Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Samsung S6500 Galaxy Mini 2

- - - - -
  • Please log in to reply
2686 replies to this topic

#1
dorurad

dorurad

    Motanel foarte pufos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,818
  • Înscris: 31.10.2010
Samsung Galaxy mini 2 S6500 se anunță a fi un smartphone pentru cei care nu sunt dispuși să ofere mulți bani pe astfel de dispozitive. Dotările, specifice segmentului low-end, sunt următoarele:


Ecran capacitiv de 3.3 inch, 480 x 320 pixeli;

Procesor single core la 800 MHz;

3 GB memorie internă, slot microSD;

HSDPA, Wi-Fi, GPS;

Cameră de 3 MP;

OS Android 2.3 Gingerbread.



http://www.gsmarena...._s6500-3883.php


[ http://cdn2.gsmarena.com/vv/pics/samsung/samsung-galaxy-mini-2-s6500.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by 0101010, 30 March 2013 - 03:39.


#2
Alex_GP

Alex_GP

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,222
  • Înscris: 23.12.2006
Nu-i durea mana sa bage si un LED flash acolo. Ma rog...
Macar are auto-focus?

#3
RobyRc

RobyRc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 05.07.2011
Urat..
Tot galaxy mini cu un procesor mai "oc"

#4
dorurad

dorurad

    Motanel foarte pufos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,818
  • Înscris: 31.10.2010
Nu va dati cu parerea despre el? :(. Eu zic ca l-au facut degeaba. galaxy mini e deajuns pentru un smartphone entry-level. plus ca nu are si el blitz...

#5
djorkaeff0125

djorkaeff0125

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 02.11.2011
eu as fi tentat sa imi achizitionez un s6500, diferentele intre el si s5570 fiind din punctul meu de vedere justificate prin diferenta de pret (aproximativ 50 de euro).
mi se pare un plus cresterea rezolutiei si a memoriei RAM fata de predecesorul sau, dar nu ma incanta atat de mult introducerea memoriei interne de 2.7 Gb (cum este dat in specificatii la vodafone de exemplu) care putea fi foarte usor rezolvata printr-un card de memorie (ar putea fi avantaje considerabile la viteza de citire intre memoria interna si cea externa).
mai iau in considerare ca aplicatiile deja consacrate pe s5570 vor functiona pe s6500 si ca este suficient pentru orice utilizator novice care incepe sa butoneze pe un android.
recunosc faptul ca nu am analizat in detaliu daca acest terminal isi merita banii fata de alte modele existente pe piata in segmentul de pret, insa mie mi-a facut cu ochiul si as fi bucuros sa-l am.
specific faptul ca ar fi 50 euro la un abonament decent si in pachet sunt incluse doua carcare suplimentare si un cablu de date.

#6
Seattle

Seattle

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 457
  • Înscris: 14.09.2005
L-a cumparat cineva, cata memorie din cei 3GB o are destinata pentru instalarea de aplicatii? Are suport flash (nu lanterna) ?  Asteptam o descriere completa...

#7
config_sys

config_sys

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 20.10.2008

 Seattle, on 26th April 2012, 15:40, said:

L-a cumparat cineva, cata memorie din cei 3GB o are destinata pentru instalarea de aplicatii? Are suport flash (nu lanterna) ?  Asteptam o descriere completa...

raportat de device:
USB storage 1.84GB
Device Memory 889mb
RAM 398mb  

banuiesc ca restul este folosit in alte scopuri..

http://www.samsung.c...d-galaxy-mini-2
http://www.gsmarena...._s6500-3883.php
http://pdadb.net/ind...a...80&id2=3344

sa intaleg sa sunt 2 versiuni una cu 4gb si una cu 3gb?

#8
armin

armin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 24.10.2005
Eu cred ca va fi o reusita, pentru ca acopera problemele lui S5570. Are procesor si memorie interna mai mari, rezolutie dubla, 16M colors, este un entry level perfect acum. Cine nu se indura sa dea dublu pe un Ace 2, il va alege pe acesta.
PS: Si filmeaza mai bine, vga 25fps.

Edited by armin, 27 April 2012 - 13:41.


#9
config_sys

config_sys

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 20.10.2008
cam scump...

#10
boyarul

boyarul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 24.04.2005
Sunt în aceeași situație cu djorkaeff0125

Caut un smartphone de buget și mâ învârt în jurul câtorva modele.

Samsung Galaxy Mini S5570 - mi se pare de departe cel mai reușit design (iese din anonimatul smartphone-urilor iPhone-like)
Samsung Galaxy Mini 2 S6500 - specificații mai ok decât la primul mini (RAM, procesor baterie) ÎNSĂ nu știu care e autonomia reală a bateriei. Pe GSM Arena specificațiile oficiale sunt îngrijorător de mici, comparate cu fratele lui mai mic, mini.
LG Optimus Net - baterie mai mare (1500 mAh), 512RAM, DAR nu am privit niciodată cu ochi buni telefoanele LG (le conider nefiabile).

Ar mai fi câteva ”clone” ale lui mini, de ex. Galaxy Y ori Galaxy Fit. Totuși, nu îmi fac cu ochiul...

Întrebarea finală: Merită Mini2 200 lei în plus față de Mini1 ???
Repet: ce mă neliniștește cel mai mult e AUTONOMIA lui mini2...

#11
cag_tc

cag_tc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 30.09.2011
Salut. Am achizitionat un mini 2 acum vreo 2 saptamani si mi se pare mult mai reusit decat predecesorul lui (pe care l-am detinut anterior).

Bateria tine la fel ca la mini poate un pic mai mult dar nu cu mult.
Dintre atuurile lui mini 2 fata de mini sunt memoria interna care este suficienta daca nu folositi telefonul ca si media player, procesorul mai rapid si rezolutia crescuta a ecranului, care de altfel este mai sensibil si are si suport flash. Camera pare sa aiba un zgomot mai redus decata la mini si deci o calitate a imagini mai buna, desi sincer la fotografii folosesc un D-SLR si nu telefonul.

Trebuie totusi de mentionat ca desi cele doua telefoane au acelas nume sunt construiete pe platfore diferite. Daca creasta de pe spatele lui mini aste datorata difuzorului creasta de pe spatele lui mini 2 este doar de design, difuzorul fiind amplasat langa camera. De asemenea cardul sd se introduce din latura opusa fata de mini iar alimentarea se face pe latura inferioara. S-ar putea sa ma insel dar cred ca mini 2 este o platforma de teste pentru o noua generatie de telefoane.

De asemenea cum poate au obervat cei care au incercat sa faca root la mini 2, combinatia de butoane care trebuie apasata pentru a accesa modul recovery este cu totul diferita fata de celelalte telefoane. Adica trebuie apasate toate butoanele pana apare logo-ul (Vol up + Vol dn + Home + Power).

Singura problema cu care ma mai zbat acum este gasirea unui fisier zip pt rootuirea acestui model de telefon. Exista zip-uri pt root android 2.3.6 dar din cate am observat inca nu au fost testate pe mini2.

#12
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

 cag_tc, on 9th May 2012, 22:29, said:

Camera pare sa aiba un zgomot mai redus
auzi, da dacă dumneata asculți muzică cu camera, presupun că cu microfonu bați cuie, nu?

#13
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012

 gigel de hohențolărn, on 24th May 2012, 22:25, said:

auzi, da dacă dumneata asculți muzică cu camera, presupun că cu microfonu bați cuie, nu?
Daca habar n-ai ce inseamna zgomot in fotografie, pt ce te bagi in seama? :ciocan:

#14
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

 101010, on 24th May 2012, 21:31, said:

Daca habar n-ai ce inseamna zgomot in fotografie, pt ce te bagi in seama? :ciocan:
bre ionele, dumneata la ce te aștepți de la un ciuruc de cameră de 2 megapixeli juma integrată-ntr-un telefon? de sarcasm n-ai auzit? :roflmao:

toți experții vin să-și dea cu presupusu aici, vai, da n-are autofocus, da n-are flaș, bine mă, fotografilor profesioniști care sunteți. whow, facem review la o mizerie de cameră :lol:

#15
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012
Aici nu esti in Poiana sau whatever, la urmatorul post de genul asta iti dau raport, si-am inteles ca @Morogan te place la nebunie.

#16
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006
deci, pân la urmă,

1, are mini 2 fm transmiter?
2. are 16 m culori?
3. cât ține bateria?
4. cum se răspunde la apeluri?
5. are sens să aștept 10 zile până vine comanda? sau cancelez și-mi iau un gio?

#17
Obivankenobi

Obivankenobi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 25.07.2008
Am luat eu acest telefon la oferta de la Orange. Am instalat o multime de aplicatii, mai mult sau mai putin folositoare, pe el.
Nu pot sa spun ca e mai bun decat cutare telefon, pentru ca e primul meu telefon cu android. Inainte am avit un nokia E51.... va dati seama ca e grea trecerea la al tip de telefon.
In mare ma declar multumit, pana acum. Nu intentionez sa il routez sau sa ii schimb kernel-ul, mai ales cat timp e in garantie.

#18
remvirg

remvirg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,111
  • Înscris: 04.08.2007

 gigel de hohențolărn, on 24th May 2012, 23:43, said:

deci, pân la urmă,

1, are mini 2 fm transmiter?
2. are 16 m culori?
3. cât ține bateria?
4. cum se răspunde la apeluri?
5. are sens să aștept 10 zile până vine comanda? sau cancelez și-mi iau un gio?
1. + 2. pe siteul samsung nu se aminteste de asa ceva.
3. bateria tine functie de cum il folosesti. la mini 1, am incercat de 2 ori sa-l folosesc doar ca telefon si m-a tinut 8 zile, cu froyo.
4. se raspunde jucand x si o. daca pierzi, pierzi si apelul.
5. ?

 Obivankenobi, on 24th May 2012, 23:45, said:

Am luat eu acest telefon la oferta de la Orange. Am instalat o multime de aplicatii, mai mult sau mai putin folositoare, pe el.
Nu pot sa spun ca e mai bun decat cutare telefon, pentru ca e primul meu telefon cu android. Inainte am avit un nokia E51.... va dati seama ca e grea trecerea la al tip de telefon.
In mare ma declar multumit, pana acum. Nu intentionez sa il routez sau sa ii schimb kernel-ul, mai ales cat timp e in garantie.
root-ul e foarte util, mai ales daca esti pasionat de instalarea de aplicatii. le poti muta pe toate pe card.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate