Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 

Extindere Retea

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
pauarduc

pauarduc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 27.01.2008
Buna seara,

Cine mai stie unde se extinde reteaua RCS-RDS?
Eu locuiesc in Gilau, Jud. Cluj asa ca am doar DTH.Telefonie fixa si internet de la RTC. In Floresti (langa Cluj) am observat miscare, se lucreaza la extindere retea RCS-RDS. Se stie de ceva planuri si pentru Gilau?

Multumesc,

#2
albertooos

albertooos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 602
  • Înscris: 01.06.2009

View Postpauarduc, on 22nd February 2012, 20:30, said:

Buna seara,

Cine mai stie unde se extinde reteaua RCS-RDS?
Eu locuiesc in Gilau, Jud. Cluj asa ca am doar DTH.Telefonie fixa si internet de la RTC. In Floresti (langa Cluj) am observat miscare, se lucreaza la extindere retea RCS-RDS. Se stie de ceva planuri si pentru Gilau?

Multumesc,

in Floresti stau 25000 de oameni iar in Gilau vreo 2500...tu ce zici? e rentabil pt ei sa mearga cu fibra pana`n Gilau? mai ales ca exista zona industriala dupa constructiile noi+la voi nu stiu daca sunt maxim 10 blocuri

#3
raduors

raduors

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,108
  • Înscris: 13.07.2008
pana una alta, ei spun altceva:
http://www.floresti-...aul-si-huedinul

#4
mariusnorbert

mariusnorbert

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,565
  • Înscris: 03.06.2009

View Postalbertooos, on 26th February 2012, 18:10, said:

in Floresti stau 25000 de oameni iar in Gilau vreo 2500...tu ce zici? e rentabil pt ei sa mearga cu fibra pana`n Gilau? mai ales ca exista zona industriala dupa constructiile noi+la voi nu stiu daca sunt maxim 10 blocuri
Da, insa in Gilau au autostrada, multa vreme a fost capat de linie (sau km 0, cum vreti sa-i spuneti), autostrada mai scurta decat lungimea panglicii folosita la inaugurare.

#5
belagalinszki1

belagalinszki1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 27.02.2012

View Postalbertooos, on 26th February 2012, 18:10, said:

in Floresti stau 25000 de oameni iar in Gilau vreo 2500...tu ce zici? e rentabil pt ei sa mearga cu fibra pana`n Gilau? mai ales ca exista zona industriala dupa constructiile noi+la voi nu stiu daca sunt maxim 10 blocuri

Tin sa te informez ca in Gilau sunt peste 8000 de locuitori si sunt 20 de blocuri :naughty:  dar se pare ca nu de acest fapt depinde extinderea de fibra optica, iata ce au declarat:

http://www.floresti-...aul-si-huedinul

View Postpauarduc, on 22nd February 2012, 20:30, said:

Buna seara,

Cine mai stie unde se extinde reteaua RCS-RDS?
Eu locuiesc in Gilau, Jud. Cluj asa ca am doar DTH.Telefonie fixa si internet de la RTC. In Floresti (langa Cluj) am observat miscare, se lucreaza la extindere retea RCS-RDS. Se stie de ceva planuri si pentru Gilau?

Multumesc,
Eu am sunat chiar astazi si am intrebat, mi sa zis ca se lucreaza la retea si cand o sa fie reteaua functionala o sa ne contacteze agenti de vanzari care vor fi in zona, si eu sunt interesat de acest lucru si sper ca in curand o sa avem si noi mai multe alternative pentru serviciul de internet, tv si telefonie fixa. RTC :thumbdown:  este foarte scump.

Edited by belagalinszki1, 27 February 2012 - 15:07.


#6
nthelement

nthelement

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 21.04.2012
Si-a facut cineva contract cu RCS - RDS ( vorbesc de Gilau ) ? Eu da , de vreo saptamana si inca nu au instalat nimic..

#7
DanyPMN

DanyPMN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,201
  • Înscris: 31.05.2008

View Postalbertooos, on 26th February 2012, 19:10, said:

in Floresti stau 25000 de oameni iar in Gilau vreo 2500...tu ce zici? e rentabil pt ei sa mearga cu fibra pana`n Gilau? mai ales ca exista zona industriala dupa constructiile noi+la voi nu stiu daca sunt maxim 10 blocuri

Tu categoric n-ai idee despre ce vorbesti. Inainte de a intra in zona metropolitana, Gilau avea vreo 8.000 - 9.000 de locuitori. Expansiunea din Floresti a inceput si acolo, motiv pentru care se construiesc in continuare blocuri.

'mariusnorbert' said:

Da, insa in Gilau au autostrada, multa vreme a fost capat de linie (sau km 0, cum vreti sa-i spuneti), autostrada mai scurta decat lungimea panglicii folosita la inaugurare.
Asa, si, ce legatura are cu ce se discuta aici?

'nthelemnt' said:

Si-a facut cineva contract cu RCS - RDS ( vorbesc de Gilau ) ? Eu da , de vreo saptamana si inca nu au instalat nimic..
Probabil nu au inceput cu cablatul locuintelor. Reteaua in ce stadiu e?

#8
belagalinszki1

belagalinszki1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 27.02.2012

View PostDanyPMN, on 12th May 2012, 13:10, said:

Tu categoric n-ai idee despre ce vorbesti. Inainte de a intra in zona metropolitana, Gilau avea vreo 8.000 - 9.000 de locuitori. Expansiunea din Floresti a inceput si acolo, motiv pentru care se construiesc in continuare blocuri.


Asa, si, ce legatura are cu ce se discuta aici?


Probabil nu au inceput cu cablatul locuintelor. Reteaua in ce stadiu e?

reteaua este terminata, deja au facut instalari si la case nu numai la blocuri, se pare ca functioneaza bine

#9
misanul

misanul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 763
  • Înscris: 17.09.2010

View Postbelagalinszki1, on 27th May 2012, 14:01, said:

reteaua este terminata, deja au facut instalari si la case nu numai la blocuri, se pare ca functioneaza bine
As dori sa stiu daca rds are in plan sa intre si in Miercurea Ciuc !

#10
pauarduc

pauarduc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 27.01.2008

View Postbelagalinszki1, on 27th May 2012, 13:01, said:

reteaua este terminata, deja au facut instalari si la case nu numai la blocuri, se pare ca functioneaza bine
Cum Merge Internetul? Viteze, intreruperi ...
Semnalul TV e Ok? daca ai mai mult de 1 televizor, ai semnal destul de puternic?

#11
DanyPMN

DanyPMN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,201
  • Înscris: 31.05.2008
Internetul functioneaza foarte bine, fara intreruperi. Viteza depinde de abonamentul pe care il inchei presupun; la cel de 15 lei, download-ul depaseste cu putin 2 mb/s, iar upload-ul se opreste undeva la 1 mb/s.

Semnalul la TV este ok, mai ales daca se foloseste un splitter cu doua iesiri. Calitatea analogicului este ca si... a analogicului, dar cu un televizor DVB-T prinzi canalele digitale, la o calitate foarte buna + cele 9 canale HD. Toate la 20 lei.

Edited by DanyPMN, 27 June 2012 - 12:18.


#12
pauarduc

pauarduc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 27.01.2008

View PostDanyPMN, on 27th June 2012, 12:16, said:

Internetul functioneaza foarte bine, fara intreruperi. Viteza depinde de abonamentul pe care il inchei presupun; la cel de 15 lei, download-ul depaseste cu putin 2 mb/s, iar upload-ul se opreste undeva la 1 mb/s.

Semnalul la TV este ok, mai ales daca se foloseste un splitter cu doua iesiri. Calitatea analogicului este ca si... a analogicului, dar cu un televizor DVB-T prinzi canalele digitale, la o calitate foarte buna + cele 9 canale HD. Toate la 20 lei.
Esti sigur ca viteza de download este de  2 mb/s? am incheiat si eu contract Aprilie(inca nu m-au instalat) dar era vorba de 20 Mbps pentru 15 Lei. Poti sa pui un link cu speed test?

#13
DanyPMN

DanyPMN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,201
  • Înscris: 31.05.2008
Este o mare diferenta intre mbps si mb/s.
Mai pe scurt, ca sa obtii viteza reala cu care o sa downloadezi, imparti cei 20 mbps (sau pentru cat ai semnat contractul) la 8. Iese undeva la 2.2 (nu o sa ai chiar 20 in cap).

#14
marginean49

marginean49

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 19.01.2007
In Aiud jud. Alba RDS-ul are retea inca de la inceputurile lui, insa ghinionul face ca in scara in care locuiesc eu sa nu aiba retea, asta desi in toate blocurile din imprejurimi si chiar in alte scari ale blocului meu exista retea de fibra RDS. De un an ne aburesc stimatii de la RDS Aiud ca nu au personal care sa faca cablarea blocului (un amarat de bloc de 12 ap.), asta desi ne-au prostit sa strangem semnaturi de la locatari. Daca s-a lovit cineva de problema si a rezolvat-o in vreoun fel, il rog sa posteze pentru ca suntem disperati toti locatarii ca doar noi nu avem RDS, desi suntem in centrul orasului. Eventual si un sfat de la un angajat RDS ar fi bine venit. Oare Protectia Consumatorului ar putea sa ii oblige sa ne racordeze in caz ca depunem plangere?

#15
DanyPMN

DanyPMN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,201
  • Înscris: 31.05.2008
Nu cred ca are vreo treaba Protectia Consumatorului cu asta.
Ideea e sa aiba interesul sa vina. Strangi niste semnaturi, le arati ca din 12 apartamente, 10 (sa zic) vor pachet complet si insisti sa fiti cablati.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate