Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Sphynx - pisicile fotomodele

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#19
twintop

twintop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 15.01.2012
Este mutatie genetica naturala. Am citit ca au aparut destul de recent....30 si ceva de ani.

#20
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006
Sa nu va suparati pe mine, dar unele par a fi rezultatul unui experiment macabru realizat de oameni...

Ukrainian Levkoy are mai mult urechi de caine decat de pisica, iar Kohana e de-a dreptul alien.

Edited by Deria_Leena26, 25 February 2012 - 23:03.


#21
peterbald

peterbald

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 27.06.2008

 Deria_Leena26, on 25th February 2012, 20:49, said:

Categoria asta, fara par, a existat dintotdeauna?


Dacă ne referim strict la această rasă (Don Sphynx), ea a apărut relativ recent, în urmă cu 25 ani. Mai exact, în 1987 Irina Kovalyova găsește pe străzile din Roston pe Don (Rusia) o pisică semi-golașă. Deși inițial s-a crezut că pisica (botezată Varya) este bolnavă, deoarece își pierduse blana aproape în întregime, ulterior au realizat că, de fapt, Varya nu suferea de nicio boală, ci era rezultatul unei mutații genetice. În aprilie 1989 Varya a fost împerecheată cu un mascul obișnuit. A rezultat un cuib sănătos în care erau de asemenea câțiva pisoi fără blană, la fel ca mama lor. Unul dintre acești pui, o femelă tabby numită Chita, a ajuns la felisa Myth (proprietatea Irinei Nemykina), unde a fost început programul de creștere controlată a pisicilor Don Sphynx.

Există însă relatări despre pisici fără păr care au existat în America Latină încă de prin 1800. Cea mai veche fotografie de existența căreia știu eu datează din 1902. Pisicile respective fuseseră achiziționate de un cuplu din New Mexico de la un trib indian, spunându-li-se că sunt ultimele exemplare dintr-o veche rasă aztecă.

[ http://www.messybeast.com/images/mexhairless.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by peterbald, 25 February 2012 - 23:17.


#22
twintop

twintop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 15.01.2012
Arthur doarme cu copii sub plapuma :lol: Este incredibil acest motanel. Ca sa nu mai zic ca la ora 10:45 in fiecare zi isi face nevoile. Pur si simplu ma sufoc de ras cand vad cat il duce capul.

#23
jderjerpelit

jderjerpelit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 08.07.2006

 Deria_Leena26, on 25th February 2012, 23:02, said:

Sa nu va suparati pe mine, dar unele par a fi rezultatul unui experiment macabru realizat de oameni...

Ukrainian Levkoy are mai mult urechi de caine decat de pisica, iar Kohana e de-a dreptul alien.
Si pe mine m-au fascinat aceste doua fapturi. :naughty:
Totusi, cred ca este chestie de obisnuinta. Cand sunt pui au o doza semnificativa de dragalasenie, apoi nu mai sesizezi aspectul lor ciudatel.


 twintop, on 27th February 2012, 19:03, said:

Arthur doarme cu copii sub plapuma :lol: Este incredibil acest motanel. Ca sa nu mai zic ca la ora 10:45 in fiecare zi isi face nevoile. Pur si simplu ma sufoc de ras cand vad cat il duce capul.
Sa-ti traiasca si sa fie sanatos domnisorul Arthur! :thumbup:

#24
dreka

dreka

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 28.02.2012
1000 ron....nu e putin ci FOARTE putin...a fost vorba de noroc sau sunteti cunostiinte?

#25
twintop

twintop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 15.01.2012
S-a strecurat o greseala despre care am uitat sa clarific. Fiind o surpriza eu nu am stiut decat ce acest avans. Pretul real este intr-adevar cum au zis altii dar nu am stiut, fiind cadou am aflat chiar din greseala pana si de avans. In realitate a costat mai mult decat dublu, am uitat sa precizez zilele acestea.

#26
dreka

dreka

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 28.02.2012
aha....am inteles..si am observat ca ati sters si acel post cu preturile..foarte frumos!

#27
twintop

twintop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 15.01.2012
Nu vad niciun motiv pentru care ar trebui sa induc in eroare .. in continuare.

#28
dreka

dreka

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 28.02.2012
mai pune poze cu Arthur...sa vad si eu fratiorul viitorului meu pisic....n-am inteles care a fost faza cu numele?il avea deja?nu ti l-ai ales tu????

#29
peterbald

peterbald

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 27.06.2008
Numele nu îl alegi tu, decât, eventual, în cazul în care iei contact cu crescătorul înainte ca acesta să înregistreze cuibul (deci când pisoii sunt foarte mici sau chiar înainte de fătare) și îl rogi să îi pună numele dorit de tine. După ce crescătorul trimite actele la asociația felină, numele pisoiului nu mai poate fi schimbat. Bineînțeles tu acasă poți să îl numești cum vrei.

#30
dreka

dreka

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 28.02.2012
aha am inteles....de faza asta nu stiam.....

#31
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Pisicile astea cum se curata? Se ling?

#32
peterbald

peterbald

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 27.06.2008
Da, la fel ca toate pisicile.

 peterbald, on 25th February 2012, 23:15, said:

Există însă relatări despre pisici fără păr care au existat în America Latină încă de prin 1800. Cea mai veche fotografie de existența căreia știu eu datează din 1902. Pisicile respective fuseseră achiziționate de un cuplu din New Mexico de la un trib indian, spunându-li-se că sunt ultimele exemplare dintr-o veche rasă aztecă.

Mai pun o dată poza, că am observat că uneori nu se vede:


[ http://img.photobucket.com/albums/v332/orientale/mexhairless.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#33
silviu_gm2004

silviu_gm2004

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.05.2008
Salut tuturor,

Este cineva care are un motan Sphynx pentru monta?
Detin o femela Sphynx de 1 an si 6 luni si as dori sa o duc la un motan pentru montat!

Attached Files



#34
Alehax

Alehax

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 10.09.2013
De unde as putea sa mi cumpar o pisica Petersburg Sphynx, stiti careva ? Nu conteaza daca e pui sau adult, doar sa se inteleaga cu pisica mea.

#35
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
Am si eu o intrebare :D .
Ce senzatie ai dupa ce mangai o astfel de pisica :) ? Eu is invatat sa mangai doar pufosenia mea de motan , dar totusi ma fac curios aceste pisicute "epilate" .
Nu e ciudat sa mangai o pisica fara blana ? Eu singurele chestii doar cu piele pe care am pus mana au fost puii de hamster . Si a fost ciudata senzatia cu pielosii aia mici in mana :lol: .

#36
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Mie nu imi plac. Arata ca niste babe zbarcite, mor de frig daca ies din casa...

 emyboy, on 28 decembrie 2013 - 01:56, said:

Nu e ciudat sa mangai o pisica fara blana ?
Tu nu ai mangaiat niciodata o "pisicuta" fara blana? Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate