Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

Antena buna sau nu?

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#1
stefano_nc

stefano_nc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 851
  • Înscris: 27.03.2008
Salut, de curand am achizitionat o antena tip DSY-001
      Product Description
VHF &UHF full channels receivable
360 degrees all directional rotation
Easy to install and operate
Damp-proof solid structure
With high sensitive function
Built-in super low noise head amplifier

Gain: 20-25dB
Operation Frequency: 47-860MHz
Output Impedance: 75Ohm
Standing Wave Rotaio: 1.5Max
Operation Voltage: AC110-AC127V, AC220V-AC-240V
Remote-controlled Distance: 6m Min
credeti ca este buna ? mentionez ca prind binisor BNT SI B1(BULGARIA)

Attached Files



#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Eu nu am incredere in strutocamile cu toate benzile. Cel putin pentru VHF are doar acel X. Pentru UHF pare ceva mai bine. Acum depinde si cat e de bun semnalul la tine.

Edited by neagu_laurentiu, 22 February 2012 - 13:22.


#3
banat

banat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 974
  • Înscris: 02.08.2011
lasa analogicul bulgaresc (canal 27 sau 24...) DVB-T-ul de la Ruse il scoti ? si intradevar la antena inaltimea spune tot, am urcat o furculita (la propriu) pe un pilon de 12 m din 2 undite si prinde mai bine decat antena directiva cu zeci de elemente mai jos cu 7 m (pe undita n-am cum pune antena de 5 kg si in pilon nu bag sute de euro)

Edited by banat, 28 February 2012 - 20:00.


#4
stefano_nc

stefano_nc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 851
  • Înscris: 27.03.2008

View Postbanat, on 28th February 2012, 22:00, said:

lasa analogicul bulgaresc (canal 27 sau 24...) DVB-T-ul de la Ruse il scoti ? si intradevar la antena inaltimea spune tot, am urcat o furculita (la propriu) pe un pilon de 12 m din 2 undite si prinde mai bine decat antena directiva cu zeci de elemente mai jos cu 7 m (pe undita n-am cum pune antena de 5 kg si in pilon nu bag sute de euro)
Cred ca am o inaltime buna (etaj 4 +pilon de 3 metrii)...DVB-T de la Ruse nu stiu daca prind ca nu am un receiver digital(oricum stau in BUZAU si nu ajunge cine stie ce semnal de la Bucuresti pe digital), asa ca mai stau la  analogic :peacefingers:

Edited by megafanro, 12 March 2012 - 00:29.


#5
stefano_nc

stefano_nc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 851
  • Înscris: 27.03.2008
la aceasta antena funfioneaza bine un timp apoi apare numai pureci ,stiti cumva de ce face astfel de probleme la receptie(poate este de vina alimentatorul?) :confuzzled:

#6
stefano_nc

stefano_nc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 851
  • Înscris: 27.03.2008
nu stie nimeni fenomenul? :confuzzled:

#7
stefano_nc

stefano_nc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 851
  • Înscris: 27.03.2008

View Poststefano_nc, on 10th March 2012, 12:04, said:

la aceasta antena funfioneaza bine un timp apoi apare numai pureci ,stiti cumva de ce face astfel de probleme la receptie(poate este de vina alimentatorul?) :confuzzled:
stie cineva? :confuzzled:

:confuzzled:

#8
dic_star79

dic_star79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,600
  • Înscris: 09.01.2008

View Poststefano_nc, on 11th March 2012, 08:56, said:

stie cineva? :confuzzled:

:confuzzled:

Distanta mare fata de emitator este una , din aceasta cauza receptia este una instabila. La fel face si pe posturile locale Antena1, ProTV, FocusTv?

#9
stefano_nc

stefano_nc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 851
  • Înscris: 27.03.2008
pe PROTV este stabil tot timpul iar pe bulgari un timp este stabil apoi gata pica imaginea (mentionez ca apare si o dunga de sun in jos care se misca mereu , o fi de la alimentator ?,sau apar bruiaje din  cauza aca am mai multe cabluri de la celelalte antene?)

Edited by stefano_nc, 11 March 2012 - 11:18.


#10
stefano_nc

stefano_nc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 851
  • Înscris: 27.03.2008

View Poststefano_nc, on 11th March 2012, 13:16, said:

pe PROTV este stabil tot timpul iar pe bulgari un timp este stabil apoi gata pica imaginea (mentionez ca apare si o dunga de sus in jos care se misca mereu , o fi de la alimentator ?,sau apar bruiaje din  cauza aca am mai multe cabluri de la celelalte antene?)


#11
dic_star79

dic_star79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,600
  • Înscris: 09.01.2008
Posibil sa ai si unele interferente daca nu ai cablu de calitate..

#12
stefano_nc

stefano_nc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 851
  • Înscris: 27.03.2008
cablul  este alb si nu scrie de cat ROMCAB 2010 dar cred ca este bun ca este mislocul din cupru si tresa la fel :rolleyes:

#13
banat

banat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 974
  • Înscris: 02.08.2011

View Poststefano_nc, on 10th March 2012, 11:44, said:

nu stie nimeni fenomenul? :confuzzled:
cred ca e ceva de la amplif, propagarea e, nu e si e din nou, adica vine in valuri, scade si creste, daca la tine doar scade e clar ca e o problema de la tine si nu din aer !
apropos de interferente, pe mine ma bruiaza un rest de baza militara de la 15 km, exact la 2min si 42 secunde timp de jumatate de secunda creste zgomotul pe orice frecventa de la 30 la 500 Mhz, e bine ca nu-mi afecteaza dvb-tul ca ala e de la 546 in sus ca era naspa sa am macroblocuri fata de pureci sau fasait !
norocul meu e ca in weekend baza e inactiva si in general in timpul saptamanii nu stau la receptie dincauza de alte treburi, am lasat de curiozitate un scaner si am observat treaba cu 2 min 42  - reclamata si de un vecin care zice ca ii intra cateaodata diavolul in TV :coolspeak:

Edited by banat, 14 March 2012 - 12:11.


#14
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

View Postbanat, on 14th March 2012, 12:10, said:

pe mine ma bruiaza un rest de baza militara de la 15 km, exact la 2min si 42 secunde timp de jumatate de secunda creste zgomotul pe orice frecventa de la 30 la 500 Mhz
Fa o reclamatie la ANCOM, sa stea in frecventa lor !

#15
Zygoth

Zygoth

    specimen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,075
  • Înscris: 29.04.2006
Sa vezi propagare prin mai-iunie!

#16
stefano_nc

stefano_nc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 851
  • Înscris: 27.03.2008
astazi am mai prins (o siga "7" de la bulgari si moldoveni moldova 1) ,dar nu am poze ca nu se vedea bine... :peacefingers:

#17
innesat

innesat

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 8,036
  • Înscris: 26.09.2010
Cumva ai prins TV7 pe Ch49 si Moldova1 pe Ch31?  

Ai incercat sa muti antena spre moldoveni? Ceva NIT pe ch21 nu ti-a intrat niciodata?

#18
stefano_nc

stefano_nc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 851
  • Înscris: 27.03.2008

View Postflobuc, on 20th March 2012, 05:06, said:

Cumva ai prins TV7 pe Ch49 si Moldova1 pe Ch31?  

Ai incercat sa muti antena spre moldoveni? Ceva NIT pe ch21 nu ti-a intrat niciodata?
da cred ca era tv 7 ,nu am mutat antena prindeam moldova 1 binisor si cu color :coolspeak:( vara trecuta prindeam mai multe (bulgari,rusi,turci )

Edited by stefano_nc, 20 March 2012 - 14:04.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate