Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir
 Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa
 

Google Update De Algoritm

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
Erwin

Erwin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 851
  • Înscris: 13.09.2003
Ma mira faptul ca inca nu a apucat nimeni sa deschida un topic despre updateul Google. (numit pe un alt forum "The Tsunami Update")

Efect extrem are asupra site-urilor care se bazau pe IBL-uri si care implicit, aveau cei mai multi vizitatori din google.com

La randul meu, si pe mine ma afecteaza, dar sper ca prin acest topic sa gasim impreuna si spre binele nostru, ac de cojocul lui google.

Edited by eRwin, 18 October 2005 - 23:15.


#2
preacher

preacher

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 27.03.2005
Din cate am citit se pare ca se va pune mai mult accentul pe on-site interlinking. Intr-un fel imi pare foarte bine pentru ca asta am considerat a fi un punct neglijat de foarte multi (din fericire nu si de mine).

Din fericire nu voi fi afectat pentru simplul motiv ca am renuntat la vechile proiecte in favoarea unora pe care le incep d-abia acum.

#3
Dan55

Dan55

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 22.12.2003
Pai eu zic ca vei fi afectat.
De acum incolo rar vei vedea o pagina a unui site mai nou de 6 luni in primele 10 in google. Deci orice proiect nou nu va avea rezultate decat peste multe luni.
Zic asta pentru ca am observat cum site-uri relativ noi anunturi-gratuite, anunturi-auto, un site al meu care are numai 4 luni au cazut drastic in cautarile google fata de altele mai vechi precum soft32, roportal, etc care au avut cresteri impotante.
Se pare ca Google nu mai apreciaza un link exterior spre un site decat dupa ce acesta face o oarecare vechime dand astfel o mare lovitura celor de la digitalpoints.

#4
Erwin

Erwin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 851
  • Înscris: 13.09.2003
Googlebot/2.1 (+http://www.google.com/bot.html) mi-a vizitat azi noapte peste 3000 de pagini, sunt curios de rezultat...

#5
Astor

Astor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,044
  • Înscris: 17.01.2003
eRwin, la ce site de-al tau te referi?

#6
preacher

preacher

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 27.03.2005
@Dan, oricum eu ma indrept acum spre "campul de batalie", adica concurenta f. mare. Nici nu ma astept la SERP-uri bune in mai putin de 6-8 luni. In orice caz, eu ma ocup cu SEM/SEO nu doar SEO, deci voi vedea rezultate mult mai rapid - pentru care va trebui sa si scot banul din pacate.

Cat despre faptul ca ai picat in rezultate: s-ar putea inca sa danseze Google deci nu cred ca e totul pierdut.

Quote

Se pare ca Google nu mai apreciaza un link exterior spre un site decat dupa ce acesta face o oarecare vechime dand astfel o mare lovitura celor de la digitalpoints.

Aici s-ar putea sa ai dreptate. Oricum unii dintre ei au site-uri destul de bune care s-ar putea sa trimita vizitatori in mod natural (adica click pe link).

@Erwin, nu stiu pe ce forum am citit ca Google ar fi pierdut din date, deci acum incep sa spider-eze ca nebunii. S-ar putea sa fie doar un zvon, mai ales ca mereu am observat un spider-ing mai intens in timpul unui update de algoritm.

#7
Erwin

Erwin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 851
  • Înscris: 13.09.2003

View PostAstor, on Oct 19 2005, 13:29, said:

eRwin, la ce site de-al tau te referi?

la anunturi-auto.ro

View Postpreacher, on Oct 19 2005, 13:56, said:

@Erwin, nu stiu pe ce forum am citit ca Google ar fi pierdut din date...

n-am spus eu c-am citit, dar chiar am citit acest lucru printre sutele de posturi de pe http://www.webproworld.com/ si http://forums.digitalpoint.com/ .

Ce credeti, are vreo legatura cu google sitemaps, actiunea google?
Vor oare sa oblige folosire sitemapurilor in format xml pt. o indexare mai usoara?

PS A mai trecut spiderul google de doua ori sa vada indexul.

Edited by eRwin, 19 October 2005 - 13:49.


#8
Astor

Astor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,044
  • Înscris: 17.01.2003

View PosteRwin, on Oct 19 2005, 00:15, said:

La randul meu, si pe mine ma afecteaza, dar sper ca prin acest topic sa gasim impreuna si spre binele nostru, ac de cojocul lui google.

Pai si cum te afecteaza pe tine? Psihosomatic? Vad ca e in crestere continua, http://stat1.trafic....saptamana/#stat , inclusiv din punct de vedere al vizitatorilor din Google. Si daca nu esti convins, http://www.trafic.ro/?rid=softnewsro .

Vad ca domeniul tau e destul de nou si probabil si experienta ca SEO e similara dar crede-ma ca e un simplu dans. Il stiu pe Google de pe vremea cand era pe langa Altavista cum e acum MSN-ul pe langa el. Dupa fiecare dans unii pierd (cei care exagereaza cu SEO) si altii castiga (in general cei care nu incearca sa-si tuneze site-ul dupa ultimul update sperand ca si urmatorul va fi la fel).

Referitor la castiguri rapide pe termen scurt, asa ceva a fost imposibil de cand au aparut SE, poate doar SPAM-ul prin e-mail da rezultate. Dar orice site nou, indiferent de calitatea content-ului tot trebuie sa stea 1-4 saptamani pana apare in SERPs si 4-6 luni pana SE ii aduc vizitatori seriosi. Doar tepari cu domenii "promovare-web.ro", "promovare-web.com" (etc, nu fac nici o referire exacta, alese aleator) pot promite vizitatori nenumarati si garantati din Google, orice SEO cu un dram de experienta si bun simt stie ca doar inginerii de la Google decid cand va fi urmatorul dans si ce site-uri vor avea de castigat din el.

View PosteRwin, on Oct 19 2005, 00:15, said:

PS A mai trecut spiderul google de doua ori sa vada indexul.
Ala e freshbotul, pe la mine trece zilnic (si a doua zi apar deja rezultate in SERPs).

#9
preacher

preacher

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 27.03.2005

Quote

Ce credeti, are vreo legatura cu google sitemaps, actiunea google?
Vor oare sa oblige folosire sitemapurilor in format xml pt. o indexare mai usoara?

Chiar nu cred asta. Oricum, chiar cu sitemap tot trebuie sa spidereze ca sa vada codul si schimbarile posibile deci nu cred ca are a face. Sitemap-urile nu cred ca sunt facute pentru o indexare mai usoara, ci pentru economisirea de bandwidth si o indexare logica.

Gandeste-te la asta: cand descopera un site nou vine si baga spider-ul ca nebunul pentru a vedea frecventa update-urilor - daca tu ii spui intr-un fisier ca de fapt faci update la 3 zile economiseste din banda. Plus ca poti sa-i spui care pagini sunt mai importante pentru tine (deci de unde sa inceapa spider-ingul) deci poate indexa intr-un mod logic (de la cele mai importante la cele mai putin importante).

#10
Erwin

Erwin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 851
  • Înscris: 13.09.2003
Astor, problema exista doar de luni!

vezi statisticile pe zile:

http://www.usersonli...&cat=4&nrlines=

_________________

Nu cred ca tine neaparat de vechimea unui site, avand in vedere ca agroinfo.ro are deja vechime pe net si a patit acelasi lucru.

Edited by eRwin, 19 October 2005 - 14:20.


#11
Astor

Astor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,044
  • Înscris: 17.01.2003
Daca analizezi pe cateva zile o sa te crizezi mai frecvent decat o telenovelista ca-i moare Luis Fernando. Analizeaza minim o saptamana, preferabil minim o luna.

#12
Erwin

Erwin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 851
  • Înscris: 13.09.2003

View PostAstor, on Oct 19 2005, 15:48, said:

Daca analizezi pe cateva zile o sa te crizezi mai frecvent decat o telenovelista ca-i moare Luis Fernando. Analizeaza minim o saptamana, preferabil minim o luna.

Ce asociere  :w00t:

Te asigur ca nu ma "crizez" aiurea, iar problema nu e doar a mea. Poate celorlati le este jena, frica etc., sa-si expuna site-urile care au avut de suferit si asteapta din umbra o rezolvare rapida, tragand cu ochiu din cand in cand la acest topic.

Apropo, daca te doare maseaua, reactionezi peste o saptamana?

Edited by eRwin, 19 October 2005 - 15:06.


#13
Astor

Astor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,044
  • Înscris: 17.01.2003

View PosteRwin, on Oct 19 2005, 16:03, said:

Poate celorlati le este jena, frica etc., sa-si expuna site-urile care au avut de suferit si asteapta din umbra o rezolvare rapida, tragand cu ochiu din cand in cand la acest topic.
Sau poate ceilalti nu se crizeaza.  :D

View PosteRwin, on Oct 19 2005, 16:03, said:

Apropo, daca te doare maseaua, reactionezi peste o saptamana?
Te duci degeaba azi daca doctorul e in concediu pentru urmatoarele 3 luni, pana danseaza iar pe site-urile noastre. Nici nu cred ca s-a terminat update-ul, e prematur sa tragi vreo concluzie sau sa faci modificari. Nu incerca sa faci modificari de fond in timpul unui deep crawl ca altfel il astepti cu buza umflata pe urmatorul (am patit-o de doua ori).

#14
Erwin

Erwin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 851
  • Înscris: 13.09.2003

View PostAstor, on Oct 19 2005, 16:12, said:

Sau poate ceilalti nu se crizeaza.  :D

Nu pot sa-mi dau seama daca te legi de mine ori glumesti...

Personal cunosc doi utilizatori de pe softpedia (m-au cautat personal pe YM), care se confruta cu probleme mai grave, avand la baza aceeasi sursa generatoare a nemultumirii.

In rest, sper sa ai dreptate, chiar daca sunt putin sceptic in privinta celor spuse de tine in partea a doua a postului.

#15
Bold

Bold

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 25.01.2005
La cuvintele in legatura cu anunturi, vad ca s-au facut modificari serioase...

#16
Astor

Astor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,044
  • Înscris: 17.01.2003

View PosteRwin, on Oct 19 2005, 16:57, said:

Nu pot sa-mi dau seama daca te legi de mine ori glumesti...
Nici una nici alta dar crede-ma ca dupa fiecare update mai important apar imediat thread-uri (pe forumuri dedicate) cu webmasteri disperati ca au ramas fara vizitatori. Si in 2-3 saptamani totul revenea la normal dupa ce Google isi termina dansul. Nu ai de ce sa iti faci griji daca ai "jucat cinstit".

#17
Erwin

Erwin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 851
  • Înscris: 13.09.2003

View PostAstor, on Oct 19 2005, 17:57, said:

Nici una nici alta dar crede-ma ca dupa fiecare update mai important apar imediat thread-uri (pe forumuri dedicate) cu webmasteri disperati ca au ramas fara vizitatori. Si in 2-3 saptamani totul revenea la normal dupa ce Google isi termina dansul. Nu ai de ce sa iti faci griji daca ai "jucat cinstit".


Adevar sa-ti graiasca gura!

#18
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
Parerea mea este ca momentan este doar un update de algoritm (schimbari lunare in ultima vreme).

Inca nu este vorba de un nou index, insa acesta se apropie sigur !

Momentan webmasterworld este picat insa dimineata am citit ca nu este vb decat de un alt algo update :)

Personal nu am vazut pe softpedia o crestere majora, ci in ultimele 2 luni au fost niste cresteri constante.

Tot din experienta am observat ca softpedia este afectata de modificari la o saptamana dupa soft32, deci inca nu ma impacientez...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate