Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu gasesc un topic, un fel de caf...

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Tigaie/Grill fonta

- - - - -
  • Please log in to reply
122 replies to this topic

#91
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007
Fonta de foarte buna calitate, la preturi mai mult decat rezonabile. Produsele sunt fabricate in Ungaria (nu China) , scriu in calitate de client.

https://www.olx.ro/o...html#7d78c15621

https://www.olx.ro/o...html#7d78c15621

#92
CosminAlecs

CosminAlecs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 737
  • Înscris: 14.01.2011
Buna seara, as vrea si eu cateva recomandari pentru cateva produse din fonta. As vrea sa cumpar o tigaie sau o cratita cu peretii nu foarte inalti, de dimensiune medie 26-32cm si o tigaie wok de aceleasi dimensiuni
. Mai exact vreau 2 vase (sau chiar si unul, dar nu cred ca este posibil), unul in care sa pot face o mancare, tocana, etc iar altul pentru fript carne, folosit pe post de grill.
Ce marci ar fi mai recomandate? Stiu ca este turnatoria de fonta mae, dar mi se pare cam scumpa (nu ca asta ar fi neaparat o problema tinand cont de durata de viata a fontei) si am gasit o alta turnatorie de la noi care ar fi mai ieftina (rmc).Chestia este ca am citit undeva cum ca pe la noi nu prea se mai respecta continutul de carbon din fonta iar tigaia este posibil sa fie un fost calorifer. Ar mai fi produsele de fonta chinezesti (vandute sub marca oti prin hypermarketuri) dar acestea par de o calitate si mai indoielnica, se intampla sa mai fie "lipite", neuniforme, etc ...  Am mai vazut pe internet produse de fonta unguresti, dar nu am gasit nimic despre ele.
Iar produsele de fonta emailate sunt ok calitativ? Ma gandesc ca in timp emailul acela este posibil sa sara, sa se zgarie, in timp ce fonta simpla poate fi arsa iar.

Edited by CosminAlecs, 08 January 2017 - 23:42.


#93
jafo

jafo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 703
  • Înscris: 06.11.2005
poți sa iei de la MAE. eu folosesc demult și au produse bune.

Edited by jafo, 30 January 2017 - 13:45.


#94
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007
...sau Staub.

#95
johnysibiu

johnysibiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 07.04.2013
Va salut ! Am cumparat un disc de fonta dela dede, din acelea cu marginea ridicata  si  striatii circulare. Import Ungaria - tara origine PRC.

M-am apucat sa-l spal de vaselina cu care era uns si l-am incins pe aragaz dupa care am inceput sa-l ung cu slanina. L-am frecat mult timp si serios pana cand untura care ,initial, era neagra, a devenit  gri, apoi a devenit incolora.Ba chiar am prajit si cateva bucati de ceafa care s-au facut foarte bine , fara sa se lipeasca.

M-am apucat sa-l spal cu apa calduta, (pe alocuri a inceput sa prinda culoarea neagra) dar cand l-am pus pe foc cu gandul sa-l ung iar cu slanina nu mica mi-a fost mirarea cand am vazut ca pe alocuri apar pete albe. M-am gindit ca este din aluminiu insa greutaea lui nu lasa nici un dubiu.Ce poate fii.

#96
johnysibiu

johnysibiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 07.04.2013
Aveti ceva experienta cu produsele Lava? Imi fac cu ochiu cateva modele de tigai/gril.

Uitandu-ma bine si studiind pe cele expuse intr-un magazin am observat ca desi, par din fonta bruta, la una din ele am gasit o ciobeala, chiar in gura, care semana cu smaltul sarit de pe oalele ordinare.Sunt smaltuite ?

#97
DANANDREI2001

DANANDREI2001

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,590
  • Înscris: 10.08.2009
In sfarsit dupa peste 2 ani de la achizitie mi-am facut curaj si am pregatit grillul.
Multumesc colegilor pt sfaturi, a mers ca la carte cu ulei de in, fara fum, doar miros.
Deabea astept sa-l inaugurez, am niste antricot maturat de vita.
Are 2 fete, aia plata o fi pentru peste ?
cred ca comand si tigaia de fonta daca sunt multumit.

Attached Files



#98
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,460
  • Înscris: 04.05.2006
Peste, legume, whatever ;)

#99
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014

View PostDANANDREI2001, on 12 ianuarie 2018 - 19:34, said:


Multumesc colegilor pt sfaturi, a mers ca la carte cu ulei de in, fara fum, doar miros.

spune-mi si mie, te rog, cum ai pregatit-o, pas cu pas. Am si eu o Lava pe care am folosit-o o singura data, gresit :(, si vreau sa o repun in productie

pe partea neteda merge sa faci si oua, ham(burger), pancakes (daca iti plac)

Fonta rulz- mi-am propus ca toate cratitele de gatit sa le am din fonta (adica vreo 4, max). Am una din fonta emailata, ii mai aduc niste prietene, sa aiba companie :)

#100
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,460
  • Înscris: 04.05.2006
Depinde ce gătești, nu e buna fonta chiar la orice. Dacă ai nevoie de control al temperaturii....nu-ti iese.

#101
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014

View Postrichelieu, on 13 ianuarie 2018 - 13:58, said:

Depinde ce gătești, nu e buna fonta chiar la orice. Dacă ai nevoie de control al temperaturii....nu-ti iese.
corect, ma gandeam la feluri de mancare de casa, nimic sofisticat: mai un gulas, o varza calita - din astea "scazute", slow cooked.

na, ca mi s-a facut pofta de gulas :)))

#102
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,460
  • Înscris: 04.05.2006
Well... Go for it :))))

#103
DANANDREI2001

DANANDREI2001

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,590
  • Înscris: 10.08.2009

View Postirina2014, on 13 ianuarie 2018 - 13:34, said:


spune-mi si mie, te rog, cum ai pregatit-o, pas cu pas. Am si eu o Lava pe care am folosit-o o singura data, gresit Posted Image, si vreau sa o repun in productie


O am din oct 2015 ..dar a stat in cutie.
Am citit si rascitit internetu.
Am spalat-o cu apa si frecat-o cu un burete mediu si am lasat-o la uscat.
Un vraf de ziare pe masa si unsa din belsug cu ulei de in.
Lasata 20 de minute sa se imbibe.
Apoi luat excesul de ulei cu servetele.
Pus in cuptorul rece pus la 250 greade, lasat 70 de minute.
Lasat in cuptor pana s-a racit cam 2 ore.
N-a fost fum dar mirosea puternic in prima parte.
Expertii zic ca daca vrei sa fii profi mai repeti de 1-2 ori faza asta dar nu vreau sa incerc ca ma da nevasta afara din casa.Posted Image

#104
madmax80

madmax80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 20.01.2008

View Posttitoo, on 16 decembrie 2016 - 03:58, said:

Fonta de foarte buna calitate, la preturi mai mult decat rezonabile. Produsele sunt fabricate in Ungaria (nu China) , scriu in calitate de client.

https://www.olx.ro/o...html#7d78c15621

https://www.olx.ro/o...html#7d78c15621

Salut, ce marca sunt aceste produse?
Nu scrie nimic de marca, vreau sa inteleg daca sunt toate emailate sau nu.

Apropo, de acest gril din link ce parare aveti?

https://www.amazon.c...=A3P5ROKL5A1OLE

Au scris unii ca s-a spart fiind folosit pe aragaz, asta inseamna ca toate se pot sparge si ca fonta n-a avut nici un tratament termic de revenire dupa turnare si din aceasta cauza este casanta si se poate sparge.
N-as vrea sa comand de pe amazon (vad ca nu este acoperita cu email, unora le-a ruginit la prima utilizare incoreta) si sa platesc 10 GBP transportul (tot e mai ieftina decat ce gasesc la noi) dupa care sa crape.

Apropo, vreau sa fac in prima faza ardei copti (pentru iarna) si sunt curios daca trebuie sa fac asezonarea inainte (banuiesc ca da, dar dupa prima asezonare vreau sa o si folosesc la ce am nevoie).

Multumesc.

#105
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

View Postmadmax80, on 16 iulie 2018 - 13:34, said:

Nu cunosc produsul da' nu cred ca merge pe inductie (chiar daca scrie pe el) pentru ca are 2 fete si margine ridicata si deci placa nu face contact cu plita de inductie. Bine, nu stiu daca e relevant pentru tine. Pe gaz merge plita de genul asta.

Fonta neemailata rugineste daca nu e stearsa de apa dupa folosire da' daca e frecata cu un burete verde se duce rugina. Deci nu ar fi o problema.
Asezonarea trebuie facuta inainte. Si de fiecare data cand o strici. :)

#106
madmax80

madmax80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 20.01.2008
Tocmai am vorbit cu domnul care are anunturile pe OLX si mi-a spus ca produsele au un ulei tehnologic iar acesta trebuie spalat sau ars.
Dupa spalare, trebuie asezonate, evident.
Multumesc pentru link-uri. Bine ca nu le-am comandat de pe amazon. Am luat doua in pretul unuia singur.
Pe OLX sunt mai ieftine decat pe site-uri unde le-am gasit, evident, aceeasi marca.

#107
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Eu cand le-am cumparat pe ale mele din magazin nici nu cred ca le-am mai spalat m-am apucat direct de fript halci...numai dupa un timp le-am asezonat

Edited by I2O, 16 July 2018 - 20:22.


#108
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,460
  • Înscris: 04.05.2006
Mi-am luat și eu un Lava zilele trecute.
E emailat, deci nu necesita nicio asezonare...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate