Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Cum este iarna în curțile voastre?

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

Poll: Locuitul la casă (327 member(s) have cast votes)

Costuri încălzire

  1. 350-450 lei (68 votes [20.67%])

    Percentage of vote: 20.67%

  2. 450-550 lei (22 votes [6.69%])

    Percentage of vote: 6.69%

  3. 550-650 lei (22 votes [6.69%])

    Percentage of vote: 6.69%

  4. 650-750 lei (19 votes [5.78%])

    Percentage of vote: 5.78%

  5. 750-850 lei (15 votes [4.56%])

    Percentage of vote: 4.56%

  6. OMFG. Nu vrei să știi (22 votes [6.69%])

    Percentage of vote: 6.69%

  7. Nu stau la casă. Vreau să văd ce au votat cei cu case. (161 votes [48.94%])

    Percentage of vote: 48.94%

Costuri factură electricitate

  1. 100-150 lei (76 votes [23.10%])

    Percentage of vote: 23.10%

  2. 150-200 lei (35 votes [10.64%])

    Percentage of vote: 10.64%

  3. 200-250 lei (20 votes [6.08%])

    Percentage of vote: 6.08%

  4. 250-300 lei (9 votes [2.74%])

    Percentage of vote: 2.74%

  5. 300-350 lei (14 votes [4.26%])

    Percentage of vote: 4.26%

  6. OMGF. Nu vrei să știi (16 votes [4.86%])

    Percentage of vote: 4.86%

  7. Nu stau la casă. Vreau să văd ce au votat cei cu case. (159 votes [48.33%])

    Percentage of vote: 48.33%

Vote Guests cannot vote

#19
aureliu

aureliu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 09.06.2008

View Postmarr, on 7th April 2012, 13:21, said:

~ 220 mp.
...
FOARTE important: in living am montat un semineu.
Acesta incalzeste living-ul si am tras tubulatura de aer cald si in cele doua dormitoare de desupra livingului.
Costul cu lemnele pe intreaga iarna (de la inceputul lui noiembrie pana in prezent) = 750 lei.
...
Daca de poate cateva detalii punctuale referitoare la semineu: ce tip este, aportul de aer de afara sau nu, cat de des il foloseai, este o corvoada intretinerea si alimentarea lui, ti se pare importanta senzatia pe care ti-o da... Merci.

#20
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,192
  • Înscris: 13.07.2005
@aureliu

In primul rand, am semineul asta.
Cu tot cu horn si manopera m-a dus undeva la 12.500 lei (anul trecut prin vara/toamna).

Incerc sa-ti raspund punctual si la celelalte intrebari:
1. Aportul de aer este din interior.
Are doua clapete de reglare a tirajului (una pt. aer si alta pt. fum)
2. Il foloseam zilnic. In general dupa-amiaza si noaptea - atunci cand suntem acasa. Cand au fost geruri mari, a mers 24/24h !
3. Intretinerea - indepartarea cenusii si, o data la saptamana (sau chiar doua) curatat geamul de la focar.
Nu e mare sfaraiala.
Va trebui sa chem cosarul spre toamna, dar asta-i alta poveste !
4. Alimentarea.
Eu am cumparat lemn de fag gata crapat.
Ma mai jucam si eu cu toporul ca sa fac bucati mai subtirele pt. aprindere, dar pentru mine asta-i o placere !
In rest, un brat zdravan de lemne ajungea in mod normal de dupa-amaiza pana a doua zi dimineata.
Secretul e ca dupa ce se inchinge focul, sa pui bucati cat mari de lemn. Daca nu-i foarte uscat, cu clapetele de aer si fum aproape inchise, doi-trei butuci de fag tin jar de seara pana dimineata.

Sincer, pentru mine nu este o corvoada nici alimentarea si nici intretinerea semineului. Imi face chiar placere.

5. SENZATIA !
Lasand la o parte eficienta dpdv al costurilor cu incalzirea - Senzatia data de un foc ce arde-n semineu este ... priceless !!!
In primul rand, incalzeste mult mai repede camera decat caloriferele.
In al doilea rand, da o caldura mai ... calda (daca pot spune-asa).
Si cireasa de pe tort: trosnetul lemnelor in foc, un usor iz de fum si lemn in incapere ...
Mai pui in deget de coniac si-o carte buna si ai reteta fericirii !

Edited by marr, 08 April 2012 - 10:41.


#21
aureliu

aureliu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 09.06.2008
Multumesc pentru raspunsurile la obiect. Vroiam sa stiu daca un semineu poate fi mai mult decat de fun si raspunsurile sunt incurajatoare.

#22
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007
Am votat primele variante, desi la factura electricitate nu ajung la 100 de lei decat la 3 luni cand calculeaza ei, cum or fi calculand.

#23
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,192
  • Înscris: 13.07.2005

View Postaureliu, on 8th April 2012, 13:02, said:

..... Vroiam sa stiu daca un semineu poate fi mai mult decat de fun...

Da poate fi mai mult decat fun !

Atentie insa la urmatoarele aspecte:

1. Semineu (imbracaminte, tubulaturi & focar) - alege produse de calitate, de la producatori consacrati (uita deofertele de 500 - 1000 lei de la OBI/Baumax/etc);
2. Manopera - cauta furnizori / executanti cu experienta. La seminee nu merge dupa ureche.
Furnizorii seriosi: Kago, Kratki, etc organizeaza periodic cursuri de instruire pentru montatori.
3. Cosul de fum - este extrem de important.
Poti sa ai mama semineului, daca nu ai un cos dimensionat si executat corespunzator o sa ai in casa doar fum, nu si caldura !
Neaparat cei care-ti vor executa semineul sa fie si cosari autorizati.
In caz contrar, cauta unul !

#24
Thorp

Thorp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,143
  • Înscris: 22.08.2006
220 mp, demisolul incalzit (cu exceptia beciului si a garajului).
Centrala Viessmann 45kw cu boiler de 300l.
Izolatie polistiren grafitat Dalmatina de 10cm, izolatie etaj- pod vata minerala 2 straturi x 20 cm.

Iarna gazele ajung cam la 650 RON (cel mai mult a fost in februarie anul asta, cu zapezile si gerul aferente, 930 RON, mai mult de atat nu cred fizic ca se poate). Asta inseamna incalzire + ACM 3 adulti si un bebe, temperatura in casa 24C.
Curentul 150 RON vara, 200 RON iarna (becuri economice peste tot, 2 becuri pe casa scarii aprise non-stop noaptea, pompe de circulatie a apei).

#25
flopardu

flopardu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,894
  • Înscris: 28.10.2008
am vazut acest chestionar, l-am completat si acum sa dau detaliile.

190 mp utili, p+m, casa pe structura de lemn cu vata bazaltica in pereti (18 cm), ca izolatie exterioara (8 cm pe S si E si 10 cm pe N si V) iar la mansarda (16+8=24 cm).

incalzire in pardoseala rehau cu agent termic, mai putin in camara si dressing unde am calorifere (functioneaza la aceeasi temperatura cu cea a apei de la incalzirea in pardoseala), plus calorifere port prosop in bai (3), centrala in condensare Buderus Logamax plus GB 162, parca de 45 kw, cate 3 cronotermostate pe fiecare nivel fiecare dintre ele avand in sarcina cam doua incaperi/spatii (exemplu: dormitor-hol, dormitor-baie, living-bucatarie), geamuri de calitate mare, boiler tot Buderus de 300 l pt. apa calda.
in doua dormitoare nefolosite de la etaj tin 21 grade (20,5-21,5), in living si bucatarie 23 grade (22,5-23,5) iar in dormitorul si baia matrimoniala 24-25 grade (23,5-25).

-pe lunile noiembrie si decembrie gazele au fost 305 respectiv 307 lei.
-in lunile ianuarie si februarie 375 rspectiv 378 lei.
-martie 218 lei.
-aprilie probabil va fi intre 100 si 200 lei.

la curent electric nu stiu exact pt. ca trage si un vecin de la mine si inca nu am facut socotelile, banuiesc ca este undeva in jur de 200 lei/luna, ceva de genul asta.

Edited by flopardu, 18 April 2012 - 08:20.


#26
mcbos

mcbos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 02.04.2008
Pe topicul asta  ma asteptam sa vad niste zapada Posted Image

#27
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 30.08.2005
Si eu la fel :)

Am scris si la mine pe jurnal: decembrie 380 mc de gaz, noiembrie 250. 220 mp utili, cam 580 mc, temperatura setata constant la 24 grade in decembrie (am trecut la 23.5 acum ca era prea cald noaptea). Curentul ma cam rupe: 400 kw in medie, dar vad ca am ajuns la 465 in decembrie cu luminitele de craciun si ce-o mai fi. Asta pentru ca am multi consumatori mici dar constanti: alarma cu 15 senzori care mananca si aia, termostate pentru IP in bai, UPS pentru centrala, 'jde luminite la intrerupatoarele becurilor etc etc).

Centrala "condensata" viessmann 100w ajutata de boiler 300 litri si 2 panouri (alea basic de la ei). Termostat fara fir honeywell care vad ca face o treaba super, in sensul ca nu ameteste centrala. Pereti izolati cu neopor 100 de 10 cm, soclu cu extrudat de 6, cota zero cu 11-13 cm de extrudat (13 unde am gresie), placa etaj cu 20 cm de stiropor 100, chenare de extrudat la toate geamurile (am 5 cm de extrudat la ferestre, mai putin la glaf 3 cm). Centrala merge in permanenta in condensatie, pentru ca nu am vazut mai mult de 50 de grade pe tur. Dar in general baga intre 35-40, asta pentru ca am supradimensionat un pic caloriferele.

Tripan cu argon de la cei mai buni. Spun asta pentru ca nu am avut nevoie de nici un reglaj (!) ever, chiar daca am geamuri grele. Se facea atata taravura cu unii furnizori pe aici. Sa fim seriosi, aia sunt amatori pe langa serviciile pe care le-am primit (un nume mare de altfel).

#28
baldovica

baldovica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 07.01.2007
[ http://imageshack.com/a/img856/9329/ttpb.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#29
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
bolovanica....incarca si tu pozelele alea altfel sa vada si ochiu nostru....

#30
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011

View PostBodCasa, on 01 martie 2014 - 02:52, said:

bolovanica....incarca si tu pozelele alea altfel sa vada si ochiu nostru....

se vad, dai click pe ele (ea), o salvezi si o maresti, apoi.
asa faci si cu cea postata de mine in Grandioase, azi!

daoar ca eu am incarcat-o direct aici, pe sp.

#31
nickyro

nickyro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 362
  • Înscris: 18.01.2015
Ma uit la preturile pe care le platiti la curent si gaz si ma minunez. Nu am experienta multa cu viata la tara pentru ca am trait la oras si sunt plecat de foarte multi ani. In Marea Britanie platesc curentul lunar 25-30lire (apartament 4 camere, 200mp) iar gazul iarna platesc lunar 80 - 100lire, niciodata mai mult, vara gazul nu platesc mai mult de 20lire. La preturi Romania sa integrat cel mai bine in Uniunea Europeana, suntem pe primul loc raportat la salariu.

Edited by nickyro, 08 March 2015 - 00:14.


#32
dorinpopa

dorinpopa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 752
  • Înscris: 13.06.2010
Casă, 70MP, neizolată deloc, 4-500 lei pe lună iarna gazul cât să am 22 grade în toată casa. Izolarea e în plan.

#33
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Este pretul la estimare??? Sau citire lunara???

#34
dorinpopa

dorinpopa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 752
  • Înscris: 13.06.2010
Prețul plătit pentru iarna trecută (estimarea lunară plus reglajul).

#35
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Alloooo...
Cum arata curtile voastre???

#36
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,160
  • Înscris: 17.07.2013
inca nu am amenajat curtea..
zapada cat casaPosted Image

Edited by casadivino, 20 January 2016 - 13:12.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate