Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

COLABOREAZĂ ÎN PREZENT DUMNEZEU CU O RELIGIE ORGANIZATĂ, SAU CU PERSOANE INDIVIDUALE?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
889 replies to this topic

#19
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 kruger, on 15th February 2012, 12:01, said:

Ai ratat esentialul ... care, pentru un credincios adevarat, e evident si e primul lucru pe care il spune, ca raspuns la ce am intrebat.

fiecare personal se străduiește să cultive o relație de prietenie cu Dumnezeu.

Asta e perspectiva ta ? Asta cauti tu, prietenia lui Dumnezeu ? El nu e prietenul meu (pentru ca am multi prieteni); mai mult decat atat, e Tatal meu.
Asta ii strange pe credinciosi impreuna, dragostea lor pentru Dumnezeu; faptul ca suntem copii ai lui Dumnezeu, am fost cumparati cu acelasi pret; avem in noi Duhul lui Dumnezeu iar tot ce vrem pe acest pamant e sa-I multumim lui Dumnezeu si sa-I dam slava pentru ca ne-a salvat.  Noi Il iubim pentru ca El ne-a iubit mai intai.

Problema este că tu nu îi dai slavă Tatălui, ci, mai mult "Fiului", deși Isus te-a învățat altceva ....

(IOAN 4:23) . . .închinătorii adevărați i se vor închina Tatălui . . .

Referitor la comentariul tău, te asigur că și eu îl consider pe Iehova "Tată", însă mă străduiesc să fac ceea ce îi place pentru a fi considerat de El "prietenul Lui", așa cum a fost și Avraam.  

Cineva ar putea asculta de tatăl său doar datorită autorității mai mari pe care o are acesta, însă nu neapărat pentru că îl respectă și îl iubește.  Deci nu este suficient să-l considerăm doar "Tată", ci și un prieten apropiat.

(IACOV 2:23) . . .s-a împlinit cuvântul Scripturii care spune: „Avraam a crezut în Iehova, iar lucrul acesta i s-a socotit ca dreptate“ și a ajuns să fie numit „prietenul lui Iehova“.

(ISAIA 41:8) „Dar tu, Israele, ești slujitorul meu, tu, Iacob, pe care te-am ales, sămânța lui Avraam, prietenul meu,

#20
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 04.02.2006

 Eugen3, on 15th February 2012, 13:08, said:

Problema este că tu nu îi dai slavă Tatălui, ci, mai mult "Fiului", deși Isus te-a învățat altceva ....
Nu exista asa ceva ... sa dai mai multa slava unuia, decat altuia. Uite ce frumos explica Scriptura:  Dacă vorbește cineva, să vorbească cuvintele lui Dumnezeu. Dacă slujește cineva, să slujească după puterea pe care i-o dă Dumnezeu: pentru ca în toate lucrurile să fie slăvit Dumnezeu prin Isus Hristos, a căruia este slava și puterea în vecii vecilor! Amin.

Dumnezeu e Tatal meu ... asta vrea de la mine, in primul rand. Avraam era prietenul lui Dumnezeu , Ioan Botezatorul era prietenul Mirelui ... dar credinciosii sunt chemati sa fie altceva decat prietenii lui Dumnezeu: copiii Lui, parte din Mireasa Domnului Isus.

#21
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 kruger, on 15th February 2012, 13:21, said:

Nu exista asa ceva ... sa dai mai multa slava unuia, decat altuia. Uite ce frumos explica Scriptura:  Dacă vorbește cineva, să vorbească cuvintele lui Dumnezeu. Dacă slujește cineva, să slujească după puterea pe care i-o dă Dumnezeu: pentru ca în toate lucrurile să fie slăvit Dumnezeu prin Isus Hristos, a căruia este slava și puterea în vecii vecilor! Amin.

Dumnezeu e Tatal meu ... asta vrea de la mine, in primul rand. Avraam era prietenul lui Dumnezeu , Ioan Botezatorul era prietenul Mirelui ... dar credinciosii sunt chemati sa fie altceva decat prietenii lui Dumnezeu: copiii Lui, parte din Mireasa Domnului Isus.


Și vrei să spui că este greșit ca o persoană să-și dorească să fie prietenă cu Dumnezeu?

#22
marepreot

marepreot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 12.04.2007
Nu exista nimic supranatura:
dumnezeu
yoghini care leviteaza
vindecatori
magie

In schimb exista:
prosti(preoti, credinciosi)
mitomani
escroci(preoti, pastori)

#23
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 04.02.2006

 marepreot, on 15th February 2012, 15:00, said:

Nu exista nimic supranatura:
dumnezeu
yoghini care leviteaza
vindecatori
magie

In schimb exista:
prosti(preoti, credinciosi)
mitomani
escroci(preoti, pastori)
Am notat, bine pa.

 Eugen3, on 15th February 2012, 13:27, said:

Și vrei să spui că este greșit ca o persoană să-și dorească să fie prietenă cu Dumnezeu?

Nu exista asa ceva. Ori esti copil al lui Dumnezeu, ori esti al diavolului. Nu poti sa nu fii copil al lui Dumnezeu, dar prieten cu El. In situatia asta vad eu pe aceia care au zis Domnului caau predicat pe ulite numele Lui si ca au scos draci in numele Lui ... iar Domnul Isus le spune: niciodata nu v-am cunoscut.

Nu poti sa "te faci prieten cu Dumnezeu" ... daca nu esti un copil al Lui. Tu nu spui nimic de asta, ai definit religia organizata ca fiind o grupare de oameni care vor sa se faca prieteni cu EL...nu i-ai definit ca pe copii ai lui Dumnezeu, rascumparati cu sangele Domnului Isus.

Edited by kruger, 15 February 2012 - 15:10.


#24
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 kruger, on 15th February 2012, 15:09, said:

Am notat, bine pa.



Nu exista asa ceva. Ori esti copil al lui Dumnezeu, ori esti al diavolului. Nu poti sa nu fii copil al lui Dumnezeu, dar prieten cu El. In situatia asta vad eu pe aceia care au zis Domnului caau predicat pe ulite numele Lui si ca au scos draci in numele Lui ... iar Domnul Isus le spune: niciodata nu v-am cunoscut.

Nu poti sa "te faci prieten cu Dumnezeu" ... daca nu esti un copil al Lui. Tu nu spui nimic de asta, ai definit religia organizata ca fiind o grupare de oameni care vor sa se faca prieteni cu EL...nu i-ai definit ca pe copii ai lui Dumnezeu, rascumparati cu sangele Domnului Isus.

Ba există!  Îți spune Iehova ...

(PSALMUL 25:14) . . .Prietenia strânsă cu Iehova este pentru cei ce se tem de el și, la fel, legământul său, ca să li-l facă cunoscut.

(PROVERBELE 3:32) Fiindcă Iehova îl detestă pe cel perfid, dar cel drept se bucură de o prietenie strânsă cu El.

Edited by Eugen3, 15 February 2012 - 16:09.


#25
CMVD

CMVD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 31.01.2010

 Eugen3, on 14th February 2012, 16:50, said:

Unii cred că în prezent Dumnezeu nu mai are un popor organizat cu care colaborează, ci El colaborează cu persoane individuale dispersate la nivel mondial.
Care este părerea voastră?

In termeni generici biserica Adventista de Ziua a Saptea este considerata ca fiind a 7-a si ultima biserica inainte de re-intoarceres lui Isus DAR vor fi mantuiti si oameni din afara denominatiunii precum si anumiti credinciosi din denomitiune nu vor fi salvati fiindca totul se bazeaza pe genuitatea credintei in Isus precum si o viata cat mai departe de pacat. Isus a spus ca nu toti care vor rosti numele sau vor intra in imparatia sa.

#26
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 CMVD, on 20th February 2012, 10:40, said:

In termeni generici biserica Adventista de Ziua a Saptea este considerata ca fiind a 7-a si ultima biserica inainte de re-intoarceres lui Isus

Asta spune cine?  

Și, cum îți imaginezi tu întoarcerea lui Isus?

#27
CMVD

CMVD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 31.01.2010

 Eugen3, on 20th February 2012, 11:42, said:

Asta spune cine?

In primul si in primul rand Scriptura.


 Eugen3, on 20th February 2012, 11:42, said:

Și, cum îți imaginezi tu întoarcerea lui Isus?

Dupa Biblie, asa ca in acest video de exemplu: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/D1lFYO5zE-c?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#28
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 CMVD, on 20th February 2012, 11:12, said:

In primul si in primul rand Scriptura.

Unde?

#29
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 Eugen3, on 20th February 2012, 11:13, said:

Unde?

Acolo unde este Duhul Sfant si Evanghelia lui Isus.


In adevar, daca vine cineva sa va propovaduiasca un alt Isus pe care noi nu l-am propovaduit sau daca este vorba sa primiti un alt duh


pe care nu l-ati primit sau o alta Evanghelie pe care n-ati primit-o, of, cum il ingaduiti de bine! (2Cor.11:4)


Care spune ca Isus este Dumnezeu prin faptul ca Dumnezeu este inEl.

#30
CMVD

CMVD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 31.01.2010

 Eugen3, on 20th February 2012, 12:13, said:

Unde?

Sa incepem cu cele 10 porunci.

#31
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 husand, on 20th February 2012, 11:20, said:

Care spune ca Isus este Dumnezeu prin faptul ca Dumnezeu este inEl.

Păi dacă este atât de mare încât pământul este "scăunelul picioarelor sale", cum ar putea El să locuiască literalmente într-o persoană?



 CMVD, on 20th February 2012, 11:22, said:

Sa incepem cu cele 10 porunci.

Și, de unde reiese din cele zece porunci afirmația pe care ai făcut-o?

Citez: "In termeni generici biserica Adventista de Ziua a Saptea este considerata ca fiind a 7-a si ultima biserica inainte de re-intoarceres lui Isus"

#32
CMVD

CMVD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 31.01.2010

 Eugen3, on 20th February 2012, 12:25, said:

Și, de unde reiese din cele zece porunci afirmația pe care ai făcut-o?

Citez: "In termeni generici biserica Adventista de Ziua a Saptea este considerata ca fiind a 7-a si ultima biserica inainte de re-intoarceres lui Isus"

Pai crezi ca biserica lui Isus promoveaza 9 sau mai putine porunci?? cele 10 porunci sunt doar unul din multele argumente.

#33
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 CMVD, on 20th February 2012, 11:29, said:

Pai crezi ca biserica lui Isus promoveaza 9 sau mai putine porunci?? cele 10 porunci sunt doar unul din multele argumente.

Adevărații creștini, continuatorii lui lui Isus promovează doar poruncile care au rămas valabile pentru creștini.  

Unele au fost anulate ....

(ROMANI 10:4) . . .Căci Cristos este sfârșitul Legii, pentru ca oricine manifestă credință să dobândească dreptatea.

(ROMANI 7:6) Dar acum am fost eliberați de sub Lege, fiindcă am murit față de cea care ne ținea legați, ca să fim sclavi într-un sens nou, prin spirit, și nu în sensul vechi, prin codul scris.

(EFESENI 2:15) Prin carnea sa a înlăturat dușmănia, Legea, care consta din porunci și decrete, pentru ca din cele două popoare să creeze, în unitate cu el, un singur om nou, făcând pace,

(COLOSENI 2:14) și a șters documentul scris de mână care consta din decrete și care era împotriva noastră. El l-a îndepărtat din cale pironindu-l pe stâlpul de tortură.

#34
CMVD

CMVD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 31.01.2010

 Eugen3, on 20th February 2012, 11:32, said:

Adevărații creștini, continuatorii lui lui Isus promovează doar poruncile care au rămas valabile pentru creștini.  

Unele au fost anulate ....

(ROMANI 10:4) . . .Căci Cristos este sfârșitul Legii, pentru ca oricine manifestă credință să dobândească dreptatea.

(ROMANI 7:6) Dar acum am fost eliberați de sub Lege, fiindcă am murit față de cea care ne ținea legați, ca să fim sclavi într-un sens nou, prin spirit, și nu în sensul vechi, prin codul scris.

(EFESENI 2:15) Prin carnea sa a înlăturat dușmănia, Legea, care consta din porunci și decrete, pentru ca din cele două popoare să creeze, în unitate cu el, un singur om nou, făcând pace,

(COLOSENI 2:14) și a șters documentul scris de mână care consta din decrete și care era împotriva noastră. El l-a îndepărtat din cale pironindu-l pe stâlpul de tortură.

Astea sunt doar cateva versete, Biblia se citeste integral, adica suma tuturor versetelor, exista de asemenea multe versete care spun ca tinem cele 10 porunci, chiar si Isus le-a tinut! Poruncile conduc spre Isus, ele nu mantuiesc, de aia versetele pe care le-ai citat au fost scrise PLUS ca ele arata cine il are pe Isus in inima si cine nu. De exemplu cine consuma alcool, fumeaza si umbla Duminica la biserica arata prezenta duhului lui Dumnezeu??

#35
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 CMVD, on 20th February 2012, 11:42, said:

Astea sunt doar cateva versete, Biblia se citeste integral,

De acord, însă și versetele postate anterior fac parte tot din "Toată Scriptura", nu le putem ignora, nu ești de acord?

Dacă acele versete vorbesc clar despre sfârșitul Legii, trebuie și să înțelegem și să stabilim care Lege a luat sfârșit odată cu moartea lui Isus.

#36
CMVD

CMVD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 31.01.2010

 Eugen3, on 20th February 2012, 12:45, said:

De acord, însă și versetele postate anterior fac parte tot din "Toată Scriptura", nu le putem ignora, nu ești de acord?

Dacă acele versete vorbesc clar despre sfârșitul Legii, trebuie și să înțelegem și să stabilim care Lege a luat sfârșit odată cu moartea lui Isus.

Aceasta postare este exact exemplul ca nu ai citit tot postul meu si probabil asa faci si cu Biblia (fara suparare).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate