Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

2007 Ford Mondeo

- - - - -
  • Please log in to reply
239 replies to this topic

#37
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
asa cum ziceam si pe celalalt topic, de acu mai lipseste doar un serial cu aventurile familiei bond , un sitcom la o adica. Ce fac unii pt bani, il par sa arate ca un familist convins :))

Edited by romaximusro, 05 March 2006 - 15:24.


#38
4Nae

4Nae

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 17.01.2006
cum pot unii sa spuna ca e mai urata decat vechiul model si decat passat-ul?
o asemenea afirmatie mi se pare total aberanta. lipsa de gusturi.

#39
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
pai 4nae, frumusetea sta in ochii privitorului nu? Adica gusturile ca si femeile nu se discuta :lol:

#40
SCANIA FREAK

SCANIA FREAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,555
  • Înscris: 13.10.2005

View Post4Nae, on Mar 5 2006, 15:24, said:

cum pot unii sa spuna ca e mai urata decat vechiul model si decat passat-ul?
o asemenea afirmatie mi se pare total aberanta. lipsa de gusturi.
  

     Da e parerea mea actualul model (mai ales in echiparea Titanium X) arata chiar superb pe langa CGi-urile prezentate pana acum si spyshot-uri! :peacefingers:

#41
the1.

the1.

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 13.11.2005
Pare sa arate bine, desi astept sa vad Mondeo3 fara camuflaj inainte sa dau un verdict. Deocamdata observ ca a cam pierdut destul de mult din dramatismul conceptului Iosis si... ca din profil seamana un pic cu Laguna 1. :P

PS Frumusetea se afla in ochii celui ce priveste... intr-adevar. :D

#42
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
Dupa cum multi stiu, proiectul rs (varianta supersportiva al lui Ford focus) a fost inchis, datorita faptului ca management-ul ford nu stia daca vor gasi clienti pt asa ceva. Se pare insa ca sunt ceva sanse ca pe la anu sa apara aceasta versiune, ce va avea in jur de 350 cp , tractiune integrala si un motor turbo in 6 cilindrii. Totul de acu depinde numai de cei de la Ford, sa vedem daca vor avea curajul sa scoata aceasta bomba pe strazi , aceasta miscare ajutandu-i totodata si la imaginea firmei..


Quote

Ford is rumoured to be considering a 350bhp, four-wheel-drive, six-cylinder turbocharged proposal for the next-generation Focus RS. Right now the Blue Oval’s executives at the company’s headquarters in Cologne, Germany are considering a plan to fit Ford’s new flagship hot hatch, due out in 2007, with a new turbocharged in-line six-cylinder engine.

The advanced powerplant (right) has been developed by Volvo as a replacement for the Swedish car maker’s current six-cylinder engine, and is planned to make its debut in the new S80 due out next June.

Conceived for both transverse and longitudinal applications, the four-valve-per-cylinder unit is based around a die-cast aluminium cylinder block for an all-up weight of 180kg. It is also claimed to be 1mm shorter than Volvo’s five-cylinder engine – a feature that makes it suitable for a whole range of different models, including the new Focus RS.

Three different versions of the engine are planned: a base naturally aspirated 3.2-litre and a pair of performance-oriented turbocharged 3.0-litre units. The former receives variable cam timing (VCT) on the inlet valves, with the latter two adopting a system operating both the inlet and exhaust valves as well as a variable-vane Garrett turbocharger.

In 3.2-litre guise, the new six-cylinder produces 235bhp at 6000rpm along with 236lb ft of torque at 3500rpm – an increase of 38bhp and 26lb ft over Volvo’s current 2.9-litre engine. The turbocharged units deliver 285bhp and 295lb ft in light-pressure guise, with the high-pressure unit pumping out a BMW M3-beating 350bhp and 332lb ft.

It’s this latter specification that Ford’s Motorsport boss, Jost Capito, may use to thrust the Blue Oval back to the very top of the European hot-hatch ranks. If Ford’s plans come to fruition, the new RS will boast a whopping 133bhp and 96lb ft more than the upcoming Focus ST, whose turbocharged 2.5-litre five-cylinder engine generates 217bhp along with 236lb ft of torque.

Unlike the front-wheel-drive ST, the new RS is being developed around new four-wheel-drive underpinnings. This promises to endow it with spectacular levels of grip and traction. One problem, however, is the lack of a suitable six-speed manual transmission for the new car. The gearbox in the Mondeo ST TDCi is rated to 295lb ft, although insiders say measures are being taken to upgrade it for use in performance-oriented Volvos.

Attached File  focus_rs.jpg   21.81K   60 downloads

#43
SCANIA FREAK

SCANIA FREAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,555
  • Înscris: 13.10.2005
Astia de la Ford sunt dobitoci??Ce mai asteapta sa scoata masina odata!!! :naughty:

#44
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
ce parere aveti din cgi-ul din partea de sus a paginii scanate? Mie sincer cam mi se pare alungit mondeo-ul ala..

Attached File  Mondeo_2007.jpg   54.59K   4212 downloads

#45
Mojojojo

Mojojojo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 10.03.2004

View Postromaximusro, on Oct 18 2005, 21:18, said:

Deocamdata se fac doar speculatii in privinta formei, insa se stie sigur ca viitorul Ford Mondeo va folosi platforma C1 a grupului Ford , cu un ampatament ceva mai mare insa. Deocamdata pe aceasta platforma pana acum au fost construite: Ford Focus 2, Ford Focus C-max, Mazda 3, Mazda 5 si Volvo-urile S40 si V50. Se preconizeaza ca pe aceasta platforma alungita sa mai fi construite si viitorul Galaxy (a carui design ne-a fost dezvaluit prin prototipul Galaxy la Frankfurt), viitorul Jaguar X-type , 4 cross-overe sau SUV-uri (la Jaguar, Ford, Volvo si Land Rover). Se observa deci cu usurinta cum Ford a gasit o metoda eficienta de scadere a costurilor: fabricarea a cator mai multor masini pe aceeasi platforma tehnica, chiar daca fac parte din clase diferite. Astept cu interes motorizarea de pe varianta sportiva ST, se zvoneste ca vom avea surprize placute acolo
Deocamdata doar niste cgi-uri bazate pe prototipul Iosis, prezentat la Frankfurt.
Attachment attachmentAttachment attachment

Fata de Lexus IS, spate de Renault Laguna (forma stopurilor, parerea mea), in general prea rotunda pt gustul meu.
Dar vorba aia, vom trai si vom vedea cum va arata versiunea finala a noului Mondeo

:peacefingers:

#46
cutler

cutler

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 09.09.2003

View Postromaximusro, on Mar 23 2006, 00:53, said:

ce parere aveti din cgi-ul din partea de sus a paginii scanate? Mie sincer cam mi se pare alungit mondeo-ul ala..

Attachment attachment

abia astept sa-l vad  :inlove:

#47
gika_killeru'

gika_killeru'

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,468
  • Înscris: 03.01.2006

View Postromaximusro, on Mar 23 2006, 00:53, said:

ce parere aveti din cgi-ul din partea de sus a paginii scanate? Mie sincer cam mi se pare alungit mondeo-ul ala..

Attachment attachment


nu-mi place deloc cum se termina

#48
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
ouch ! ce bine arata mondeo-ul break in cgi-ul asta :inlove:

Attached File  ford_mondeo_break.jpg   92.54K   1084 downloads

#49
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
ouch.. inca un cgi cu noul mondeo. Care cred ca infatiseaza sedanul, ce este in acest cgi foarte foarte agresiv

Attached File  ford_mondeo_3.jpg   54.58K   7416 downloads


Putin offtopic: Oare in mod corect urmatoarea generatie de mondeo e a treia sau a patra? :huh:

#50
SCANIA FREAK

SCANIA FREAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,555
  • Înscris: 13.10.2005
Chiar nu-mi place,sper ca este doar un CGI nereusit,iar produsul finit va fi mai frumos! :peacefingers:

#51
the__1

the__1

    ZaUan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,650
  • Înscris: 08.03.2006
Pozele cu spion cu Mondeo-ul camuflat ma fac sa cred ca masina de serie nu va fi atat de radicala si cool precum Iosis. Sa vedem...
Corect ar fi generatia 3. Desi, Mondeo 1 facelift e denumit de unii Mondeo 2.

#52
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
pai tocmai de asta intreb ca din cate tin eu minte in autopro (sau ams) atunci cand a fost prezentat mondeo cu facelift era prezentat parca ca a doua generatie de Ford mondeo :)

#53
the__1

the__1

    ZaUan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,650
  • Înscris: 08.03.2006
Da, oficial e denumit Mondeo2. Dar, este un Mondeo1 cu facelift, clar! M-am contrazis si pe autoshow cu un posesor de Mondeo 1 facelift aka Mondeo2. :laugh: Logic asta e Mondeo3. Dar...

#54
aditzzu

aditzzu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 06.12.2005
"Aspectul emotional a fost neglijat la Ford. Acum va urma un schimb de generatii, nu o evolutie", sustine Martin Smith, designer sef la Ford
asa ca nu e Ford Mondeo 2 sau 3 ci o cu totul alta masina, pt ca daca e sa o compari la design cu modeo care se vinde acum pe piata nu gasesti multe lucruri in comun.
am gasit niste poze cu iosis (ca se pare ca asta e masina de inspiratie dupa care va fi creat si mondeo nou)
http://www.20auto.ro...topic.php?t=293

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate