Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...
 Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 

Poziția corectă pe bicicletă și alegerea mărimii cadrului

- - - - -
  • Please log in to reply
247 replies to this topic

#181
Costy88031

Costy88031

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 01.07.2012
Am avut-o lăsată mai jos când am luat-o și înainte de a citi aici la ce distanță trebuie fixată șaua și nu a fost mai bine. Pentru frânare când sunt cu mâinile pe partea de sus a ghidonului am mânere care acționează aceleași frâne

#182
PostacheNegrutzi

PostacheNegrutzi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 12.03.2019
Mi-o fi mare...mi-o fi mica.... am 179cm inaltime. Daca mi-ar fi doar putin mai mica nu m-ar deranja; mare sa nu-mi fie pt ca vreau sa fie manevrabila. Bicicleta Oras DHS Fixie 2895, Cadru 20.9" (Portocaliu) Multumesc

#183
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,960
  • Înscris: 06.09.2008
mda, greu de zis dintr-o poza, acel cadru are bottom bracket-ul ridicat si nu-mi dau seama care cadru e mai ok, cel de 19 sau 21
Astea de regula se cumpara mai mari, fiindca pentru ca deaia Posted Image.. asa era la moda in trecut, cadre inalte.

[ https://i.pinimg.com/236x/df/53/61/df536113f6fc4b1cf4cf123b8510f649--movie-cars-the-movie.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Totusi NU cumperi fixie pt manevrabilitate... astea-s hipstereala pura... poate e ok daca esti tinerel si mergi doar pe drept, fara pante si coborari.
Or fi manevrabile pt unii profesionisti, gen curier pe bicicleta care face asta de minim 5 ani.

Edited by sirgoofy, 15 September 2019 - 10:30.


#184
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,657
  • Înscris: 10.10.2011

View PostPostacheNegrutzi, on 14 septembrie 2019 - 20:19, said:

Mi-o fi mare...mi-o fi mica.... am 179cm inaltime. Daca mi-ar fi doar putin mai mica nu m-ar deranja; mare sa nu-mi fie pt ca vreau sa fie manevrabila. Bicicleta Oras DHS Fixie 2895, Cadru 20.9" (Portocaliu) Multumesc
eu ce pot sa iti spun e ca am aceeasi inaltime ca si tine si am nevoie de cadru marimea L ( 56 cm ) . e drept ca pentru cursiera...

#185
PostacheNegrutzi

PostacheNegrutzi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 12.03.2019

View Postsirgoofy, on 15 septembrie 2019 - 10:15, said:

mda, greu de zis dintr-o poza, acel cadru are bottom bracket-ul ridicat si nu-mi dau seama care cadru e mai ok, cel de 19 sau 21


Totusi NU cumperi fixie pt manevrabilitate... astea-s hipstereala pura... poate e ok daca esti tinerel si mergi doar pe drept, fara pante si coborari.
Or fi manevrabile pt unii profesionisti, gen curier pe bicicleta care face asta de minim 5 ani.
Nu stiu daca o iau...Mi-ar placea doar asa de plimbare, sa ma prostesc.  "Hipstereala" cum zici tu. Culoarea ar fi primul citeriu la astaPosted Image  Offtopic putin fara sa le vad in realitate nu ma pot decide intre astea doua; aia de "trekking" pare mai polivalenta, mai practica dar ochiometric imi place cealalta cu sa maron. Imi trebuie pentru oras si carat de la supermarket. Oricare ar fi dintre geometriile astea tot va trebui sa-i pun un cos. Si da, sa aiba schimbator in bucuc, urasc sa vad deraioare, pinioane, trei foi. Daca s-ar putea nici lant sa nu aiba! Dar n-am eu buget de asa ceva... Am avut bicicleta cu schimbator in butuc shimano cu 8 viteze si este super ok. Oare la una in stilurile astea ce marime mi s-ar potrivi?!
LE
Acum merg pe un MTB, fara suspensii, cu corne coborate, drepte, si m-am obisnuit asa mai aplecat in fata; controlez mai bine bicicleta.

Edited by PostacheNegrutzi, 15 September 2019 - 17:19.


#186
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,960
  • Înscris: 06.09.2008
Daca esti genul cu ghidonul mai jos si preferi viteza clar ia fitness bike/ hibrid fara suspensii, ca in prima poza.
A doua e pt cei care vor sa stea drepti si viteza mai scazuta, greutatea bicicletei mai mare din cauza suspensiei si accesoriilor.

Personal car cu rucsacul, cos + portbagaj strica prea mult look-ul unei biciclete rapide :D
Nu stau nici cu grija ca sare ceva din cos sau pune mana careva.

Eu la 1.78 merg pe marime M, si la cea de oras si la mtb.
Poti merge si pe L la cea de oras, ai sta mai intins ... aero ;)

#187
PostacheNegrutzi

PostacheNegrutzi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 12.03.2019
M-am masurat conform ghidului astuia si am 57.42 cm la cadru  https://www.carbonbi...icletei-175.htm Zic ca m-as incadra la limita superioara; aduca sa-mi fie umpic mica, cum as vrea eu. La Decathlon m-as incadra la L dar cred ca m-as putea inghesui si pe M.  La Hervis 175-180 inaltime -cadru  55-58
LE
Clar trebuie sa ma urc pe ea inainte...

Edited by PostacheNegrutzi, 17 September 2019 - 12:57.


#188
puiugr

puiugr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 01.11.2007
Salutare,am o problema .Mi-am cumparat in august o bicicleta x-fact adventure de la hervis versiunea ieftina la 900 lei cu roti de 29.Dar imi amortesc mainile in timp ce merg si mai rau imi amortesc si noapetea in somn.Problema asta nu o aveam inainte de a-mi cumpara bicicleta.Inaltimea mea este de 174cm,bicicleta nu stiu ce dimensiune la cadru are ,nu ma pricep.Ce ar fi de facut ,sa o vand si sa iau o bicicleta cu roti de 27,5?

#189
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,960
  • Înscris: 06.09.2008
Intai observa pozitia incheieturilor pe mansoane\ ghidon, dar nu cand te urci ci dupa un timp de mers... daca iti "cade" incheietura si ai mana indoita (pozitia 3-a din poza) recomand sa incerci niste mansoane ergonomice.
[ https://cdn.shopify.com/s/files/1/0612/4905/products/og_38be6cf3-ca67-42b4-b99d-c6897454ea5c.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Dar nu stiu cat te afecteaza asta noaptea, doar daca mergi zilnic niste ore cu bicicleta.

Ce marime e bicicleta ?
Pune poza cu bicla din lateral, poate observam o problema cu fittingul.. desi asta e complicat.

Edited by sirgoofy, 09 October 2019 - 19:32.


#190
puiugr

puiugr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 01.11.2007
da,mainile imi stau indoite ca in poza cu rosu

#191
puiugr

puiugr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 01.11.2007
mi-am mai ridicat un pic seaua si am reusit sa cobor ghidonul vreo 7 cm,spre sa fie de ajuns.din ce am masurat dimensiunea cadrului este de aproximatic 60cm (am masurat distanta de la axul seii la axul ghidonului)

#192
Fzn9

Fzn9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 03.08.2014
Vreau sa imi cumpar o bicicleta,insa nu stiu marimea cadrului ce sa aleg de 16 sau 17 ,eu avand 1.70 m inaltime...

#193
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,960
  • Înscris: 06.09.2008
Ce FEL de bicicleta, pe unde vrei sa mergi...

#194
Fzn9

Fzn9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 03.08.2014

View Postsirgoofy, on 18 octombrie 2019 - 20:52, said:

Ce FEL de bicicleta, pe unde vrei sa mergi...
Mountain bike vreau sa imi iau ,sa merg cu ea prin parc,pe faleza prin mamaia,pe la gym si inapoi,sa ma plimb in principiu.
Nu sunt dispus sa dau mult pe o bicicleta ...
La asta ma gandeam :
https://www.emag.ro/...2/pd/DYK4XQBBM/

Edited by Fzn9, 19 October 2019 - 11:59.


#195
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,960
  • Înscris: 06.09.2008
Mda, nu mai zic ca e panarama, dar e cu roti de 24" deci pt copii !!!

Pt Constanta/ faleza as lua ceva mai rapid, dar e greu in acei bani...
Daca vrei mtb mergi si vezi
https://www.olx.ro/o...html#04e5659a2f
https://www.olx.ro/o...html#9d87c4e728

Pretul incerci sa-l mai scazi bineinteles Posted Image
Si daca o lasi prin oras as lua antifurt serios, nu cablu de 20lei !!

Edited by sirgoofy, 19 October 2019 - 13:37.


#196
Fzn9

Fzn9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 03.08.2014
Am de ales intre doua biciclete,si nu stiu pe care dintre ele:
1- https://www.decathlo...id_8561304.html
2- https://www.emag.ro/...9/pd/DQ2T0LBBM/
pe a doua am vazut-o la Hervis doar culoarea e diferita ,am putut sa ma urc pe ea desi cadrul este de 19,dar avantajul este ca ,cadrul este jos .Pe cele care au cadrul mai sus tot MTB nu ma pot urca sau ma urc destul de greu.Pe bicicleta lu varmiu nici nu ma pot urca desi cadrul este de 18 dar are cadrul mai sus fata de asta.Deabia le-am gasit pe cele doua cu acest cadru mai jos ,majoritatea au cadrul inalt cele de MTB.

#197
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,960
  • Înscris: 06.09.2008
Ambele-s pe roti 26, adica incete pe asfalt, din cele 2 - X-fact, macar are jante duble si manete combo care sunt mult mai ok decat jantele simple si revoshiftu de pe rockrider.

Insa recomand sa mergi sa cumperi Origin 99, marimea cadru M (480mm)
https://www.dedeman....-32-h/p/7048828
Mult mai rapida decat cele din linkurile tale.. si cu 3 - 4kg mai usoara.
Pt asfalt si poteci usoare e ideala, la acest buget.

Edited by sirgoofy, 21 October 2019 - 13:05.


#198
Fzn9

Fzn9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 03.08.2014
Cel mai bine cand vreti sa va achizitionati o bicicleta,este sa va duceti direct in magazin,sa vedeti bicicletele,sa va alegeti  2 sau 3 modele cu marimi de cadre diferite,sa va urcati pe ele si vedeti pe care va simtiti mai confortabil.Sa cumperi online o biciclete fara sa va deplasati la fata locului sa o testati,poate fi un esec,va treziti ori ca va este prea mica ori prea mare .
Am fost ieri la decathlon am vazut bicicleta ,am testa-o pe 3 marimi ,si am ales cea potrivita pentru mine,bine am dat comanda online dupa ce am vazut-o.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate