Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

OS X Mountain Lion

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
ovidiu77

ovidiu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 648
  • Înscris: 07.01.2008
urmasul lui OSX Lion

Edited by ovidiu77, 17 February 2012 - 10:27.


#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,537
  • Înscris: 15.06.2004
Cam multe schimbari din ce am auzit. Dispare Mac din denumire, va apare cate o noua versiune in fiecare an, unificare cu tabletele...

#3
andreigherghe

andreigherghe

    Think different

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 27.12.2007
Typing from it NOW! :D

#4
ad-bloc

ad-bloc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,892
  • Înscris: 26.03.2012
O noua reusita a celor de la Apple, trecerea de la Lion 10.7.4 la mountin lion mi-a adus numai satisfactii.

Pe langa cele 200 de noutati pe care nu stiu unde sa le caut am observat cu bucurie:

1. Game Center in OS X 10.8 : cel mai genial lucru de la ipad acum si pe mac

2. Notificarile ( nu prea merg dar numai faptul ca le ai acolo reprezinta ceva - pe IOS merg perfect , din nou o reusita a celor de la Apple )

3. Memento - absolut genial, nu stiu daca exista sau era impreuna cu iCalendar sau Notite

4. App store si update-urile numai prin el -  IOS curat

5. update-rile la ilife si iwork - alta viata
6.Mesaje : visul oricarui posesor de mac sa comunice cu dispozitivele apple

7. gatekeeper -  pus imediat pe a treia optiune, dar ramane acolo pentru securitatea sistemului ( nu am cuvinte )


-------------


Pacat ca bateria tine cu 50 % mai putin dar nu conteaza, avand in vedere rapiditate OS-ului si pretul softului. ( zero usd )


Caut acum cele 200 de nouatati , sper sa le gasesc intr-o zi. Intr-o zi o sa avem OS X IOS beta pe mac-uri, ipad-uri, iphone-uri si totul o sa fie app.
Voi reveni in septembrie cu un review despre noul macbook pro retina.

#5
GOR

GOR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 16.10.2002
Eu as adauga: interfata grafica mult mai rapida, totul este mai fluid - foarte aproape de 10.6!

#6
ad-bloc

ad-bloc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,892
  • Înscris: 26.03.2012
Ce interfata grafica mai rapida ? Poate pentru mac-uri din 2008, 2009 cu snow leopard, in niciun caz nu se vede pe noile mac-uri.

http://arstechnica.c...e-battery-life/


"As we noted last week, numerous MacBook, MacBook Pro, and MacBook Air users had begun reporting that the battery life reported by their systems was significantly lower after upgrading to Mountain Lion. In some cases, they were seeing nearly half the amount of time that was reported previously under Lion. The batteries themselves also seemed to drain noticeably faster, despite the system reporting that capacity had not been affected."

Bine, scaderea duratei de viata a bateriei nu este o problema in .ro, multi folosind laptopul numai in priza sa nu "strice" numarul de cicluri. Asa incat poti vedea macbook-uri dupa 4 ani cu 10 cicluri de incarcare specific utilizatorului roman de apple.

Edited by ad-bloc, 21 August 2012 - 18:26.


#7
GOR

GOR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 16.10.2002

View Postad-bloc, on 21st August 2012, 19:23, said:

Ce interfata grafica mai rapida ? Poate pentru mac-uri din 2008, 2009 cu snow leopard, in niciun caz nu se vede pe noile mac-uri.

Da, la alea ma refeream daca vorbeam de 10.6...

#8
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
Am trecut la 10.8 din prima zi pe toate macbook-urile, exceptie al meu MAcAir de 11 inch, gen 2 (core 2 Duo 1.6 Ghz).

Se misca bine chiar si pe masinile mai vechi, dar doar pe cele cu SSD :D


Ca user nu simt nimic in plus la noul OS.

#9
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,476
  • Înscris: 14.04.2002
Si eu am pus pe toate din seara lansarii (MBA gen3, latest Macmini, IMac 27). Primul lucru: grafica e superioara. Pur si simplu mi se pare ca s-a schimbat display-ul, pixelii mai mici :)
Se misca repede pe toate, dar in rest nimic nou nici la mine

#10
ad-bloc

ad-bloc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,892
  • Înscris: 26.03.2012
Pus 10.8.1 - rezolvat problema cu bateria ( de la 4 ore la 7 ore )

Edited by ad-bloc, 22 August 2012 - 18:40.


#11
ad-bloc

ad-bloc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,892
  • Înscris: 26.03.2012
Apple today released OS X Mountain Lion 10.8.1 (build 12B19) to Mac developers fixing bugs in Migration Assistant, Exchange, and iMessage in addition to stability improvements over its predecessor build 12B17 released a week ago. The disk image required to perform a delta update to OS X 10.8.1 build 12B19 is only 24.2MB in size.




In curand 10.8.2 care o sa rezolve si alte probleme neplacute.

#12
ad-bloc

ad-bloc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,892
  • Înscris: 26.03.2012
http://support.apple...US&locale=en_US

Attached Files



#13
true999

true999

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 04.06.2008
Daca am DVD-ul original, pot sa instalez OSX Mountain Lion pe PC, fara sa fi avut dinainte instalat Snow Leopard ?



#14
EnterpriseGTX

EnterpriseGTX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 27.09.2012

View Posttrue999, on 02 noiembrie 2012 - 14:55, said:

Daca am DVD-ul original, pot sa instalez OSX Mountain Lion pe PC, fara sa fi avut dinainte instalat Snow Leopard
Da, poti instala. :)

#15
Danii20

Danii20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 05.06.2004
O mica recenzie facuta in engleza postata pe app store, nu mai traduc in romana. Sper sa ajute, imi doresc sa fi pastrat banii.

After I've bought MOUNTAIN LION  I was expecting to have an experience at least the same as the one Lion offered me. I was very surprised by the inconsistency of the software, Mountain Lion succeeded to give more errors in two days  than Lion gave in over 5 months of usage all together. Many softwares which were very stable on Lion and worked flawlessly, on Mountain LIon gave me many errors or didn't work at all (eg. Sopcast, yahoo messenger, live wallpaper, xbmc).  I was thinking Lion had bad ram management, Mountain Lion had the same or worse (8 Gb of ram). In situations where the cooler wasn't heared at all in Lion, in Mountain Lion was running at full power. i could continue but I want to stop here with the reasons. I don't recommend updating to Mountain Lion. I am sorry I've spend the money on it, hope to get a refund as I won't be using the software again and was upset with all the problems I had because of it. what good I had Time machine reserve copies and I could come back to Lion again.

#16
vladtm

vladtm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 548
  • Înscris: 15.06.2006
Eu l-am instalat pe PC, cu DSDT editat si tot configurat frumos, performante mai bune ca in lion, parerea mea, acum depinde fiecare ce softuri foloseste, dar softuriile vechi de obicei nu mai erau compatibile nici cu lion.

#17
Dante_Sparda

Dante_Sparda

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,248
  • Înscris: 07.11.2006
Ce-mi plac mie astia care se plang aiurea. Eu n-am avut nici o problema cu Lion pe un Macbook 4.1 (early 2008), iar de cateva luni n-am nici o problema cu Mountain Lion pe un MBP 7.1 (mid 2010). Ffs.. ce-i drept, le-am instalat pe ambele pe curat, apoi restore backup from Time Machine. Totul functioneaza absolut perfect. Auzi la el, bad RAM management pe OS X. :lol: Din experienta mea cu sistemele de operare, OS X are de departe cel mai bun RAM management. Ever. Eu nu ma plang cu 4 GB RAM, iar el se plange cu 8 GB. Pff..

#18
bengabenga

bengabenga

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 24.01.2013
Uhm, eu am lion si sunt multumit de el . Singurele chestii care le vreau din mountain lion sunt notificarile si imessages Posted Image

Edited by bengabenga, 24 January 2013 - 02:08.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate