Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Legume rare-legume orientale-legume/fructe 'altfel'

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
2803 replies to this topic

#775
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
@jumborom
Ca proaspat student ce te afli, indraznesc sa-ti propun un subiect de 'proiect de diploma'...
Ce ai zice daca incercam impreuna sa dehibridizam Tomatoberry si sa-l facem OP de Romania?
Impreuna, cred ca am putea reusi in 5-7ani...
Daca ziceti DA, pun imediat la 'salvat' tot ce mai am ca seminte F2 si le pun la dispozitie doritorilor!

#776
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,615
  • Înscris: 25.11.2007
gurule, suna interesant, mai ales ca sambata trecuta am facut o vizita cu scoala la SCDL Buzau, unde l-am cunoscut pe dl. Vanatoru un pasionat legumicultor. Are multe orientale care te-ar putea interesa si pe tine (momordica, kivano, lufa, fructul Gac), dar si o gramada de soiuri de tomate pe care se straduieste sa le duca mai departe si sa nu se piarda. Chiar ne-a explicat (in mare) cum face ameliorarile ci dehibridizarile. Tin minte ca ajungea pe la F6. Treaba este ca e nevoie de ceva spatiu pentru a cultiva un numar suficient de plante din care elimini exemplarele nestandard (si reiei procesul) pana ajungi ca soiul sa aiba cele 3 caracteristici (Distinctivitate, Uniformitate si Stabilitate).


Pe de alta parte, trebuie sa vedem ce anume ne intereseaza: sa vindem semintele obtinute din soiul romanoberry (sau cum i-om zice), ori ce altceva ?

#777
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Cu Dl Vanatoru am o idiosincrazie...de cand a declarat ca Momordica e o planta mexicana (probabil de acolo si-a procurat el semintele), greseala inadmisibila pentru un 'om de stiinta si de specialitate'...
La dehibridizare cred ca am ghicit destul de bine...F6=5-7ani
Si solutia practica...un efort colectiv...
Ce ne intereseaza?
Sa mancam si noi o tomata 'de exceptie'...la preturi accesibile...
Ce ziceti???

#778
Bybanul

Bybanul

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 395
  • Înscris: 01.08.2013

View Postsubway_guru, on 03 noiembrie 2013 - 17:23, said:

N-as fi investit nici la shiitake daca nu dadeam peste doua doamne igniter horticol de la anthesis, extrem de amabile si cumsecade...care m-au ademenit sa le vizitez pe strada Agricultori pentru ceva material horticol, trandafiri englezesti, bujori arboricoli ori erboricoli, irisi si alte cele...
Pana la urma, tot relatia interumana conteaza!
Gurule, zi repede care ti-a picat cu tronc: Svetlana sau Luminita? Posted Image
Era bine daca vi se lipea de la Anthesis un plic de tomate SunGold F1 de manute. Cititi despre el si sigur o sa va duceti pe Agricultorilor sa luati unul. E 12 lei da face'!.
Gurule, iti promit ca nepotelul tau te va iubi mai mult. Presupunand ca se poate asa ceva.

Edited by Bybanul, 03 November 2013 - 18:57.


#779
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Cu 'tronc' mi-a picat Dna ing Laura...sper sa nu se supere pentru limbajul 'colocvial', ca e o doamna in adevaratul sens al cuvantului!
Sungold am avut...dar nu se compara cu Tomatoberry...
Daca e sa mai am o dorinta 'secreta', ar fi Sungreen...ceva ce nu s-ar vinde in vecii-vecilor in Romania...tomate verzi-gata-coapte!
Cu nepotii...e treaba grea...
Cand vei fi bunic...vei intelege!
P.S.
Ce fac? Pun semintele F2 la uscat sau le dau la ghena???

Edited by subway_guru, 03 November 2013 - 19:28.


#780
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,615
  • Înscris: 25.11.2007

View Postsubway_guru, on 03 noiembrie 2013 - 19:09, said:

Cu 'tronc' mi-a picat Dna ing Laura...sper sa nu se supere pentru limbajul 'colocvial', ca e o doamna in adevaratul sens al cuvantului!


gurule, craiule, nu ne spune ca are si ea cont pe SP, altfel de ce s-ar supara ?

Edited by jumborom, 03 November 2013 - 19:31.


#781
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Habar nu am daca are sau nu are...singurul care evident are e...nea Base!!! Sau, ma rog, cosilierii lui...
ha, ha, ha!
P.S.
La urma urmei, ce importanta are?
Sunt multi membri 'mutzi', a caror contributie e...nihil!
Pana la urma, conteaza doar contributia membrilor activi...
P.S.
Mai bine-mi zici ce sa fac, pun deoparte semintele F2 sau le dau la gunoi???
Ca de unul singur nu ma bag la asa antrepriza...

Edited by subway_guru, 03 November 2013 - 19:43.


#782
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,615
  • Înscris: 25.11.2007
Daca imi fac instalatia pana la anul, m-as baga la o microinmultire a lor. E mai rapid si mai ieftin.

#783
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Pentru microinmultire ar trebui plante F1, nu-i asa?

#784
Bybanul

Bybanul

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 395
  • Înscris: 01.08.2013

View Postjumborom, on 03 noiembrie 2013 - 20:03, said:

Daca imi fac instalatia pana la anul, m-as baga la o microinmultire a lor. E mai rapid si mai ieftin.
Daca tot am dat-o in off-topic balci sa fie. Dom' viitor inginer horticol viitor pionier in micropropagare, pe mine tot nu m-ai lamurit cu o speta: ce pisici facem cu ele din septembrie de cand recoltezi tu stem-ul pentru micropropagare pana in ianuarie cand ar trebui sa le punem la crescut? Ai descoperit tainele criogeniei si detii si azot lichid si nu ne spui si noua?
@Guru - si aici ca si la seminte culegi ce semeni- deci daca propagi F2 vei obtine tot....F2, spre deosebire de seminte unde ai avea o viitoare generatie F3. Evident propagarea lui F1 va da tot un F1 de unde si rentabilitatea de care zicea Jumborom pentru ca nu mai trebuie sa cumperi seminte de 25GBP + taxe pe 50 de sem Posted Image))

Uite ce fac moldovenii mei - m-am tavalit de ras
https://www.facebook...624555337566547

Edited by Bybanul, 03 November 2013 - 20:16.


#785
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Eu zic sa eliberam locul si sa ne mutam pe Experimente Legumicole...parerea mea!
P.S.
Am pus totusi semintele F2 la fermentat...

Edited by subway_guru, 03 November 2013 - 20:14.


#786
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,615
  • Înscris: 25.11.2007
Pai de-abia ce au timp sa creasca cateva jdemii de plantute intre septembrie si aprilie, ca le punem in solar.
Se ia explantul (fragmentul de planta), se dezinfecteaza, se pune in solutie nutritiva, creste cateva saptamani la neon, se scoate, se cioparteste in 5 bucati, se pun si astea la crescut cateva saptamani, se scoate fiecare bucata crescuta, se taie in 5 si obtinem 5 X 5 plante mici, si tot asa. Ultima etapa este aclimatizarea in solar. Toata treaba e sa nu le contaminam cu vreo ciupercuta, ca se duc toate pe apa sambetei.

Facem topic separat daca vreti.

Edited by jumborom, 03 November 2013 - 20:36.


#787
roadmaster969

roadmaster969

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.10.2009
Eu mai am f1 pe rod,daca ajuta la ceva nu le mai pregatesc locul de veci in platforma de compost !
Si asa ma batea gandul sa le iau copilii inca vigurosi, ma rog aparent, si sa incerc sa ii pun in apa ,sa incerc sa le duc peste iarna....
Ma mananca sa experimentez,empiric , in stil propriu !
Copilii recoltati asta vara ,plantati ulterior au produs,deci ar fii fezabil pana la un anumit nivel perpetuarea unui f1 in scop experimental,pentru prelevare ....
Bagam de un experiment colectiv?
Macar pana ne apucam de lucruri serioase,ne mai dam mana !
Guru,nu le arunca,macar o perioada  !


#788
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012

View PostBybanul, on 03 noiembrie 2013 - 20:09, said:

@Guru - si aici ca si la seminte culegi ce semeni- deci daca propagi F2 vei obtine tot....F2, spre deosebire de seminte unde ai avea o viitoare generatie F3. Evident propagarea lui F1 va da tot un F1 de unde si rentabilitatea de care zicea Jumborom pentru ca nu mai trebuie sa cumperi seminte de 25GBP + taxe pe 50 de sem Posted Image))


N-ai rabdarea minima sa citesti?
Am zis ca pentru propagarea vegetativa trebuie plante F1...nu-i asa?
Pentru propagarea din seminte am zis...F2, F3, F4...F6-7...sau nu?
Daca tot te framanta grija pe ce anume-mi cheltuiesc eu banii din leafa, ce ai vrea, sa-ti fac cadou un pliculet de25GBP???
Desi nu ar fi deloc in regula, daca totusi ma poti convinge cu ceva ca ar fi de folos cuiva altuia decat tie insuti, poate, poate as face si acest gest...de gentleman...dar ar trebui sa ai ceva argumente convingatoare...altfel...nu!

Edited by scaiba, 03 November 2013 - 22:36.


#789
maddox_dtv

maddox_dtv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 28.02.2010
Pai daca doar am terminat anul 1 cu sere si solarii si semanatul si repicatul trebuie sa mergem mai departe cu microinmultirea  pt anul urmator iar in toamna viitoare trecem la modificari genetice. Trebuie sa-i inlocuiasca cineva pe cei de la Buzau si la cercetare din moment ce la numar de rasaduri mai avem putin si ii depasim fiecare in particular.

#790
Bybanul

Bybanul

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 395
  • Înscris: 01.08.2013
Rabdare am cu toate ca de tutun m-am lasat. De fapt si de drept asta ai apus :"Pentru microinmultire ar trebui plante F1, nu-i asa?"
...

Edited by scaiba, 03 November 2013 - 22:37.


#791
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004

View Postjumborom, on 03 noiembrie 2013 - 20:20, said:

Pai de-abia ce au timp sa creasca cateva jdemii de plantute intre septembrie si aprilie, ca le punem in solar.
Se ia explantul (fragmentul de planta), se dezinfecteaza, se pune in solutie nutritiva, creste cateva saptamani la neon, se scoate, se cioparteste in 5 bucati, se pun si astea la crescut cateva saptamani, se scoate fiecare bucata crescuta, se taie in 5 si obtinem 5 X 5 plante mici, si tot asa. Ultima etapa este aclimatizarea in solar. Toata treaba e sa nu le contaminam cu vreo ciupercuta, ca se duc toate pe apa sambetei.

Facem topic separat daca vreti.

ce rost are sa propagi x5 aceeasi planta care s-ar putea sa nu fie cea castigatoare? (aka aia care detine cat de cat si genele pe care le cauti)
LE: ma gandesc ca micropopagarea asta are logica pe o planta care detine genele castigatoare si n-ai vrea sa intri in loteria semintelor...

View Postroadmaster969, on 03 noiembrie 2013 - 20:41, said:

Eu mai am f1 pe rod,daca ajuta la ceva nu le mai pregatesc locul de veci in platforma de compost !
Si asa ma batea gandul sa le iau copilii inca vigurosi, ma rog aparent, si sa incerc sa ii pun in apa ,sa incerc sa le duc peste iarna....
Ma mananca sa experimentez,empiric , in stil propriu !
Copilii recoltati asta vara ,plantati ulterior au produs,deci ar fii fezabil pana la un anumit nivel perpetuarea unui f1 in scop experimental,pentru prelevare ....
Bagam de un experiment colectiv?
Macar pana ne apucam de lucruri serioase,ne mai dam mana !
Guru,nu le arunca,macar o perioada  !


daca reusesti sa ai copili inradacinati ma angajez sa cresc eu unul (am loc la un geam cu f.multa lumina si la nevoie ii mai bag si suplimentar).
LE: la anu' inradacinez copili si ii re-distribui :)

Edited by anknic, 03 November 2013 - 20:54.


#792
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
@roadmaster
Le-am pus la fermentat!...done!

Edited by scaiba, 03 November 2013 - 22:39.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate