Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.
 Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...
 O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...
 

Nu mai am spatiu

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
inella

inella

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 25.12.2008
Din capul locului imi cer scuze daca nu postez unde trebuie...aproape toate lucrurile citite pe acest forum ma depasesc cu mult.
Cu toate astea imi fac curaj sa intreb cateva lucruri.
Sunt o utilizatoare de aprox. 2 luni a unui macbook air cu o memorie de 60gb.
Nu am avut intentia sa-l folosesc decat pentru chestii usoare/personale ( gen poze, muzica, si din cand in cand a lucra putin pe el in deplasare). Motiv pentru care l-am preferat.
Recunosc ca ma depasesc o gramada de lucruri, incerc sa invat, de aceea daca imi va raspunde cineva la intrebarea mea il rog s-o faca in limbaj simplu ca pentru un copil :).
Deci, recent am desoperit ca din cei 60 gb memorie mai aveam liberi vreo 3gb.
Nu am reusit sa-mi dau seama de unde am reusit sa folosesc atata memorie pentru aprox 1.600 poze si vreo 500 de melodii.
Am tot cautat, n-am gasit , in final m-am decis sa sterg toate pozele si toata muzica. In acest fel am reusit sa-mi eliberez 20gb.
In concluzie tot am rams cu vreo 40 gb ocupati dar nu stiu cu ce.
Vreau sa mai adaug ca am un iphone la care se face un backup automat prin wi-fi cred ca in fiecare zi.
Daca poate sa ma indrume cineva unde sa ma uit, ce sa caut, ca mi se pare enorm 40 gb utilizati .
Multumesc anticipat !

#2
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004

View Postinella, on 6th February 2012, 22:42, said:

Din capul locului imi cer scuze daca nu postez unde trebuie...aproape toate lucrurile citite pe acest forum ma depasesc cu mult.
Cu toate astea imi fac curaj sa intreb cateva lucruri.
Sunt o utilizatoare de aprox. 2 luni a unui macbook air cu o memorie de 60gb.
Nu am avut intentia sa-l folosesc decat pentru chestii usoare/personale ( gen poze, muzica, si din cand in cand a lucra putin pe el in deplasare). Motiv pentru care l-am preferat.
Recunosc ca ma depasesc o gramada de lucruri, incerc sa invat, de aceea daca imi va raspunde cineva la intrebarea mea il rog s-o faca in limbaj simplu ca pentru un copil :).
Deci, recent am desoperit ca din cei 60 gb memorie mai aveam liberi vreo 3gb.
Nu am reusit sa-mi dau seama de unde am reusit sa folosesc atata memorie pentru aprox 1.600 poze si vreo 500 de melodii.
Am tot cautat, n-am gasit , in final m-am decis sa sterg toate pozele si toata muzica. In acest fel am reusit sa-mi eliberez 20gb.
In concluzie tot am rams cu vreo 40 gb ocupati dar nu stiu cu ce.
Vreau sa mai adaug ca am un iphone la care se face un backup automat prin wi-fi cred ca in fiecare zi.
Daca poate sa ma indrume cineva unde sa ma uit, ce sa caut, ca mi se pare enorm 40 gb utilizati .
Multumesc anticipat !

Spatiul la care te referi tu nu se numeste "Memorie" ci "Disc" sau "Stocare"- daca vrei un termen mioritic.

S-ar putea sa nu fie nimic in neregula. E posibil sa ai foarte multe fisiere duplicate.

Daca vrei o vizualizare a spatiului consumat de fisiere, poti incerca WhatSize. sau, o varianta mai gratis, Grand Perspective

#3
inella

inella

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 25.12.2008
multumesc :)
incep sa ma prind si eu pana la urma...le-am intors pe toate fetele, am facut si greseli, cred, din fericire nu iremediabile.
intr-adevar erau o gramada de poze dublate sau chiar triplate...aici nu-mi dau seama de ce.

poate fac ceva gresit si nu-mi dau seama cum am ajuns sa le dublez/triplez

#4
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
Da, faci drag & drop si le inmultesti de zor :)

#5
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Cref ca si eu am aceeasi problema. Am luat Grand Perspective si dau click pe el degeaba. Mai este si alt program?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate