Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 

baptisti vs adventisti ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
206 replies to this topic

#1
marinib

marinib

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 28.06.2010
salut! mai scriu inca odata ca sa fie clar : care sunt diferentele dintre baptisti si adventisti? pe langa faptul ca adventistii au chestia cu sambata.la martorii lui iehova am inteles ca ei nu aproba trinitatea...dar aici?

#2
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View Postmarinib, on 25th February 2012, 22:53, said:

salut! mai scriu inca odata ca sa fie clar : care sunt diferentele dintre baptisti si adventisti? pe langa faptul ca adventistii au chestia cu sambata.la martorii lui iehova am inteles ca ei nu aproba trinitatea...dar aici?
"care sunt diferentele dintre baptisti si adventisti?"
Daaaaa? Care?
Niciuna.

#3
marinib

marinib

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 28.06.2010

View Postpoadol, on 26th February 2012, 00:44, said:

"care sunt diferentele dintre baptisti si adventisti?"
Daaaaa? Care?
Niciuna.
cum niciuna?atunci de ce nu se unesc?

#4
marinib

marinib

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 28.06.2010
chiar asa ?nu stie nimeni sa-mi dea un raspuns?

#5
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View Postmarinib, on 26th February 2012, 16:50, said:

Cum niciuna? Atunci de ce nu se unesc?
Sunt credinciosi atat unii cat si ceilalti. Deci nici o diferenta, restul sunt detalii peste care nu reusesc sa treaca din cauza ..........
..................... (puteti completa punctele cu tot ceea ce doriti).

#6
anticristul

anticristul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 992
  • Înscris: 11.01.2010

View Postpoadol, on 26th February 2012, 00:44, said:

"care sunt diferentele dintre baptisti si adventisti?"
Daaaaa? Care?
Niciuna.
Cum adica niciuna?
Baptistii cred ca prin botez primesc duhul sfint si nu mai e nevoie de respectat legea.,pe cind adventistii cred ca trebuie respectat Sabatul dupa Lege,ceea ce este normal.

#7
Dumitru56

Dumitru56

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 21.04.2010

View Postanticristul, on 1st March 2012, 00:21, said:

Cum adica niciuna?
Baptistii cred ca prin botez primesc duhul sfint si nu mai e nevoie de respectat legea.,pe cind adventistii cred ca trebuie respectat Sabatul dupa Lege,ceea ce este normal.
Sabatul face parte din LEGE..Exod 20,1-17..si se va pastra vesnic..Isaia 66 ,22-23..

#8
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postmarinib, on 29th February 2012, 00:56, said:

chiar asa ?nu stie nimeni sa-mi dea un raspuns?
Nu vor... nu ca nu stiu. Le e rusine si sa recunoasca apartenenta la cultul lor.

#9
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postmario_bril, on 12th March 2012, 12:32, said:

Nu vor... nu ca nu stiu. Le e rusine si sa recunoasca apartenenta la cultul lor.

Nu . Eu sunt baptist insa asta =0


Insa tu ca ortodox esti mort fara fatada cultului tau.

Cum se face ca eu stiu ca o religie = nimic iar tu nu ?

View Postmarinib, on 29th February 2012, 00:56, said:

chiar asa ?nu stie nimeni sa-mi dea un raspuns?

Nu fiindca opreste scriptura vorbaria goala.

Daca invata cineva pe oameni invatatura deosebita, si nu se tine de cuvintele sanatoase ale Domnului nostru Isus Hristos si de invatatura care duce la evlavie, (1Tim.6:3)
4. este plin de mandrie si nu stie nimic; ba inca are boala cercetarilor fara rost si a certurilor de cuvinte, din care se naste pizma, certurile, clevetirile, banuielile rele,

5. zadarnicele ciocniri de vorbe ale oamenilor stricati la minte, lipsiti de adevar si care cred ca evlavia este un izvor de castig. Fereste-te de astfel de oameni.

Edited by husand, 12 March 2012 - 13:51.


#10
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Posthusand, on 12th March 2012, 13:53, said:

Nu . Eu sunt baptist insa asta =0


Insa tu ca ortodox esti mort fara fatada cultului tau.

Cum se face ca eu stiu ca o religie = nimic iar tu nu ?
Chiar nu sesizezi ridicolul afirmatiilor tale?

View Posthusand, on 12th March 2012, 13:53, said:

Nu fiindca opreste scriptura vorbaria goala.

Daca invata cineva pe oameni invatatura deosebita, si nu se tine de cuvintele sanatoase ale Domnului nostru Isus Hristos si de invatatura care duce la evlavie, (1Tim.6:3)
4. este plin de mandrie si nu stie nimic; ba inca are boala cercetarilor fara rost si a certurilor de cuvinte, din care se naste pizma, certurile, clevetirile, banuielile rele,

5. zadarnicele ciocniri de vorbe ale oamenilor stricati la minte, lipsiti de adevar si care cred ca evlavia este un izvor de castig. Fereste-te de astfel de oameni.
Minti cu nerusinare... Ce cauti sa postezi impotriva ortodocsilor pe aria ortodoxa daca vorbaria goala e oprita? Habar nu ai de diferente dintre baptisti si adventisti si nici nu esti capabil sa le sesizezi vreodata.

#11
leoluke

leoluke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 15.04.2008

View Postpoadol, on 29th February 2012, 23:44, said:

Sunt credinciosi atat unii cat si ceilalti. Deci nici o diferenta, restul sunt detalii peste care nu reusesc sa treaca din cauza ..........
..................... (puteti completa punctele cu tot ceea ce doriti).

....toti cei care urasc pe crestinii de alta confesiune, nu sunt mai buni ca cei din inchizitia medievala....
....interesant ca acestia nu-i urasc atat de mult pe hotii si-sau betivanii care-si bat familiile, ,,crestini,, doar
cu numele.... :coolspeak:

#12
root_mit

root_mit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 05.04.2012
Cineva a spus ca Sabatul face parte din Lege. Corect pana aici. Dar oare nu a venit Isus si a instituit Noua Lege?.
Evreii 'respecta' Sabatul pentru ca ei nu cred in Isus. Iar adventistii vor sa fie si lupul satul si oaia intreaga, asa ca 'respecta' si Sabatul si cred si in Isus ca Mantuitor. Cu toate ca in Biblie scrie clar ca Isus a adus noua Lege in detrimentul celei vechi.

Despre baptisti nu stiu ce sa zic, dar cred ca nu se difera foarte mult de ortodocsi si ca nu se inchina la icoane ca marii nostri 'crestini ortodocsi' si catolici (desfranata din Biblie).

Martorii lui Iehova interpreteaza un pic mai real Biblia. Ei nu cred in doctrina trinitatii si cred ca asa si este. Doctrina trinitatii nu-si are radacinile in crestinism iar in Biblie nici nu se pomeneste de asa ceva. Mai cititi si voi Biblia si nu va lasati in manipularea altora.

#13
anticristul

anticristul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 992
  • Înscris: 11.01.2010

View Postroot_mit, on 5th April 2012, 14:05, said:

Cineva a spus ca Sabatul face parte din Lege. Corect pana aici. Dar oare nu a venit Isus si a instituit Noua Lege?.
Evreii 'respecta' Sabatul pentru ca ei nu cred in Isus. Iar adventistii vor sa fie si lupul satul si oaia intreaga, asa ca 'respecta' si Sabatul si cred si in Isus ca Mantuitor. Cu toate ca in Biblie scrie clar ca Isus a adus noua Lege in detrimentul celei vechi.

Despre baptisti nu stiu ce sa zic, dar cred ca nu se difera foarte mult de ortodocsi si ca nu se inchina la icoane ca marii nostri 'crestini ortodocsi' si catolici (desfranata din Biblie).

Martorii lui Iehova interpreteaza un pic mai real Biblia. Ei nu cred in doctrina trinitatii si cred ca asa si este. Doctrina trinitatii nu-si are radacinile in crestinism iar in Biblie nici nu se pomeneste de asa ceva. Mai cititi si voi Biblia si nu va lasati in manipularea altora.
Recomanzi citirea bibliei,dar se pare ca tu esti cam strain de asa ceva.
Unde ai gasit tu scris caIsus a adus o noua lege?El care a spus;Daca va desfiinta cineva una din cele mai mici porunci si va invata pe oameni asa va fi chemat cel mai mic in imparatia cerurilor.
El care a zis Bogatului;Au pe Moise si pe prooroci sa asculte de ei daca nu vreau sa ajunga in acest loc de chin,etc.
Deci mai citeste si tu Biblia.Si nu arunca fraze dupa ureche.

#14
root_mit

root_mit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 05.04.2012

View Postanticristul, on 5th April 2012, 23:00, said:

Recomanzi citirea bibliei,dar se pare ca tu esti cam strain de asa ceva.
Unde ai gasit tu scris caIsus a adus o noua lege?El care a spus;Daca va desfiinta cineva una din cele mai mici porunci si va invata pe oameni asa va fi chemat cel mai mic in imparatia cerurilor.
El care a zis Bogatului;Au pe Moise si pe prooroci sa asculte de ei daca nu vreau sa ajunga in acest loc de chin,etc.
Deci mai citeste si tu Biblia.Si nu arunca fraze dupa ureche.


Daca taceai, filozof ramaneai.
Tu gresesti dupa cum majoritatea gresesc. Si-a luat un verset din mijlocul unei ideii - si iata ca a dat 'raspuns'.

Uite fratele meu argumentele din Biblie:

Romani 10:4
Căci Hristos este sfârșitul Legii, pentru ca oricine crede în El să poată căpăta neprihănirea.  (Respectarea Sabatului facea parte din acesta lege. Dumnezeu a pus capat acestei legi prin intermediul lui Cristos. A avea o reputatie dreapta sau buna in fata lui Dumnezeu depinde de credinta in Cristos, nu de respectarea unui sabat saptaminal.

Mai departe:
Galateni 4: 9-11
9. Dar acum, după ce ați cunoscut pe Dumnezeu sau, mai bine zis, după ce ați fost cunoscuți de Dumnezeu, cum vă mai întoarceți iarăși la acele învățături începătoare, slabe și sărăcăcioase, cărora vreți să vă supuneți din nou?
10. Voi păziți zile, luni, vremuri și ani.
11. Mă tem să nu mă fi ostenit degeaba pentru voi.

Efeseni 2: 13-16
13. Dar acum, în Hristos Isus, voi, care odinioară erați depărtați, ați fost apropiați prin sângele lui Hristos.
14. Căci El este pacea noastră care din doi a făcut unul și a surpat zidul de la mijloc care-i despărțea,
15. și, în trupul Lui, a înlăturat vrăjmășia dintre ei, Legea poruncilor, în orânduirile ei, ca să facă pe cei doi să fie în El însuși un singur om nou, făcând astfel pace;
16. și a împăcat pe cei doi cu Dumnezeu într-un singur trup, prin cruce, prin care a nimicit vrăjmășia.

In Coloseni 2: 13-16 se spune:
13. Pe voi, care erați morți în greșelile voastre și în firea voastră pământească netăiată împrejur, Dumnezeu v-a adus la viață împreună cu El, după ce ne-a iertat toate greșelile.
14. A șters zapisul cu poruncile lui, care stătea împotriva noastră și ne era potrivnic, și l-a nimicit, pironindu-l pe cruce.
15. A dezbrăcat domniile și stăpânirile și le-a făcut de ocară înaintea lumii, după ce a ieșit biruitor asupra lor prin cruce.
16. Nimeni, dar, să nu vă judece cu privire la mâncare sau băutură, sau cu privire la o zi de sărbătoare, cu privire la o lună nouă sau cu privire la o zi de Sabat,

Sub Legea mozaica,  cel care era judecat si gasit vinovat de profanare sabatului. trebuia sa fie omorit cu pietre de catre intreaga adunare, Exod 31:14 si Numere 15:32-35,. Iar toti ca voi care sustin necesitatea respectarii sabatului ar trebui sa fie fericiti ca nu ne aflam sub Legea Mozaica.
Asa cum reiese din textul scriptural citat, respectarea sabatului care era impusa Israelului nu mai este necesara pentru a dobindi aprobarea lui Dumnezeu.

Israelul ca popor au pierdut regatul, de aceea ei nici nu-l recunosc pe Isus.

Si intrebarea : acum cine arunca fraze dupa ureche?

Edited by root_mit, 07 April 2012 - 13:28.


#15
Zyklona-M

Zyklona-M

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,532
  • Înscris: 24.10.2011

View Postleoluke, on 21st March 2012, 10:25, said:

....toti cei care urasc pe crestinii de alta confesiune, nu sunt mai buni ca cei din inchizitia medievala....
....interesant ca acestia nu-i urasc atat de mult pe hotii si-sau betivanii care-si bat familiile, ,,crestini,, doar
cu numele.... :coolspeak:
De asta neoprotestantii sunt toata ziua calare pe ariile ortodoxa si catolica improscand cu rahat si batandu-se cu pumnul in piept ca ei sunt cei mai buni, cei mai drepti si ca a lor este adevarata credinta.  :console:

Idem si ovreii anticristul, ben_gal si perpetumobile.

#16
anticristul

anticristul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 992
  • Înscris: 11.01.2010

View PostZyklona-M, on 7th April 2012, 14:47, said:

De asta neoprotestantii sunt toata ziua calare pe ariile ortodoxa si catolica improscand cu rahat si batandu-se cu pumnul in piept ca ei sunt cei mai buni, cei mai drepti si ca a lor este adevarata credinta.  :console:

Idem si ovreii anticristul, ben_gal si perpetumobile.
Deranjez cumva ca intru pe religii?
Am jignit eu pe cineva sau am spus ca nu e bun ?
Eu doar arat cum trebuie citit  N Testament sau arat greselile de traducere.
Eu avind Tora ca Etalon.

#17
Zyklona-M

Zyklona-M

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,532
  • Înscris: 24.10.2011

View Postanticristul, on 7th April 2012, 22:15, said:

Deranjez cumva ca intru pe religii?
Am jignit eu pe cineva sau am spus ca nu e bun ?
Eu doar arat cum trebuie citit  N Testament sau arat greselile de traducere.
Eu avind Tora ca Etalon.
Ai facut-o de foarte multe ori. Ca nu vrei tu sa vezi, e partea a doua.
Tora nu este etalon pentru crestini mai ales dupa ce textul a fost rescris de catre masoreti.

#18
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postanticristul, on 7th April 2012, 21:15, said:

Deranjez cumva ca intru pe religii?
Da' de unde! Esti binevenit, frate!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate