Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Parcare in Venetia

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
sbn

sbn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 13.07.2006
Salutari, vara asta ne-am propus sa facem un tur al Europei, printre popasuri se afla si Venetia. Problema e urmatoarea, nu am gasit decat 2 hoteluri, cu parcare ! , si foarte scumpe, cand privesc pe lista oraselor bate la ochi, ce e cu parcarea in Venetia? nu exista parcari sau de ce am gasit doar asa?

Edited by m&m, 26 February 2012 - 08:30.


#2
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,054
  • Înscris: 20.06.2009
Păi nu prea sunt... În schimb e foarte multă apă... :)
Eu când am fost la Veneția, am preferat un hotel în Mestre, "pe continent"... La două minute de gară și cu parcare interioară. Nu a fost ceva ultra-super, dar a fost ok, oricum prețurile sunt destul de nesimțite în zona aia. Iar cu trenul faci 7 minute până în Veneția...cu 1 Euro per cap de vacă furajată (mă rog, atâta era în 2008).

#3
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,869
  • Înscris: 14.08.2007
In Venetia nu se circula cu masina ca nu exista drumuri, de obicei masina se lasa undeva intr-o parcare mare langa gara din Venetia, dupa ce treci podul ala lung.

#4
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Dupa pod deja ai luat-o ca iti iau astia 20 de euro numai pentru a intra in parcare.
Cred ca sint multe hoteluri prin imprejurimi dar pentru cei care nu vor 5 stele ideale sint campingurile din zona, cu bungalow-uri foarte ieftine (nu vreau sa dau preturi ca depinde de sezon, locatie, cind faci rezervare, etc) si cu masina parcata in fata usii. Si bineinteles cu transportul in comun pina in Venetia, ceea ce e super-ok (biletul potrivit acopera si vaporasele).

#5
[mz]

[mz]

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 352
  • Înscris: 21.11.2006
Nu-mi pot crede ochilor, va rog ciupiti-ma!!!

#6
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
Pana si in Bucuresti sunt mai multe locuri de parcare decat in Venetia, desi, la ora actuala, cantitatea de apa in cele doua orase este cam aceeasi.

#7
Bingo

Bingo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,455
  • Înscris: 13.04.2006
Sa nu va suparati pe mine ....
Venetia = taxa pe prostie.
Am fost si regret .

#8
draku

draku

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 22.11.2003
o data in viata merita sa mergi...
dar atat

#9
oprea_rd

oprea_rd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 16.06.2010

View PostBingo, on 22nd February 2012, 21:28, said:

Sa nu va suparati pe mine ....
Venetia = taxa pe prostie.
Am fost si regret .


Ai zis bine! E taxa pe prostie! De aia te-au taxat pe tine si pe altii ca tine!..

#10
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Impunsaturi de-astea pe "Traveling" nu prea isi au rostul. Poti sa spui ca nu ti-a placut ceva sau ca nu merita dupa tine sa platesti sau sa te inghesui nu stiu unde dar asa ca unii-s prosti ca nu stau in casa nu da bine...
In particular pentru un turist informat si fara nu stiu ce fitze Venetia nu este deloc scumpa.

Edited by f300, 23 February 2012 - 11:55.


#11
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Ieri am aterizat de la Venetia...

1. In Venetia nu exista sosele; sosele sunt canalele navigabile, deci daca nu ai amfibie, nu ai ce face cu masina acolo :)
2. Vezi o imagine din satelit, ca sa intelegi :)
3. Venetia e superba, merita se vezi ce au cladit unii, in timp ce stramosii nostri sapau bordeie in pamant...

#12
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Recomandare: ia seara vaporasul (ala standard, "transportul in comun") care merge la insulele alea gen "Murano". E numa' bine dupa o zi obositoare, nu e aglomeratie asa mare, nu e mult de mers pe jos. Atentie la orele de intoarcere.

In ceea ce priveste "ai lor versus ai nostri" pentru o adevarata idee dupa mersul la Venetia, Florenta si alte orase similare ar fi bine sa ne gindim ca negustorii prosperi si bogati de acolo isi trimiteau arhitectii la Roma sa se minuneze si sa se inspire de la ruinele vechi de 1000++ ani (pe vremea cind "ai nostri" chiar erau barbari!).

#13
sbn

sbn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 13.07.2006

View PostBingo, on 22nd February 2012, 21:28, said:

Sa nu va suparati pe mine ....
Venetia = taxa pe prostie.
Am fost si regret .

nu inteleg, pe web totul arata bine si frumos, un must see

am inteles ca trebuie sa stau la Mestre , no problem for me , e ok

Edited by sbn, 25 February 2012 - 11:52.


#14
[mz]

[mz]

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 352
  • Înscris: 21.11.2006

View PostBingo, on 22nd February 2012, 21:28, said:

Sa nu va suparati pe mine ....
Venetia = taxa pe prostie.
Am fost si regret .

Da, te intelegem perfect, nu sunt mall-uri cu 1000 magazine ca-n Dubai, nu urla muzica house data la maxim din masini decapotabile, la terasele lor nu fumega 10 gratare pline cu mici, ce mai...oribila Venetia asta, nu se compara cu centrul Constantei unde stai tu si poti da drumul la aragaz doar daca mai ai rezerve de gaze in butelie ;)

#15
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View Postsbn, on 22nd February 2012, 15:37, said:

ce e cu parcarea in Venetia? nu exista parcari sau de ce am gasit doar asa?
Sunt inundate... :lol:

View PostBingo, on 22nd February 2012, 21:28, said:

Am fost si regret .
De ce,te-ai udat la picioare?

#16
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
redeschid aceasta discutie pt. ca ma intereseaza unde pot parca masina in Venetia si care sunt conditiile
vad ca exista mai multe parcari, cea mai buna pare a fi cea din imaginea de mai jos
https://maps.google....to, Italia&z=19
ce puteti sa-mi spuneti? cum se parcheaza? se da bon automat la intrare si apoi se plateste la automat? daca stau pana la ora 8-9 seara pot pleca? adica nu se incuie poarta si trebuie sa astept pana a doua zi sper
imi recomandati alta parcare?

vad ca exista si parcare pe sosea, unele marcate cu chenar galben altele cu albastru si altele pe care scrie R si PL
daca opresc 2-3 min sa ma uit la harta, gps, etc ma amendeaza? nu las masina acolo ci doar sa opresc sa ma orientez la fata locului

Edited by Kroghy, 25 April 2014 - 07:49.


#17
Prafpilaf

Prafpilaf

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 22.11.2009
Daca intre timp ai fost acolo, te rog, spune-mi si mie ce variante de parcare sunt. Multumesc

#18
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
21 de euro pe zi in parcari supra-etajate dedicate, cu cctv, bariere, etc.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate