Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Istoria crizei 2007-2008

- - - - -
  • Please log in to reply
1315 replies to this topic

#19
_Minime_

_Minime_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 01.11.2011

Quote

Venitul meu este acum fix de 4x mai mare ca in 2004 (inainte eram unemployed).
Casele erau 15.000 Euro pe atunci cred.

2C in cartierele dormitor erau 25k in 2004.

#20
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View Postmihaicl1981, on 14th February 2012, 19:37, said:

Crezi ca strangeau capsunarii  sute de mii de euro ? Pai nici macar  nu castiga atat in 10 ani.
S-a intamplat mult prea brusc ca sa fie capsunari.
Chiar daca veniturile cresc de 3-4 ori mai dureaza pana strangi pentru  o casa .. cam 8 ani.
Fara credit  in mod normal nu ai cum sa dai mai multi bani.
Decat daca esti traficant de droguri.
Nota personala
Venitul meu este acum fix de 4x mai mare ca in 2004 (inainte eram unemployed).
Casele erau 15.000 Euro pe atunci cred.
Căpșunarii nu au strâns sute de mii de euro.
Căpșunarii au strâns zeci de miliarde de euro într-un timp f. scurt.
Ca și curiozitate, lunar suma depășea 400 mil.
Nu stau să calculez totalurile dar în 2007, 2008, 2009, în România au intrat numai din transferuri banale de capital mai mult de 15 miliarde de euro.
După o chițibușeală amănunțită, probabil sunt peste 20.
[ http://lh5.ggpht.com/-fco4trkDlqI/SlypsQp3K-I/AAAAAAAABKw/nTZ5SL5DyNI/s1024/Investitii.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

În egală măsură, sumele venite pentru investiții erau aproximativ similare cu remiterile căpșunarilor.
Conf. graficului sunt cam la fel.

Cât despre salarii la bugetari, vezi graficul ăsta.
În privat au crescut și mai mult.
[ http://lh6.ggpht.com/_GUDBqprlaFo/Si_Sib0VNrI/AAAAAAAAAxw/FbLmggyw1HE/Evolutie%20salarii.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Nu știu cât erau casele în 2004 dar în 2002 un apartament de 2 camere costa 9000 USD.
Un salariu era cam 150-200 USD.

Abia acum România trăiește preponderent pe credit.
Cu siguranță bugetul statului trăiește pe credit.
Până în 2007 datoria publică raportată la PIB a scăzut constant.

LE: Ca și curiozitate.
Dacă în 2011 ponderea creditelor ipotecare din PIB era de 5.6%
La un PIB grosier de 150 mlrd 5.6 % reprezintă cam 8 mlrd euro.
Compară 8 mlrd credite ipotecare cu sumele de mai sus.
Și ține cont că alea sunt doar pe 3 ani. :naughty:

Edited by paradigmatic, 15 February 2012 - 12:59.


#21
mihaicl1981

mihaicl1981

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,309
  • Înscris: 04.06.2009
Iata un alt doomer.
Ce a facut interventia guvernului in U.S.

Probabil acelasi efect  este si la noi. Cu programul "Prima Casa" & stuff.

@punkt : Tu vezi ce salarii apar pe graficele alea ale tale ?
300-400 Euro ?   30 salarii anuale pentru un apartament ? Cu avans de 6% insemna sa stai 2 ani sa dai doar avansul.

Tu stii cat luau capsunarii pe luna ? Max 1000 Euro.   Deci daca nu cheltuiau absolut nimic 12.000 Euro/an. Cu care ar fi cumparat un apartament in Romania in Bucuresti in ... 8-9 ani in 2008.
Poate daca se adunau 5 capsunari sa cumpere un apartament . Ca chinezii din Vancouver :).
Poate 2-3 ani au venit si astia cu bani dar de prin 2006 majoritatea au fost dati de banci.

Ca dovada cat se poate de clara : Oprirea caderii pietei imobiliare s-a facut prin programul Prima Casa. Adica statul a intervenit pentru a inlesni creditarea.  
Fara de care NIMENI nu poate cumpara Prima Casa (exclud din start upgraderii aici).
Garanteaza ca tu platesti desi practic imprumutul te depaseste (si banca stie asta) si riscul e mult mai mare.  
Am fost la  banci si prin 2009-2010. La alt tip de credit imobiliar  se codeau ,analizau , ma intrebau. La prima casa nu avut avut nici cea mai mica tresarire :).  Cumva pentru ca nu riscau nimic ?
Credit default swap-uri facute direct  de guvern ? Pe banii tuturor ?

Edited by mihaicl1981, 15 February 2012 - 13:14.


#22
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View Postmihaicl1981, on 15th February 2012, 13:00, said:

Iata un alt doomer.
Ce a facut interventia guvernului in U.S.

Probabil acelasi efect  este si la noi. Cu programul "Prima Casa" & stuff.

PS : 25.000 Euro in 2004 ? Inseamna ca si atunci ar fi trebuit sa ma imprumut la maximul venitului.Probabil ca nu ne vom intoarce chiar acolo dar prin zona a 5-6 venituri anuale(si nu ma refer la cupluri) ->30.000-36.000 Euro 2 camere or something. Asta evident cand nu va mai fi programul "Prima Casa".
Peter Schiff nu este doomer.
Peter Schiff este un mare speculant.
Uneori Peter Schiff are și foarte multă dreptate.

Și cred că ești optimist dacă tu crezi că 2 camere vor costa 30-35K.
Nu compara US cu România.
Energiile și sinergiile din US sunt de cu totul altă natură decât cele din România.

View Postmihaicl1981, on 15th February 2012, 13:00, said:

Tu stii cat luau capsunarii pe luna ?
Mult mai mult de 400 milioane pe lună :naughty:
Defapt, căpșunarii câștigau suficient cât să considere 400 milioane de euro pe lună, bani extra :)

View Postmihaicl1981, on 15th February 2012, 13:00, said:

Oprirea caderii pietei imobiliare s-a facut prin programul Prima Casa.
Oprirea căderii pieței imobiliare nu s-a făcut prin programul Prima Casă.
Prețurile au continuat să cadă și după implementarea Prima Casă.

Edited by paradigmatic, 15 February 2012 - 13:14.


#23
gicafranaru

gicafranaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 25.01.2012

View Postparadigmatic, on 15th February 2012, 13:17, said:

Peter Schiff nu este doomer.
Peter Schiff este un mare speculant.
Uneori Peter Schiff are și foarte multă dreptate.

Și cred că ești optimist dacă tu crezi că 2 camere vor costa 30-35K.
Nu compara US cu România.
Energiile și sinergiile din US sunt de cu totul altă natură decât cele din România.


Mult mai mult de 400 milioane pe lună :naughty:
Defapt, căpșunarii câștigau suficient cât să considere 400 milioane de euro pe lună, bani extra :)


Oprirea căderii pieței imobiliare nu s-a făcut prin programul Prima Casă.
Prețurile au continuat să cadă și după implementarea Prima Casă.

Daca prima casa nu ar fi existat mister, astazi pretu pe mp util ar fi fost 500 euro. Se vede clar cum, din momentkl in care a aparut prima casa preturile au inceput sa stagneze brusc din scadere si au contnuam pe o linie descendenta de cateva procente. Tu ori esti platit sa afirmi ca nu prima casa a oprit scaderile ori nu esti atent la ceea ce spui. Daca de maine nu ar mai exista programul prima teapa ai fi surprins sa vezi cum vor scadea preturile, deoarece 90% din tranzactiile imobiliare momentane se fac cu prima teapa. Bineinteles ca creditarea a contribuit la cresterea asta fabuloasa a preturilor domnule, oamenii au negociat cu bani banci in vremurile de glorie, plusau cateva mii de euro si facea calculu cu cat ii creste rata :)))). Capsunarii cum spui tu, au cumparat si ei cu bani cash, au contribuit si ei la cresterea preturilor, dar varful a fost creditarea. Noi am avut crestere economica cand se lua cu sacu bani de la banci. Acum a sosit vremea platiii facturilor.

Edited by gicafranaru, 15 February 2012 - 13:30.


#24
mihaicl1981

mihaicl1981

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,309
  • Înscris: 04.06.2009
Aici oricum discutam de criza :).
Parerea mea este ca nici o criza nu se rezolva decat prin intoarcerea la fundamente.  Ca e vorba de actiuni , case sau lalele :).
Prima casa a oprit "caderea" adica scaderea foarte accentuata si s-a ajuns la o scadere mult mai lina suficienta pentru toti sa iasa din afacere. Pentru mine asta a fost bail-out clar.
Schimbarea trendului pe orice grafic de preturi in perioada aia este evident.  Nu e nevoie sa fii Einstein sa vezi.

#25
_Minime_

_Minime_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 01.11.2011
Prima casa a incetinit scaderile nu le-a oprit. A fost o masura impotriva panicii cauzate de criza. Altfel preturile s-ar fi prabusit.

- Cine ar fi beneficiat de prabusirea preturilor? Cei cativa care nu si-au luat casa pana in 2008 si cei care au ajuns la maturitate dupa acest an. Adica fix 4% din populatie.

- Cine ar fi pierdut daca preturile s-ar fi prabusit? Cei 96% din populatie care detin o locuinta in proprietate.

Sursa: ca tot facea cineva misto de postarile mele acum o saptamana, ca inventez cifre: http://www.google.ro...h...680&bih=935

Si EUROSTATUL din 2007: http://epp.eurostat....62009-AP-EN.PDF

Se stie ca o locuinta e cel mai valoros bun din portofoliul unei persoane, in majoritatea cazurilor. Daca scazi pretul unei case scazi si averea familiei respective.

Deci pt a ajuta 4% din populatie guvernul trebuia sa lasa 96% sa saraceasca de cateva ori.

Daca prima casa ar fi fost bailout pt dezvoltatori si politicieni ar fi fost indreptata catre terenuri, vile si apartamente noi, nu catre 2 camere din 75 in pantelimon. Nu cred ca bogatasii si investitorii isi bagasera banii in apartamente comuniste. Era foarte simplu sa introduca in textul legii o restrictie la apartamentele de dupa 2000, ca sa incurajeze "reinoirea parcului auto imobiliar". Dar nu au facut-o.

PS: o sa caut o sursa si pt faptul ca INS considera si mostenirile tranzactii, pt topicul cu grila notarilor, dar am si alte prioritati, forumul intra printre picaturi.

Edited by _Minime_, 15 February 2012 - 13:43.


#26
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View Postgicafranaru, on 15th February 2012, 13:26, said:

Se vede clar cum, din momentkl in care a aparut prima casa preturile au inceput sa stagneze brusc din scadere si au contnuam pe o linie descendenta de cateva procente.
Nu cred că putem purta un dialog atâta timp cât propriile tare cuvinte emit paradoxuri și nonsensuri.

Poate vrei să spui că PC a încetinit scăderea prețurilor, nicidecum că le-a oprit.
Când a fost implementat PC o medie în București era de peste 1200 e/mp.
Acum sunt sub 1000.
Și crede-mă, el vor continua să scadă.

PC nu a fost făcut ca să influențeze prețurile caselor.
Niciun program guvernamental nu poate substitui cashul fizic din buzunarele oamenilor și disponibilitatea lor de a cumpăra locuințe.
PC a fost gândit să aducă valută în țară.
Băncile au cerut garanții pt. a continua să aducă valută în țară.
Și toată chestia asta a fost făcută pe spinarea oamenilor sub forma PC.
Asta e părerea mea.

Numărul de tranzacții imobiliare la nivel național este de peste 500.000.
Ce-i drept, în această valoare sunt cuprinse tot felul de bagatele imobiliare.
PC anual a dat câteva zeci de mii.

#27
mihaicl1981

mihaicl1981

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,309
  • Înscris: 04.06.2009
@Minime
Daca valoarea reala a unui bun este de o suma 100$ si piata atat ofera pe el tu vrei sa il tii la 1000$ pentru ca sunt 96% vanzatori ?
Perfect.

Pai din punctul meu de vedere sa isi vanda aia 96% proprietari casele intre ei in cazul asta :). Eu nu ma bag.
Si vad ca o mai bagi cu 80% tranzactii :). Sa isi vanda intre ei si casele proprii si mostenirile  ...
Este mult prea greu pentru mine ca persoana fizica sa salvez din "criza"  cu veniturile mele viitoare toti proprietarii din tara asta :).

#28
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View Postmihaicl1981, on 15th February 2012, 13:38, said:

Aici oricum discutam de criza :) .
Parerea mea este ca nici o criza nu se rezolva decat prin intoarcerea la fundamente.  Ca e vorba de actiuni , case sau lalele :) .
Prima casa a oprit "caderea" adica scaderea foarte accentuata si s-a ajuns la o scadere mult mai lina suficienta pentru toti sa iasa din afacere. Pentru mine asta a fost bail-out clar.
Schimbarea trendului pe orice grafic de preturi in perioada aia este evident.  Nu e nevoie sa fii Einstein sa vezi.
Explică-mi sau dă-mi un singur exemplu de dezvoltator sau de bancă care a făcut bail-out din imobiliare.
Unul singur.

Arată-mi un singur dezvoltator care a ieșit din afacere, adică și-a înstrăinat portofoliul imobiliar complet după implementarea PC. ?
Arată-mi o singură bancă deținătoare de portofolii imobiliare pe care le-a înstrăinat complet după implementarea PC ?

View Post_Minime_, on 15th February 2012, 13:39, said:

Daca prima casa ar fi fost bailout pt dezvoltatori si politicieni ar fi fost indreptata catre terenuri, vile si apartamente noi, nu catre 2 camere din 75 in pantelimon. Nu cred ca bogatasii si investitorii isi bagasera banii in apartamente comuniste. Era foarte simplu sa introduca in textul legii o restrictie la apartamentele de dupa 2000, ca sa incurajeze "reinoirea parcului auto imobiliar". Dar nu au facut-o.
NU doar atât.
Dar majoritatea tranzacțiilor PC sunt pe locuințe vechi.
Este clar că dezvoltatorii au ciugulit ciuciu de pe urma PC.
De asta spun că PC este o invenție prin care s-a căutat infuzia de valută.

#29
_Minime_

_Minime_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 01.11.2011
Aia 96% sunt proprietari, nu vanzatori. E o mare diferenta. In romania majoritatea oamenilor tin de o casa o lunga perioada de timp, multi pe viata. In bucuresti media e pe la 17 ani intre 2 mutari.

Quote

sa isi vanda aia 96% proprietari casele intre ei in cazul asta
Pai asa e si normal, nu doar la noi ci peste tot in lume. Putini sunt cei la prima tranzactie, majoritatea vand ceva si cumpara altceva.

Tinerii care sunt la prima casa sunt foarte putini, daca un om traieste in medie 75 de ani -> cate 1.33% din populatie ajunge la maturitate in fiecare an. Din astia macar 0.33 au locuinta asigurata prin mosteniri sau cedarea de catre parintii care se retrag in provincie. Deci maxim 1% din populatie e la prima tranzactie in fiecare an. Restul vand ceva si cumpara altceva.

#30
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,751
  • Înscris: 13.08.2008

View Post_Minime_, on 15th February 2012, 13:39, said:

Daca prima casa ar fi fost bailout pt dezvoltatori si politicieni ar fi fost indreptata catre terenuri, vile si apartamente noi, nu catre 2 camere din 75 in pantelimon. Nu cred ca bogatasii si investitorii isi bagasera banii in apartamente comuniste. Era foarte simplu sa introduca in textul legii o restrictie la apartamentele de dupa 2000, ca sa incurajeze "reinoirea parcului auto imobiliar". Dar nu au facut-o.
Bancile au in portofoliul lor multe case/ apartamente vechi, deci PC le ajuta SI pe ele.
Bancile nu prea mai finanteaza in general achizitia de terenuri (orice tip de credit ar fi; nici prin PC !), ceea ce denota ca nu ii sustine pe oameni sa-si construiasca o casa. Cand tai brusc finantarea pentru un activ, pretul acestuia se prabuseste ( cazul terenurilor; pana in 2008 s-au finantat chiar si terenuri extravilane- in camp !? ). Poate e si o strategie aici, pentru ca terenurile sa fie ieftine ( pentru a le cumpara cine trebuie ). Sau poate ca bancile nu gandesc pe termen lung.
Cu banii obtinuti pe casele/ apartamentele vechi, multi isi cumpara case/ apartamente noi, deci PC ajuta SI dezvoltatorii.
Daca vroia/ vrea sa sustina cumparatorii, asa cum declara, PC trebuia/trebuie sa permita (practic, nu teoretic, cu bete in roate, tot felul de conditii, ca sa renunte omul ) construirea de la zero, inclusiv achizitia terenului ( unele banci dau astfel de credite, dar nu prin PC ).
QED

#31
mihaicl1981

mihaicl1981

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,309
  • Înscris: 04.06.2009
@Minime
Really faza cu saracirea populatiei nu tine. Mai ales ca au urmat 2 masuri naspa : 1) TVA de 24% si 2) Reducerea veniturilor cu 25% la bugetari.
Plus codul muncii "relaxat".
As vrea sa il vad pe ala care nu ar fi preferat sa primeasca salariul normal si TVA 19% doar ca sa fie casa mai scumpa (casa pe care nu vrea sa o vanda ca nu speculant).
Si explicatia ta nu zice decat a aia care au 2 case pot sa o vanda pe a 2-a mai scump. Pentru ca daca faci schimb de case e cam acelasi drac (ba la upgrade trebuie sa vii si cu bani mai multi de acasa).
Deci daca chiar esti programator intoarce-te la Cobol-ul tau :). Daca nu intoarce-te la agentie.
Si chiar m-am plictisit sa nu aduca nimeni argumente de fundamentele economice pe aici. Tot felul de argumente fantoma si greu de estimat dupa parerea mea.
Orice pret se intoarce la valorile la care cererea se va intalni cu oferta. Nimic nu poate opri asta. in afara de creditare iresponsabila. Adica ducem cererea solvabila artificial mai sus. Cat o sa mai fie posibil si asta.
Btw : Avem crestere economica. Bine e negativa pe Q4 in 2011 dar astea sunt detalii :).

#32
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View Postmihaicl1981, on 15th February 2012, 14:47, said:

@Minime
Really faza cu saracirea populatiei nu tine. Mai ales ca au urmat 2 masuri naspa : 1) TVA de 24% si 2) Reducerea veniturilor cu 25% la bugetari.
Plus codul muncii "relaxat".
România este o țară căpușă.
Ea trăiește din ce au de oferit alții.
Dacă gazdele noastre o duc prost și România o duce prost.
Nu te baza pe faptul că dacă au fost operate reduceri de venituri și creșteri de taxe, este suficient.
Deși au fost operate aceste reduceri, statul s-a împrumutat în draci.
Deci clar lucru că statul nu a operat acele reduceri fundamentale astfel încât statul să funcționeze exclusiv pe propriile resurse.
S-a compensat cu credit.

Problema este că Europa intră în recesiune.
Nu spun eu asta.
Se vede inclusiv din mersul economiei în T4 și o spun alții mai erudiți.
Probabil România va reintra în recesiune.
Defapt eu sunt sigur că intră în recesiune.

Tu chiar crezi că statul va continua să împrumute bani dacă nu-și poate susține cheltuielile ?
Io crecă nu.
Nu se va împrumuta.
Și da.
Populația va continua să sărăcească.
Nu avem cu ce compensa.

LE: Deși mulți spun că un faliment al Greciei și un exit al ei din UE ne-ar dezavantaja, există și un revers.
Există posibilitatea să putem specula un moment bun aici.
Știu că sună a canibalizare dar de foame faci și chestii din astea. :rolleyes:

Edited by paradigmatic, 15 February 2012 - 15:30.


#33
gicafranaru

gicafranaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 25.01.2012

View Postparadigmatic, on 15th February 2012, 13:51, said:

Nu cred că putem purta un dialog atâta timp cât propriile tare cuvinte emit paradoxuri și nonsensuri.

Poate vrei să spui că PC a încetinit scăderea prețurilor, nicidecum că le-a oprit.
Când a fost implementat PC o medie în București era de peste 1200 e/mp.
Acum sunt sub 1000.
Și crede-mă, el vor continua să scadă.

PC nu a fost făcut ca să influențeze prețurile caselor.
Niciun program guvernamental nu poate substitui cashul fizic din buzunarele oamenilor și disponibilitatea lor de a cumpăra locuințe.
PC a fost gândit să aducă valută în țară.
Băncile au cerut garanții pt. a continua să aducă valută în țară.
Și toată chestia asta a fost făcută pe spinarea oamenilor sub forma PC.
Asta e părerea mea.

Numărul de tranzacții imobiliare la nivel național este de peste 500.000.
Ce-i drept, în această valoare sunt cuprinse tot felul de bagatele imobiliare.
PC anual a dat câteva zeci de mii.

In afara de tine mai e cineva care afirma ca am emist paradox sau nonsens????? :)))))

- preturile au inceput sa stagneze brusc din scadere = nu am timp sa desenez, cred ca e limpede
- au continuat pe o linie descendenta de cateva procente=idem ca mai sus

Are rost sa mai vorbim despre prabusirea iminenta a ”vestigiilor” comuniste care acum se vand prin programul « Prima Casa » cu sume fabuloase “datorita” avansului de numai 5 %  ???
“Prima Casa” a oprit in vara lui 2009 caderea preturilor si bazandu-se pe dorinta romanului de a fi PROPRIETAR a mai facut zeci de mii de victime care s-au indatorat pe viata pentru niste.......
Intre timp “Prima Casa” a devenit si “A Doua Casa” daca cea dintai are mai putin de 50 metri patrati…  Evident, scopul este de a scoate in evidenta CARACTERUL SOCIAL al acestui program.
Ramane de vazut daca dublarea intretinerii, scumpirea alimentelor si concedierile vor genera cresteri de pret pe piata imobiliara.

#34
Ioan76

Ioan76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,120
  • Înscris: 28.06.2006

View Postmihaicl1981, on 14th February 2012, 00:24, said:

Cred ca am vazut ce au facut "free markets" pana acum.

"Piata libera si nereglementata" si simultan "banci prea mari pentru a fi lasate sa falimenteze" e clar un conflict - dar nu stiu daca doar prima parte ar fi fost capabila de dezastrul actual fara a doua ...  :rolleyes:

#35
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View Postgicafranaru, on 15th February 2012, 15:53, said:

Preturile au inceput sa stagneze brusc din scadere și au continuat pe o linie descendenta de cateva procente.
:confused:

#36
mihaicl1981

mihaicl1981

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,309
  • Înscris: 04.06.2009

Quote

Explică-mi sau dă-mi un singur exemplu de dezvoltator sau de bancă care a făcut bail-out din imobiliare.
Unul singur.
E ca si cum ai intreba dupa ce te tai cu fierastraul care dinte te-a taiat :).
E o masura care nu face decat sa protejeze preturile.
Oricine vinde apartmante sau are garantii pe ele a fost protejat de masura asta in egala masura. Unii dezvoltatori si-au  adaptat oferta (e clar pe aria de ansambluri).
Altii au putut vinde pentru ca upgradistii au putut vinde mai scump.Bancile nu au fost nevoite sa marcheze niste active fara valoare.
Poate ca nu au facut exit  cum vroiau cu 50% profit dar nici nu au iesit in pierdere cum s-ar fi intamplat fara.
So much for free markets.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate