Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 

Cum fac ca sa mearga gps-ul pe samsung galaxy s plus fara costuri

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
catauk

catauk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 10.03.2008
Cum fac ca sa mearga gps-ul pe samsung galaxy s plus android ?

Salut

Ce aplicatie trebuie sa instalez pe un sams galaxy s plus pentru a merge gps-ul fara nici un cost ?
Am inteles ca se poate treaba asta fara sa mai intervina internetul de pe telefon ci doar gps

Mersi de raspuns

#2
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
Activezi GPS-ul si intri in Navigare, ce mare chestie? Cel putin asa e pe Galaxy Fit. Vezi ca n-ai nici o sansa sa prinzi semnal in casa...

#3
ady000

ady000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 30.10.2009

 oauzor, on 22nd February 2012, 20:24, said:

Activezi GPS-ul si intri in Navigare, ce mare chestie? Cel putin asa e pe Galaxy Fit. Vezi ca n-ai nici o sansa sa prinzi semnal in casa...
Cred  ca sa referit la acea conexiune la internet care o cere aplicatia gps pentru a se conecta....vrea fara(gratis)

Edited by ady000, 22 February 2012 - 22:35.


#4
ady_95

ady_95

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 23.12.2009
iti trebuie o aplicatie de navigatie (cu hartile in telefon) precum iGo Amigo (Android), dar costa destul de mult si ocupa cam vreo 100-200 MB pentru niste harti serioase

#5
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008

 ady000, on 22nd February 2012, 22:29, said:

Cred  ca sa referit la acea conexiune la internet care o cere aplicatia gps pentru a se conecta....

Iti cere conexiune la internet doar atunci cand intri in Navigare fara sa ai gps-ul activat. Si atunci cand iti cere asta, bifezi "Utilizare sateliti GPS", si iti afiseaza locatia conectandu-se la satelit, nu prin retelele GSM.

Cred ca la asta se refera...

@ ady_95: De ce sa se complice atat cand are aplicatia google maps preinstalata?

Edited by oauzor, 22 February 2012 - 22:36.


#6
catauk

catauk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 10.03.2008

 ady000, on 22nd February 2012, 21:29, said:

Cred  ca sa referit la acea conexiune la internet care o cere aplicatia gps pentru a se conecta....

exact , cost 0 ca la orice gps normal

#7
ady_95

ady_95

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 23.12.2009

 oauzor, on 22nd February 2012, 22:34, said:

Iti cere conexiune la internet doar atunci cand intri in Navigare fara sa ai gps-ul activat. Si atunci cand iti cere asta, bifezi "Utilizare sateliti GPS", si iti afiseaza locatia conectandu-se la satelit, nu prin retelele GSM.

Cred ca la asta se refera...

@ ady_95: De ce sa se complice atat cand are aplicatia google maps preinstalata?
pentru ca la google maps hartile se descarca incontinuu si nu cred ca poti sa mergi cu google maps prin munti unde semnalul e aproape 0 si pentru unele antene GPS integrate, dar apoi pentru hsdpa sau macar umts (ca sa poti descarca decent...)

#8
brainium

brainium

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,832
  • Înscris: 25.07.2010
mai nou google maps downloadeaza harta traseului dinainte tocmai pt a te lasa sa mergi si prin munti unde nu e semnal (cache). Problema e ca tot iti tb internet activ sa isi faca acest cache. Dar eu nu inteleg o chestie... Galaxy S si nu vrei net pe el? Care-i rostul unui telefon cu android fara net?  :huh:

#9
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
sari peste astia ce abereaza, n-au habar, dar musai sa se bage-n seama. Tu ai un sistem preinsatlat, presetat, sa se conecteze la net, sa descarce harti si sa te taxeze pt trafic. Daca iesi din tara, intri pe roaming si te poti trezi cu facturi de mii de euro. Nu numai pt gps, e valabil pt orice trafic de date, daca lasi sa se conecteze preferential prin 3G. Instaleaza IGO pt rezolutia telefonului tau si nu mai platesti nimic in plus.

#10
geopsi

geopsi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 08.09.2006
Intra in maps, settings, cache settings apoi vezi sa fie automatic cache settings. apoi navigheaza pe harti pe unde o sa umbli tu la diferite nivele de zoom. dupa ce faci asta va memora hartile. Ai grija cand faci chestia asta sa fi conectat la un wi-fi apoi cand intri sa ai conexiunea de date oprita ca altfel iar va dld. Alt aspect este ca gps-ul se prinde mult mai greu fara net, in mod normal prin 3g te localizeaza la nivel de celula de retea apoi intervine gps-ul. Daca folosesti gps incearca sa stai undeva cu deschidere larga la inceput pana gaseste cativa sateliti apoi poti merge. Eu am galaxy s simplu si pot spune ca in masina(skoda octavia II) am semnal sub parbriz sau langa geamuri daca stau cu telefonul intre scaune cam pierde tot...acum un an am fost plecat la pireu, acolo din cauza stradutelor mici si blocurilor apropiate nu prindeam deloc gps, doar daca ieseam langa mare.
Eu iti recomand sa iei o extraoptiune cu trafic international, era una la orange parca permis de vacanta de iti dadea 1mb, 15 min, 10 sms parca, nu era scumpa oricum si poti folosi datele fix pana te localizeaza cat de cat, iti ajung suficient.
In tara la noi te gaseste pe gps doar destul de rapid si mai peste tot dar la noi netul e si ieftin ieftin,nuprea vad care ar fi problemele.

#11
catauk

catauk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 10.03.2008

 rumegus, on 22nd February 2012, 21:30, said:

sari peste astia ce abereaza, n-au habar, dar musai sa se bage-n seama. Tu ai un sistem preinsatlat, presetat, sa se conecteze la net, sa descarce harti si sa te taxeze pt trafic. Daca iesi din tara, intri pe roaming si te poti trezi cu facturi de mii de euro. Nu numai pt gps, e valabil pt orice trafic de date, daca lasi sa se conecteze preferential prin 3G. Instaleaza IGO pt rezolutia telefonului tau si nu mai platesti nimic in plus.


Exact asta se intampla , daca iesi afara te taxeaza de te rupe , pe mine ma intereseaza sa folosesc doar gps de pe telefon pe o alta harta in afara de google maps , fara ca sa ma taxeze , sa devina ca orice gps normal cand am nevoie .

#12
TurocK

TurocK

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,028
  • Înscris: 08.11.2008

 catauk, on 23rd February 2012, 10:32, said:

Exact asta se intampla , daca iesi afara te taxeaza de te rupe , pe mine ma intereseaza sa folosesc doar gps de pe telefon pe o alta harta in afara de google maps , fara ca sa ma taxeze , sa devina ca orice gps normal cand am nevoie .
Caută aplicația IGO cu hârti incluse și îl folosești. Nu-ți va folosi  internetul ci doar conexiunea la sateliți. Totul va funcționa off-line.
  Ăsta este ce-a mai simplă și sănătoasă manevră pe care o poți face pentru ceea ce vrei tu. Plus că și eu folosesc tot o modalitate de navigare off-line și mă simt mai relaxat, în siguranță că nu depind de internet cu doar de telefon.
Google maps/navigation se folosește de internet plus că nu este recomandat pentru navigare și nici google nu recomandă folosirea navigation pentru că nu este finală versiunea.

#13
MadMax

MadMax

    Pike hunter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,361
  • Înscris: 14.05.2003
Aceasta aplicatie salveaza in cache hartile google maps, openstreetmap. Te duci pe o zona, si ii dai sa-ti cache-uiasca level-ul care vrei tu (max 17 parca) si....astepti :)
De ex. pentru Timisoara - harta setata la zoom incat sa prinda tot orasul - pentru lvl 17 avea de adus vreo 33000 de tiles. Dar cu alea salvate pe SD Card nu mai aveam nevoie de conexiune la net, sa ma plimb cu "harta" in mana

#14
Ridah

Ridah

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 19.10.2006
CoPilot nu are nevoie de net, insa ai nevoie de ~2 Gb liberi pt a instala hartile.

#15
mariusT333

mariusT333

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.08.2012
Buna.Am si eu un s plus.
problema e ca nu merge navigatorul daca nu am internetul activat.cand pun o destinatie spune ,,se obtin indicatii rutiere'' dar nu se intampla nimic.ma poate ajuta cineva?

#16
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,042
  • Înscris: 02.09.2005
nu ai nicio problema, aplicatia navigare pe care incerci sa o folosesti are nevoie de internet pentru a functiona... mai nou, exista si posibilitatea de a descarca si folosi harti offline, cauta pe google... sau instaleaza igo...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate