Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Colesterol

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
omuldinviena

omuldinviena

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 22.01.2012
Medicul de familie mi-a dat o schema de alimentatie in care am voie zilnic maxim o lingura de ulei de masline pe zi in salata (bineinteles interzis la masline ca atare) si un alt medic prieten (chirurg-ortoped) care spune ca nu am nici o problema cu ele la colesterol. Daca cineva a lamurit problema asta sunt curios sa aflu. Ca sunt negre, verzi sau kalamata sunt bune sau ridica LDL?

#2
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Ce valoare are colesterolul?
Se pot manca 1 kg de masline daca poti.

#3
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
nici măslinele, nici alte uleiuri vegetale nu au colesterol, dar orice lipidă se poate transforma în colesterol. Oricum, pe tine smântâna (grăsimile animale) ar trebui să te îngrijoreze.

#4
omuldinviena

omuldinviena

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 22.01.2012

View Postripper, on 20th February 2012, 21:21, said:

Ce valoare are colesterolul?
Se pot manca 1 kg de masline daca poti.

248 in septembrie 2011 si 176 la sfarsitul lui ianuarie 2012.
Dar dupa Crestor de 10 mg.

#5
Alcatraz

Alcatraz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 572
  • Înscris: 07.09.2003

View Postadadoi, on 21st February 2012, 08:20, said:

nici măslinele, nici alte uleiuri vegetale nu au colesterol, dar orice lipidă se poate transforma în colesterol. Oricum, pe tine smântâna (grăsimile animale) ar trebui să te îngrijoreze.

Si cu faptul ca multe uleiuri vegetale sunt oxidante, au continut mare de omega 6 ( pro inflamatorii ) cum ramane ? Consumul de carbohidrati, in special cerealele , nu ar trebui luat in calcul in ceea ce priveste trigliceridele ? De ce nu se urmareste VLDL-ul ca potential mai periculos fata de LDL ?
  Eu unul as alege sa folosesc ulei de palmier ( bineinteles nerafinat ) sau si mai bine  ulei de cocos in locul uleiului de masline .

Edited by Alcatraz, 28 February 2012 - 20:23.


#6
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Poate ai auzit de dieta mediteraneana in care uleiul de masline are un rol central, poti manca si ulei de masline si masline ca atare fara nici o restrictie. Lasa-i tu pe medicii de familie in pace ca multi sint copy/paste n-au nici o treaba cu medicina.

#7
Rabbit

Rabbit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 28.11.2001

View PostAlcatraz, on 28th February 2012, 20:23, said:

Consumul de carbohidrati, in special cerealele , nu ar trebui luat in calcul in ceea ce priveste trigliceridele ?
Consumul de cereale ar trebui să ajute la scăderea LDL dacă sunt consumate împreună cu alimente care favorizează creșterea LDL-ului (precum unele grăsimi) din simplul fapt că, fiind bogate în fibre, scad rata de absorbție a acestora. Oricum, e cert faptul că carbohidrații în exces, în special rafinați (zahăr, pâine albă, cartofi), cresc trigliceridele.

Edited by Rabbit, 13 March 2012 - 01:27.


#8
freigeboren

freigeboren

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 08.08.2009

View Postomuldinviena, on 20th February 2012, 21:05, said:

Medicul de familie mi-a dat o schema de alimentatie in care am voie zilnic maxim o lingura de ulei de masline pe zi in salata (bineinteles interzis la masline ca atare) si un alt medic prieten (chirurg-ortoped) care spune ca nu am nici o problema cu ele la colesterol. Daca cineva a lamurit problema asta sunt curios sa aflu. Ca sunt negre, verzi sau kalamata sunt bune sau ridica LDL?


Medicul tau de familie ti-a zis ca "ai voie" in sensul de a consuma zilnic minim o lingura de ulei de masline si tu ai inteles gresit.       Daca insa ma insel si chiar ti-a zis "maxim" cum zici tu ,  ar insemna ca : ori omul e nebun (un fel de "Ciomu" intre medicii de familie ori din varii motive o vrea pe nevasta-ta vaduva)

  Si acum cateva consideratii privind colesterolul:
  procentual   70% este fabricat de ficat (din grasimi animale dar si din glucide,amidon,gluten, zaharuri si alte elemente nutritive) si 30% este preluat direct din grasimile saturate (de origine animala) (cele vegetale sau din peste fiind nesaturate deci benefice).
  cantitativ este "fabricat" in mai mare masura in functie de : ereditate , obezitate , stres , consum de alcool , tigari ,
  deloc de neglijat este proportia dintre HDL/LDL (colesterolul rau si cel bun,) respectiv o colesterolemie teoretica in limite normale (sa zicem 200) dar in care raportul HDL/LDL este "rau" este mai rea ca o colesterolemie peste limite (dar nu cu mult) in care raportul respectiv este favorabil colesterolului "bun".  De aia cand ceri analiza de colesterol , nu ceri numai colesterolul "total" ci si HDL si LDL iar eu iti recomand calduros sa-ti faci si trigliceridele (ale caror valori ridicate sunt si mai nasoale)

  In concluzie pt colesterolemie ridicata este recomandat consumul de uleiuri vegetale in cantitati cat mai mari , limitate doar de posibilitatea de a ingurgita atata ulei fara sa-ti fie greata, sau sa determine direct producerea obezitatii (greu de imaginat totusi).

#9
Rabbit

Rabbit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 28.11.2001
Nu aș recomanda uleiurile vegetale în cantități foarte mari pentru că cresc puternic nivelul omega-6 în raport cu omega-3. Chiar și cel de măsline, deși ceva mai echilibrat, e departe de ideal. Doar uleiul de in conține un raport echilibrat, dar nu prea e folosit.

Sursa de grăsimi ideală pentru sănătate este alta: peștele gras.

Edited by Rabbit, 23 March 2012 - 01:26.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate