Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Legume rare-legume orientale-legume/fructe 'altfel'

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
2803 replies to this topic

#721
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004

 Bybanul, on 19 octombrie 2013 - 15:58, said:

Supe sau altfel de dovleac nu am mancat niciodata ca in Moldova cam dam din nas la asa ceva. La noi mai mult cu barabulili si fasolili Posted Image
Dar am crescut pentru al doilea an Uchiki Kuri pe care l-am aranjat fain frumos in foi de placinta dupa ce l-am ras si scazut cu nitel unt si ceva coniac. Nu sint mincator de bostanoase dar asta a fost de-a dreptul grozav. Are o aroma subtila unica ce aduce cu nuca. Nu va lipsi de la mine din gradina. Singura lui problema este ca e complet neproductiv, dar ii place sa se catere din ce am vazut la Jumbo asa ca asta poate fi o solutie pentru spatii mici. Maestre, tu cum i-ai consumat pe ai tai?
@Claudia - parca iti dadusem niste seminte de Dolce del Horno. A dat rezultate sau nu ai avut fructe de la el?
@Ank - daca le zic moldovenilor mei sa acreasca ceva cu iaurt cred ca ma fugaresc din sat Posted Image)))


stiu...taica-miu e moldovean si el pana acu' la 60 de ani nu a mancat dovlecei sau dovleci (zicea ca-s pt.porci Posted Image ). deabia acum, cand am inceput sa tot am prin gradina a inceput sa mai puna si el dovlecel la ciorba si sa manance placinta de dovleac sau dovleac copt (desi avea si bunica mea, aka soacra-sa dovleci prin gradina). sincer...ciorba acrita cu iaurt/lapte batut n-am mancat pana nu m-am maritat Posted Image nu ca gateste sotul, dar am invatat sa le fac de la soacra-mea (munteanca de la munte).

Edited by anknic, 19 October 2013 - 21:41.


#722
ionutz_t

ionutz_t

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 14.10.2007

 RodicaBc, on 19 octombrie 2013 - 21:28, said:

Am avut eu, de la ZKI si de la Agrosel si a fost ok
Am pus semintele direct in pamant, cate doua la cuib.

@RodicaBc ... In ce perioada ai cultivat-o? S-a format capatana ? Intreb pentru ca am auzit la cineva ca a pus si nu "a legat". Cica au crescut frunzele, dar nu s-a format capatana. Eu am semanat cateva alveole, din samanta normala (SemLuca). Am zis sa incerc, sa vad daca se face.

#723
RodicaBc

RodicaBc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 31.12.2012
Din cate imi amintesc, undeva la sfarsitul lui aprilie am semanat-o si de cules, o parte din ea, cam pe la sfarsit de iunie.Nu s-a format total capatana ca cea de la supermarket si asta pentru ca toata luna iunie a plouat aproape in fiecare zi si a afectat-o, adica incepuse sa se strice.Probabil ca daca faci rasaduri din timp si ai solar unde sa pui salata, ai sa ai toate sansele sa le vezi facand capatani indesate.
Ca sa fiu mai explicita, a facut capatana, dar nu indesata.

Edited by RodicaBc, 19 October 2013 - 21:58.


#724
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
La dovleci de placinta pot sa recomand si Muscat de Provence. Are carnea portocaliu inchis si tare, mai inchisa decat butternut, si merge si scobit de Halloween. Am pus si Sweet Dumpling Squash - dar acum nu prea stiu cum sa ii folosesc, sunt foarte mici si daca ii decojesti nu mai ramane mare lucru. Nici daca ii coci in cuptor nu te alegi cu mai mult. O sa incerc sa ii coc umpluti cu ceva carne ca o sarma mai mare.
De 2 ani pun dovlecei ornamentali si ies in prostie de nu stiu ce sa fac cu ei. Am vreo 100 bucati de donat si i-am "umplut" deja pe toti prietenii - la anul nu mai pun.
La anul vreau sa incerc Luffa si ceapa echalota - sper sa gasesc la Indagra ca pana acum nu am vazut pe nicaieri.
Sanatate!

#725
Bybanul

Bybanul

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 395
  • Înscris: 01.08.2013
Luffa gasesti la un pret decent la Semplus. Ceapa echalota am vaut pe la Anthesis dar si in multe alte locuri.

#726
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Dovelcii japonezi de placinta:
Uchiki Kuri...cel mai popular...productivitate scazuta, dulceata extra, extrem de tardiv...coaja rosie...
Kabocha Kuri...coaja verde, miez galben...
Apoi vin cei australieni...hubbard
Ori cei nordamericani...acorn
Ori cei mini...sweet dumpling ori Delicata...
Dar clasici sunt cei 'englezesti'...butternut...placintarii 'adevarati'!
In ceea ce ma priveste planuiesc sa pun 'Casabanana' si Indian Tinda...dar astia sunt cu totul alte specii...
In privinta bostanoaselor, varietatea e asa de mare incat e extrem de greu de facut o clasificare...
De toate, pentru toti!

#727
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
in 2010 am avut dovleci japonezi:

http://anknic.sunpho...a_2010/18193406
http://anknic.sunpho...a_2010/19042177

nu m-au incantat prea tare.


asta e "mama" lor la placinta si pt.copt:
http://anknic.sunpho...a_2010/21063884

#728
Bybanul

Bybanul

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 395
  • Înscris: 01.08.2013
Ei, daca tot vorbim de bostanoase va invit in dulcele targ al Iasiului sa le vedeti pe toate insirate la admirat. Sa fie cu iertare semi off-topicul ca nu sint tocmai imagini din batatura la mine dar am vrut numaidecat sa impart cu voi energia si bucuria cu care m-am intors de la expozitia de toamna de la Botanica. O sa pun restul imaginilor pe pagina mea de SunPhoto.

Attached Files



#729
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
@anknic:
adevarat ca genul ala e 'mama placintelor'...dovleacul englezesc butternut...la noi e demult cunoscut ca 'placintar'...
dar sunt buni si ceilalti enumerati...

@bybanul:
Wow!...iti lasa gura apa...
Ai reusit sa iei si ceva samanta?

#730
Bybanul

Bybanul

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 395
  • Înscris: 01.08.2013
Din pacate nu pentru ca distinsii de acolo refuza categoric sa faca alte cateva zeci de mii de lei din diversificarea activitatii. Se multumesc cu taxa de intrare de 5 lei.
Asa e cand nimeni nu te trage la raspundere pentru cati bani faci - nu iti dai nici interesul sa faci mai multi. Din raposatul spirit civic nu mai face nimeni nimic in tara asta....sau prea putini.Macar 100 de lei pe vreo 20 de soiuri de acolo pe care le vreau dar din pacate nu se vinde nimic. Am facut cereri scrise si in anii trecuti despre asta dar nu am primit nici un raspuns. M-as mira tare daca as afla ca le-a citit careva.

#731
RodicaBc

RodicaBc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 31.12.2012
Dar daca te-ai duce cand targul se sfarseste? Poate reusesti sa iei cativa bostani contra cost, ca ma gandesc ca poate nu vor sa se mai intoarca cu ei acasa.Incearca asa!

#732
Bybanul

Bybanul

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 395
  • Înscris: 01.08.2013

 RodicaBc, on 20 octombrie 2013 - 21:02, said:

Dar daca te-ai duce cand targul se sfarseste? Poate reusesti sa iei cativa bostani contra cost, ca ma gandesc ca poate nu vor sa se mai intoarca cu ei acasa.Incearca asa!
Rodica, e vorba de Gradina Botanica aici...Unde sa se intoarca cu ei? Oricum, am fost inspirat de intrebarea lui Guru si o sa apelez la metode mai putin ortodoxe pentru a pune mana pe semintele alea. Intr-un final gradina e proprietatea Facultatilor de Biologie si Mediu ale U.A.I.C. Iasi. Nu zic mai mult Posted Image)))
LE: Am recitit si m-a trecut un fior cum se poate interpreta - nu va ganditi la furat ca nu as face niciodata asa ceva...

Edited by Bybanul, 20 October 2013 - 22:23.


#733
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,997
  • Înscris: 28.09.2012
Poate legislatia dupa care functioneaza nu le permite sa vanda, te-ai gandit la asta? Ca la noi e asa o legislatie idioata incat nu m-as mira sa-i bage la zdup daca vand ceva, fiind si institutie bugetara cine stie ce balamuc iese, ca ai nostri nu-s isteti, sa faca niste regulamente de functionare incat unelel institutii, care au posibilitatea, sa produca niste bani care sa-i foloseasca pentru auto-finantare


Posted Image No lasa ca stim toti ca esti hot de seminte

Edited by claudia313, 20 October 2013 - 22:28.


#734
Bybanul

Bybanul

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 395
  • Înscris: 01.08.2013

 claudia313, on 20 octombrie 2013 - 22:27, said:

Posted Image No lasa ca stim toti ca esti hot de seminte
Si de inimi Posted Image
E drept ca mai pun manuta...dar numai cand sint tone si pe proprietate publica. Asta cu proprietatile private e mai complicata. Jumatatea mea mai buna e componenta al sistemului juridic din minunata noastra tarisoara. Iti dai seama cum ar arata asta in dosarul ei? De partea in care imi fac bocceluta si ma car de pe acasa nu mai pomenesc...Posted Image

Edited by Bybanul, 20 October 2013 - 22:34.


#735
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,991
  • Înscris: 17.03.2005

 subway_guru, on 20 octombrie 2013 - 18:54, said:

@anknic:
adevarat ca genul ala e 'mama placintelor'...dovleacul englezesc butternut...la noi e demult cunoscut ca 'placintar'...
dar sunt buni si ceilalti enumerati...



O fi mama placintelor dar mie mi se pare mizerabil dpdv al texturii.
Ma tot chinui sa fac placintele alea de dovleac pe care le facea bunica-mea, in care dovleacul avea si el putina textura desi era putin calit in unt....Si crud daca pui englezisemele astea, cat se coace foaia tot se muceste...
Aroma foarte ok, culoare frumoasa, gust bun ...dar placinta de muci cu gust si aroma de dovleac nu mi se pare cea mai buna treaba...
Nici bostanarii aia de care se tot puneau la noi, cu coaja gri samd... parca nu mai sunt cum erau odata, au adus astia tot felul de seminte care mai de care si s-au cam pierdut aia "traditionali" din comoditate , nestiinta samd...

#736
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
poate gresesti tu undeva...mie nu mi se face dovleacul muci in placinta Posted Image

2 poze, pe ala mare l-am adus ieri de la tara ca sa se transforme in sperietoare (miezul si semintele le pastrez, sa vaz daca e bun miezul de ceva), al mai mic e luat de la bulgari asta vara, e turbanul turcului si asteapta si el sa fie transformat in placinta.

Attached Files


Edited by anknic, 21 October 2013 - 16:48.


#737
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Poate nu era destul de maturizat (copt)?

Anknic, ala de zici ca e turban, vaz ca n-are nici macar fes!...trebe ca e altceva, doar ca e rosu la culoare...

#738
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
las' ca maine ti-l pozez si din profil ca sa vezi ca-i d'asta:
http://anthesis.ro/i...-Tartacute.html

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate