Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...
 

Legume rare-legume orientale-legume/fructe 'altfel'

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
2803 replies to this topic

#2773
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Si la mine e cam la fel. Nu trebuie lasat sa imprastie seminte.

#2774
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,073
  • Înscris: 19.01.2004
Un dovlecel de-asta as incerca si eu:
https://www.realitat...6762446123d0aa2

#2775
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Mie-mi pare un soi italienesc nu prea grozav…

#2776
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012

View Postclaudia313, on 17 decembrie 2022 - 17:25, said:

A cultivat cineva sparanghel? Am semanat in primavara cateva fire si mi-ar prinde bine niste indrumari de la cineva care a mai incercat cultura asta.
Pune semintere si asteapta trei ani ca sa vezi rezultatul!
:)

#2777
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,997
  • Înscris: 28.09.2012
Am pus. Anul trecut. Inca n-au rasarit dar am zgarmat finut pamantul la o tufa si am dat de varfuri de lastari la 1 cm. Peste  2 ani vor fi 3 ani si voi culege. Posted Image

Edited by claudia313, 13 April 2023 - 19:52.


#2778
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Pentru a folosi ceva tulpini proaspete de sparanghel iti trebuie o mica parcela de cca 4mp de unde sa decupezi tulpinile primavaratice si apoi sa lasi sa creasca tulpinile frunzifere, altfel nu prea vei avea ce culege pentru consum.
Trebuie sa lasi cel putin o tulpina de frunzis per planta care sa hraneasca radacinile tufei peste vara.
Frunzisul nu e comestibil, e foarte decorativ dar ocupa spatiul de vara pana toamna si eventual face seminte daca planta e femela.

Edited by subway_guru, 28 April 2023 - 12:59.


#2779
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
In gradina de legume mai am de plantat doua brazde, una cu ridichi orientale si cealalta cu edamame, nu pentru consum ci ca sa prezervez semintele pe care le mai am din anii trecuti.

#2780
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
La fel si un gard cu fasolea urcatoare yardlong…
Mi-ar parea rau sa pierd samanta ca nu mai am de unde sa procur alta cu toate restrictiile astea.

Edited by subway_guru, 28 April 2023 - 18:04.


#2781
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Mai am si cateva seminte de castraveti buburosi pe care nu as vrea sa le pierd, sunt cei mai buni castraveti pentru consum proaspat toata vara, nu sufera de fainare, sunt crocanti si dulci, nu provoaca reactii adverse dupa consum. Singurul dezavantajul e ca nu sunt prea potriviti la murat, doar muraturi rapide de vara in stil japonez.

Edited by subway_guru, 28 April 2023 - 18:25.


#2782
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,997
  • Înscris: 28.09.2012
Ce castraveti is aia?

#2783
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Am descris mai demult pe acest topic…
Sunt trei tipuri de castraveti:
1. Cornisonii uzuali la noi, sensibili la fainare vara, excelenti pentru murat de vara sau pentru iarna;
2. Aia lungi englezesti netezi numiti si Fabio, sunt insipizi, nu sunt buni de nimic;
3. Castravetii orientali lungi, de regula buburosi, excelenti pentru consum proaspeti toata vara.
Mai sunt si unii orientali albi scurti foarte zemosi tot pentru consumul proaspat de vara…
Cei trei muschetari sunt totdeauna patru! :)

Edited by subway_guru, 28 April 2023 - 20:05.


#2784
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,990
  • Înscris: 17.03.2005
Sunt și semi... Dracu să-i pieptene, la vreo 15-20 cm asa, curați ca Fabio....
Eu am avut niște buburosi d'astia luați de la noi, de pe la hornbach.. Niște mizerii infecte..
Am rămas pe hibrizii oartenocarpici.. Produc, rezista, cu câteva fire crești și 2 porci și o piață de găini..

Fasolea aia la metru tot asa, sămânță luata de la noi.. Ar fincwrnoasa ea asa, în trecut îmi mai plăcea, în anii trecuți era cumva mălai ață după o lansare, o aroma idioata de mâncare de porci/furajer
Mai puneam ma Gold, țelină de petiol... Renunț, ar fi interesanta în tocăniță de vara, rămâne cumva crocanta dacă nu exagerezi cu fierul... Dar e degeaba și mai cruda are aceeași aroma de sfecla pt porci..


Ușor ușor singurul exotism care pt mine merita și la care nu voi renunță sunt basmele pt ca îmi plac mie, vara în mâncarea de șorici cu putin orez...
În rest, toate chinezăriile pământului. Cu foarte mici mare excepții sunt... Chinezării..

#2785
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Nu te contrazic prea mult, telina de petiol e buna doar la aromatizat ciorbe si mancarici gatite.
Am incercat si pak-choi si varza chinezeasca dar fara rezultate notabile, au nevoie de vreme racoroasa si umeda…
La castravetii buburosi probabil nu ai avut samanta de calitate potrivita, mie din seminte japoneze mi-au iesit excelenti.
Urmaresc un legumicultor irlandez si la el in clima lui toate chinezismele merg brici chiar si in aer liber, nu ca la mine…

Edited by subway_guru, 28 April 2023 - 21:28.


#2786
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
@claudia
Despre sparanghel
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/s5tyAXEVxVY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2787
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Hreanul, o radacinoasa perena

Attached Files



#2788
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,214
  • Înscris: 11.03.2006

View Postsubway_guru, on 28 aprilie 2023 - 18:23, said:

Mai am si cateva seminte de castraveti buburosi pe care nu as vrea sa le pierd, sunt cei mai buni castraveti pentru consum proaspat toata vara, nu sufera de fainare, sunt crocanti si dulci, nu provoaca reactii adverse dupa consum. Singurul dezavantajul e ca nu sunt prea potriviti la murat, doar muraturi rapide de vara in stil japonez.

Eu am din astia Green Apple, rotunzi. Sunt singurii castraveti pe care ii pot manca, ca de la aia clasici ma doare stomacul. Sper sa se faca anul asta, ca am avut probleme la insamantare si nici seminte nu mai am. Super buni si dulci.
https://www.diggers....ond-green-apple

Edited by cumparator, 02 July 2023 - 19:00.


#2789
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,997
  • Înscris: 28.09.2012
Baga niste Anghirol inainte de masa ca probabil nu stomacul te doare ci colecistul, cam ala face urat de la castraveti.

#2790
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,214
  • Înscris: 11.03.2006

View Postclaudia313, on 02 iulie 2023 - 20:47, said:

Baga niste Anghirol inainte de masa ca probabil nu stomacul te doare ci colecistul, cam ala face urat de la castraveti.

Probabil ca asa e, dar am probleme numai cu castravetii. Astia rotunzi sunt perfecti. Daca se fac, ca anul trecut nu au trait si n-am mancat un castravete toata vara.

Edited by cumparator, 02 July 2023 - 21:06.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate