Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Hepatita C - vaccin revolutionar

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
Hepatita C, la un pas de eradicare cu ajutorul unui vaccin revolutionar

Quote

Michael Houghton, de la Universitatea din Alberta, sustine ca vaccinul va fi eficient impotriva tuturor tulpinilor virusului, chiar daca este conceput din una singura. Savantul a inceput sa lucreze la proiect acum 10 ani, cand colabora cu Novartis, celebra companie farmaceutica.
Hepatita C a declansat o epidemie “tacuta”, dar devastatoare, in tarile din Vestul Europei. Nici S.U.A nu face exceptie. Potrivit “Centers for Disease Control and Prevention”, in 2007 au murit mai multi oameni din cauza acestei boli, decat din cauza SIDA.

Netratata, Hepatita C duce la ciroza.Boala este imprevizibila si greu de stapanit, pentru ca fiecare organism reactioneaza diferit la ea. Exista oameni care pot trai toata viata cu simptome moderate, pe cand altii se lupta cu complicatii serioase si au nevoie de tratamente invazive.
Momentan, nu exista niciun vaccin impotriva bolii. Cu toate acestea, Dr. Houghton a declarat la Summitul Canadian pentru Studii de Excelenta ca echipa lui mai are de muncit doar cinci ani pana la definitivarea unei formule eficiente de vaccin anti-Hepatita C.
Dr. Houghton, impreuna cu John Law, un alt cercetator apreciat, au descoperit ca pot folosi o singura tulpina a virusului pentru a crea un vaccin eficient impotriva tuturor variatiunilor bolii.

“Un vaccin facut dintr-o singura tulpina combate eficient toate variantele bolii. Asta ne incurajeaza sa ne continuam munca. Este un pas urias in eradicarea acestei boli”, au declarat savantii.

Sute de mii de oameni se infecteaza anual cu aceasta boala, si 20, 30% din ei vor ajunge sa sufere complicatii hepatice. Dr. Houghton a declarat ca scopul vaccinului va fi, in principal, profilactic, dar ca s-ar putea ca si bolnavii de Hepatita C sa beneficieze de pe urma lui.

Modista

#2
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,842
  • Înscris: 03.11.2005

View PostCourage, on 25th February 2012, 10:31, said:

Hepatita C, la un pas de eradicare cu ajutorul unui vaccin revolutionar



Modista


Ce bine ar fi si ce economii s-ar face!

#3
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Super! :wub:
Hep C e unul din putinele lucruri de care mi-e teama... tinand cont de riscul expunerii.

#4
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005
Accepti pacientii care iti spun ca sunt infectati cu acest virus ?  Cineva are tipul B si dentista a fost un pic reticienta, dar a acceptat pana la urma.
Problema apare la cei care nu isi dezvaluie boala. Cred ca ar fi indicat ca fiecare pacient care merge la dentist sa vina si cu analizele medicale la zi.

Edited by chaosss, 25 February 2012 - 14:25.


#5
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Nu am voie sa nu-i accept, daca ma reclama e urat. La B nu ma intereseaza ca exista vaccin, insa si cu C am tratat destui. Problema e ca fiecare pacient trebuie tratat ca si cum ar fi potential infectat. In sensul ca sterilizarea trebuie facuta ca la carte apoi si protectia mea la fel.
Mai e mult pana o sa avem pacienti cu analizele la zi si sa fie cerute inaintea unui tratamaent stomatologic... Deocamdata ei se plang cand le zici ca trebuie o amarata de radiografie ca sa le spui ce problema au.

#6
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,842
  • Înscris: 03.11.2005

View Postripper, on 25th February 2012, 14:28, said:

Nu am voie sa nu-i accept, daca ma reclama e urat. La B nu ma intereseaza ca exista vaccin, insa si cu C am tratat destui. Problema e ca fiecare pacient trebuie tratat ca si cum ar fi potential infectat. In sensul ca sterilizarea trebuie facuta ca la carte apoi si protectia mea la fel.
Mai e mult pana o sa avem pacienti cu analizele la zi si sa fie cerute inaintea unui tratamaent stomatologic... Deocamdata ei se plang cand le zici ca trebuie o amarata de radiografie ca sa le spui ce problema au.

Nici nu cred ca e etic sa ii intrebi daca au sau nu (sint infectati cu virusul ) hepatita, HIV sau mai stiu eu ce, fiindca tu ca medic trebuie sa asiguri conditiile de igiena/ sterilizare pentru a preveni orice potentiala transmitere a virusilor in timpul tratamentului. Cred ca poate fi considerata discriminare, nu?!
Ce ar fi daca pacientii ar refuza sa fie tratati de medici care au hepatita C, de exemplu? Sau le-ar cere sa-si afiseze analizele la intrarea in cabinet  :thumbup:

Edited by Aprilia, 26 February 2012 - 02:33.


#7
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Habar n-ai ce vorbesti! Ai fost vreodata la un doctor sau ai un minim de cunostinte medicale, ca pari picat din luna cu ce-ai spus mai sus?! Pacientii nu sunt intrebati ce boli au, ca sa le asigur eu conditii de igiena :lol: Jeez... asta n-am mai auzit-o. Discriminare? :D Repet, nu este etic sa-ti spuna ce boala are si tu sa nu-l tratezi, aici e singura problema.

Stomatologii cu hep C nu au voie sa profeseze.

Edited by ripper, 26 February 2012 - 08:52.


#8
radian

radian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 684
  • Înscris: 20.11.2006
Ce te faci cu pacientii care au primit hepatita C bonus de la dentist? Stiu e greu de dovedit, dar exista asa niste suspiciuni...

#9
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Daca e barbat, poate a dat una scurta pe centura si a luat-o bonus de acolo. Nu va recunoaste asta niciodata. Daca e femeie, tot pe doctor va da vina, nu pe salonul imputit unde merge sa-si faca manichiura. Deci...

Atentie, nu neg faptul ca sunt cabinete care nu respecta anumite norme si pot transmite boli... insa sunt aproape de zero in ziua de azi. Fata de un salon imputit, ma repet.

Edited by ripper, 01 March 2012 - 22:16.


#10
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,842
  • Înscris: 03.11.2005

View Postripper, on 26th February 2012, 08:51, said:

Habar n-ai ce vorbesti! Ai fost vreodata la un doctor sau ai un minim de cunostinte medicale, ca pari picat din luna cu ce-ai spus mai sus?! Pacientii nu sunt intrebati ce boli au, ca sa le asigur eu conditii de igiena :lol: Jeez... asta n-am mai auzit-o. Discriminare? :D Repet, nu este etic sa-ti spuna ce boala are si tu sa nu-l tratezi, aici e singura problema.

Stomatologii cu hep C nu au voie sa profeseze.

Serios? Unde scrie ca un stomatolog nu are voie sa profeseze daca are hepatita C? Asta nu e discriminare? Tu daca miine, doamne fereste, te pricopsesti cu hepatita C, te lasi de meserie?!

Edited by Aprilia, 01 March 2012 - 22:32.


#11
radian

radian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 684
  • Înscris: 20.11.2006

View Postripper, on 1st March 2012, 22:15, said:

... insa sunt aproape de zero in ziua de azi...

N-am zis ca s-ar fi intamplat azi sau ieri... Nevasta-mea, care 100% n-a fost pe centura decat cel mult ca pasagera pe locul din dreapta cu mine la volan... La saloane de manichiura nu a umblat din principiu, nu avea incredere in ele tocmai din motivele amintite de tine. In plus, in perioada pe care o banuim noi, 1998 - 2005, singurul tratament medical la care a fost nevoita de conjunctura sa accepte ustensile refolosibile a fost cel de la dentist. Dar cum ziceam, este doar o suspiciune, imposibil de dovedit, si oricum e mult prea tarziu...

#12
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
si parintii mei au primit bonus de la dentist cate o minunata hep B...si da, medicul e din ploiesti, si inca profeseaza...si sunt excluse motivele enuntate de ripper.

iar cumnata a primit bonus o hep C, de la un alt cabinet stomatologic din ploiesti, medicul este tot in varsta, si inca profeseaza...cumnata e genul acela de "pocaita", asadar si in cazul ei sunt excluse motivele sus-mentionate...

ripper, stiu ca esti din ploiesti. ai terminat facultatea, ti-ai deschis cabinet, profesezi undeva ? m-ar interesa niste lucrari de "renovare partiala" dantura, nu mai sunt la curent cu preturile...
later edit : am intrat pe link-ul din semnatura ta, studiez acum site-ul...

Edited by corinadaniela, 02 March 2012 - 11:53.


#13
pouf

pouf

    hopeless hippie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,403
  • Înscris: 20.04.2008

Quote

Nanoparticle Completely Eradicates Hepatitis C Virus

Researchers at the University of Florida (UF) have developed a nanoparticle that has shown 100 percent effectiveness in eradicating the hepatitis C virus in laboratory testing.

http://spectrum.ieee...patitis-c-virus

:)

#14
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,043
  • Înscris: 03.07.2008

View Postripper, on 01 martie 2012 - 22:15, said:

Daca e barbat, poate a dat una scurta pe centura si a luat-o bonus de acolo...

E aproape imposibil sa iei VHC prin contact sexual.

#15
the_engineer

the_engineer

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,915
  • Înscris: 17.08.2013

View PostImperathor, on 17 noiembrie 2012 - 09:21, said:


E aproape imposibil sa iei VHC prin contact sexual.

protejat, dar prin dat limbi? supt apendicele?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate