Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Optimizarea incarcarii paginii ?

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
ecstrim

ecstrim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 18.10.2002
salutare fratzilor.
is un incepator umil in ale html-ului shi am tot auzit vorbindu-se
de "optimizarea paginii", dar fara prea  multe amanunte.
vrea cineva sa ma lumineze shi pe mine?
orice explicatzii, sfaturi, sugestii, linkuri is tare binevenite, daca intr-adevar se poate vorbi despre optimizarea unei pagini pt incarcarea mai rapida a acesteia.

thanks a bunch :)

#2
Thorr

Thorr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 16.08.2002
Regula de baza e "size MATTER"...
Asa ca trebuie sa ai grija ce pui pe pagina si mai ales cat de mare este (ma refer la imagini, backgrounduri, animatii Flash sau orice altceva).
Viteza de incarcare poate depinde si de serverul ales pentru hosting, dar deja asta e un alt segment al problemei.
Oricum, mult succes.
P.S. Cauta pe Google tutoriale pentru incepatori in HTML, ai sa gasesti multe raspunsuri acolo.

#3
pstdgt

pstdgt

    Monseurizat

  • Grup: Administrators
  • Posts: 5,849
  • Înscris: 06.02.2002
...si daca tii neaparat la viteza... NU folosi editoare WYSWYG .. alea fac un cod IMENS... chiar daca au optiuni de asa zisa "curatare".. ce scriu ele acolo s-ar putea reduce la jumate prin folosirea corecta a unor stylesheet-uri de exemplu (CSS, vezi http://www.w3.org/)

#4
ecstrim

ecstrim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 18.10.2002
thorr : mi-am dat seama de asta

pstdgt : chiar asta si folosesc (dreamweaver). de cateva ori am inspectat codul rezultat, shi am incecrcat sa elimin ce era in plus. problema a fost alta : nu prea mi-am dat seama ce era in plus :)

in afara de chestiunile astea doua,  mai poate exista shi altceva in legatura cu optimizarea asta ?

10x

#5
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Dreamweaver daca stii sa lucrezi cu el, realizeaza un cod forte corect si curat.

Sfaturi de optimizare:

- optimizeaza imaginile
- nu folosi roll-over-e
- foloseste css cat mai mult
- nu folosi java decat daca e necesar. Also, appleturile sunt o mizerie

#6
pstdgt

pstdgt

    Monseurizat

  • Grup: Administrators
  • Posts: 5,849
  • Înscris: 06.02.2002

Quote

Originally posted by Xtreme_
thorr : mi-am dat seama de asta

pstdgt : chiar asta si folosesc (dreamweaver). de cateva ori am inspectat codul rezultat, shi am incecrcat sa elimin ce era in plus. problema a fost alta : nu prea mi-am dat seama ce era in plus :)

in afara de chestiunile astea doua,  mai poate exista shi altceva in legatura cu optimizarea asta ?

10x

Dupa ce prinzi ceva HTML o sa iti dai seama.. :P Oricum chestia e gen "trial&error" :)

#7
ecstrim

ecstrim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 18.10.2002
ok guys, merci pt sfaturi. unele chestii mi le-am imaginat shi eu, altele nu. daca mai avetzi, mai datzi. poate o sa imi foloseasca nu numai mie.
vis a vis de html, sunt constient ca mai am o groazaaaaaa de invatat. sper sa reushesc sa invat

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate