Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

vis posibila explicatie

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
georgefl

georgefl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 27.10.2011

View PostPrezent, on 23rd February 2012, 11:09, said:

Ce "iasa" mă ? :lol:

Da esti prost nu gluma ! Cauta si tu alt subiect si scrie acolo , tocmai aici ti-a venit , tu te descorci pe orice aria , oricum ce scrii tu nu are legatura cu subiectul , asa ca intra altundeva .

#20
hivemindfive

hivemindfive

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 14.04.2011

View Postgeorgefl, on 23rd February 2012, 00:06, said:

Pt inceput as dori sa va salut , deoarece este prima data cand scriu aici in aria ciudatilor.
Pe scurt : azinoapte visez un vis in care cineva imi vorbeste in limba germana , cum e posibil cand eu nu stiu nici macar doua cuvinte in limba germana .Imi poate explica cineva .
Bine ai venit in aria ciudatilor. :)

Eu zic ca nu-i nimic ciudat la mijloc.

Gasit cu google. Mai cauta si tu.

"Memoria de lunga durata (MLD) cuprinde totalitatea informatiilor receptate, care pot fi pastrate ore, zile, ani si chiar întreaga viata. MLD, se presupune, are o capacitate nelimitata si fixeaza tot sau aproape tot ce ni se întâmpla: evenimentele zilnice, cunostintele din carti si reviste, din spectacole; de asemenea retine emotiile, sentimentele, visele, gândurile ... tot ceea ce traim; conserva atât evenimentele personale, cât si pe cele sociale, mentalitatea poporului, dar si a paturii sociale din care facem parte ; fixeaza toate schemele formate : deprinderile, priceperile.

Exista dovezi privind capacitatea enorma a memoriei:

a)   Experientele lui Penfield, deja amintite, când pacientii, în timpul operatiei, îsi reaminteau în detaliu scene fara importanta traite cu 20 de ani în urma.

B)   Cazurile de hipermnezie: persoane care în urma unor accidente ori a unor boli, reproduc cu mare fidelitate cunostinte auzite întâmplator. E celebru cazul unei servitoare analfabete. Aceasta, îmbolnavindu-se si având febra mare, a început sa recite pagini întregi din Biblie în limbile latina si greaca - limbi pe care nu le cunostea deloc. Facându-se investigatii, s-a aflat ca ea fusese în serviciul unui preot catolic. Acestuia îi placea sa citeasca tare fragmente din Biblie, în cele doua limbi clasice. Femeia le auzea, dar nu întelegea nimic - necum sa faca eforturi de memorare. Febra însa a activat engramele formate. Scazându-i temperatura, n-a mai fost capabila sa-si reaminteasca ceva.

c)   Cazurile de memorie exceptionala. înca în 1892, Alfred Binet, psiholog renumit, a analizat cazul lui Jacques Inaudi care putea sa reproduca fara gres serii de numere cu peste 400 de cifre, prezentate o singura data. El a reusit sa repete exact un numar de 22 de cifre, auzit cu 8 zile înainte.

La fel de surprinzator e si cazul C. al unui ziarist sovietic studiat de Al. Luria, fiziolog si psiholog reputat (dupa S. Ivanov, 1977). Acesta îi uimea pe sefii sai, fiindca nu scria nimic, nici instructiunile primite, nici convorbirile purtate, pe care însa le dicta dactilografei în toate detaliile. Verificarile efectuate de Luria au evidentiat o memorie verbala extraordinara. Retinea imediat fraze lungi în limbi ce-i erau complet necunoscute. Memora, de asemenea, serii lungi de cuvinte. si imaginile erau foarte puternice, amestecându-se cu perceptiile momentane. întrebat cum proceda pentru a retine atât de multi termeni, a aratat ca îsi imagina strada Gorki din Moskova (strada importanta) pe care "o vedea" foarte bine si ... plasa câte un cuvânt în poarta fiecarei case!

Asadar e foarte probabila înregistrarea în MLD a tot ceea ce traim si gândim, dar nu putem actualiza totul. Multe informatii ramân inaccesibile pentru toata viata, incluse în strafundurile inconstientului."

#21
georgefl

georgefl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 27.10.2011

View Posthivemindfive, on 24th February 2012, 22:03, said:

Bine ai venit in aria ciudatilor. :)

Eu zic ca nu-i nimic ciudat la mijloc.

Gasit cu google. Mai cauta si tu.

"Memoria de lunga durata (MLD) cuprinde totalitatea informatiilor receptate, care pot fi pastrate ore, zile, ani si chiar întreaga viata. MLD, se presupune, are o capacitate nelimitata si fixeaza tot sau aproape tot ce ni se întâmpla: evenimentele zilnice, cunostintele din carti si reviste, din spectacole; de asemenea retine emotiile, sentimentele, visele, gândurile ... tot ceea ce traim; conserva atât evenimentele personale, cât si pe cele sociale, mentalitatea poporului, dar si a paturii sociale din care facem parte ; fixeaza toate schemele formate : deprinderile, priceperile.

Exista dovezi privind capacitatea enorma a memoriei:

a)   Experientele lui Penfield, deja amintite, când pacientii, în timpul operatiei, îsi reaminteau în detaliu scene fara importanta traite cu 20 de ani în urma.

B)   Cazurile de hipermnezie: persoane care în urma unor accidente ori a unor boli, reproduc cu mare fidelitate cunostinte auzite întâmplator. E celebru cazul unei servitoare analfabete. Aceasta, îmbolnavindu-se si având febra mare, a început sa recite pagini întregi din Biblie în limbile latina si greaca - limbi pe care nu le cunostea deloc. Facându-se investigatii, s-a aflat ca ea fusese în serviciul unui preot catolic. Acestuia îi placea sa citeasca tare fragmente din Biblie, în cele doua limbi clasice. Femeia le auzea, dar nu întelegea nimic - necum sa faca eforturi de memorare. Febra însa a activat engramele formate. Scazându-i temperatura, n-a mai fost capabila sa-si reaminteasca ceva.

c)   Cazurile de memorie exceptionala. înca în 1892, Alfred Binet, psiholog renumit, a analizat cazul lui Jacques Inaudi care putea sa reproduca fara gres serii de numere cu peste 400 de cifre, prezentate o singura data. El a reusit sa repete exact un numar de 22 de cifre, auzit cu 8 zile înainte.

La fel de surprinzator e si cazul C. al unui ziarist sovietic studiat de Al. Luria, fiziolog si psiholog reputat (dupa S. Ivanov, 1977). Acesta îi uimea pe sefii sai, fiindca nu scria nimic, nici instructiunile primite, nici convorbirile purtate, pe care însa le dicta dactilografei în toate detaliile. Verificarile efectuate de Luria au evidentiat o memorie verbala extraordinara. Retinea imediat fraze lungi în limbi ce-i erau complet necunoscute. Memora, de asemenea, serii lungi de cuvinte. si imaginile erau foarte puternice, amestecându-se cu perceptiile momentane. întrebat cum proceda pentru a retine atât de multi termeni, a aratat ca îsi imagina strada Gorki din Moskova (strada importanta) pe care "o vedea" foarte bine si ... plasa câte un cuvânt în poarta fiecarei case!

Asadar e foarte probabila înregistrarea în MLD a tot ceea ce traim si gândim, dar nu putem actualiza totul. Multe informatii ramân inaccesibile pentru toata viata, incluse în strafundurile inconstientului."

foarte interesant  :peacefingers:

#22
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,572
  • Înscris: 11.06.2010

View Postgeorgefl, on 23rd February 2012, 00:06, said:

azinoapte visez un vis in care cineva imi vorbeste in limba germana
Ce alte detalii mai poti spune despre acel cineva ? Avea mustata sub nas ?

#23
hivemindfive

hivemindfive

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 14.04.2011

View Postgeorgefl, on 24th February 2012, 15:01, said:

foarte interesant  :peacefingers:
:peacefingers:
Da, interesant. Creierul ramane o mare enigma. Karl Lashley a avut ceva experimente pe soareci in anii '20 ai secolului trecut incercand sa gaseasca locus-ul fizic al memoriei in cortex.
http://en.wikipedia....ki/Karl_Lashley

Apoi Wilder Penfield a incercat acelasi lucru.
http://en.wikipedia....Wilder_Penfield

Ambii nu prea au avut mari rezultate.

Citeste si aici :
http://ezinearticles...i...&id=2011790

#24
Ulpiatraiana

Ulpiatraiana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,780
  • Înscris: 06.09.2007
Am visat ca-n luna martie incepe razboi intrea Iran,America si inca o tara,dar acum nu stiu care martie anul asta sau anul viitor.

#25
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008

View PostUlpiatraiana, on 25th February 2012, 03:01, said:

Am visat ca-n luna martie incepe razboi intrea Iran,America si inca o tara,dar acum nu stiu care martie anul asta sau anul viitor.

Spune cineva ca va fi ceva serios, cu pericol nuclear. Dar se va rezolva.

#26
georgefl

georgefl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 27.10.2011

View Posthivemindfive, on 25th February 2012, 05:30, said:

:peacefingers:
Da, interesant. Creierul ramane o mare enigma. Karl Lashley a avut ceva experimente pe soareci in anii '20 ai secolului trecut incercand sa gaseasca locus-ul fizic al memoriei in cortex.
http://en.wikipedia....ki/Karl_Lashley

Apoi Wilder Penfield a incercat acelasi lucru.
http://en.wikipedia....Wilder_Penfield

Ambii nu prea au avut mari rezultate.

Citeste si aici :
http://ezinearticles...i...&id=2011790

Am zis ca am visat germana NU engleza, cand o sa visez engleza o sa citesc ! :confuzzled: :confuzzled: :confuzzled:

#27
hivemindfive

hivemindfive

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 14.04.2011

View Postgeorgefl, on 26th February 2012, 18:41, said:

Am zis ca am visat germana NU engleza, cand o sa visez engleza o sa citesc ! :confuzzled: :confuzzled: :confuzzled:
Link-urile erau pt.informatii suplimentare, interesante, ma rog...

Pai bun, si vrei sa spui ca inca nu te-ai prins de ce ai visat in germana ??

#28
georgefl

georgefl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 27.10.2011

View Posthivemindfive, on 27th February 2012, 06:57, said:

Link-urile erau pt.informatii suplimentare, interesante, ma rog...

Pai bun, si vrei sa spui ca inca nu te-ai prins de ce ai visat in germana ??

NU ?????!!!?!?!
As fi tare curios , in germania cu siguranta nu o sa ma stabilesc, nici nu prea imi plac nemtii , ......... habar nu am de ce am visat in germana si nu in alta limba.

#29
hivemindfive

hivemindfive

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 14.04.2011
Pentru ca :

"Memoria de lunga durata (MLD) cuprinde totalitatea informatiilor receptate, care pot fi pastrate ore, zile, ani si chiar întreaga viata. MLD, se presupune, are o capacitate nelimitata si fixeaza tot sau aproape tot ce ni se întâmpla: evenimentele zilnice, cunostintele din carti si reviste, din spectacole; de asemenea retine emotiile, sentimentele, visele, gândurile ... tot ceea ce traim; conserva atât evenimentele personale, cât si pe cele sociale, mentalitatea poporului, dar si a paturii sociale din care facem parte ; fixeaza toate schemele formate : deprinderile, priceperile."

Deci, tu ai fost la un moment dat, in scurta ta viata, in preajma limbii germane vorbite. Pur si simplu. Un film, un reportaj la TV, o discutie, un cantec la radio, ceva acolo.

MLD-ul tau inregistreaza tot. Engramele (informatiile memorate) din MLD au fost actualizate sub o forma oarecare in vis. Visele nu au o logica aparenta, si chiar de ar avea o oarecare logica, nu a fost descoperita.

Nimic ciudat.

#30
in10se_l1fe

in10se_l1fe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 26.01.2011
Din ce cunosc eu, tot ceea ce vorbim, facem, simțim, etc. se duce în Subconștient, Inconștient, altele rămân în Conștient. Dacă am putea accesa aceste resurse stocate mereu, am putea folosi puțin mai mult din capacitatea adevărată a creierului nostru.

După părerea mea, creierul este oarecum ca mușchii. De obicei un om folosește 20-30% din puterea musculară a corpului său, puterea maximă a acestora declanșându-se în situații-limită, dar acest lucru duce la desprinderea mușchilor de pe os, deci creierul ne limitează puterea mușchilor pentru protecție; cam la fel ar fi și cu creierul, folosim foarte puțin din capacitatea lui enormă.

#31
yrenne

yrenne

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 04.11.2009

View Postgeorgefl, on 23rd February 2012, 01:06, said:

Pt inceput as dori sa va salut , deoarece este prima data cand scriu aici in aria ciudatilor.
Pe scurt : azinoapte visez un vis in care cineva imi vorbeste in limba germana , cum e posibil cand eu nu stiu nici macar doua cuvinte in limba germana .Imi poate explica cineva .
Nu cumva era Mihai Petre???  :w00t:

#32
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Ala rau de respira greu.........., pardon ! de este rau ?!  :roflmao:

#33
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008

View Posthivemindfive, on 26th February 2012, 23:13, said:

Pentru ca :

"Memoria de lunga durata (MLD) cuprinde totalitatea informatiilor receptate, care pot fi pastrate ore, zile, ani si chiar întreaga viata. MLD, se presupune, are o capacitate nelimitata si fixeaza tot sau aproape tot ce ni se întâmpla: evenimentele zilnice, cunostintele din carti si reviste, din spectacole; de asemenea retine emotiile, sentimentele, visele, gândurile ... tot ceea ce traim; conserva atât evenimentele personale, cât si pe cele sociale, mentalitatea poporului, dar si a paturii sociale din care facem parte ; fixeaza toate schemele formate : deprinderile, priceperile."

Deci, tu ai fost la un moment dat, in scurta ta viata, in preajma limbii germane vorbite. Pur si simplu. Un film, un reportaj la TV, o discutie, un cantec la radio, ceva acolo.

MLD-ul tau inregistreaza tot. Engramele (informatiile memorate) din MLD au fost actualizate sub o forma oarecare in vis. Visele nu au o logica aparenta, si chiar de ar avea o oarecare logica, nu a fost descoperita.

Nimic ciudat.
Sint de acord ca aceasta memorie totala, poate fi raspunzatoare de multe aspecte ce nu ni le putem explica.
Dar exista un fenomen extrem de intrigant. Visele premonitive. Cind visezi un...cataclism. Nu poate fi explicat, decit ca intri in legatura cu ceva extern fiintei noastre. Chiar extern tuturor oamenilor.
Am visat ambele cutremure cu tsunami, din ultimii 6 ani. Inainte bineinteles.

Edited by NASTYPRIMUL, 28 March 2012 - 02:18.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate