Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

floarea soarelui

- - - - -
  • Please log in to reply
1284 replies to this topic

#19
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Am inceput astazi la floare, 65 mii plante pe ha si 200kg de 20-20-0. Ca hibrizi folosesc Siklos de la RAGT, PR64LE20, Sanay si ceva de la Rustica.

#20
cvi

cvi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 24.09.2009
Cam care este pretul semanatului in zona voastra?
Cum vi se par conditiile meteo si cum se prezinta terenul (aratura) la aceasta data comparativ cu alti ani?
Exista premise sa fie recuperate macar cheltuielile cu infiintarea culturii? Trecand, bineinteles, peste faptul ca mai este destul pana la vremea treieratului.
Astept raspunsuri de la agricultori (sau nu) din cat mai multe zone ale tarii.
Toate bune!

#21
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,955
  • Înscris: 26.03.2012

View Postcvi, on 5th April 2012, 11:50, said:

Cam care este pretul semanatului in zona voastra?
Cum vi se par conditiile meteo si cum se prezinta terenul (aratura) la aceasta data comparativ cu alti ani?
Exista premise sa fie recuperate macar cheltuielile cu infiintarea culturii? Trecand, bineinteles, peste faptul ca mai este destul pana la vremea treieratului.
Astept raspunsuri de la agricultori (sau nu) din cat mai multe zone ale tarii.
Toate bune!

ha de semanat e 200 lei, conditiile meteo is putin precare, chiar si dupa zapada de asta iarna pamantul s.a uscat, mai ales cu vantu asta de primavara.cu siguranta o sa se faca recolta, nu tre sa ne speriem asa tare.speram sa fie un an bun! eu sunt din Moldova, zona Iasului!

#22
cvi

cvi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 24.09.2009
E bine ca esti asa optimist.

#23
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,955
  • Înscris: 26.03.2012

View Postcvi, on 6th April 2012, 10:32, said:

E bine ca esti asa optimist.

Fara optimism nu faci nimic! Mai rau decat ploaia cu gheata din vara anului 2009 ce poate fi .....atunci am avut calamitate de 90% la cultura de rapita, grau si el a fost destrus bine....porumbul sfartecat si ala.....mai continui?.....si cu toate alea nu am murit.........speram sa nu ne mai bata Dumnezu asa tare!

#24
ovidiucucuruz

ovidiucucuruz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 13.03.2012

View PostDaniel_Florici, on 6th April 2012, 19:38, said:

Fara optimism nu faci nimic! Mai rau decat ploaia cu gheata din vara anului 2009 ce poate fi .....atunci am avut calamitate de 90% la cultura de rapita, grau si el a fost destrus bine....porumbul sfartecat si ala.....mai continui?.....si cu toate alea nu am murit.........speram sa nu ne mai bata Dumnezu asa tare!
colegi,am facut o greseala anul asta,am semanat  5 ha cu floare <MAISADOUR MAS 95 IR cu pinioane de 30/9 cu discuri de 14 orificii si cred ca e cam rar,dar asta e,acuma vreau sa va intreb,ca nu prea am bani,cat azotat ar trebui sa.i dau in vegetatie cu MIG?<era bine inainte de semanat sau concomitent,dar nu am avut posibilitati sa.i dau complex>

#25
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008

View Postkatlin, on 4th April 2012, 21:18, said:

Am inceput astazi la floare


Am terminat floarea de semanat, asteptam ploaia care nu mai vine :frust:

#26
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,955
  • Înscris: 26.03.2012

View Postkatlin, on 14th April 2012, 18:26, said:

Am terminat floarea de semanat, asteptam ploaia care nu mai vine :frust:

La noi a plouat sambata 32l/m patrat + inca 40 si ceva saptamana trecuta ......eu zic ca este destula apa pt rasarire!

#27
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008

View PostDaniel_Florici, on 16th April 2012, 09:16, said:

32l/m patrat + inca 40

  :eek: :eek: :eek: :eek:    
La mine ieri a dat 2l chinuiti  :frust: :frust:

#28
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,955
  • Înscris: 26.03.2012

View Postkatlin, on 16th April 2012, 09:26, said:

:eek: :eek: :eek: :eek:    
La mine ieri a dat 2l chinuiti  :frust: :frust:

la noi problema e ca se intarzie la semanat mult, dar asta e, decat nimic...e bn asa ca a plouat si inca cat ;))!!!!

#29
cvi

cvi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 24.09.2009
Cum se prezinta cultura de FS la voi in zona? Ratisoara a mai rarit din plante?

Edited by cvi, 02 May 2012 - 14:50.


#30
Saint666

Saint666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 534
  • Înscris: 17.08.2006
Aceasta este floarea soarelui a unchiului meu, semanata tarziu fata de altii din zona. Nu stim soiul, stie doar ca e " d-aia romaneasca de nu merge erbicidata". A fost semanata prost, randuri incalecate, randuri lipsa...  A fost prasita o singura data, la a 2-a prasila volbura se agata de prasitoare si rupea plantele. Nu a dat azot sau vreun ingrasamant. Are rost sa speram la o 1.5tone de pe 3 hectare?
Prima noastra cultura agricola, sper sa invatam din greseli. Zona e in partea central nordica a judetului Olt.
Recunosc ca am citit (posibil nu destul, dar...mai e timp) si nu am inteles cum e soiurile de floare si erbicidele. Am inteles ca exista cea modificata ( Clearfield) care se erbicideaza cu Pulsar, fiind rezistenta la acesta. Nu sunt sigur daca e modificata genetic sau hibrid, si de asemenea care e diferenta dintre aceste doua procedee.
Mai mult, am gasit anumite erbicide (Dual Gold 960EC, FUSILADE Forte 150EC si altele) care se recomanda in preemergenta la floarea soarelui. Intrebarea e daca pot sa le folosesc la orice soi de floare.
Multumesc frumos pentru sfaturi, sper sa nu fi zis prostii prea multe.

Attached Files



#31
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
ce fain teren ai...

Clearfield nu e modificata genetic... sunt doar hibrizi rezistenti la o erbicidele imidazolinonice.
Erbicidare preemergenta va combate doar monocotiledonatele anuale.

#32
Saint666

Saint666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 534
  • Înscris: 17.08.2006
rand nu-ti fa griji de teren, ce ai tu acolo poate nu e la fel de bun ca asta, insa la cum il lucrezi tu si cum ai grija de el ai toate motivele sa fi mandru de el.

Edited by Saint666, 26 June 2012 - 19:52.


#33
sorinnelupop

sorinnelupop

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 07.02.2013
Buna,
Poate sa ma ajute si pe mine cineva cu un raspuns:
Puteti sa-mi spuneti ce erbicide folositi la floarea soarelui si daca sunteti multumiti de ele. Eu am folosit anul trecut Pantera dar nu m-a ajutat…

#34
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
In ce sens?

#35
gaby_iulian

gaby_iulian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 27.02.2012
Ce spuneti de Heliasol Ro de la KWS? A fost cultivat de cineva? Va rog ceva pareri. Dar LG 5665? Va multumesc.

#36
finescu

finescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 06.06.2012
Eu in 2011 am avut LG 56.63 CL.Poate n-o sa ma credeti, dar cu numai 90 de kg de 12.52.0 la semanat, am facut 3 to/ha.Cultura a fost foarte curata si lipsita de lupoaie.

Si am prins si cateva ploi bune.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate