Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Alegerea între viață și moarte

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
13 replies to this topic

Poll: Alegerea între viață și moarte (10 member(s) have cast votes)

Au de ales între viață și moarte, cei cărora le-a vorbit Cuvântul lui Dumnezeu ?

  1. Da (5 votes [50.00%])

    Percentage of vote: 50.00%

  2. Nu (5 votes [50.00%])

    Percentage of vote: 50.00%

Vote Guests cannot vote

#1
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

Deuteronom 30:11-19


Porunca aceasta pe care ți-o dau eu azi, nu este mai presus de puterile tale, nici departe de tine.
Nu este în cer, ca să zici: Cine se va sui pentru noi în cer și să ne-o aducă, pentru ca s-o auzim și s-o împlinim?
Nu este nici dincolo de mare, ca să zici: Cine va trece pentru noi dincolo de mare și să ne-o aducă, pentru ca s-o auzim și s-o împlinim?
Dimpotrivă, este foarte aproape de tine, în gura ta și în inima ta, ca s-o împlinești.
Iată, îți pun azi înainte viața și binele, moartea și răul.
Căci îți poruncesc azi să iubești pe Domnul, Dumnezeul tău, să umbli pe căile Lui, și să păzești poruncile Lui, legile Lui și rânduielile Lui, ca să trăiești și să te înmulțești, și ca Domnul, Dumnezeul tău să te binecuvânteze în țara pe care o vei lua în stăpânire.
Dar dacă inima ta se va abate, dacă nu vei asculta, și te vei lăsa amăgit să te închini înaintea altor dumnezei și să le slujești, vă spun astăzi că veți pieri, și nu veți avea zile multe în țara pe care o veți lua în stăpânire, după ce veți trece Iordanul.
Iau azi cerul și pământul martori împotriva voastră că ți-am pus înainte viața și moartea, binecuvântarea și blestemul.
Alege viața, ca să trăiești, tu și sămânța ta,


Sunt câțiva draci pe acest forum care susțin contrarul privind această alegere, susținând astfel, cu tărie, că omul nu poate alege binele și vin pe acest forum cu tot felul de răstâlmăciri drăcești, ignorând astfel cuvântul adevărului.
Nu cumva îl fac mincinos pe Însuși Dumnezeu, rătăcind prin minciunile Diavolului și încercând astfel să-i rătăcească și pe ceilalți ?
Nu cumva ei sunt cărturarii aceia despre care Hristos spune : Vai de voi, cărturari și Farisei fățarnici! Pentru că voi închideți oamenilor Împărăția cerurilor: nici voi nu intrați în ea, și nici pe cei ce vor să intre, nu-i lăsați să intre. ?

Edited by Elihu_66, 21 February 2012 - 14:36.


#2
PlasticBoy18

PlasticBoy18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,185
  • Înscris: 03.11.2009
Sunt posedat de draci, ai vreo problema?

#3
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

View PostPlasticBoy18, on 21st February 2012, 14:42, said:

Sunt posedat de draci, ai vreo problema?
In cazul ăsta tu ai o problemă, nu eu...

Edited by Elihu_66, 21 February 2012 - 14:52.


#4
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Daca as trai intr-un trib prin Amazon  si probabil m-as inchina la spiritul padurii sau orice altceva , asta inseamna ca nu am dreptul la viata si am ales moartea?

#5
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

View Postciine, on 21st February 2012, 15:29, said:

Daca as trai intr-un trib prin Amazon  si probabil m-as inchina la spiritul padurii sau orice altceva , asta inseamna ca nu am dreptul la viata si am ales moartea?
Nu.
Înseamnă că nu ai din ce să alegi, și rămâi doar cu păcatul strămoșesc, care duce la moarte.

Dacă ești chemat ai de ales: să vii unde ești chemat, sau să rămâi unde ești.
Dacă nu ești chemat, nu știi nimic, unde, ce și cum.

Edited by Elihu_66, 21 February 2012 - 16:40.


#6
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View PostElihu_66, on 21st February 2012, 16:35, said:

Nu.
Înseamnă că nu ai din ce să alegi, și rămâi doar cu păcatul strămoșesc, care duce la moarte.

Dacă ești chemat ai de ales: să vii unde ești chemat, sau să rămâi unde ești.
Dacă nu ești chemat, nu știi nimic, unde, ce și cum.

Seamana cumva cu gandirea lui hitler, ....daca nu ai ochii albastri ...e o problema,....te duce la moarte ,...
sau e ca la" loteria vizelor" ?

#7
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

View Postciine, on 21st February 2012, 17:04, said:

Seamana cumva cu gandirea lui hitler, ....daca nu ai ochii albastri ...e o problema,....te duce la moarte ,...
sau e ca la" loteria vizelor" ?
Nu.
Este mai degrabă păcatul strămoșilor, ( părinții au mâncat aguridă, și copiilor li s-au sterpezit dinții ).
Dar încet, încet se va schimba treaba, toate neamurile vor avea de ales. Sufletul care păcătuiește, acela va muri, dar cel care este drept, care face judecată și dreptate, care urmează legile lui Dumnezeu și păzește poruncile lui Dumnezeu, lucrând cu credincioșie, omul acela va trăi negreșit.

Tot ce s-a întâmplat cu poporul chemat (Israel), se va întâmpla cu tot pământul. Să-l avem ca pildă...

Edited by Elihu_66, 21 February 2012 - 17:48.


#8
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View PostElihu_66, on 21st February 2012, 17:37, said:

Nu.
Este mai degrabă pacatul strămoșilor, ( părinții au mâncat aguridă, și copiilor li s-au sterpezit dinții ).
Dar încet, încet se va schimba treaba, toate neamurile vor avea de ales, iar sufletul care păcătuiește, acela va muri.
Tot ce s-a întâmplat cu poporul chemat (Israel), se va întâmpla cu tot pământul. Să-l avem ca pildă...

Si tu chiar crezi asa ceva .Ai si o logica pt ce spui, creierul tau ce simte, sau e imbrodobit de  persoane din astea cu har, tu nu te uiti pe cer sa vezi cit de nesemnificativ esti, chiar crezi ca  moartea  e inventata pt cinva anume , ea este universal valabila in mod egal.

#9
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

View Postciine, on 21st February 2012, 17:49, said:

tu nu te uiti pe cer sa vezi cit de nesemnificativ esti
Nu te limita numai la ceea ce vezi...
Spațiul nu este infinit de mare, ci și infinit de mic. Uită-te in interiorul tau și ai să vezi cât ești tu de mare.

Quote

chiar crezi ca  moartea  e inventata pt cinva anume , ea este universal valabila in mod egal.
Nu este inventată pentru cineva anume, depinde unde vrei să pătruzi: în întuneric sau în lumină.
Este ca și legea gravitației. Dacă dai drumul unui ou de la un metru înălțime, el se va sparge în contact cu solul dur; dar dacă îi dai drumul, tot de la un metru înălțime, pe un burete mare și moale (să zicem), el nu se va mai sparge.
Deci, dacă cunoști lucrul acesta, știi cum să te ferești de consencințele legilor. Tot așa este și cu, cunoașterea de Dumnezeu. Pricepi ?

Edited by Elihu_66, 21 February 2012 - 18:50.


#10
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Eu cedez primul , nu are rost

#11
asd1982

asd1982

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 22.05.2007

View Postciine, on 21st February 2012, 16:29, said:

Daca as trai intr-un trib prin Amazon  si probabil m-as inchina la spiritul padurii sau orice altceva , asta inseamna ca nu am dreptul la viata si am ales moartea?


Biblia raspunde la aceasta problema.

#12
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View PostElihu_66, on 21st February 2012, 19:27, said:

Este ca și legea gravitației. Dacă dai drumul unui ou de la un metru înălțime, el se va sparge în contact cu solul dur;


Mai tu ai ceva din scriptura ?

Edited by husand, 17 August 2012 - 09:58.


#13
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View PostElihu_66, on 21st February 2012, 15:33, said:

Deuteronom 30:11-19


Porunca aceasta pe care ți-o dau eu azi, nu este mai presus de puterile tale, nici departe de tine.

Dimpotrivă, este foarte aproape de tine, în gura ta și în inima ta, ca s-o împlinești.
Iată, îți pun azi înainte viața și binele, moartea și răul.

Alege viața, ca să trăiești, tu și sămânța ta,

Tocmai ai enuntat principii conform carora mantuirea se poate pierde.

Deci ai liber arbitru ,insa unde  ai liber arbitru si cand predestinare ?

Spune de unde ai putere sa biruiesti pe diavol ? DE unde ai legea in inima confort textului ?

De la sine nu ?

Edited by husand, 17 August 2012 - 11:20.


#14
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

View Posthusand, on 17th August 2012, 12:15, said:

Tocmai ai enuntat principii conform carora mantuirea se poate pierde.

Deci ai liber arbitru ,insa unde  ai liber arbitru si cand predestinare ?

Spune de unde ai putere sa biruiesti pe diavol ? DE unde ai legea in inima confort textului ?

De la sine nu ?
Practic toată omenirea este predestinată, pentru că facem parte dintr-un plan al Creatorului, însă liberul arbitru nu a lipsit omului niciodată, pentru că și acesta a fost dat odată cu rațiunea.  Este ceea ce ne caracteriza pe noi ca ființe făcute după chipul și asemănarea Creatorului.

Acum liberul arbitru depinde de cantitatea informației venită de la Creator, care devine direct proporțională cu alegerea.
Adică cu cât ești mai bogat în Duh (în informație), cu atât responsabilitatea și alegerea ta este mai mare. Însă pentru noi, ca creație, alegerea vă fi întotdeauna limitată. Numai Dumnezeu este nelimitat în alegere, pentru El orice este posibil.

Creștinul adevărat și credincios în Cuvânt știe că în pâinea ce s-a coborât din cer (informația) se află viața și adevărul. Pe aceasta trebuie s-o mănânce căci a fost dată din belșug tuturor neamurilor. Aceasta este Cuvântul Lui Dumnezeu.

Ioan 6:51 Eu sunt Pâinea vie, care s-a pogorât din cer. Dacă mănâncă cineva din pâinea aceasta, va trăi în veac; și pâinea, pe care o voi da Eu, este trupul Meu, pe care îl voi da pentru viața lumii.

Ioan 6:57 După cum Tatăl, care este viu, M-a trimis pe Mine, și Eu trăiesc prin Tatăl, tot așa, cine Mă mănâncă pe Mine, va trăi și el prin Mine.

Apocalipsa 19

11 Apoi am văzut cerul deschis, și iată că s-a arătat un cal alb! Cel ce sta pe el, se cheamă Cel credincios și Cel adevărat, și El judecă și Se luptă cu dreptate.
12 Ochii Lui erau ca para focului; capul îl avea încununat cu multe cununi împărătești, și purta un nume scris, pe care nimeni nu-l știe, decât numai El singur.
13 Era îmbrăcat cu o haină muiată în sânge. Numele Lui este: Cuvântul lui Dumnezeu.
14 Oștile din cer Îl urmau călare pe cai albi, îmbrăcate cu in subțire, alb și curat.
15 Din gura Lui ieșea o sabie ascuțită, ca să lovească Neamurile cu ea, pe care le va cârmui cu un toiag de fier. Și va călca cu picioarele teascul vinului mâniei aprinse a atotputernicului Dumnezeu.
16 Pe haină și pe coapsă avea scris numele acesta: Împăratul împăraților și Domnul domnilor.

Edited by Elihu_66, 25 August 2012 - 14:50.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate