Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua
 sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...
 

floarea soarelui

- - - - -
  • Please log in to reply
1284 replies to this topic

#739
sorinalin

sorinalin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 25.02.2015
Kitul meu asa e

Asa arata

Si acolo sus are pe pinion 3 cutite

Attached Files


Edited by sorinalin, 12 September 2017 - 20:53.


#740
special_murinio

special_murinio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 07.04.2011

 AndreiDrp, on 12 septembrie 2017 - 14:40, said:

Buna ziua!
Aveti cunostinta de soiuri melifere? As dori sa seman o suprafata mica de test circa 1/2 ha si caut un soi melifer. Am gasit pe internet cateva articole despre clearfield dar parca nu sunt convins.
Aveti experienta cu asa ceva?
Cele bune
Mai toate soiurile de la Singenta sunt melifere, le25 deasemenea. Ce sa faci cu 1 pogon ca e pt maxim o familie, mai degraba un roi ?

#741
tauru242

tauru242

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.09.2005

 sorinalin, on 12 septembrie 2017 - 20:50, said:

Kitul meu asa e

Asa arata

Si acolo sus are pe pinion 3 cutite
E bine așa cum e nu mai demonta nimic.

#742
sorinalin

sorinalin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 25.02.2015
Va multumesc

#743
AndreiDrp

AndreiDrp

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 07.12.2016

 special_murinio, on 12 septembrie 2017 - 22:00, said:

Mai toate soiurile de la Singenta sunt melifere, le25 deasemenea. Ce sa faci cu 1 pogon ca e pt maxim o familie, mai degraba un roi ?
Momentan sunt la inceput cu 12 stupi voi intra anul acesta in iarna. Stiu ca este putin vroiam pentru intretinere ca ar fi aproape de casa la 100 de metri. In zona s-a pus si anul asta floare cateva hectare bune cam la 1km si a mers foarte bine dar nu stie nici proprietarul ce soi era :)

#744
marinel1976

marinel1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 831
  • Înscris: 18.01.2016

 sorinalin, on 12 septembrie 2017 - 20:50, said:

Kitul meu asa e

Asa arata

Si acolo sus are pe pinion 3 cutite
Eu, la culegatorul meu-dbf, ii scot sulul din stinga si pe axul care antreneaza sulul pun o flansa, ca un capac de protectie sa nu intre bete de floare si sa distruga semeringul.
Eu am inercat cu ambele suluri dar pina ajungea batul de floare la cutit sa-l taie sulurile le cam scuturau asa am ajuns sa-l demontez si sa aflu la ce erau utile flansele respective din kitul de floare.

#745
sorinalin

sorinalin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 25.02.2015
Nu pot sa scot sulurile nu ies de pe pana echipamentyl e din 95 si nu au fost scoase niciodata de asta am intrebat daca merge cu suluri

Tu nu ai incercat sa largesti sulurile ?

Edited by sorinalin, 13 September 2017 - 18:45.


#746
marinel1976

marinel1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 831
  • Înscris: 18.01.2016
La mine sulurile sint fixe, se misca doar cit sa le relgezi astfel incit cutitele celor doua suluri sa fie cit mai aproape. Reglajul se face din placa de desupra sulului din dreapta electric din cabina.
Tipul acesta de culegator nu se mai produce (cred ca fabica a dat faliment) dar am vazut la expozitie la Fundulea identic dar produs sub marca zigler.
Scuze de offtopic, ca nu sint pe mecanica

#747
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,625
  • Înscris: 26.10.2003
Revin cu aceleasi vechi dileme de cand lumea ( stiu, am recitit topicul ) : LE 25 sau 99 ? Am avut LE 25 in 2014 ( fosta parloaga, nu prea relevant, an ploios ), in ultimii ani am pus tot Syngenta CL, simt ca se poate mai bine si ma gandesc sa revin la Pioneer. Plus ca vreau o floare cu capitul mare, m-am saturat de mediu. Nu folosesc densitati mari 52-54k la ha.
Cred ca o sa testez si hibrizi conventionali gen  P63LL06 ( a avut cineva experiente cu el ? Sau cu P64LL125 ? ). Ma tot gandesc si la un test Favorit/Performer.

Ce vreau :
-capitul mare
-MMB mare sa diminuam pierderile la combina

Scriu acum fiindca ofertele curg garla si la mega-pret, vb aia, adunam ca harciogul.

Edited by savantu, 06 November 2017 - 15:24.


#748
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Daca vrei MMB mare, Le 25 nu te dezamageste.

#749
tauru242

tauru242

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.09.2005
După mine LE 25. Din cate știu de pe la reprezentanții Pioneer LE 99 va ieși din portofoliul lor. Anul asta știu că l-au dat în lipsa de LE 25.
În fine, le-am avut pe ambele simultan într-unul din anii trecuti și LE25 a fost mai bun cu aceeași tehnologie.
Anul asta am avut mari probleme cu el, urmare fenomenelor meteo deosebite de la începutul lunii iulie. A plouat într-o zi 100l\mp iar a doua zi a venit vijelia. Drept consecință LE 25 in special, mai puțin alți hibrizi din zona, s-a culcat pe pamant; dauna constatată de asigurator 50% . Am reușit să recoltez in jur de 2500 kg\ha, restul până la 3500 a fost acoperit de asigurator.
În condiții normale consider că LE 25  este una din cele mai bune alegeri. Un avantaj important mi se pare și faptul că la maturitate își apleacă capitulul către sol. Am văzut alții care și-l țin băț și jumătate din semințe le halesc ciorile, graurii și alte pasareturi.
Primăvara se găsește mai greu spre deloc LE 25 așa că e bine comandat de pe acum.

#750
catalyn08b

catalyn08b

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 26.03.2014

 savantu, on 06 noiembrie 2017 - 15:23, said:

Revin cu aceleasi vechi dileme de cand lumea ( stiu, am recitit topicul ) : LE 25 sau 99 ? Am avut LE 25 in 2014 ( fosta parloaga, nu prea relevant, an ploios ), in ultimii ani am pus tot Syngenta CL, simt ca se poate mai bine si ma gandesc sa revin la Pioneer. Plus ca vreau o floare cu capitul mare, m-am saturat de mediu. Nu folosesc densitati mari 52-54k la ha.
Cred ca o sa testez si hibrizi conventionali gen  P63LL06 ( a avut cineva experiente cu el ? Sau cu P64LL125 ? ). Ma tot gandesc si la un test Favorit/Performer.

Ce vreau :
-capitul mare
-MMB mare sa diminuam pierderile la combina

Scriu acum fiindca ofertele curg garla si la mega-pret, vb aia, adunam ca harciogul.

Încearcă Subaro de la Syngenta.


#751
marinel1976

marinel1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 831
  • Înscris: 18.01.2016

 tauru242, on 06 noiembrie 2017 - 18:49, said:

După mine LE 25. Din cate știu de pe la reprezentanții Pioneer LE 99 va ieși din portofoliul lor. Anul asta știu că l-au dat în lipsa de LE 25.
În fine, le-am avut pe ambele simultan într-unul din anii trecuti și LE25 a fost mai bun cu aceeași tehnologie.
Anul asta am avut mari probleme cu el, urmare fenomenelor meteo deosebite de la începutul lunii iulie. A plouat într-o zi 100l\mp iar a doua zi a venit vijelia. Drept consecință LE 25 in special, mai puțin alți hibrizi din zona, s-a culcat pe pamant; dauna constatată de asigurator 50% . Am reușit să recoltez in jur de 2500 kg\ha, restul până la 3500 a fost acoperit de asigurator.
În condiții normale consider că LE 25  este una din cele mai bune alegeri. Un avantaj important mi se pare și faptul că la maturitate își apleacă capitulul către sol. Am văzut alții care și-l țin băț și jumătate din semințe le halesc ciorile, graurii și alte pasareturi.
Primăvara se găsește mai greu spre deloc LE 25 așa că e bine comandat de pe acum.
Nu cumva ai încurcat LE25 cu LE99, adica LE25 iese din portofoliu si e inlocuit de LE99.
LE 99 am pus ultimi 2 ani, cică nu creste așa inalta, dar semăn cu puțin azot 18-46-0.
Dacă vrei capitol mai mare o pui mai rara si reglezi semănătoarea sa nu ia 2 boabe.

#752
gvest

gvest

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 06.04.2012
Un Italian din zona mea mi-a zis ca Neoma bate LE-urile cu 500-600 kg/ha...din experienta lui.
Eu am pus anul asta prima data floare, doar LE25 si LE99...am inceput cu LE25 si pe primele parcele am avut 2800-2900 media, semanat in 27 aprilie - 3 mai, in conditii de seceta extrema cum nu s-a mai intalnit in zona mea. I-am dat 250 de triplu 16 la semanat, 200 nitrocalcar cand avea 4-6 Frunze.
LE99 a iesit mai slab dar a avut si conditii mai grele, de aIa nu pot sa le compar.

As merge pe LE-uri si anul asta pt ca pot da erbicide pt frunza ingusta si frunza lata, iar ala de frunza lata nu trebuie sa fie Express care e fff scump ci aceeasi substanta activa la 30-35 lei / ha (am dat cu Trimax anul asta).

#753
special_murinio

special_murinio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 07.04.2011
Pe ce complexe ati merge la fl soarelui?

#754
samuel_maj

samuel_maj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 06.01.2012

 savantu, on 06 noiembrie 2017 - 15:23, said:

Scriu acum fiindca ofertele curg garla si la mega-pret, vb aia, adunam ca harciogul.

Ce oferta ai pentru LE25 si Neoma?

#755
gvest

gvest

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 06.04.2012

 special_murinio, on 07 noiembrie 2017 - 18:32, said:

Pe ce complexe ati merge la fl soarelui?
triplu 15 + sulf

#756
Dts99

Dts99

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 12.01.2015

 samuel_maj, on 08 noiembrie 2017 - 10:41, said:

Ce oferta ai pentru LE25 si Neoma?
Ieri am primit 1050 pt Neoma si undeva la 700 pt LE25!
Preturi suspect de ieftine primite de la majoritatea producătorilor atât la porumb cât și la floare. Am fost asigurat că nu e din stocul de anul trecut. Oferte valabile pana la 31.12.
Offtopic cum stati cu preturile la îngrășăminte?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate