Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

placa video fara curent

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#37
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
:roflmaofast: tu ai stat o satpamana cu problema doar pentru ca esti incapatanat si vrei sa-ti faci tu mufa????  :deadtongue:

#38
bauuu

bauuu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 12.02.2012

 shmu, on 22nd February 2012, 13:48, said:

:roflmaofast: tu ai stat o satpamana cu problema doar pentru ca esti incapatanat si vrei sa-ti faci tu mufa????  :deadtongue:
intelege k nu am de unde sa cumpar...nu am gasit


 johnnickelby, on 22nd February 2012, 11:16, said:

Poti decupa transversal cate 2, fiecare sa aiba sus patrat si jos rotund. Apoi tai 2 rotunde de pe aceeasi parte si pe acestea le desparti. Vei avea 2x2 + 1+1(cele doua rotunde ce vor veni pe mijloc), iar cele cu 2 pini pe margine. Le poti strange cu un soricel sau scotch ( sau superglu) si acum poti sa te apuci de aranjat legaturile in molex. Este singura idee pe care am avut-o.
ok..am decupat dar akm nu prea inteleg.. cum sa le leg ..pt ca sunt 3 ground si 3 galbene 12v da?  
si eu cum le leg akm in asta?
http://imageshack.us...9916122215.jpg/

uite si sursa care are 24 de pini
http://imageshack.us...9916255133.jpg/

Edited by bauuu, 22 February 2012 - 15:21.


#39
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,742
  • Înscris: 05.11.2008
http://www.thinkdigi...-connector.html
La adresa asta ai imaginea cu mufa de la placa video. Partea pe care ai decupat-o o introduci de proba in aceasta mufa.
Celor 3 pini notati cu galben de la placa video le corespunde trei pini de la mufa ta, iar firele care pleaca din ele le insemnezi cumva (cu o fisie subtire de scotch colorat si se vor lega la pinul galben.
Celelalte la cele 2 negre din molex. Se folosesc 2 mufe molex pentru ca se presupune ca sursa ta are cel putin 2 linii de alimentare. Si atunci fiecare molex va fi introdus in cate o linie pentru echilibrarea consumului.
La fiecare molex legi 3 fire astfel: la primul 2 negre si un galben, iar la al 2-lea un negru la negru si cele 2 galbene ramase la pinul galben de la molex.
Sper sa fii atent si la sfarsit inainte de a baga tensiune sa verifici de mai multe ori ca sa fii sigur ca ai facut legaturile corect.

Edited by johnnickelby, 22 February 2012 - 16:08.


#40
yokoono

yokoono

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 02.10.2008
Ai un pistol de lipit ?. Tai o mufa molex si lipesti firul galben si firul negru direct pe placa video, pe locul unde sunt lipiti pinii de la mufa pci-ex (respectand polaritatea). La consumul pe care il are placa video ajunge un negru si un galben.

#41
bauuu

bauuu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 12.02.2012

 yokoono, on 22nd February 2012, 16:14, said:

Ai un pistol de lipit ?. Tai o mufa molex si lipesti firul galben si firul negru direct pe placa video, pe locul unde sunt lipiti pinii de la mufa pci-ex (respectand polaritatea). La consumul pe care il are placa video ajunge un negru si un galben.
negru sus la ground si galben jos? inautrul mufei sau in afara ?

#42
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
tu ai nevoie de cate o poza pe fiecare pagina? esti retard de nu poti sa te uiti in urma sau sa cauti pe google?
da click aici si vezi poza(e pe pagina anterioara).
practic sus sunt 3 negre si jos 3 galbene (sau invers, macar asta incearca sa observi singur)

#43
yokoono

yokoono

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 02.10.2008
Ca sa nu stricati mufa le lipiti pe spatele placii video. Acolo veti vedea lipiti cei 6 pini ai mufei. Acolo lipiti negru la ground si galbenul la oricare din cei 3 pini corespunzatori alimentarii de 12v. Pinii sunt in paralel :3 pentru masa si 3 pentru 12v. Sa nu gresiti polaritatea. Daca aveti un multimetru (pus pe ohmi) puteti descoperi imediat care sunt cei trei pini de masa.

Edited by yokoono, 22 February 2012 - 16:58.


#44
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

 yokoono, on 22nd February 2012, 16:58, said:

Ca sa nu stricati mufa le lipiti pe spatele placii video. Acolo veti vedea lipiti cei 6 pini ai mufei. Acolo lipiti negru la ground si galbenul la oricare din cei 3 pini corespunzatori alimentarii de 12v. Pinii sunt in paralel :3 pentru masa si 3 pentru 12v. Sa nu gresiti polaritatea. Daca aveti un multimetru (pus pe ohmi) puteti descoperi imediat care sunt cei trei pini de masa.
nu fa chestia asta. e posibil sa ai pistol de lipit prost sau fludor prost.
in plus, cel mai mare dezavantaj ar fi pierderea garantiei.
sau poti sa le lipesti aiurea si sa faci scurt.

nu inteleg cat e de greu sa comanzi o amarata de mufa si sa ti-o livreze curierul. dai 35 lei si gata. sau vb cu careva din sat de la tine care merge pe la oras undeva sa caute. poate sa-ti trimita prin posta romana careva. puii mei nu cred ca esti singur pe pamant si stai in creierii muntilor.

#45
bauuu

bauuu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 12.02.2012

 shmu, on 22nd February 2012, 16:58, said:

tu ai nevoie de cate o poza pe fiecare pagina? esti retard de nu poti sa te uiti in urma sau sa cauti pe google?
da click aici si vezi poza(e pe pagina anterioara).
practic sus sunt 3 negre si jos 3 galbene (sau invers, macar asta incearca sa observi singur)
de ce zik eu si ce intelegi uh...ma u nu sti sa citesti?:)

 yokoono, on 22nd February 2012, 16:58, said:

Ca sa nu stricati mufa le lipiti pe spatele placii video. Acolo veti vedea lipiti cei 6 pini ai mufei. Acolo lipiti negru la ground si galbenul la oricare din cei 3 pini corespunzatori alimentarii de 12v. Pinii sunt in paralel :3 pentru masa si 3 pentru 12v. Sa nu gresiti polaritatea. Daca aveti un multimetru (pus pe ohmi) puteti descoperi imediat care sunt cei trei pini de masa.
deci 2 fire sunt de ajuns pana la urma? unu la masa si unu la 12v?

#46
yokoono

yokoono

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 02.10.2008
Este un 8600. Ajung. Ca sa nu ramaneti cu fire multe lipiti si celalalt fir nergu impreuna cu primul. Veti avea 2 negre lipite de placa video, un fir galben lipit de placa video si un fir rosu pe care il izolati cu izolirband.

#47
bauuu

bauuu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 12.02.2012
[quote name='yokoono' date='22nd February 2012, 18:02' post='11147699']
Este un 8600. Ajung. Ca sa nu ramaneti cu fire multe lipiti si celalalt fir nergu impreuna cu primul. Veti avea 2 negre lipite de placa video, un fir galben lipit de placa video si un fir rosu pe care il izolati cu izolirband.



ohooo merge..brici ms mult

#48
yokoono

yokoono

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 02.10.2008
Si uite asa a mai aparut un electronist. Succes in meserie. Un multimetru digital (costa 10 roni) va mai trebuie si va primim in bransa.

#49
bauuu

bauuu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 12.02.2012

 yokoono, on 22nd February 2012, 20:22, said:

Si uite asa a mai aparut un electronist. Succes in meserie. Un multimetru digital (costa 10 roni) va mai trebuie si va primim in bransa.
daca l.as pune si pe cel rosu langa cel galben ..ar avea mai multa putere? pt k m.am trezit ca tot asa imi zice..eu bifasem  sa nu se mai arate niciodata acea casuta in care imi zicea ca placa video nu primeste destul curent...am bagat windowsul azi..si...mi.a aparut iar..acea caseta..si nu e de la driver...presupun ca pe o placa video de 512 cum e asta..nu se sacadeaza unreal tournament 3..pe rezolutie 860...daca il pun si pe cel rosu langa cel galben..ar avea mai multa putere?..

Edited by bauuu, 25 February 2012 - 11:46.


#50
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

 bauuu, on 25th February 2012, 11:46, said:

daca l.as pune si pe cel rosu langa cel galben ..ar avea mai multa putere? pt k m.am trezit ca tot asa imi zice..eu bifasem  sa nu se mai arate niciodata acea casuta in care imi zicea ca placa video nu primeste destul curent...am bagat windowsul azi..si...mi.a aparut iar..acea caseta..si nu e de la driver...presupun ca pe o placa video de 512 cum e asta..nu se sacadeaza unreal tournament 3..pe rezolutie 860...daca il pun si pe cel rosu langa cel galben..ar avea mai multa putere?..
cum spuneam... esti praf.
stii macar ce inseamna rosu galben si nergru???
Rosu = +5v
Galben =+12v
Negru  = ground

daca vrei, poti lega inca 2 fire galbene si inca 2 negre, dar IN NICI UN CAZ FIR ROSU.

#51
bauuu

bauuu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 12.02.2012

 shmu, on 25th February 2012, 13:56, said:

cum spuneam... esti praf.
stii macar ce inseamna rosu galben si nergru???
Rosu = +5v
Galben =+12v
Negru  = ground

daca vrei, poti lega inca 2 fire galbene si inca 2 negre, dar IN NICI UN CAZ FIR ROSU.
ma am fost sa caut si adaptor..peste tot..dar nu am gasit frate pe nicaieri daia ma omor atata cu legaturile...

#52
bauuu

bauuu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 12.02.2012

 bauuu, on 25th February 2012, 14:33, said:

ma am fost sa caut si adaptor..peste tot..dar nu am gasit frate pe nicaieri daia ma omor atata cu legaturile...
cum fac ?? pana la urma cu firele sa ii maesc puterea..sa ii mai leg la fiecare pin cate un fir?

#53
bauuu

bauuu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 12.02.2012

 bauuu, on 25th February 2012, 14:16, said:

cum fac ?? pana la urma cu firele sa ii maesc puterea..sa ii mai leg la fiecare pin cate un fir?
uite luatimi id ..ymixx88 si..dak stit ma lamuriti si pe mn

#54
c14h3r

c14h3r

    Membru nesanatos..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,822
  • Înscris: 12.12.2007

 bauuu, on 25th February 2012, 21:01, said:

uite luatimi id ..ymixx88 si..dak stit ma lamuriti si pe mn


Ai cautat peste tot unde? La aprozar?
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5 si ma opresc. Mai mult mi-a luat sa postez link-urile...

Tu de ce crezi ca idiotii aia de ingineri care au conceput cablul au pus 3 fire de 12V pentru alimentare? Un molex normal ale 4 fire: Rosu, Negru, Negru, Galben (5V, gnd, gnd, 12V). Tie, pentru placa video iti trebuie doar 12 V si masa adica galbe si negru. Leaga firul rosu de la molex-ul normal cu firul galben. Respecta ordinea din poza data de shmu. Casca ochii la pozitia mufei in placa video. Ambele (conector mama cat si tata) au o singura pozitie de montare si aia este data de catarea (dambul) de pe conectorul mama de pe placa video. Doar 1 fir 12V lipit pe 1 pin 12V nu o sa faca mari minuni. La fel de bine, poti folosi doar un fir galben (12V) dezizolat mai mult pe care-l lipesti pe toti pinii 12V. la fel si pentru masa.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate