Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 

Arbust kumquat

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
denied

denied

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 08.09.2005
Am de cativa ani un mic arbust Kumquat, cand l-am luat avea flori, a facut fructe (un fel de portocale mici), dar dupa a inceput sa se usuce, i-au cazut frunzele, acum mai are doar 2-3 frunzulite. Nu i-am pus nimic in afara de apa. Ce ar trebui sa ii fac ca sa isi revina? Cineva mi-a sugerat sa ii pun ingrasamant de citrice, dar nu stiu unde sa gasesc special pentru citrice si sa ii schimb pamantul. Voi ce parere aveti?

Edited by denied, 15 February 2012 - 13:39.


#2
mciobanu35

mciobanu35

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 07.03.2012

View Postdenied, on 15th February 2012, 13:38, said:

Am de cativa ani un mic arbust Kumquat, cand l-am luat avea flori, a facut fructe (un fel de portocale mici), dar dupa a inceput sa se usuce, i-au cazut frunzele, acum mai are doar 2-3 frunzulite. Nu i-am pus nimic in afara de apa. Ce ar trebui sa ii fac ca sa isi revina? Cineva mi-a sugerat sa ii pun ingrasamant de citrice, dar nu stiu unde sa gasesc special pentru citrice si sa ii schimb pamantul. Voi ce parere aveti?


te rog sa dai mai multe detalii.
unde a fost tinut peste iarna?
ai observat pe frunze o pelicula lipicioasa?
ai observat pe dosul frunzelor sau pe tulpina puncte albe ca o vata?
pamantul este ultimul lucru care trebuie sa-l faci deoarece nu va avea efect pentru ca la citrice se schimba ghiveciul cu balotul de pamant + radacini fara a deranja radacinile.
rasounde si-l facem bine
eventual poti trimite niste foto pentru edificare.

#3
dodi1965

dodi1965

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 01.02.2005
Salut! Reanimez topicul co o problemă la un kumquat. Este achiziționat acum 3-4 ani, cu rod. De atunci nu reușesc să-l fac să crească, face frunze cam de 2 ori pe an, apoi le pierde aproape pe toate. A fost transplantat de 2 ori, pus pământ de citrice, este ținut la o fereastră spre S-V. În afară de pierdut frunze mai are o problemă la tulpină, nu știu dacă-i cauzează.
Vă rog sfaturi![ https://photos.app.goo.gl/Jd5C2L8v2aSVofTL9 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]https://photos.app.g...5C2L8v2aSVofTL9  [ https://photos.app.g...7rRdpkCeUKeeEd7 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by dodi1965, 07 June 2021 - 12:32.


#4
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
poza e prea neclara ca sa poti trage o concluzie. si e contra luminii, ceea ce nu ajuta deloc. incearca sa pui niste poze mai apropiate, e util de vazut frunzele, mugurii, daca se poate cu lumina in spate, eventual chiar cu blitz.

#5
dodi1965

dodi1965

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 01.02.2005
Revin cu poze mai clare[ https://photos.app.goo.gl/p6fs14DRGixwhSxs5 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://photos.app.goo.gl/jQQ5ce3FxAh9doUQ8 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by dodi1965, 08 June 2021 - 09:16.


#6
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
din foto pare o carenta de ceva. la tulpina poate fi un atac de putregai, sau poate fi o depunere excesiva de saruri din apa de udat, nu pot sa ma pronunt.
As incerca un tratament foliar cu Cropmax de 2 ori la interval de vreo 10 zile, dupa care ceva echilibrat, gen Nutricig, macar odata, sau chiar amestecat cu a doua portie de Cropmax. Daca incepe sa lastareasca dar frunzele sint verzi-galbui, inseamna ca are si o problema cu lumina.
Preventiv, desi nu cred ca aici ar fi buba dar paza buna trece gingania rea, as da si o stropire cu Milbeknock.

#7
dodi1965

dodi1965

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 01.02.2005
Mulțumesc, încerc sfaturile și revin, poate mai interesează pe cineva!

#8
Vgelu

Vgelu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 18.05.2017
Citicele vin din tari mai aproape de ecuator ca noi, deci cu mai mult soare. In plus la tine lumina e mult atenuata de perdea. Planta nu are destula lumina. Recomandarea mea este sa-l apropii de geam si sa lasi perteaua peste el in asa fel incit planta sa se afle intre perdea si geam. Plantele care dau fructe au nevoie de multa lumina pentru a produce substantele nutritive necesare.

#9
dodi1965

dodi1965

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 01.02.2005
Kumquatul a pierdut toate frunzele, încerc să-l apropii de fereastră, sper să-l resuscitez!

#10
dodi1965

dodi1965

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 01.02.2005
Mulțumesc de sfaturi, @Vgelu dacă ne-ntâlnim vreodată dau o bere! Și kumquatul vă este recunoscător!Posted Image După o lună de stat la soare, spre sud, fără perdea: L.E. Nu pot pune poză

Edited by dodi1965, 19 July 2021 - 13:11.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate