Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Aslo

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
kalkanu

kalkanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 23.08.2004
Mi-a iesit si mie ASLO marit la analize (eu am 32 ani) si medicul mi-a zis ca probabil am un streptococ in gat si mi-a prescris tratament cu Moldamin timp de 4 luni cate o injectie pe saptamana.De cate ori trag cate un curent simt dureri in zona inimii.Ce trebuie sa fac.

#2
hardvare

hardvare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 02.08.2005
Eu cred ca trebuie sa faci tratament cu Moldamin timp de 4 luni, cate o injectie pe saptamana. Probabil ai un streptococ in gat.

#3
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,390
  • Înscris: 29.11.2001
kalkane, ASLO (Anti-StreptoLizina O daca tin bine minte) e un titru (rezultatul masurarii unei concentratii) a anticorpilor anti-streptolizina O (evident, dupa cum ii spune si numele).

In cazul in care acest titru este crescut, inseamna ca exista posibilitatea prezentei unor "versiuni" de streptococ virulent, care poate fi responsabil de aparitia unor afectiuni mai grave de genul endocarditei streptococice (localizarea streptococului la nivelul endocardului), destul de "neplacuta", de altfel.

Nu e cazul sa te impacientezi, dar nici sa dormi pe o ureche. Trebuie sa urmezi tratamentul cu Moldamin asa cu ti s-a prescris. Stiu ca este destul de nesuferit, dar nu ai ce-i face. Va trebui, de asemenea, sa monitorizezi la anumite intervale de timp, titrul ASLO.

Oricum, va trebui sa urmaresti si acele dureri in zona inimii, pe masura ce evoluezi cu tratamentul cu Moldamin.

Succes!

#4
adriano

adriano

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 24.09.2003
Mi-ati adus iar aminte de ASLO.
La 2 ani, n-am suportat Moldaminul si lesinam; eram si mai sunt inca slab de inger la ace (poveste lunga). Trebuia sa fac Moldamin in urma scarlatinei. Daca a vazut doctorul ca de 2 ori ma albesc si cad din picioare, a renuntat si mi-a prescris pe cale orala. Pacat. Nu si-a facut efectul si streptococul (nu stiu sa spun care) a ramas la (in) mine. Il port si n-am ce-i face.
Pe la 14-16 ani am avut crize enorme de spate, in zona lombara. Nu reuseam sa ma mai scol din pat. Orice miscare brusca ma termina de durere. Cati doctori am vazut, atatea diagnostice: discopatie lombara, rinichii, lombosciatica etc.
Totusi, la analize, surpriza: ASLO = 500 ! Neaparat Moldamin! Efect 0. L-am facut prea tarziu. Alti doctori: mergi la mare, bai de namol etc.
M-au innebunit de cap toti doctorii pe care i-am intalnit de atunci: o sa ai probleme cu reumatismul, cu inima. Ii ascultam si incercam sa ii uit apoi.
Momentan am 30 de ani, ASLO 350 (parca ar fi caracteristica de buletin), iar spatele ma mai oftica daca joc fotbal si nu am grija sa fac dus rapid. Am mai intrebat doctori generalisti, ortopezi; am fost de curand la analize amanuntite, radiografii (nu iese nimic, e pe nerv sciatic banuim), kinetoterapeut. Nimeni nu stie sa-mi zica exact ce am; nimeni nu a mai intalnit cazul asta. M-am saturat de umblat si intrebat.
Orice supozitie e binevenita. Help!
Apropo kalkanu', cat ai ASLO?

#5
sepguy

sepguy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,703
  • Înscris: 27.12.2002
Cam acelasi lucru am patit si eu cu genunchiul. Am fost de la neurolog pana la ORL-ist si pana la urma mi-a trecut de la sine! Intamplator am avut ASLO-ul marit cand mi-am facut analizele (un pic de panica, intrucat am avut reumatism cand eram f mic si preferam sa-mi cada picioru decat sa mai fac iar moldamin) dar s-a dovedit ca a fost de la un streptococ in gat.

@kalkanu
Iti garantez ca daca te mai duci la un doctor iti va spune ca nu e nevoie de moldamin; sau cel mult 1-2 preventiv!
Deasemenea iti recomand sa repeti aslo-ul la 2 saptamani dupa primul;
Oricum, consulta mai multi doctori, sau cauta-i pe cei cu renume in astfel de probleme ca FOARTE multi habar nu au ce prescriu!

PS vezi poate poti sa faci rost de extansyline (parca asa-i zicea) este varul mai din vest (si mai putin dureros) al lui moldamin!

#6
seerkan

seerkan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 577
  • Înscris: 26.10.2004
De unde se face steptococul asta?

#7
dragos_avram

dragos_avram

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,633
  • Înscris: 29.12.2003
Frate-meu a facut moldamin cand era mai mic, avea vreo 8 ani pe atunci. Suporta cu stoicism, da' nu mai putea sa mearga 10 minute dupa... dar i-a trecut :)
Nu stiu cum se ia, ca eu nu am avut, si nici frate-meu nu a stat in carantina

#8
Bianca0067

Bianca0067

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 26.08.2016
In urma unui exudat faringian, i-am depistAt fetiței mele streptococul beta hemolitic. Dupa ce i-am dat 10 zile antibiotic, la o distanta de o lună i-am facut o serie de analize: exudatul i-a iesit bine, dar aslo i-a iesit marit-700.
Toți medicii care au examinat-o mi-au recomandat schema clasica de moldamin.Unul dintre acestia mi-a sugerat si o cură cu un imunomoderator.Am hotărât împreună, sub atenta supraveghere, sa ii administrez o cură cu firstdefence de 12 zile. Dupa aceasta cură aslo  a scazut si nu a mai fost necesar antibioticul. Am mai repetat curasi luna urmatoare si suntem ok.
Va recomand sa încercați stimularea sistemului imunitar inainte de multele antibiotice care ni-l distrug. Bineinteles asta doar in cazul in care medicul va da unda verde. Sanatate multa!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate