Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

vand masina de batut porumb

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
ciprian_vladis

ciprian_vladis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 25.07.2010

View Postyo3hos, on 1st May 2012, 12:15, said:

Cat vrei pe masina asta fara motor.
Ceva schite ai la ea?
masina care am facutt-o cu motor de 1,5 kw pleaca maine spre buzau.  schitele le am in cap...  sunt fotografii si filmulete postate aici.  urmeaza sa fac o alta masina numai ca o sa mai dureze nitel ca dupa programul de servici mai am si gradina. nu pot promite o data fixa. masina fara motor 600 lei negociabil fara transport.

#20
corsa

corsa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 24.05.2007
Salut! Am vazut ca ai facut si un despicator de lemne cu surub.M-ar interesa si pe mine numai surubul despicator(daca le faci tu),sau chiar toata instalatia,eventual mai putin motorul.

#21
ciprian_vladis

ciprian_vladis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 25.07.2010
Salutare. Reanoiesc anuntul. Deci construesc masini de batut porumb la comanda cu motor de 1,5 kw alimentat la 220 volti,  randament 500 kg boabe pe ora. Pretul masinii s-a modificat la 950 ron cauza fiind pretul marit la motor , curea si alte subansamble precum si pretul butoiului majorat. Astept comenzi. Culoarea poate diferi. Transport suportat de catre client.

Attached Files


Edited by ciprian_vladis, 31 March 2013 - 17:48.


#22
ciprian_vladis

ciprian_vladis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 25.07.2010
disponibila

#23
ciprian_vladis

ciprian_vladis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 25.07.2010
Nu are nevoie nimeni de masina de batut porumb???? O dau ca sa imi pot lua motor pentru motosapa pentru ca incepe campania si nu-i cu ce.... face lucru.

#24
ciprian_vladis

ciprian_vladis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 25.07.2010
Inca valabil. Up.

#25
horia100

horia100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 19.02.2011
Postez aici pt. a nu mai deschide unul nou.Avind nevoie nevoie de o masina de batut porumb am gasit o chinezarie.Lauda mare pe ea dar dupa ce am pus-o in functiune s-au desprins barele de la gratar,le-am sudat,dar se deformau si imi bagau ciucalai in spatele gratarului.Atunci am mai sudat o bara vertical la mijlocul gratarului si la partea inferioara am mai sudat o bara de 6 mm sa nu mai bage ciucalaii in spatele gratarului.Cu putine reglaje am facut-o sa mearga decent.Dupa cca 8 saci de graunte a cedat colivia rulmentului.In total am facut cca25 de saci de porumb boabe.Pe unde se baga porumbul trebuie sa fac o tubulatura de cca 25 cm inaltime deoarece arunca graunte..Am sa incerc sa o sudez daca nu sa fac 2 colivii la un strungar.Eventual din poze va puteti inspira sa va faceti una.Un avantaj ar fi ca nu este mare si o pui comod in portbagaj.In cca 4 ore am facut 19 saci de graunte in 2 oameni incluzind aici caratul porumbului,datul la masina,pus in saci,carat ciucalaii.Ciucalaii ies curati,dar o serie se mai rup cca 10%.

Attached Files


Edited by horia100, 17 June 2014 - 21:11.


#26
ciprian_vladis

ciprian_vladis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 25.07.2010

View Posthoria100, on 17 iunie 2014 - 20:58, said:

Postez aici pt. a nu mai deschide unul nou.Avind nevoie nevoie de o masina de batut porumb am gasit o chinezarie.Lauda mare pe ea dar dupa ce am pus-o in functiune s-au desprins barele de la gratar,le-am sudat,dar se deformau si imi bagau ciucalai in spatele gratarului.Atunci am mai sudat o bara vertical la mijlocul gratarului si la partea inferioara am mai sudat o bara de 6 mm sa nu mai bage ciucalaii in spatele gratarului.Cu putine reglaje am facut-o sa mearga decent.Dupa cca 8 saci de graunte a cedat colivia rulmentului.In total am facut cca25 de saci de porumb boabe.Pe unde se baga porumbul trebuie sa fac o tubulatura de cca 25 cm inaltime deoarece arunca graunte..Am sa incerc sa o sudez daca nu sa fac 2 colivii la un strungar.Eventual din poze va puteti inspira sa va faceti una.Un avantaj ar fi ca nu este mare si o pui comod in portbagaj.In cca 4 ore am facut 19 saci de graunte in 2 oameni incluzind aici caratul porumbului,datul la masina,pus in saci,carat ciucalaii.Ciucalaii ies curati,dar o serie se mai rup cca 10%.
Vedeti ca sunt casete cu rulmenti gata facute la rusi sau magazine specializate cu rulmenti si nu va costa cat la strungar. Chiar vazusem modelul asta dar nu stiam cum arata in interior. Mi-ar fi de folos si niste dimensiuni. Deci numai tamburul cu ridurile alea bate porumbul? Eu ma gindeam ca este cu lanturi. Motorul vad ca este chinezesc. Ce putere are? As incerca sa fac si eu una, sa vad daca reusesc.

#27
horia100

horia100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 19.02.2011

View Postciprian_vladis, on 19 iunie 2014 - 09:04, said:

Vedeti ca sunt casete cu rulmenti gata facute la rusi sau magazine specializate cu rulmenti si nu va costa cat la strungar. Chiar vazusem modelul asta dar nu stiam cum arata in interior. Mi-ar fi de folos si niste dimensiuni. Deci numai tamburul cu ridurile alea bate porumbul? Eu ma gindeam ca este cu lanturi. Motorul vad ca este chinezesc. Ce putere are? As incerca sa fac si eu una, sa vad daca reusesc.
                 Datele tehnice http://www.megashopp...t-porumb-569708 .Cind o desfac am sa fac citeva poze cu o ruleta pt. a va da seama de dimensiuni.Motorul este de 2,2kw.O sa caut doua colivii pt masina.Valtul este o tabla roluita si are sudate doua vergele metalice de 6mm la 180 de grade de-a lungul valtului.
                 Initial si eu doream sa fac una identica ca a d-voastra dar neavind prea multe date tehnice am renuntat sa fac experiente.

#28
ciprian_vladis

ciprian_vladis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 25.07.2010
Datele si detalii va dadeam cu draga inima . Doar suntem colegi. si ... fara dumneavoastra . Sunt nascut in 78. Sunt  cu mult mai mic ... Cate rotatii pe minut are motorul?

Edited by ciprian_vladis, 19 June 2014 - 23:32.


#29
cristian68n

cristian68n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 01.06.2012
Mai multe  detalii ai aici......
http://forum.softped...0#entry15159897

Edited by cristian68n, 20 June 2014 - 19:32.


#30
ciprian_vladis

ciprian_vladis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 25.07.2010
Sau aici...   http://www.descurcar...-batut-porumb-9

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate