Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...
 

3 zile in Paris

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
bobosf

bobosf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 26.08.2009
Salutare!

In primul rand vreau sa multumesc comunitatii pentru toate informatiile utile, sunt foarte recunoscator pentru ele.

Voi sta 3 nopti in Paris, ajung pe 27 februarie la ora 15:00 si plec pe 1 martie la ora 15:25.

Merg impreuna cu prietena mea, am gandit un program orientativ si as vrea sa imi spuneti ce parere aveti despre el, ce modificari ar trebui aduse, ceva opinii legate de Versaiile vs Disney Land , poate alte locuri de vizitat,etc.

Vom fi cazati aproape de Sacre Coeur.

Si programul dupa cum urmeaza:

Luni - 27 februarie - vom pleca probabil pe la 18:00 de la hotel

Turnul Eiffel (poatem trecem muzeu de arme)
Domul invalizilor
Plimbare pe Champ Elisee
Vizitat Obelisk- Place de la concorde
Jardin des tuileries
Plimbare pe Sena

Marti -28 februarie - plecare de dimineata , 8 sau 9

Sacre Coeur
Moulin Rouge (+ place du tertre)
Luvru
Notre Dame + Cripta
Muzeul de arme
Alte muzee (va rog ceva recomandari, eu voi mai cauta)

Miercuri - 29 februarie - ziua cu semnul intrebarii

Ma gandeam ca poate avem timp marti sa mergem la Versaille, dar nu cred.

Asadar nu stim ce sa facem, eu as vrea sa mergem si la Disney land, sa mergem de dimineata la Versailles si dupa la Disney sau sa pastram toata ziua pentru Disney land ?


Joi - plimbare prin imprejurimi, nimic important ca avem avionul dupa-amiaza sa nu-l pierdem.


Ce alte recomandari aveti pentru noi, ce ar mai trebui vazut?

Va multumim mult!

#2
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005

View Postbobosf, on 23rd February 2012, 15:19, said:

Asadar nu stim ce sa facem, eu as vrea sa mergem si la Disney land, sa mergem de dimineata la Versailles si dupa la Disney sau sa pastram toata ziua pentru Disney land ?
La Versailles e oarecum misto doar vara si in niciun caz nu veti putea acoperi si Disney si Versailles intr-o singura zi. Exclus.
mai bine mergeti la palatul din oras - Luxembourg are niste gradini superbe, acum e iarna asa ca flori din parti dar daca ati fi fost vara v-ar fi placut.
Mie mi s-a parut foarte misto atmosfera de totala relaxare de acolo plebea venea in curtea palatului si se aseza pe scaune ca e plin de scaune, citea o carte se uita la cer...
Verdeata, flori, un parfum in aer cum nu am mai simtit pe nicaieri...

La Versailles e mult de mers daca o iei la plimbare prin gradinile palatului fara masinuta, adica chiar obosesti, daca ati avea mai multe zile de pierdut merge vizitat, dar tot asa spre vara... acum iarna nu stiu daca e asa misto sa te plimbi printre garduri si copaci. Doar sa vizitati palatele de acolo dar in niciun caz in detrimentul Disney unde o sa va distrati misto, ziua o sa treaca prea repede ca sa va dati seama.

#3
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,714
  • Înscris: 05.09.2005
prea multe. numai pentru Louvre o sa ti-ar trebui o gramada...

#4
lenovostart

lenovostart

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 17.08.2010
Ca sa vezi tot muzeul Louvre iti ea o zi intreaga, iar Disneyland daca ai sa vrei sa il vezi la fel iti ea la fel  o zi intreaga si se merita, credema (poti sa vezi si studiourile Walt Disney sunt exact langa Disneyland). Cel mai bine este sa mergi cand este cald, poti sa calatoresti peste tot cu metroul, este foarte usor si rapid. Distractie placuta.

#5
bobosf

bobosf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 26.08.2009
Da, am hotarat sa rezervam o zi pentru Disneyland.

Louvre stiu ca ia mult din timp dar vom incerca sa acoperim doar puncte mai importante, Mona Lisa, Venus de Milano, etc.. am avea 4 ore pt el.

Daca ar mai fi puncte interesante in zonele pe care vrem sa le vizitam nu ezitati sa mentionati.

Oricum cand ne intoarcem voi reveni si eu cu alte informatii poate pentru altii care vor sa faca un city break in Paris :D.

Multumesc pentru raspunsuri!

#6
bobosf

bobosf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 26.08.2009
Scuze de dublu post, dar este adevarat, marti muzeul Louvre este inchis ? Ca sa stiu sa schimb programul de marti cu miercuri...

Edited by bobosf, 23 February 2012 - 23:16.


#7
stedan

stedan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 01.09.2009

View Postbobosf, on 23rd February 2012, 21:55, said:

Louvre stiu ca ia mult din timp dar vom incerca sa acoperim doar puncte mai importante, Mona Lisa, Venus de Milo, etc.. am avea 4 ore pt el.

Fixed.

Da, Luvrul este inchis martea.
Ca si alti forumisti care au postat inainte, aceeasi parere o am si eu: programul este foarte aglomerat. La Luvru, fie si pentru highlights, o sa va ia mult mai mult decat credeti.

In ziua de luni, cred ca puteti sa vedeti tot ce v-ati propus, dar trebuie sa fiti in miscare cam 8 ore.
Marti ar fi Disneyland - aici n-am fost si nici nu presupun.
Miercuri: din programul vostru as scoate complet Luvrul si l-as inlocui cu alte obiective/zone cum ar fi Vosges, Ile de la Cite sau Cartierul Latin. Muzeul armelor este foarte mare, iar daca vreti sa-l parcurgeti pe tot, v-as recomanda sa alocati cam doua ore.

#8
bobosf

bobosf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 26.08.2009

View Poststedan, on 23rd February 2012, 23:27, said:

Fixed.

Da, Luvrul este inchis martea.
Ca si alti forumisti care au postat inainte, aceeasi parere o am si eu: programul este foarte aglomerat. La Luvru, fie si pentru highlights, o sa va ia mult mai mult decat credeti.

In ziua de luni, cred ca puteti sa vedeti tot ce v-ati propus, dar trebuie sa fiti in miscare cam 8 ore.
Marti ar fi Disneyland - aici n-am fost si nici nu presupun.
Miercuri: din programul vostru as scoate complet Luvrul si l-as inlocui cu alte obiective/zone cum ar fi Vosges, Ile de la Cite sau Cartierul Latin. Muzeul armelor este foarte mare, iar daca vreti sa-l parcurgeti pe tot, v-as recomanda sa alocati cam doua ore.


Da, mereu fac greseala cu Milo si Milano, cam rusinos dar ma voi corecta :"> ..

O sa mutam marti Disney Land ca totusi miercuri sa am posibilitatea pentru Louvre, parca as renunta la Muzeul armelor sa zicem doar ca sa incerc un highlights la Louvre si gata, chiar daca mi-ar face placere sa merg la ambele.

Acum am citit ca ultimul etaj la Turn este inchis, programat sa se deschida pe 28 februarie dar pe site nu poti cumpara bilete decat incepand cu 2 martie,etc.

Luni seara din ce ma uit da, pare incarcat, acolo imi imaginez ca e posibil sa sarim ceva obiective.

Dar marti cred ca am reusi, sa zicem ca plecam din hotel la 9, Sacre Coeur + Moulin Rouge (unde doar facem poza de "facebook" si poate intram intr-un sexodrom  :)) ) nu ia mai mult de 3 ore , 9-12. O ora sa ajungem la Louvre, ora 13, intram ne acomodam la 14, 4 ore pt Louvre, destul de decent, terminam la 18:00, Notre-Dame si el 2 ore(bine, probabil inainte de ), deci oarecum ne-am incadra si la un muzeu in plus.

Acum imi imaginez ca probabil aveti dreptate, de asta am cerut si ajutorul si voi gandi si varianta inlocuirii Louvre cu alte obiective.

Multumesc!

P.S stiu ca este timpul scurt, mi-as fi dorit sa stau mai mult dar in aceasta perioada am prins biletele de avion foarte ieftin + mai multe nopti, mai multi bani pe cazare si nu avem un buget stralucit

Edited by bobosf, 23 February 2012 - 23:46.


#9
stedan

stedan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 01.09.2009

View Postbobosf, on 23rd February 2012, 23:43, said:

Dar marti cred ca am reusi, sa zicem ca plecam din hotel la 9, Sacre Coeur + Moulin Rouge (unde doar facem poza de "facebook" si poate intram intr-un sexodrom  :)) ) nu ia mai mult de 3 ore , 9-12. O ora sa ajungem la Louvre, ora 13, intram ne acomodam la 14, 4 ore pt Louvre, destul de decent, terminam la 18:00, Notre-Dame si el 2 ore(bine, probabil inainte de ), deci oarecum ne-am incadra si la un muzeu in plus.

Atentie si la perioadele din zi in care sunt deschise diverse obiective. Notre Dame este deschisa pana la 17:30 pana la 31 martie, iar apoi pana la 18:30. Din ce-mi amintesc (noi am mers in martie 2010), la Notre Dame am stat la cea mai mare coada din toata aventura noastra la Paris: cca o ora. Luati si asta in calcul.
Mai ales in situatia voastra, in care sunteti presati de timp destul de mult, trebuie sa consultati site-urile acestor obiective inainte de a definitiva planul.
Si noi am avut un buget destul de modest, am zburat cu Wizz Air la Beauvais si am inchiriat un apartament in centru, complet utilat, cu 400 de euro/7 nopti.
Multa bafta!

#10
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
La louvre poti sa te plimbi si pe la piramida intoarsa de dedesubt, sa faceti ceva poze prin curtea interioara, oricum ce e la interior adica tablouri si alte chestii doar daca te intereseaza in mod deosebit, pe mine ma plictiseste sa stau prea mult in un muzeu.
Deci daca esti ca mine -  genul caruia nu ii place sa se uite pe pereti - in cateva ore - vreo 3 - o sa acoperi louvre si o sa vezi ce e de vazut.

#11
menumorut81

menumorut81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 19.07.2010
In zona Ile de la Cite ar mai fi de vazut Conciergerie si Saint Chapelle

#12
vali02

vali02

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.03.2007
Bobosf, spune-ne si noua cat ai reusit sa vezi din Paris.
Eu voi fi doua zile si jumatate in Paris, la sfarsitul lui martie, mi-am stabilit un program minimal de obiective de vizitat, dar incerc sa mai adaug cate ceva, asa ca experienta altora mi-e folos.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate