predica prostii, ca asa se indoctrineaza oamenii, acceptand idei neprobate cu Scriptura.

View Postktulu22, on 18th April 2012, 11:38, said:

Porunca a patra spune clar:"Adu-ti aminte de ziua Sabatului" Nu spune adu-ti aminte de ziua de miercuri ca sa o tii sfanta pentru mine.
Dar Scriptura spune ca, daca nu tin o zi , pentru Domnul o tin. Iar daca tin o zi (Miercuri), pentru Domnul fac asta, in functie de cum pot si inteleg. Scriptura spune ca e bine daca "tii o zi pentru Domnul" sau daca "nu tii o zi pentru Domnul" .

Stii ce inseamna "a nu tine o zi pentru Domnul" ? Inseamna a nu tine Sabatul, pentru a ajuta pe aproapele tau, facand asta ca pentru Domnul. Pentru ca oridecateori faci asta unuia din cei mai neinsemnati frati ai Lui, Domnului ii faci. Si asta inseamna a nu tine Sabatul pentru Domnul.

View Postktulu22, on 18th April 2012, 11:38, said:

Nu e un pacat sa faci bine in Sabat.
- Daca vezi pe cineva cazut intr-o groapa, in ziua de Sabat, il ajuti ?
- Daca vezi pe cineva acoperindu-si casa intr-o zi de Sabat, ca vine ploaia si omul sta cu familia fara acoperis, il ajuti?
- Daca vezi pe cineva care a facut pana, in ziua de Sabat, il ajuti sa schimbe roata?
- Dar daca te cheama cineva sa il ajuti la sapat pamantul in ziua de Sabat, ca e singura in care amandoi aveti liber la servici, il ajuti ?

Fatarnicilor, nu vedeti ca ati inceput sa faceti reguli, cand e pacat sa calci Sabatul si cand nu ?

Edited by kruger, 18 April 2012 - 13:43.


#89
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
Disputa cu militantii ortodocsi va dura la nesfarsit dintr-un motiv foarte simplu: canalul oficial de popularizare a teologiei oficiale ortodoxe este foarte rezervat, din motive obscure.
Astfel, orice prostie zice un popa, BOR nu e vinovata. Orice prostie zice o baba habotnica, BOR nu e vinovata. Orice prostie e postata pe un site "ortodox", BOR nu e vinovata.
SI atunci nu trebuie discutat decat pe marginea doctrinei oficiale emise de patriarhie, din manualele de la seminar etc.

#90
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View Postoverseas, on 18th April 2012, 14:48, said:

Disputa cu militantii ortodocsi va dura la nesfarsit dintr-un motiv foarte simplu: canalul oficial de popularizare a teologiei oficiale ortodoxe este foarte rezervat, din motive obscure.
Astfel, orice prostie zice un popa, BOR nu e vinovata. Orice prostie zice o baba habotnica, BOR nu e vinovata. Orice prostie e postata pe un site "ortodox", BOR nu e vinovata.
SI atunci nu trebuie discutat decat pe marginea doctrinei oficiale emise de patriarhie, din manualele de la seminar etc.
Ce tot vorbesti, prietene ? Chestia asta ar trebui sa fie legata de topic sau de ce a spus careva pe aici ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate